Podcast
No. 9 WIELKA BRYTANIA - ZMIANA REZYDENCJI PODATKOWEJ
02/06/2022
7:25

Działasz na międzynarodową skalę? Myślisz, aby przenieść się do UK, bo Twój rosnący biznes szybciej stanie się globalny, jeśli będziesz robił go na wyspach? Zastanawiasz się czy brytyjski system non dom jeszcze działa? A może nie wiesz jeszcze, że w Wielkiej Brytanii można płacić podatki tylko od dochodów tam zarobionych lub tam sprowadzonych? A że w zakresie pozostałych dochodów Wielka Brytania nie pobiera podatku?

ZMIANY W REGULACJACH WIZOWYCH UK

Jeśli nie masz brytyjskiego paszportu to oczywiście będziesz musiał się zmierzyć z koniecznością uzyskania wizy. Regulacje UK przewidują wiele możliwości imigracyjnych jednak w marcu część z nich została zawieszona. W związku z wojną na Ukrainie i wzmożonym ruchem imigracyjnym z tamtych rejonów zawieszono, a następnie zamknięto niektóre możliwości np.: program wiz inwestorskich. Rząd Wielkiej Brytanii pracuje obecnie nad nowymi programami. O tych które są dostępne obecnie i planach ich wdrożenia możecie przeczytać w Przewodniku po wizach pracowniczych w Wielkiej Brytanii.

DZIŚ CHCIAŁABYM SKUPIĆ SIĘ NA PODATKACH W UK ORAZ NA BRYTYJSKIEJ KONCEPCJI DOMICYLU

Jest to ważny aspekt, aby zrozumieć na czym polega brytyjski koncept podatkowy. Domicyl można nabyć z pochodzenia lub z wyboru. Oznacza on zamiar definitywnego przebywania na terytorium UK. Domniemywa się, że posiada się go przez urodzenie (gdy ojciec, dziadek posiadał domicyl w UK). Domicyl można uzyskać również przez odpowiednio długie (15 lat) zamieszkiwanie terytorium UK. To się równa deklaracji chęci pozostania tu na zawsze. Osoba, która posiada domicyl podlega wszystkim obowiązkom publicznoprawnym w tym podatkowym. I tu uwaga, domicyl to co innego niż rezydencja. Osoba, która jest tylko rezydentem w UK, i która nie przebywała w UK dłużej niż 15 lat nie będzie płaciła podatków od dochodów uzyskanych poza granicami UK. Nie będzie też płaciła podatku od spadków i darowizn. 

Ten koncept podatkowy nie jest specjalnym programem podatkowym, który mógłby wynikać z celowej polityki fiskalnej. Jak to ma miejsce w przypadku innych krajów europejskich. Jest to wynik wielu lat kształtowania się prawa z udziałem praktyki sądów i urzędów. To jest charakterystyczne dla systemu common law. Koncepcja rezydenta podatkowego nieposiadającego domicylu jest potocznie zwana non-dom i stanowi wzorzec dla analogicznych regulacji obowiązujących dziś na Cyprze oraz na Malcie. Oba te kraje odwzorowują swoje systemy prawne na systemie prawnym UK. 

Brytyjski reżim podatkowy zakłada, że osoba która ma status non-dom płaci podatek w UK od tych dochodów, które na terytorium UK zarobi, albo na to terytorium sprowadzi- tak zwana remitance basis. Ten sposób opodatkowania deklaruje się rocznym rozliczeniu podatkowym. 

Składając deklarację podatkową podaje się jedynie te dochody, które zostały na terytorium UK zarobione lub sprowadzone. Wydaje się to proste, ale ważne są szczegóły. Nie powinno np.: lokować się na tym samym rachunku bankowym środków zarobionych w UK oraz tych zarobionych poza UK. 

eKonsultacje Zmiana Rezydencji Podatkowej

KIEDY STOSUJEMY ZASADĘ REMITANCE BASIS?

  • w sytuacji, gdy dochód zagraniczny jest niższy niż 2000 GBP. Wówczas zasada remitance basis stosuje się automatycznie. A podatek dochodowy w UK należny jest tylko dochodów sprowadzonych do UK oraz tam zarobionych. 
  • w sytuacji gdy dochód zagraniczny jest wyższy niż 2000 GBP. Wówczas w deklaracji należy złożyć wniosek o rozliczenie wg. zasady remitance basis. Wiążą się z tym pewne koszty, tzw. Remittance Basis Charge. Opłaty te pobiera się od osób korzystających ze statusu non dom przez okres ponad 7 lat. Wynoszą one 30.000 GBP. Osoby które przebywają krócej niż 7 lat, nie ponoszą tej opłaty. Dla osób, które mieszkają w UK dłużej 12 lat wynosi 60.000 GBP. 

Ten minimalny podatek pobierany przez deszczową Anglię, jest niewiele niższy od minimalnego ryczałtowego podatku jaki oczekują od rezydentów słoneczne Włochy. Przypomnę to 100 tyś euro. Czy Szwajcaria gdzie minimalny podatek wynosi około 120- 130 tyś CHF rocznie. Pamiętajmy, że przez pierwsze 7 lat zamieszkiwania w Londynie nie płacimy nic z wyjątkiem podatku od dochodów uzyskanych ze źródeł w UK. 

KILKA PRAKTYCZNYCH PRZYKŁADÓW JAK ZARZĄDZIĆ METODĄ REMITANCE BASIS 

Czyli, kiedy mamy do czynienia z dochodem podlegającym opodatkowaniu, bo jest on uzyskany lub sprowadzony do UK, a kiedy nie? 

Nie mamy wątpliwości, że dywidendy czy odsetki uzyskane w UK będą stanowiły dochód podlegający opodatkowaniu. Oczywistym jest również, że dochód przelany na rachunek bankowy załóżmy w HSBC w Londynie będzie podlegał opodatkowaniu w UK. Ale może go stanowić również dochód uzyskany poza terytorium UK jeśli: przekażemy go osobie spokrewnionej, która następnie przekaże go do UK, np.: opłaci szkołę naszego dziecka. Analogiczna sytuacja jest wówczas jeśli sami, mając status non-dom wydamy nasze środki na zakup.np.: dzieła sztuki (np.: obrazu) na akcji np.: w Paryżu, a następnie przywieziemy ten obraz do Wielkiej Brytanii. Taki dochód będzie stanowił dochód sprowadzony do UK, chociaż nie był sprowadzony bezpośrednio, ale sprowadzone zostały dopiero aktywa zakupione z takiego dochodu. 

JAK CI SIĘ PODOBA SYSTEM PODATKOWY WIELKIEJ BRYTANII?

Brytyjskie regulacje podatkowe, są nieco skomplikowane. Ale mocno logiczne i bardzo korzystne. Dodatkowo międzynarodowy standing oraz strefa języka angielskiego to duży atut tego kraju. Kwestie wizowe, to tak jak mówiłam na początku – na ten moment otwarty temat. Ale będziemy Was o tym informować na bieżąco i tu polecam zajrzeć do przewodnika po wizach pracowniczych w Wielkiej Brytanii, które stopniowo będą wprowadzane pomiędzy kwietniem a sierpniem 2022 roku.

Mam nadzieję, że wykorzystacie w codziennych działaniach wiedzę, którą przekazałam. Zapraszam do kontaktu i do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk. Jestem obecna na YouTubeSpotify i Apple Podcast.

NOWE ODCINKI COTYDZIEŃ W CZWARTKI O GODZ. 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
CONTACT ME

I will be happy to introduce to you the possibilities of good organisation and protection of your assets. I operate locally and internationally, adapting the best solutions: legal, tax, business and financial to the individual needs of clients.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×