Podcast
No 6. CYPR - ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
19/05/2022
5:13

Kiedy rozważacie potencjalne miejsce na przeprowadzkę […] zdecydowanie częściej pytacie o Teneryfę, Portugalię, Włochy. Niewiele osób przychodzi z pomysłem zamieszkania na Cyprze. Warto zatem obejrzeć ten odcinek – CYPR – Zmiana Rezydencji Podatkowej.

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Jednocześnie jest wyspą na tyle małą, że uważana jest za idealne, bezpieczne miejsce na założenie rodziny, czy początkową edukację dzieci. Oferuje wysoki standard życia oraz wysoki poziom edukacji w lokalnych szkołach prywatnych. 

Wiele osób postrzega Cypr jako doskonałe miejsce na emeryturę. Ponad 300 słonecznych dni w roku, łagodne zimy i największa liczba plaż oznaczonych niebieską flagą na linii brzegowej na świecie! 

Cypr stanowi idealne centrum dla biznesu i handlu. Posiada dwa międzynarodowe lotniska (Larnaka, Pafos) z codziennymi lotami do wszystkich głównych miejsc docelowych w Europie i na Świecie. 

Zatem jak możemy uzyskać rezydencję podatkową na wyspie i z czym to się wiąże?

Cypr oferuje program tzw. „non-dom”, z którego możemy skorzystać, gdy zamieszkamy na wyspie lub gdy utrzymujemy tu mieszkanie. Jednocześnie przebywając na Cyprze co najmniej 60 dni w roku. W tym drugim przypadku musimy pilnować, aby w innych miejscach na świecie przebywać krócej niż 183 dni. Jednocześnie nie zbudować w nich równoległej rezydencji podatkowej. 

Z programu tego może skorzystać osoba, która nie zamieszkiwała na Cyprze przez ostatnie 20 lat. Jak również, zgodnie z brytyjskim konceptem domicylu nie pochodzi z Cypru (koncept domicylu omówię dokładniej podczas audycji dotyczącej UK). Teraz ważne jest to, że w procedurze pozyskania statusu non dom należy okazać certyfikat urodzenia kandydata oraz certyfikat urodzenia ojca. Oba dokumenty powinny potwierdzać, że ani kandydat, ani jego ojciec nie urodzili się na Cyprze. Gdy spełnimy te warunki, możemy aplikować o status non dom na okres 17 lat.

Program non dom umożliwia osobom niebędącym obywatelami Cypru uzyskać specjalny status rezydenta podatkowego. Jak również zwolnienia podatkowe, na których niektórym z Was zależy. 

eKonsultacje Zmiana Rezydencji Podatkowej

Na czym one polegają zwolnienia podatkowe na Cyprze?

Podobnie jak w Hiszpanii i Portugalii, dochody uzyskane z pracy i samo zatrudnienia są tu opodatkowane i to dość wysoko. 

CHOCIAŻ! – Cypr oferuje zwolnienie dla dochodów uzyskanych poza terytorium Cypru na zasadzie tzw. 90 days rule – reguły 90 dniCo ona nam daje? Jeżeli przebywasz poza wyspą co najmniej 90 dni i w tym czasie wykonujesz prace dla zagranicznego podmiotu, to Cypr zwolni taki dochód z opodatkowania. Tutaj zalecam ostrożność. Należy bardzo dokładnie udokumentować takie okoliczności, a najlepiej zabezpieczyć się indywidualną interpretacją podatkową

Ale nie to jest atutem rezydencji podatkowej w tym kraju. Atutem jest zwolnienie podatkowe wszelkich dochodów z dywidend uzyskanych czy to na Cyprze oraz poza jego granicami. Na Cyprze nie wprowadzono do dziś podatku od zysków kapitałowych ani podatku CFC (od zagranicznych podmiotów kontrolowanych). Tak więc będąc rezydentem na Cyprze trafiasz do reżimu podatkowego, który daje Tobie pełne zwolnienie dla dochodów pasywnych

Dodam jeszcze, że Cypr jest jednym z niewielu krajów, gdzie deklarujemy wszystkie dochody uzyskane w czasie zamieszkiwania na wyspie. Ma to znaczenie gdybyśmy myśleli o powrocie do Polski lub do innego kraju, gdzie istnieje prawdopodobieństwo skąd posiadamy masz majątek. W nomenklaturze urzędów jest to pytanie o źródła uzyskania dochodów. Mając zadeklarowane przychody w PIT-cie na Cyprze (oczywiście zwolnione z opodatkowania) mamy udowodnione źródła uzyskania dochodów. Takiego komfortu nie dają nam inne lokalizacje w Europie. W których nie mamy możliwości zadeklarować dochodów, które są wyłączone spod opodatkowania. 

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do tego, aby przyjrzeć się możliwości zamieszkania na wyspie. Na dzisiaj to tyle, w kolejnym odcinku opowiem o Malcie.

Mam nadzieję, że wykorzystacie w codziennych działaniach wiedzę, którą przekazałam. Zapraszam do kontaktu i do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk. Jestem obecna na YouTubeSpotify i Apple Podcast.

NOWE ODCINKI COTYDZIEŃ W CZWARTKI O GODZ. 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
CONTACT ME

I will be happy to introduce to you the possibilities of good organisation and protection of your assets. I operate locally and internationally, adapting the best solutions: legal, tax, business and financial to the individual needs of clients.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×