Podcast
No 2. Zmiana Rezydencji Podatkowej
21/04/2022
10:19

Zmiana miejsca zamieszkania jest nie lada wyzwaniem! Jak zatem należy się do tego przygotować? Najpierw powinniście sobie odpowiedzieć na pytanie, czy przeprowadzka będzie się wiązać ze zmianą rezydencji podatkowej: Czyli, gdzie będziecie przebywać 183 dni w roku? Gdzie będzie znajdował się Wasz dom i centrum interesów życiowych? tzn. gdzie będziecie prowadzić biznes? Gdzie będą do szkoły chodziły Wasze dzieci? Gdzie będzie mieszkał Wasz małżonek lub partner?

Przy przeprowadzce warto być świadomym ryzyka exit tax, który płacimy w sytuacji gdy nasz majątek (w dniu wyprowadzenia się z Polski) przekracza 4 miliony złotych. Dotyczy to takich aktywów jak udziały w spółkach lub instrumenty finansowe. Nie dotyczy to nieruchomości (bo te zawsze będą opodatkowane w kraju, w którym są położone). Nie dotyczy to również środków finansowych, bo skoro je posiadamy to znaczy, że uzyskaliśmy dochód, który został już opodatkowany.  

Odpowiedź na pytanie gdzie chcemy zamieszkać nie budzi zaskoczenia. Bo wszyscy wybieramy kraje o przyjaznym klimacie. Najczęściej pada wskazanie na Hiszpanię oraz Portugalię. Ale zainteresowanie kieruje się generalnie do wszystkich krajów, które oferują dobry klimat i dołożą do tego interesującą ofertę podatkową oraz dobre warunki dla rodzin. 

Gdzie znajdziemy takie możliwości?

Powiem o wszystkich możliwościach jakie daje Europa, a w kolejnych odcinkach skoncentruję się na tych najbardziej dla was użytecznych. 

Obok małych krajów takich jak Monaco, Liechtenstein, Wyspa Man dziś w gronie państw, które oferują korzystne rozwiązania wylądowały: Cypr, Hiszpania, Malta, Luksemburg, Portugalia, Szwajcaria, UK oraz Włochy (wymieniam alfabetycznie, mam nadzieje że nic nie pominęłam). Kraje te prześcigają się nie tylko zwolnieniami podatkowymi dla inwestorów lub pożądanych grup zawodowych. Niektóre z nich ofertują udogodnienia polegające na swobodzie podróżowania. Czyli nie wymagają, przebywania aż 183 dni w każdym roku podatkowym, są to np.: Cypr, Malta, Portugalia oraz UK. W tej chwili praktycznie każdy kraj przyjmie nowych mieszkańców (w domyśle ludzi utalentowanych, przedsiębiorców lub inwestorów) z otwartymi rękami. 

Kraje takie jak Cypr czy Malta mocno pilnują tego, aby kandydat, który powołuje się na rezydencję podatkową w tym kraju nie przebywał 183 dni, ani nie pozyskał rezydencji podatkowej w innym kraju. Oba te kraje są cały czas na świeczniku. Zatem wejście w konflikt podwójnej rezydencji podatkowej z innymi państwami UE jest dla nich mocno nie wskazany. Takiej weryfikacji natomiast nie przeprowadza Szwajcaria. Szwajcaria przyjmie od nas każdy podatek, ale kompletnie nie weryfikuje, gdzie jesteśmy rezydentem podatkowym. To my musimy pilnować, czy zarządzamy naszą rezydencją prawidłowo. Cóż, Szwajcaria może sobie na to pozwolić 🙂

Analizując temat rezydencji podatkowej powinniśmy rozejrzeć się na możliwości które tworzą się tuż obok Europy

W dobie pandemii ogromne znaczenie u inwestorów i przedsiębiorców pozyskał Dubaj. Brak ograniczeń w pandemii przyciągnął tam wielu przedsiębiorców, a wraz z nimi duże możliwości rozwoju gospodarczego i międzynarodowego networkingu. Skala inwestycji w Dubaju znacznie wzrosła, a to mocno wzmocniło jego pozycje. Ze względu na co raz większą kumulację międzynarodowego biznesu w Dubaju co raz więcej osób rozważa możliwość osiedlenia się w tym mieście. Nie tylko kwestie podatkowe mają tutaj znaczenie. Dubaju nie traktuje się dziś jako kraju offshore, ale stanowi on obecnie hub biznesowy. Dlatego obserwuję, że w przypadku wyboru pomiędzy Cyprem, Dubajem i UK, wygrywa właśnie Dubaj. Ludzie chcą tam po prostu zamieszkać. W takich okolicznościach Cypr przegrywa, mimo że aby uzyskąc rezydencję podatkową, trzeba na nim spędzić zaledwie 60 dni.

Jako ciekawostkę podam, że Ministerstwo Finansów ZEA ogłosiło właśnie wprowadzenie w 2023 roku 9% podatku CIT dla spółek świadczących np.: usługi bankowe i finansoweJak to możliwe? Jeśli w grę wchodzi konkurencja podatkowa, a obecnie w niektórych miejscach mamy dla spółek podatek 12,5% lub 10%, to 9% podatek w Dubaju nadal będzie konkurencyjny. Tym, którzy budują biznes technologiczny sugerują zwrócić uwagę na Dubaj właśnie. 

Wracając do relokacji Was i waszych rodzin popatrzmy na niektóre lokalizacje

W UK płacimy podatek od dochodów zarobionych lub sprowadzonych na terytorium tego kraju. Ale dziś jeśli chcemy przeprowadzić się do UK, to od momentu Brexitu musimy ubiegać się o wizę. Tymczasem niedawno rząd UK postanowił wstrzymać niektóre furtki imigracyjne. Ze względu na konflikt na Ukrainie, rząd zlikwidował wizę imigracyjną dla inwestorów. Oczekujemy obecnie ogłoszenia nowych zasad, które powinny pojawić się niebawem. Na chwilę obecną do UK można przenieść się jako przedsiębiorca prowadzący spółkę nowych technologii – generalnie dostępne są tam wizy biznesowe.

Jakie możliwości daje Hiszpania?

Hiszpania, która stanowi spełnienie marzeń wielu Polaków, posiada specjalne prawo podatkowe dla cudzoziemców (Prawo Beckhama). Dzięki tym dość starym regulacjom osoby, które nabędą tam rezydencję podatkową, będą mogły skorzystać z ulgi uprawniającej do zwolnienia wszelkich dochodów z wyjątkiem dochodów z pracy. Takie dochody opodatkowane są w Hiszpanii bez względu na miejsce ich uzyskania, a podatek wynosi 24% od pierwszych zarobionych 600.000 euro

O taką ulgę możesz wystąpić w ciągu 6 miesięcy od przeprowadzki do Hiszpanii, o ile nie byłeś jej rezydentem przez ostatnich 10 lat. 

Jeśli gustujesz w nieco bardziej wietrznym klimacie, to możesz rozważyć zamieszkanie w Portugalii

I ten kierunek cieszy się największym zainteresowaniem moich klientów. Być może ze względu na ceny nieruchomości i bardzo dobrą opiekę medyczną dostępną w Portugalii. 

Aby zamieszkać w Portugalii powinieneś zdobyć status NON-HABITUAL RESIDENTNabycie rezydencji podatkowej w Portugalii jest możliwe w przypadku osób, które nie były portugalskim rezydentem w ciągu ostatnich pięciu lat podatkowych i złożyły stosowy wniosek o objęcie tym systemem opodatkowania. Status NHR można uzyskać maksymalnie na okres dziesięciu lat. 

Dochody podlegające opodatkowaniu na terenie Portugalii, objęte są liniową stawką 20% . Natomiast dochody uzyskane z zagranicy, które mogą być opodatkowane u źródła  są zwolnione z opodatkowania na terytorium Portugalii np. dochody z nieruchomości, dywidend, dochody z pracy poza Portugalią, z działalności gospodarczej etc. 

Chcę podkreślić, że Portugalia nadaje się dla osób, które posiadają jasno określoną strukturę aktywów. Niedawne zmiany, które wprowadziły opodatkowania dochodów kapitałowych nie są optymalne dla dochodów kapitałowych. Inwestorzy o rozbudowanej strukturze aktywów jeżeli chcą się przeprowadzić do Portugalii powinni się temu tematowi dokładniej przyjrzeć. 

Zasadom rezydencji podatkowej w Hiszpanii oraz w Portugali poświęcę oddzielny odcinek, bo warto. Te dwa kierunki wzbudzają zresztą największe zainteresowanie moich klientów. Pojawia się też wiele pytań odnośnie kryptowalut, będziemy o tym mówić w kolejnej audycji

Porozmawiajmy teraz o wyspach na morzu śródziemnym

Uzyskując status nierezydenta tzw. non-dom na Cyprze nie będziesz płacił podatku od dywidend i odsetek. Ponadto jak każdy rezydent cypryjski, nie będziesz płacił również podatku od zysków kapitałowych. Cypr nie wprowadził również do dziś podatku CFC dla osób fizycznych tj. podatku od zagranicznych spółek kontrolowanych. Natomiast Malta, na wzór UK, oferuje zwolnienie dla dochodów, które nie są sprowadzone lub uzyskane na jej terytorium. Na Malcie trzeba zapłacić minimalny podatek. Na obu wyspach tj. na Malcie i na Cyprze nie trzeba przebywać 183 dni. Tutaj Cypr wiedzie prym w UE, minimalny czas jaki należy spędzić na Cyprze to pełne 60 dni w konkretnym roku kalendarzowym.

Wachlarz możliwości na zmianę rezydencji jest szeroki. Jest w czym wybierać

Razem z Wami stawiamy sobie dziś pytanie, jak ominąć obecną zawieruchę oraz gdzie bezpiecznie jest się osiedlić. Mamy rosnącą ofertę krajów UE, co pokazuje, że jest to trend ostatnich lat i raczej nie należy oczekiwać jakiegoś gwałtownego zwrotu. Ponieważ wiele osób pyta o stabilność wprowadzonych rozwiązań, to odpowiadam. Już 10 lat temu pisałam o tym w swojej książce Najlepsze podatkowe rozwiązania europejskie dla tzw. High Net Worth Individuals, a więc osób o znacznych aktywach. Patrząc jak dziś wyglądają przepisy we współczesnej Europie warto podkreślić przewagę tych Państw, które budują swoje systemy podatkowe powoli, czyli stopniowo i rozważnie. Są to UK, Niemcy, Szwajcaria oraz Cypr. Wiele z nich nie zmieniło się od przeszło 10 lat. Zmiany jakie się od tego czasu pojawiły, są raczej konsekwencją prowadzonej polityki, niż gwałtownym zwrotem akcji. 

Na dzisiaj to tyle, bardzo dziękuję za pozostanie ze mną do końca. Mam nadzieję, że wykorzystacie w codziennych działaniach wiedzę, którą przekazałam. Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
CONTACT ME

I will be happy to introduce to you the possibilities of good organisation and protection of your assets. I operate locally and internationally, adapting the best solutions: legal, tax, business and financial to the individual needs of clients.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×