Podcast
No. 14 4 Najczęstsze błędy przy zmianie rezydencji podatkowej
07/07/2022
7:46

W czasie dwóch ostatnich lat otworzyliśmy się na Świat. Poszukiwaliśmy nowych destynacji – czasem był to odruch przetrwania – aby nie zwariować – Teneryfa na zdalną pracę była znacznie bardziej przyjemna niż Warszawski Mokotów. Zachodzące wokół zmiany pozwoliły nam dostrzec szansę na nowe biznesy i na rozwój międzynarodowy. Efekt jest jednak taki, że często mamy to dziś nie uporządkowane. Nic dziwnego – działaliśmy szybko, były inne priorytety. Jak to wygląda obecnie? W tym odcinku opowiem o najczęstszych błędach jakie popełniamy świadomie lub nieświadomie przy zmianie rezydencji podatkowej.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć o…

…ten odcinek jest właśnie dla Ciebie. Zaczynajmy!

Przeprowadzka za granicę wiąże się praktycznie zawsze z relokacją aktywów, zmianą miejsca życia, a przez to ze zmianą rezydencji podatkowej. Czasem jest to wynik wojny na Ukrainie, znacznie częściej jednak to spadek jaki zostawiła nam pandemia. Świat się po prostu otworzył.  

eKonsultacje Zmiana Rezydencji Podatkowej

1. Jak wyglądała Twoja przeprowadzka? Czy myślałeś o ryzyku podwójnej rezydencji podatkowej? 

Jeśli wyprowadziłeś się do nowego kraju, to czy naprawdę dopilnowałeś, aby utracić polską rezydencję podatkową? A może nadal jesteś polskim rezydentem podatkowym, tylko tego nie wiesz? 

I odwrotnie. Wyprowadziłeś się w 2020 roku, miało to być tymczasowe, ale faktycznie trwa to nadal i właściwie nie wiesz już dziś, gdzie jesteś rezydentem podatkowym. W takim wypadku skutek najczęściej jest taki, że rezydencja ma miejsce w obu krajach. Czyli oba kraje mają prawo do tego, aby opodatkować całość Twoich dochodów. A Ty pewnie o tym wiesz, i dlatego oglądasz tą audycję. 

Pół biedy jak jest to Dubaj, gdzie podatku nie ma. Ale co, jeśli to jest Portugalia, która ma bardzo wysokie podatki? 

Zdarza się, że niektórzy przyjmują taką koncepcję z wyboru. Weźmy ten przykład: pracujesz w Polsce lub w Polsce robisz biznes, który następnie opodatkowujesz w Polsce no bo jesteś tu rezydentem podatkowym. W tym samym czasie prowadzisz biznes w Niemczech, który opodatkowujesz jako rezydent w tamtym kraju. Nie dość, że jest to unikanie opodatkowania w obu krajach, bo jeśli jesteś rezydentem kraju to masz obowiązek zadeklarować i opodatkować w nim cały swój dochód. To tego przecież nie da się utrzymać na dłuższą metę. Przepływy finansowe pomiędzy krajami w którymś momencie nastąpią, i ktoś nas się spyta skąd są te pieniądze. A przecież obowiązują reguły kolizyjne w obu krajach i da się to uporządkować wybierając jeden kraj jako miejsce rezydencji podatkowej. Podatek pobrany w Niemczech odlicza się od podatku w Polsce i odwrotnie. Dlatego taki status quo jest niezrozumiały i mocno niebezpieczny –  a o zgrozo – czasem doradzany przez księgowych. 

2. Weźmy inny przykład – przeprowadzka bez formalności

Przeprowadziłeś się do innego kraju w pośpiechu. Wówczas nie myślałeś o zmianie rezydencji podatkowej, ani nie zastanawiałeś się z czym to się wiąże. Skutek jest taki że nie dokonałeś odpowiednich formalności. W takiej sytuacji w Polsce być może nadal figurujesz jako rezydent. 

Wyprowadzając się z Polski należy dokonać szeregu formalności, co akurat nie jest trudne. Warto również poinformować wszystkie instytucje finansowe o zmianie miejsca zamieszkania, w dobie automatycznej wymiany informacji należy pamiętać, że każda z nich informuje o dochodach i aktywach aparat podatkowy kraju który wskazujemy pośrednio przez adres zamieszkania wskazany w instytucji finansowej 

Co ważniejsze jednak, to to że w niektórych krajach wybór odpowiedniego reżimu podatkowego determinuje poziom opodatkowania. Ba, jest na to określony termin, w którym można o taki status wystąpić. NP.: w Hiszpanii termin ten wynosi 6 miesięcy, a potem koniec. 

Zdarzają się przypadki, że wyprowadzamy się z rodziną, kupujemy dom, cieszymy się z plaży, klimatu, lokalnej kuchni, pracujemy w tym czasie zdalnie i nagle przychodzi refleksja…. Gdzie ja jestem rezydentem podatkowym? I słusznie! Przenieśliśmy bowiem życie prywatne, ale w Polsce nadal prowadzimy biznes. Jest to ciekawe zjawisko o tyle, że wielu z Was nie chce zrezygnować z polskiej działalności gospodarczej, gdyż jest ona obecnie bardzo korzystnie opodatkowana w stosunku do analogicznych regulacji w innych krajach. Tym bardziej musisz zadbać o to, aby dochody z takiej działalności nie były opodatkowane podwójnie tzn. aby nie była opodatkowana również w innym kraju, bo stracisz wówczas korzyści z polskiego ryczałtu, na którym tak Tobie zależy.

3. Przeprowadzając się musimy wziąć pod uwagę, że w wielu Państwach Europy, jak również w Polsce obowiązuje exit tax 

Exit Tax to jest podatek pobierany od wartości aktywów, jeśli przy przeprowadzce ich potencjalne zbycie nie byłoby opodatkowane w Polsce. Często wyprowadzając się zapominamy o takiej regulacji. Wyobraź sobie, że posiadasz majątek o wartości 50 mln złotych – akcje w różnych spółkach. Wyprowadzka mogłaby Ciebie kosztować 10 mln złotych. Czy to wystarczający argument, aby Cię przekonać, że taki proces należy przygotować? 

4. No i wysokość podatków w Państwie docelowym 

Zanim się przeprowadzisz upewnij się jak wyglądają podatki w wybranej przez Ciebie destynacji. Ale zrób to niekoniecznie u kolegów, ale w wiarygodnych źródłach.  To że koledzy mieszkają od pół roku np.: w Portugalii oraz że nie płacą tam podatku od kryptowalut nie oznacza, że dochody te są tam rzeczywiście zwolnione z podatku. Może ich po prostu nie deklarują, a Ty przecież nie takiego rozwiązania szukasz. O opodatkowaniu kryptowalut w Portugalii mówię bardzo dokładnie w ostatnim odcinku. Tutaj jedynie chcę Tobie doradzić, aby taki proces bardzo rzetelnie przygotować. Co do kryptowalut natomiast pamiętaj. To stosunkowo nowy instrument. Tzn. jest on z nami na tyle długo, aby zdobyć wielu zwolenników, a na tyle krótko, że w wielu krajach nie doczekał się jeszcze regulacji. Przed nami dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość w tym względzie. Zatem bądź czujny! 

Wyprowadzka to nie jest trudne przedsięwzięcie pod względem prawnym. Ale mocno trzeba się do niej przygotować. W grę wchodzą nie tylko kwestie prawne i podatkowe. Ale wpływ na życie naszych najbliższych, no i nasze, Twoje. W moich ostatnich odcinkach pokazałam całe spektrum możliwości w Europie i poza nią. Zrób to jednak mądrze i dobrze. 

Mam nadzieję, że informacja o tym jakie popełnia się błędy przy zmianie rezydencji podatkowej okaże się dla Was pomocna. Zapraszam do kontaktu i do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk. Jestem obecna na YouTubeSpotify i Apple Podcast.

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
CONTACT ME

I will be happy to introduce to you the possibilities of good organisation and protection of your assets. I operate locally and internationally, adapting the best solutions: legal, tax, business and financial to the individual needs of clients.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×