Artykuły
POZNAJ TE 9 KRAJÓW PRZED DECYZJĄ O ZMIANIE REZYDENCJI PODATKOWEJ
POZNAJ TE 9 KRAJÓW PRZED DECYZJĄ O ZMIANIE REZYDENCJI PODATKOWEJ
19/06/2022 dr Anna Maria Panasiuk - Wealth Advisor

Jeśli myślisz o przeprowadzce do innego kraju na dłużej niż krótkotrwałe wakacje. W celu oddelegowania na kilka lat, aby rozwijać swoją karierę, szukać lepszej edukacji dla swoich dzieci, a może zabezpieczyć się przed politycznymi czy społecznymi wstrząsami. Czy też po prostu zamieszkać w bardziej przyjaznym klimacie? To poznaj te 9 destynacji, o które w 2022 roku pytają najczęściej klienci myślący o zmianie rezydencji podatkowej. I choć doradzamy, że najpierw warto zastanowić się, gdzie chcę żyć, to w drugiej kolejności warto zaplanować, jak wygląda sprawa kosztów, w tym podatków samej wyprowadzki, a potem życia w wymarzonym kraju. 

O zmianie rezydencji podatkowej i procesie przygotowania się do niej piszemy i mówimy od lat. Od lat też obsługujemy klientów planując ich struktury transgranicznie i wielojurysdykcyjnie. A także przenosząc ich całe życie i zgromadzony majątek w taki sposób, aby minimalizować koszty, czas i stres. Jak się dość często jednak okazuje przeprowadzka jest procesem dość spontanicznym. Zatem wielu z Was, którzy już dokonali przeniesienia swojego życia do innego kraju, po kilku miesiącach będąc zaskoczonymi różnymi konsekwencjami odzywają się z nie lada wyzwaniami.

Przykładowo żądaniem przez Urząd Skarbowy wyższego podatku niż uzyskane zyski ze sprzedaży kryptowalut. To tylko przykład jednej z wielu sytuacji – gdyż co kraj to obyczaj. Choć wiele krajów dokonało zmiany definicji przepisów dotyczących tajemnicy bankowej i przyjęły bardziej rygorystyczne standardy wymiany informacji w sprawach podatkowych, to nie każdy kto planuje przeprowadzkę zdaje sobie sprawę co to tak naprawdę oznacza. A przestrzeganie prawa podatkowego może stanowić wyzwanie dla osób fizycznych i firm, zwłaszcza tych, które prowadzą interesy na całym świecie.

Jeżeli przeprowadzka jest jeszcze przed tobą, zaplanuj ją. A może czytając to szeroko otwierasz oczy i zastanawiasz się co mi grozi? to pamiętaj, że wielokrotnie udaje się zniwelować nieefektywności podatkowe wynikające z dzisiejszej mobilności i życia w różnych krajach, i że zawsze warto sprawdzić temat indywidualnie. Przejdźmy jednak po tym trochę przy długim wstępie do Waszych TOP 9 lokalizacji.

eKonsultacje Zmiana Rezydencji Podatkowej

Nr 1 PORTUGALIA

Portugalia to miejsce do życia z kategorii “hate it or love it”. Niby jest ciepło, a nawet gorąco, ale zimy należą do mokrych i wietrznych. To, że zdecydowana większość Was pyta właśnie o Portugalię wynika również z umiarkowanego (jeszcze) poziomu cen nieruchomości, świetnej kuchni, czy dobrej opieki medycznej. Sądzę, że przyczyniła się do tego również kwestia korzystnego opodatkowania kryptowalut

Portugalia oferuje specjalny program dla osób, które nie były wcześniej rezydentem. W takim wypadku, jeśli spełnisz określone warunki, to opodatkowaniu będą podlegały Twoje dochody z pracy (zatrudnienia lub samozatrudnienia) wg. stawki 20%. Ta specjalna stawka podatkowa jest wyższa niż w Polsce. Natomiast jest one niższa od stawki jaka obowiązuje w Portugalii dla tamtejszych mieszkańców. Atutem rezydencji w Portugalii jest również zwolnienie dochodów uzyskanych poza Portugalią. 

JAK TO WYGLĄDA W SZCZEGÓŁACH?

Ograniczę się do analizy specjalnego reżimu podatkowego który jest najczęściej wykorzystujecie. Status NON-HABITUAL RESIDENT (w skrócie NHR), o który pytacie obejmuje osoby, które kwalifikują się do specjalnego systemu podatkowego w Portugalii.

U podstaw tego programu stoi idea sprowadzenia do Portugalii ludzi przedsiębiorczych i utalentowanych. Koncept zrodził w 2009 roku się po kryzysie, który Portugalia odczuła bardzo dotkliwie. 

Nowy program przewiduje specjalny reżim podatkowy dla osób, które nabyły rezydencję na terenie Portugalii nie będąc w ciągu ostatnich pięciu lat podatkowych portugalskim rezydentem, i które złożyły stosowny wniosek. Opodatkowanie na tych zasadach można uzyskać maksymalnie na okres dziesięciu lat. To dobry czas by rozeznać czy tamtejszy sposób życia nam odpowiada. 10 lat to nieco dłużej niż 6 lat w Hiszpanii, czy 5 lat we Włoszech.

JAK WIĘC STAĆ SIĘ REZYDENTEM PODATKOWYM NA TERYTORIUM PORTUGALII? 

Należy przebywać na terytorium kraju więcej niż 183 dni w ciągu 12 miesięcy w danym roku podatkowym. Albo uwaga! Należy posiadać tam dom lub mieszkanie dostępne przez 183 dni w roku. 

Więcej na temat zmiany rezydencji podatkowej na Portugalię obejrzysz tu:

NR 2 HISZPANIA

Hiszpania podobnie jak Portugalia i Włochy oferuje specjalny program dla osób, które nie były wcześniej rezydentem, a które mogą dać ciekawy transfer talentów do Hiszpanii. W takim wypadku jeśli spełnisz określone warunki, to Twoje dochody uzyskane z pracy w Hiszpanii będą podlegały opodatkowaniu wg. preferencyjnej stawki podatkowej tj. 24%. Te specjalne stawki podatkowe są wyższe niż w Polsce. Natomiast są one niższe od stawki jaka obowiązuje w Hiszpanii dla jej rezydentów. Pozostałe dochody (mam na myśli wszelkie pasywne dochody uzyskane poza terytorium Hiszpanii) są zwolnione z opodatkowania w Hiszpanii.

JAK TO WYGLĄDA W SZCZEGÓŁACH?

Ograniczę się do analizy specjalnego reżimu podatkowego który jest najczęściej przez Was wykorzystywany – jest to specjalny reżim podatkowy dla cudzoziemców – NRIT.

W Hiszpanii obowiązuje mało znany Dekret Królewski 687/2005. Zmienia on przepisy ustawy o podatku dochodowym. Obcokrajowcy, którzy przeprowadzają się do Hiszpanii i podejmą tam zatrudnienie będą zwolnieni z obowiązku opodatkowania dochodów uzyskanych poza jej granicami. Dekret nazywa się Prawem Beckham’a ponieważ pozwolił Davidowi Beckhamowi powiązać podjęcie pracy dla Realu Madryt ze zmianą rezydencji podatkowej. Był on pierwszą gwiazdą sportu, która skorzystała z tego specjalnego reżimu podatkowego w Hiszpanii.

O taką ulgę można wystąpić w ciągu 6 miesięcy od przeprowadzki do Hiszpanii. O ile nie byłeś rezydentem Hiszpanii przez ostatnich 10 lat. Z ulgi można korzystać w roku przeprowadzki oraz w kolejnych 5 latach (czyli w sumie przez 6 lat). I tutaj uwaga. Gdy Portugalia oferuje ten uprzywilejowany status na lat 10, Cypr na lat 17, to Hiszpania już tylko na 6. Pod warunkiem, że zgłosisz się z wnioskiem w ciągu 6 miesięcy od przeprowadzki do Hiszpanii.

CO DAJE STATUS NRIT, JAK STAĆ SIĘ REZYDENTEM HISZPANII?

Można uzyskać go pod warunkiem, że mieszkasz w Hiszpanii co najmniej 183 dni w roku oraz posiadasz zatrudnienie w Hiszpanii. Oznacza to, że możesz być oddelegowany do pracy w Hiszpanii lub do zarządu spółki Hiszpańskiej. Pod warunkiem, że w spółce, w której jesteś dyrektorem nie posiadasz więcej niż 25% udziałów. 

Warunkiem uzyskania statusu jest okoliczność, że zatrudniająca Cię spółka będzie zarejestrowana w Hiszpanii jako pracodawca. Przy czym może to być spółka zagraniczna, a Ty będziesz zgłoszony w Hiszpanii do ubezpieczenia społecznego. 

Więcej na temat zmiany rezydencji podatkowej na Hiszpanię obejrzysz tu:

NR 3 MALTA

Malta! Jest to państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii, cieszy się przyjaznym klimatem i wysokim poziomem życia. To bezpieczne i atrakcyjne miejsce do zamieszkania.

Maltański tax residence programme oferuje korzystne warunki podatkowe osobom prywatnym. Przypomina on nieco brytyjski system podatkowy, traktując nowych mieszkańców Malty jako ordinary resident non domiciled. Domicyl jest to koncept prawa brytyjskiego, który nowo przybyłą osobę na terytorium kraju wyłącza przez pierwsze 2 spod niektórych obowiązków. W tym np.: wyłącza z niektórych podatków. Domicyl można nabyć z pochodzenia lub z wyboru. Osoby, które domicylu nie mają, nie mają też powszechnego obowiązku podatkowego. Płacą jedynie podatek od dochodów ściśle zdefiniowanych. Jakich?

Maltański reżim dla non dom przewiduje podatek od dochodów uzyskanych na wyspie lub na wyspę sprowadzonych. Podatek NIE obejmuje dochodów, które:

  • są uzyskane poza terytorium wyspy i NIE są na nią sprowadzone oraz 
  • od zysków kapitałowych uzyskanych poza jej terytorium nawet jeśli takie na wyspę sprowadzone zostaną.  

A JAK POZYSKAĆ REZYDENCJĘ MALTAŃSKĄ?

Aby ubiegać się o rezydencję na Malcie należy dysponować prawem do nieruchomości w celach mieszkaniowych – chodzi o prawo własności lub umowę najmu nieruchomości, która jest głównym miejscem zamieszkania wnioskodawcy i stanowi oficjalny adres centrum interesów życiowych wnioskodawcy.

I tutaj uwaga! Maltańskie przepisy określają minimalną wartość nieruchomości zakupionej na cele mieszkaniowe. Jak również minimalną roczną wartość umowy najmu, które mogą zostać uznane za potwierdzenie posiadania prawa do nieruchomości na cele mieszkaniowe.

Co dalej? [….] Należy również udowodnić posiadanie zasobów, które pozwolą wnioskodawcy we własnym zakresie utrzymać siebie i członków rodziny bez ubiegania się o pomoc w ramach maltańskiego systemu pomocy socjalnej.

Więcej na temat zmiany rezydencji podatkowej na Maltę obejrzysz tu:

NR 4 CYPR

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Jednocześnie jest wyspą na tyle małą, że uważana jest za idealne, bezpieczne miejsce na założenie rodziny, czy początkową edukację dzieci. Oferuje wysoki standard życia oraz wysoki poziom edukacji w lokalnych szkołach prywatnych. 

Wiele osób postrzega Cypr jako doskonałe miejsce na emeryturę. Ponad 300 słonecznych dni w roku, łagodne zimy i największa liczba plaż oznaczonych niebieską flagą na linii brzegowej na świecie! 

Cypr stanowi idealne centrum dla biznesu i handlu. Posiada dwa międzynarodowe lotniska (Larnaka, Pafos) z codziennymi lotami do wszystkich głównych miejsc docelowych w Europie i na Świecie. 

ZATEM JAK MOŻEMY UZYSKAĆ REZYDENCJĘ PODATKOWĄ NA WYSPIE I Z CZYM TO SIĘ WIĄŻE?

Cypr oferuje program tzw. „non-dom”, z którego możemy skorzystać, gdy zamieszkamy na wyspie lub gdy utrzymujemy tu mieszkanie. Jednocześnie przebywając na Cyprze co najmniej 60 dni w roku. W tym drugim przypadku musimy pilnować, aby w innych miejscach na świecie przebywać krócej niż 183 dni. Jednocześnie nie zbudować w nich równoległej rezydencji podatkowej. 

Program non dom umożliwia osobom niebędącym obywatelami Cypru uzyskać specjalny status rezydenta podatkowego. Jak również zwolnienia podatkowe, na których niektórym z Was zależy. 

Więcej na temat zmiany rezydencji podatkowej na Cypr obejrzysz tu:

NR 5 WŁOCHY

Włochy kraj sztuki, mody i la dolce vita. Nie ma drugiego takiego miejsca w Europie. Wysoki standard życia, świetne jedzenie, fantastyczny klimat i powietrze, przyjaźni ludzie, kultura… Geograficznie w rozsądnej odległości praktycznie wszędzie. I do tego niskie podatki. Przyznaj, że wszystkiego, ale niskich podatków we Włoszech to się nie spodziewałeś! A jednak!

JAK WYGLĄDA PODATEK WŁOSKI W KONTEKŚCIE SIOSTRZANYCH REGULACJI EUROPEJSKICH?

U podstaw tej ulgi podatkowej leżą te same przesłanki jak u NHR w Portugalii, czy NRIT w Hiszpanii. Celem jest wprost sprowadzenie wykształconych ludzi do Włoch. Faktycznie jednak włoska ulga jest dużo bardziej korzystna od ulg podatkowych w Portugalii, czy w Hiszpanii. Efektywny podatek we Włoszech może sięgać nawet 4 – 12%, w momencie gdy w Portugalii jest to zawsze 20%, a w Hiszpanii 24% o ile zarobisz nie więcej niż 600 tyś euro w skali roku.

Więcej na temat zmiany rezydencji podatkowej na Włochy obejrzysz tu:

NR 6 WIELKA BRYTANIA

Działasz na międzynarodową skalę? Myślisz, aby przenieść się do UK, bo Twój rosnący biznes szybciej stanie się globalny, jeśli będziesz robił go na wyspach? Zastanawiasz się czy brytyjski system non dom jeszcze działa? A może nie wiesz jeszcze, że w Wielkiej Brytanii można płacić podatki tylko od dochodów tam zarobionych lub tam sprowadzonych? A że w zakresie pozostałych dochodów Wielka Brytania nie pobiera podatku?

O PODATKACH W UK ORAZ NA BRYTYJSKIEJ KONCEPCJI DOMICYLU

Jest to ważny aspekt, aby zrozumieć na czym polega brytyjski koncept podatkowy. Domicyl można nabyć z pochodzenia lub z wyboru. Oznacza on zamiar definitywnego przebywania na terytorium UK. Domniemywa się, że posiada się go przez urodzenie (gdy ojciec, dziadek posiadał domicyl w UK). Domicyl można uzyskać również przez odpowiednio długie (15 lat) zamieszkiwanie terytorium UK. To się równa deklaracji chęci pozostania tu na zawsze. Osoba, która posiada domicyl podlega wszystkim obowiązkom publicznoprawnym w tym podatkowym. I tu uwaga, domicyl to co innego niż rezydencja. Osoba, która jest tylko rezydentem w UK, i która nie przebywała w UK dłużej niż 15 lat nie będzie płaciła podatków od dochodów uzyskanych poza granicami UK. Nie będzie też płaciła podatku od spadków i darowizn. 

Ten koncept podatkowy nie jest specjalnym programem podatkowym, który mógłby wynikać z celowej polityki fiskalnej. Jak to ma miejsce w przypadku innych krajów europejskich. Jest to wynik wielu lat kształtowania się prawa z udziałem praktyki sądów i urzędów. To jest charakterystyczne dla systemu common law. Koncepcja rezydenta podatkowego nieposiadającego domicylu jest potocznie zwana non-dom i stanowi wzorzec dla analogicznych regulacji obowiązujących dziś na Cyprze oraz na Malcie. Oba te kraje odwzorowują swoje systemy prawne na systemie prawnym UK. 

Brytyjski reżim podatkowy zakłada, że osoba która ma status non-dom płaci podatek w UK od tych dochodów, które na terytorium UK zarobi, albo na to terytorium sprowadzi- tak zwana remitance basis. Ten sposób opodatkowania deklaruje się rocznym rozliczeniu podatkowym. 

Składając deklarację podatkową podaje się jedynie te dochody, które zostały na terytorium UK zarobione lub sprowadzone. Wydaje się to proste, ale ważne są szczegóły. Nie powinno np.: lokować się na tym samym rachunku bankowym środków zarobionych w UK oraz tych zarobionych poza UK. 

Więcej na temat zmiany rezydencji podatkowej na Wielką Brytanię obejrzysz tu:

NR 7 DUBAJ

Masz spółkę w Dubaju i zastanawiasz się co dalej? Dużo słyszałeś o możliwościach networkingu i ekspansji biznesu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich? Lub po prostu myślisz o wyprowadzce z Polski, Twoi koledzy mieszkają w Dubaju, więc zastanawiasz się od czego zacząć?

DUBAJ DLA ŻYCIA I DLA TWOJEGO BIZNESU

Klimat w Emiratach przez 8 miesięcy jest perfekcyjny. Na miejscu stworzono wiele udogodnień włączając w to starania o należytą opiekę medyczną. Mieszkanie w Dubaju jest jednak bardzo drogie, koszty utrzymania oraz zamieszkania porównywalne są do kosztów mieszkania w Londynie. Mieszkanie i robienie biznesu w Dubaju wiąże się z ogromną biurokracją, praktycznie na wszystko trzeba mieć zgodę. Sama rezydencja jest co roku odnawiana. Dlatego zamieszkanie w Dubaju jest relatywnie drogie, a formalności czasochłonne. 

Sam Dubaj natomiast – w dobie pandemii – pozyskał ogromne znaczenie wśród inwestorów. Brak ograniczeń w czasie lockdown-u przyciągnął tu wielu przedsiębiorców, a wraz z nimi duże możliwości rozwoju gospodarczego i międzynarodowego networkingu. Skala inwestycji w Dubaju znacznie wzrosła, a to wzmocniło jego pozycję. Ze względu na coraz większą kumulację międzynarodowego biznesu w Dubaju coraz więcej osób rozważa możliwość osiedlenia się w tym mieście. Nie tylko kwestie podatkowe mają tutaj znaczenie. Dubaju nie traktuje się dziś jako kraju offshore, ale stanowi on hub biznesowy. 

JAK UZYSKAĆ REZYDENCJĘ PODATKOWĄ W DUBAJU?

Aby zostać rezydentem w Dubaju należy mieszkać tu co najmniej 180 dni i jest to bardzo pilnowane przez władze. Przed przedłużeniem rezydencji na kolejny rok weryfikowane są rachunki bankowe, wydatki, czas pobytu w UAE. W tym celu np.: należy ustawić się w kolejce na lotnisku i zaczekać na pieczątkę wjazdu. Aby przedłużyć rezydencję na kolejny rok, należy złożyć w urzędzie wyciągi z rachunku bankowego. Służby Emiratów weryfikują nasze wydatki w restauracjach, hotelach etc. Dzięki temu osoby, które prowadząc bardzo drogie (w sensie rozrzutne) życie mogą się spotkać, jak to w krajach arabskich, z przychylnym podejściem urzędnika, który przymknie oko na liczbę dni spędzonych w Dubaju jeżeli okaże się, że nie jest ich wystarczająco dużo. 

Więcej na temat zmiany rezydencji podatkowej na ZEA – DUBAJ obejrzysz tu:

NR 8 SZWAJCARIA

Szwajcaria bez wątpienia może zostać zaliczona do czołówki Europy pod względem rozwoju społeczno- ekonomicznego. Wysokie zarobki przyciągają obcokrajowców do tego stopnia, że imigranci stanowią 25% mieszkańców Szwajcarii. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wysokie zarobki wiążą się też niestety z wysokimi kosztami życia, w szczególności w zakresie wynajmu mieszkania.

JAK WYGLĄDAJĄ PODATKI W SZWAJCARII?

System podatkowy Szwajcarii wynika przede wszystkim z uwarunkowań historycznych 
i federalnej struktury. Podział kraju na kantony cechujące się dużą niezależnością w tym w obrębie polityki fiskalnej. Powoduje, że różnice poziomu opodatkowania w zależności od tego gdzie zamieszkacie, w którym kantonie potrafią być naprawdę spore. Obywatele według szwajcarskiego systemu podatkowego mogą samodzielnie decydować jakie podatki mogą być na nich nakładane.Państwo może nałożyć tylko obowiązki (w tym podatki) przewidziane w konstytucji i ustawach. A poprawki do konstytucji automatycznie muszą podlegać głosowaniu powszechnemu, czyli referendum, zarówno na szczeblu federalnym, jak i kantonalnym. 

Podatek w Szwajcarii płaci się na trzech różnych poziomach – federalnym, kantonalnym i lokalnym. To nierozłączna cecha państw, które stawiają na wysoki standard życia i znaczną dystrybucje danin publicznych na poziom samorządów. Bo to one są bezpośrednio odpowiedzialne za realizacje potrzeb lokalnej społeczności. 

Szwajcarskie podatki są progresywne i średnio osiągają 24,6 % (najwyższy próg). Jednak są kantony gdzie podatek wynosi zaledwie 11,2% (Zug) 12,3% (Nidwalden) czy 12,5% (Schwyz) – dane z 2022 roku. Przeprowadzając się do Szwajcarii należy pamiętać, że są regiony, gdzie podatki są wyższe – około 30% np.: w Basel, Genevie, czy w Zurichu. 

SZWAJCARIA. O ZMIANIE REZYDENCJI PODATKOWEJ I JAK JĄ POZYSKAĆ?

Rezydencję podatkową można pozyskać w Szwajcarii przez sam fakt zadeklarowania, że chce się zostać rezydentem podatkowym w Szwajcarii. Natomiast osoby, które przebywają powyżej 90 dni – bez celu zarobkowego – lub nawet 30 dni – w celu zarobkowym (w roku kalendarzowym) mogą w ten sposób uzyskać rezydencję podatkową w Szwajcarii. 

Wybierając miejsce zamieszkania w Szwajcarii należy mieć na względzie również podatek od spadków i darowizn. Niektóre z kantonów nie nakładają takiego podatku. Dodatkowo można wybrać system prawny wg. którego spadkobiercy będą dziedziczyć. W przypadku braku wyboru takiego prawa, lub nie pozostawienia testamentu stosuje się automatycznie szwajcarskie prawo spadkowe. Według zasady minimum 50% majątku dziedziczy małżonek lub partner, a przynajmniej 75% pozostałej części dzieci i wnuki. 

Więcej na temat zmiany rezydencji podatkowej na Szwajcarię obejrzysz tu:

NR 9 MONAKO

Najczęściej trzy skojarzenia, które od razu nam przychodzą do głowy o Monako, to „raj podatkowy”, „luksus” i „książę Albert II”. Jednak dla mieszkańców Monako, Monako to znacznie więcej. Chodzi o bezpieczeństwo, jakość życia i wysoce wspierającą społeczność o międzynarodowej renomie.

MONAKO NIE JEST RAJEM PODATKOWYM

Na całym świecie jest wiele krajów oferujących ulgi podatkowe lub będące rajami podatkowymi. Tymczasem, Monako nie jest nawet wolne od podatku. Jedyną zaletą, jaką ma, jest zerowy podatek dochodowy od osób fizycznych, brak podatku od zysków kapitałowych oraz podatku od nieruchomości. Jest tylko jeden warunek – należy uzyskać status rezydenta Księstwa Monako.

Wszyscy cudzoziemcy oficjalnie zamieszkujący w Monako i osoby narodowości monakijskiej, mogą korzystać z zerowego systemu podatku dochodowego od osób fizycznych. Jest tylko jeden wyjątek – obywatele francuscy, którzy mieszkają w Monako, muszą płacić podatek dochodowy od osób fizycznych, który oblicza się zgodnie z zasadami francuskiego prawa podatkowego i konwencji dwustronnej Francja-Monako z 1963 r.

Przedsiębiorstwa prowadzące działalność przemysłową lub handlową i generujące ponad 25% obrotu poza Monako, niezależnie od ich formy prawnej, podlegają podatkowi dochodowemu od osób prawnych (Impôt sur les Bénéfices – I.S.B.). Firmy zarabiające ponad 75% swoich dochodów w Księstwie Monako nie podlegają zatem podatkowi od zysków biznesowych.

Stawka podatku wynosi 28% (26,5% od 1 stycznia 2021 r. oraz 25% od 1 stycznia 2022 r.), podczas gdy zyski kapitałowe z przeniesienia środków trwałych mogą, pod pewnymi warunkami, skorzystać ze zwolnienia, jeżeli są ponownie inwestowane.

JAK SIĘ PRZEPROWADZIĆ DO MONAKO? JAK ZOSTAĆ REZYDENTEM?

Są dwie możliwości, żeby uzyskać rezydencję podatkową, a w zasadzie rezydencję w MonakoW Monako nie mówi się o rezydencji podatkowej, bo tam nawet nie ma urzędu skarbowego, więc mówi się o zamieszkaniu w Monako i centrum interesów życiowych w Monako, i centrum interesów gospodarczych. I oni bardzo tego pilnują. 

Więc jeżeli myślimy poważnie o zamieszkaniu i przeprowadzeniu się do Monako, to rzeczywiście trzeba przenieść tam centrum interesów życiowych i centrum interesów gospodarczych

Aby być rezydentem wpłać 0.5 – 1 mln euro/dolarów do banku. Ta opcja jest skierowana dla osób, które mają rzeczywiście pieniądze. Ponieważ wiąże się to z tym, że do banku w Monako należy wpłacić min. pół miliona euro, czy dolarów.

Teraz banki zmieniają już trochę zasady, w związku z tym dobrze jest się skonsultować, w którym banku otworzyć rachunek. Ponieważ niektóre banki proszą o pół miliona euro dolarów, a niektóre proszą o milion euro lub milion dolarów

Ponadto w Monako trzeba mieszkać. Na początek jest zasada, że w Monako się nie kupuje nieruchomości. Chyba, że jednym z pomysłów na życie w Monako jest inwestowanie w nieruchomości. To tak. Jednakże, jeżeli mówimy o osobie, która nie zna dobrze Monako, przyjeżdża na próbę lepiej jest wynająć taką nieruchomość, ponieważ kupno nieruchomości w Monako osiągają horrendalne ceny. 

Do tego dochodzą pewne kwestie administracyjne, czyli np. CV, wyciąg z Krajowego Rejestru Karnego, ponieważ trzeba mieć nieskazitelną opinię. Oni nie przyjmują osób, które mają coś za uszami. 

Więcej na temat zmiany rezydencji na Monako obejrzysz tu:

ZMIANA MIEJSCA ZAMIESZKANIA JEST NIE LADA WYZWANIEM! 

Jak zatem należy się do tego przygotować? i który kraj wybrać? Najpierw powinniście sobie odpowiedzieć na pytanie, czy przeprowadzka będzie się wiązać ze zmianą rezydencji podatkowej. Czyli, gdzie będziecie przebywać 183 dni w roku? Gdzie będzie znajdował się Wasz dom i centrum interesów życiowych? Tzn. gdzie będziecie prowadzić biznes? Gdzie będą do szkoły chodziły Wasze dzieci? Gdzie będzie mieszkał Wasz małżonek lub partner? Skonsultowanie się z ekspertem może pomóc w rozwianiu wątpliwości, ale też i zaplanowaniu całego procesu wraz z przepływami finansowymi. A jak rozważasz kilka krajów to podpowiadam – patrząc jak dziś wyglądają przepisy we współczesnej Europie warto podkreślić przewagę tych Państw, które budują swoje systemy podatkowe powoli, czyli stopniowo i rozważnie. 

Obejrzyj podcast
Anna Maria Panasiuk ×