Podcast
No. 46 Dziedziczenie spadku. W czym pomoże wykonawca testamentu
23/02/2023
6:19

Wiele osób zwraca się do mnie o pomoc w przeprowadzeniu procesu sukcesji. Wówczas, kiedy majątek jest bardzo rozbudowany to najlepszym wariantem będzie wykorzystanie fundacji rodzinnej, która będzie realizował cele całej rodziny oraz utrzyma w biegu rodzinne przedsiębiorstwo.

Niecały majątek jednak kwalifikuje się do tego aby znalazł się on w fundacji. Wiele aktywów nadal powinno służyć bezpośrednio utrzymaniu rodziny, jak nieruchomości lub inne aktywa stanowiące źródło utrzymania. Jak to powiedział jeden z moich klientów, fundacja to nie bankomat. Dlatego dla tych aktywów jakie znajdują się poza fundacją nadal ważny jest testament, a jak jest testament to ważny jest również wykonawca testamentu. Czy wiesz że testament, a w nim wykonawcę testamentu możesz ustanowić za 150 zł (sic!)

Dlatego w tym odcinku mówię o tym:

  • Kto to jest wykonawca testamentu i czym się on właściwie zajmuje?
  • Kiedy potrzebujesz wykonawcy testamentu? 
  • Kto może być wykonawcą testamentu?
  • Jak go powołać i ile to kosztuje?

KIEDY TEN WYKONAWCA TESTAMENTU JEST WŁAŚCIWIE POTRZEBNY?

Najczęściej jest to sytuacja, kiedy spadkodawca niepokoi się o wykonanie swojego testamentu i losy majątku, który po sobie pozostawia, np.:

  1. chce uwolnić spadkobierców od obowiązków związanych z zarządem spadkiem (bo np.: mieszkają oni na stałe poza granicami Polski),
  2. spadkodawca obawia się sporów pomiędzy spadkobiercami lub braku współpracy,
  3. albo gdy dziedziczy małoletni, a spadkobierca woli by zarządem spadkiem zajęła się osoba inna niż pozostały przy życiu rodzic dziecka,
  4. inny przypadek to, gdy testament zawiera polecenia, zapisy windykacyjne i spadkodawca obawia się czy spadkobiercy poradzą sobie z organizacją ich wykonania,
  5. lub gdy majątek spadkowy składa się z wielu elementów i wymaga wielu działań np.: spłaty długów – kredytów zaciągniętych przez spadkodawcę, zakończenia umów np. leasingowych.

Przedłużający się po śmierci spadkodawcy stan przejściowy, w którym wskutek konfliktu lub braku decyzji spadek pozostaje nieobjęty, może skutkować stratami w majątku. 

Wykonawca testamentu będzie miał możliwość zarządzania majątkiem w bardzo newralgicznej sytuacji gdyby proces spadkowy miał się przedłużać – czyli w okresie od otwarcia spadku do momentu objęcia spadku przez spadkobierców!

CZYM ZAJUJE SIĘ WYKONAWCA TESTAMENTU?

Wykonawca testamentu: 

  1. Zarządza spadkiem lub oznaczonymi składnikami spadku (np. nieruchomościami). 
  2. Zabezpiecza poszczególne aktywa.
  3. Skontaktuje się z zagranicznymi instytucjami finansowymi lub agentami, którzy prowadzą Twoje spółki poza Polską. 
  4. Wykonawca testamentu może zająć się wykonaniem poleceń i zapisów zwykłych. W praktyce może to polegać na sfinansowaniu pewnych potrzeb wskazanych osób nie powołanych do spadku, np.: studiów wnuka. Wydanie niektórych przedmiotów etc.
  5. Wykonawca testamentu powinien przeprowadzić również wszelkie bardziej skomplikowane czynności jak np.: ściągnięcie wierzytelności, wytoczenie powództwa o spłatę pożyczki lub wydanie składników masy spadkowej, o ile znajdują się one u osób trzecich.
  6. W końcu wykonawca testamentu ma się zająć wydaniem majątku poszczególnym spadkobiercom zgodnie w wolą spadkodawcy.

Najczęściej jestem proszona o objęcie funkcji wykonawcy testamentu w przypadku sytuacji spornych, gdzie na wypadek śmierci spadkobiercy zachodzi duże prawdopodobieństwo sporu pomiędzy spadkobiercami.

Zdarzyła mi się taka sytuacja, gdzie będąc wykonawcą testamentu miałam za zadanie poinformować dzieci o swoim wzajemnym istnieniu. Tutaj bardzo przezornie ojciec zabezpieczył płynność sukcesji, gdyż spadkobiercami były również dzieci spoza małżeńskiego łoża.

Inny przypadek, w którym wykonawca testamentu jest dziś już koniecznością to gdy posiadasz spółki poza granicami Polski. W sytuacji, w której Twój holding stoi na Cyprze, a dodatkowo masz spółkę w Estonii, w Dubaju i rachunek bankowy w Stanach, to naprawdę nie funduj takiej sytuacji Twoim najbliższym. Mistrzem był klient, który posiadał 15 różnych spółek i 13 osobistych rachunków na 4 kontynentach. Brawo! No nie zostawia się tak żony z małoletnimi dziećmi. 

JAK POWOŁAĆ WYKONAWCĘ TESTAMENTU I KTO NIM MOŻE BYĆ?

Wykonawcę testamentu spadkodawca wybiera sam i wskazuje go w testamencie. Wyboru tej osoby spadkodawca nie może natomiast polecić spadkobiercom, ani pozostawić sądowi. 

Wykonawcą testamentu może zostać jeden ze spadkobierców, jak i osoba spoza tego kręgu. Ważne jest, aby była to osoba znana spadkodawcy, uważana przez niego za godną zaufania, staranną i uczciwą. Pamiętaj, że wykonawcy testamentu należy się wynagrodzenie. Dlatego warto z kandydatem, o którym myślisz nie tylko się porozumieć co do jego zgody odnośnie przyjęcia tej funkcji to jeszcze ustalić z nim warunki na jakich zgodzi się taką funkcję sprawować. 

Dziękuję za pozostanie ze mną do końca. Mam nadzieję, że moje podpowiedzi okażą się pomocne w planowaniu Twojej sukcesji. Powołanie wykonawcy testamentu kosztuje tak niewiele. A od tego przecież może zależeć bezpieczeństwo Twoich najbliższych.

Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
CONTACT ME

I will be happy to introduce to you the possibilities of good organisation and protection of your assets. I operate locally and internationally, adapting the best solutions: legal, tax, business and financial to the individual needs of clients.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×