Podcast
No. 38 Gdzie otworzyć ZAGRANICZNY Rachunek BANKOWY?
29/12/2022
9:11

Miałam przyjemność rozmawiać w ostatnich miesiącach z wieloma przedsiębiorcami,
o tym, gdzie trzymać pieniądze. Każdy z Was chce zapewnić sobie bezpieczeństwo. Zastanawia mnie więc dlaczego tak trudno przychodzi Wam decyzja o dywersyfikacji?

Tym z Was, którzy znaleźli się w sytuacji, gdzie nagle pojawiła się większa gotówka, najczęściej gdy zrobili exit, sprzedali spółkę, nieruchomość…  – jest zdecydowanie łatwiej. Wiecie, że te pieniądze trzeba za wszelką cenę chronić i decyzja, a za nią działanie przychodzą dużo szybciej. Wiecie, że dywersyfikacja to jest dziś konieczność. Zagraniczny rachunek bankowy jest LEGALNY(!) i trzeba przy większych aktywach go rozważyć.

Ale jeśli nie przeżyliście takiej NAGŁEJ zmiany, a Wasz portfel rośnie organicznie, to wciąż akceptujecie ryzyko i trzymacie pieniądze w Polsce ograniczając dywersyfikacje do rozłożenia pieniędzy po kilku bankach. Chciałabym powtórzyć, chyba kolejny – świat jest otwarty. Posłuchaj zatem o tym:

  1. Gdzie otworzyć zagraniczny rachunek bankowy?
  2. Czym się kierować w ochronie Twoich aktywów?
  3. Co zrobić w przypadku gdy posiadasz portfel, w którym są kryptowaluty?

Tak nie dawno, bo w lutym tego roku gdy wybuchła wojna na Ukrainie, było szybko, szybko, otwierajmy zagraniczny rachunek bankowy, ale niektórzy z Was jeszcze do dziś (grudzień’22) nie zdążyli przelać na niego środków. Bo formalności…, bo mam czas…, bo zdążę… To sprawia, że nadal wszystkie pieniądze trzymacie w jednym banku i w jednym kraju. Mam na myśli Polskę.

Przez ostatnie lata założyłam ponad 250 rachunków inwestycyjnych w kilkudziesięciu instytucjach finansowych w Europie oraz na Świecie. Miałam okazję obserwować niejeden kryzys. Nie trzeba sięgać daleko. Tak niedawno zmagaliśmy się z załamaniem sytemu bankowego na Cyprze. To było w 2013 roku(!) O słabej kondycji banków cypryjskich mówiło się już wiele miesięcy wcześniej. Ich ryzykowna ekspozycja na inwestycje w obligacje bankrutującej Grecji stanowiła poważne ostrzeżenie dla zagranicznych inwestorów. Wielu z nich wiedziało o tym, że rachunki bankowe spółek cypryjskich w Bank of Cyprus są zagrożone. Czy wszyscy poważnie potraktowali te komunikaty? Nie (sic!) Wielu moich klientów zamknęło wówczas rachunki, ale kilku z nich miało na to czas. No i nie zdążyli. Na jednym z rachunków w krytycznym momencie saldo wynosiło 5 mln euro (sic!)

Przypominam teraz tą historię, bo to dzisiaj obawiasz się sytuacji geopolitycznej w naszym regionie. To dziś obawiasz się ryzyka posiadania całego majątku w polskim banku. Dlatego nie czekaj na to co będzie jutro, działaj.

Zatem, jak otworzyć zagraniczny rachunek bankowy?

Ci z Was, którzy próbowali to zrobić wiedzą, że nie jest to proste. Często odbijacie się od ściany, bo proces trwa, trwa i trwa i bank ciągle chce jeszcze coś wyjaśnić, albo wprost spotykacie się z odmową. 

Dlaczego? Bo z jakiegoś powodu bank, z którym rozmawiacie ma obawy przed akceptacją Ciebie jako klienta. Czasem trafiasz do niewłaściwej instytucji finansowej, bo masz za mały portfel albo nie ten profil. Albo bank boi się ryzyka reputacyjnego, bo np.: posiadasz w portfelu kryptowaluty. 

W obecnych czasach trudno jest otworzyć zagraniczny rachunek bankowy, chyba że jest mowa o rachunku inwestycyjnym. Ale tutaj znów, jeśli chcesz zdeponować środki z kryptowalut, to musisz bardzo dokładnie wykazać ich pochodzenie, no i wybrać instytucję, która Ciebie zaakceptuje. 

No i najważniejsze. Posiadanie dziś środków za granicą jest legalne(!) Co więcej jest to przejawem rozsądku i potrzebą z perspektywy dywersyfikacji Twojego portfela. Tak więc właściwie zadane pytanie brzmi: NIE CZY taki rachunek należy otworzyć, ale GDZIE i JAK ulokować pieniądze za granicą? 

Gdzie i jak ulokować pieniądze za granicą?  

  1. Możesz otworzyć zagraniczny rachunek bankowy np.: w Banku w Szwajcarii. Aby to zrobić należy dysponować kapitałem przynajmniej 1 mln CHF. Jeśli masz mniejszy portfel nie otwieraj rachunku w Szwajcarii. Nawet jeśli wydaje Ci się, że chwyciłeś Pana Boga za nogi, bo obsługuje Ciebie UBS. NIE RÓB TEGO. Dla takiego portfela to się po prostu nie opłaca. Wybierz raczej bank w Austrii lub w Luksemburgu. Jeśli Twój portfel wynosi 5 – 10 mln EURO, to tak – możesz iść do banku w Szwajcarii. Zwłaszcza jeśli chcesz otworzyć depozyt. 
  2. Pomówmy teraz o tym, czy bankowość zagraniczna, np.: w Szwajcarii jest droga? Właściwie inaczej postawiłabym to pytanie. Czy jest opłacalna?! Jeśli popatrzysz na jednostkowe koszty np.: za zarządzanie Twoim portfelem to opłaty w bankowości szwajcarskiej wynoszą w zależności od portfela – 1 %, czasem 0,7 % wartości aktywów. Jest to opłata roczna. Czy jest to więcej niż Twój koszt trzymania środków w Polsce? 

    Popatrzmy na DEPOZYTY.
    W bankach polskich możesz dziś uzyskać 7… 8% na lokacie w złotówce?
    Czy wiesz, że w Szwajcarii możesz dziś otworzyć depozyt na 2 miesiące przy oprocentowaniu 10%?

    Teraz pytanie, która bankowość faktycznie jest opłacalna?
    Jeśli chcesz swoje środki aktywnie INWESTOWAĆ możesz zdecydować czy zrobisz to bezpośrednio z bankiem, czy skorzystasz z usług family office, które będzie zarządzać Twoim portfelem. Korzystając z usług family office masz dostęp do usług rynku finansowego, które w inny sposób nie byłyby dla Ciebie osiągalne. Przykładowo nie mógłbyś otworzyć rachunku bankowego w jednym banku w Szwajcarii oraz rozlokować portfel pomiędzy kilkoma bankami w celu dalszej dywersyfikacji i ochrony Twojego portfela. Korzystanie z usług family office pozwala Tobie również na dostęp do instrumentów finansowych na warunkach, na jakich mają dostęp tylko instytucje finansowe. 

    Korzystając z możliwości inwestycyjnych w Polsce jesteś ograniczony do inwestycji w złotówkach i niestety skazany na wysokie prowizje polskich banków. A one są wyższe niż prowizje za granicą. Oferta banku Szwajcarskiego zaczyna się od 1%, potem możesz ją w dół negocjować. Oferta banku w Polsce zaczyna się czasem nawet od 3% (sic!)
  3. Wychodząc za granicę możesz pójść dalej i otworzyć rachunek poza wpływami regulacji unijnych oraz automatycznej wymiany informacji jaka została wprowadzona w 2017 roku. Jest wiele instytucji finansowych poza strefą wpływów i wymiany informacji zgodnie ze standardami CRS. Takim rynkiem jest np.: rynek amerykański. Otwarcie zagranicznego rachunku bankowego w Stanach Zjednoczonych warto rozważyć również w sytuacji, gdy chcesz mieć dostęp do inwestycji nie osiągalnych z poziomu Europy.
  4. No i kryptowaluty. Jak otworzyć zagraniczny rachunek bankowy dla portfela, który składa się z kryptowalut? Przecież, w którymś momencie będziecie chcieli z tych pieniędzy skorzystać. To informacja dla tych z Was, którzy zostali odprawieni przez banki z kwitkiem. A może w Polsce wypowiedziano Tobie rachunki, bo posiadasz kryptowaluty? Mam dla Ciebie dobrą informację. Są banki, które przyjmują klientów z portfelem kryptowalut. Więcej powstają obecnie banki, które specjalizują się w przyjmowaniu klientów z portfelem kryptowalutowym. Specjalizują się one w tworzeniu rozwiązań dedykowanych dla aktywów cyfrowych. To z kolei może rozwiązać problem np.: sukcesji kryptowalut przez Twoją rodzinę. Nie myślałeś o tym? A jeśli myślałeś, to rynek wychodzi Tobie naprzeciw.

Dziękuję za pozostanie ze mną do końca. Teraz już wiesz co robić. Twoje pieniądze się ważne dla Ciebie, dla Twojej rodziny i dla naszej gospodarki. Trzymaj je zatem bezpiecznie i rozważ zagraniczny rachunek bankowy. Dywersyfikacja jest, była i będzie ważna. Zawsze (!)

Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
CONTACT ME

I will be happy to introduce to you the possibilities of good organisation and protection of your assets. I operate locally and internationally, adapting the best solutions: legal, tax, business and financial to the individual needs of clients.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×