Podcast
No 1. Życie po Exicie
14/04/2022
11:01

Tym odcinkiem otwieram cykl tematów dotyczących zarządzania majątkiem. 
Wielu z Was jest w trakcie budowania biznesu z myślą o jego sprzedaży. Niektórzy już go sprzedali. Czas budowania własnej firmy, to czas nieustannego wzmacniania kompetencji zarządzania ludźmi, budowania strategii rozwoju, dalszej ekspansji Waszego biznesu. Potem następuje exit… a po nim czas wielu niespodzianek. Jak się przygotować na Życie po Exicie? 

Dlaczego? Jednego dnia robisz to, co robiłeś przez lata, ciężko pracujesz i koncentrujesz się na utrzymaniu firmy na właściwym torze. Następnego dnia kiedy miało być po wszystkim, kiedy miał przyjść upragniony czas, aby robić to na co nie mogłeś sobie pozwolić – okazuje się że jest kompletnie inaczej, że jest nowa lekcja do odrobienia. Jak zatem wygląda Życie po Exicie?

Czas na nowy etap, czyli życie po exicie w praktyce

Czujecie się kompletnie zagubieni. Nowe wyzwania, nowe problemy prawne, podatkowe. Kompletnie nowy rynek usług i produktów finansowych, na którym się wcale nie znacie i należy o tym otwarcie mówić. Nie wiecie o co pytać, na co zwrócić uwagę. Dodam, że jest tym trudniej, bo są to potrzeby, których polski rynek kompletnie nie potrafi zaadresować!

No i ten czas. W końcu miał być wolny, a okazuje się, że zarządzenie majątkiem jest zajęciem mocno angażującym. W niektórych przypadkach może wymagać zaangażowania na pełny etat, zwłaszcza jeśli na początku popełni się błędy. 

Z czym zarządzając majątkiem musimy się zmierzyć?

  1. Z bezpieczeństwem Waszych aktywówGdzie ulokować środki – w jakim kraju? w jakim banku? czy w jednym? w jakiej formie?
  2. Z inflacją. Jak inwestować, w jakiej walucie. Ponieważ my się na tym nie znamy to kto powinien to dla nas robić i skąd wiedzieć, że robi to dobrze?
  3. Z sukcesją, co obejmuje aspekty rodzinneKto i kiedy powinien mieć dostęp do środków rodzinnych.
  4. Czasem również trzeba się zmierzyć z samym sobą. Bo życie w nowych realiach może stawiać nam zaskakujące psychologicznie nowe wyzwania.

O bezpieczeństwie i Inflacji będziemy mówili dziś. Ograniczymy się do aspektów zarządzania pieniędzmi, bo to jest największym dziś wyzwaniem. Również ze względu na konflikt, który toczy się obok nas. 

Ponieważ wywodzimy się ze społeczeństwa, w którym rentier był rzadkością. Nie ma u nas tradycji życia z pasywnych inwestycji. To z kolei powoduje, że nie potrafimy korzystać z usług instytucji inwestycyjnych. Nie zawsze mamy świadomość, że takich tradycyjnych eksperckich usług w Polsce niestety nie ma. Zaczyna się nowy labirynt organizacji swojego życia po exicie.

Przejdę do praktycznych aspektów życia po exicie i co z tym związane zarządzania majątkiem

Jakie pytania należy sobie zadać i jakie zadajecie, gdy pojawi się gotówka i zaczynacie organizować swoje życie po exicie:

Najważniejsze i wydaje się oczywiste (choć nie zawsze) to gdzie trzymać pieniądze, w Polsce czy za granicą?

W jakim banku inwestycyjnym otworzyć rachunek? Co to jest bank inwestycyjny?

Gdy mowa o tradycyjnej bankowości inwestycyjnej, mamy najczęściej na myśli bankowość szwajcarską. Najstarsze szwajcarskie banki inwestycyjne np.: PICTET, UBS, Vontobel czy Julius Baer (kolejność przypadkowa). Są to instytucje, które zajmują się tym i tylko tym (zarządzaniem majątkiem osób zamożnych) i robią to od zawsze, czyli czasem od ponad 100 lat. 

W Szwajcarii oczywiście spotkamy wiele innych banków. Bardzo ufamy takim markom jak CITI Bank i BNP Pariba, HSBC. Musimy wiedzieć, że są to duże banki korporacyjne, które oferują usługę zarządzania majątkiem pośród wielu innych usług jakie mają w swoim portfelu. 

Warto wskazać również, że światowy rynek usług inwestycyjnych dzieli się na banki, które posiadają wiedzę inwestycyjną, czyli zajmują się analizą rynku w skali makro, tworzeniem produktów inwestycyjnych. I są banki, które po prostu trzymają środki klientów, korzystając z produktów lub ekspertyzy banków inwestycyjnych. 

Dlatego ważne jest, gdy wybieramy partnera, aby ulokować środki w takim banku, który posiada ekspertyzę. A nie zajmuje się jedynie pośrednictwem w nabywaniu instrumentów innych banków. W dużym uproszczeniu powiem, że w takim układzie cały proces inwestycyjny byłby mniej efektywny dla nas i dla naszego portfela, bo obciąży go marża dodatkowego pośrednika. 

Jak już odpowiemy sobie na pytanie gdzie ulokować nasze pieniądze, pojawi się nowe pytanie, kto powinien tymi środkami inwestować.

Czy udzielić takiego mandatu bankowi inwestycyjnemu, czy zwrócić się z tym do Family Office? Co to jest Family Office i czym się różni od asset management i czym one różnią się od banku inwestycyjnego? Przejdźmy po kolei aby odpowiedzieć na te pytania.

Asset Management – to instytucja/zespół ekspertów, który zajmuje się zarządzeniem aktywami. Decydując się na współpracę z Asset Management oddajesz swoje aktywa pod zarządzanie tego zespołu. Czyli dalej to zespół asset management podejmuje wszelkie decyzje inwestycyjne związane z pomnażaniem Twoich pieniędzy.

Family Office – to natomiast instytucja, która oferuje dostęp do szerokiego grona ekspertów nie tylko w zakresie asset management, ale również tax, legal, czy wealth planning, aby również pomóc w organizacji życia prywatnego (np.: opieka medyczna, zakup nieruchomości, czy wysyłka dzieci do szkoły np.: w Szwajcarii). Family Office może obsługiwać wszystkie te obszary, a może w pewnym zakresie delegować część kompetencji. Natomiast idea jest taka, że FO stanowi one stop dla klienta i jest odpowiedzialne za koordynowanie całości. Organizacja takiego zaplecza, lub skorzystanie z wealth advisora mogą faktycznie sprawić, że twoje życie po exicie nie zmieni się w kolejny pełen zakrętów etap w życiu, a twoja głowa zacznie pękać od wielości możliwości.  

Czym różni się sytuacja, kiedy podejmujemy współpracę z AM lub FO, a kiedy bezpośrednio z bankiem?

Otwierając rachunek w banku jesteśmy klientem banku, w którym mamy dedykowanego opiekuna. Jego zadaniem jest pogodzenie interesów klienta oraz interesów banku. Taka osoba, tak będzie budować portfel, aby klient zarobił oraz aby zarobił na tym bank.

W innym wypadku, gdy powierzamy środki Family Office albo Asset Management grupa ekspertów inwestuje aktywa w produkty tworzone przez banki lub bezpośrednio na giełdzie. Asset Management nie tworzy własnych produktów inwestycyjnych, na których może zarobić. Dlatego siłą rzeczy inwestycje ekspertów AM odbywają się bezpośrednio na rynku. Inwestują w produkty, które mają szansę przynieść największe zyski. Jednocześnie nie generują dla Twojego portfela zbyt dużych kosztów, które mogą obniżyć finalny wynik na portfelu.  

Nie mamy świadomości – ale w instrumentach finansowych jest sporo ukrytych kosztów (klient takich kosztów nie widzi, ale obniżają one jego potencjalny zysk). 

Reasumując. Zewnętrzne Asset Management lub Family Office może być remedium na to, aby korzystać z wiedzy dobrych ekspertów. Jednocześnie wyłączyć konflikty interesów, które niestety zdarzają się jak wszędzie. A wybierając Asset Management lub Family Office należy znów wybierać doświadczenie. Jeśli nasz partner ma duże aktywa pod zarządzeniem ma dostęp do najatrakcyjniejszych ofert na rynku. No i ma to przełożenie na obniżenie kosztów takich inwestycji.

…i może najważniejsze. Taki trochę papierek lakmusowy, z którego możecie skorzystać, kiedy rozmawiacie z instytucją finansową. 

Jak długo buduje się portfel? I jak go monitorować?

Jeśli ktoś Wam mówi, że na otwarcie rachunku bankowego potrzeba 2 tygodnie, a potem kilka dni na zbudowanie portfela, to jest to znak rozpoznawczy, że należy uciekać. W takim przypadku macie do czynienia na pewno z profesjonalnym sprzedawcą, ale nie doradcą, który zaopiekuje się Waszym portfelem. 

Doświadczeni eksperci asset management podejmą się dziś zbudowania indywidualnego portfela inwestycyjnego w okresie od 3 do 6 miesięcy. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie mamy 6 tydzień wojny na Ukrainie. Pamiętajmy, że to jest proces! Chodzi o opracowanie strategii z klientem, potem jej wdrożenie, a to znów jest wiedza. Kiedy wejść w rynek oraz jak zabezpieczyć nasz portfel gdy mamy złotówki?

Jak już ten portfel zbudujemy, to należy wiedzieć kto będzie ten portfel monitorował. Kto i kiedy będzie podejmował decyzje o wyjściu z pewnych pozycji na runku. No i decyzji o ponownym wejściu, bo w ten sposób budujemy wartość naszego portfela. 

Pytanie, które na pewno Wam się nasuwa. Z jakimi kosztami należy się liczyć lokując środki poza granicami Polski?

Negocjując koszty w banku należy pamiętać, że inne koszty powinniśmy płacić, gdy nasze środki tylko leżą np.: założyliśmy depozyt w złotówkach, a inne gdy oddajemy środki pod zarządzanie. Zdarza się że banki oczekują wysokich opłat jak za zarządzanie mimo, że my nie oczekujemy takich usług od banku. Chcemy aby nasze środki po prostu był bezpieczne. W takim wypadku decydujemy się na depozyt, który powinien być tańszy. Nie zawsze tak jednak bywa. Inna sprawa, to że banki niechętnie przyjmują środki, które nie będą zainwestowane, bo zarobek banku bierze się z inwestowania środków klientów. 

Z czym się wiąże posiadanie pieniędzy poza granicami kraju? Czy muszę deklarować w Polsce fakt posiadania środków zagranicą?

Tak środki należy deklarować. Jeśli mieszkasz nadal w Polsce to zarówno stan aktywów posiadanych poza granicami Polski zgłaszasz na deklaracji dewizowej. Jak i w Polsce musisz rozliczać się podatkowo z uzyskanych przychodów od inwestycji na rachunku zagranicznym. 

Tak więc jeśli posiadasz aktywa oraz pasywa, których wartość wynosi co najmniej 7 mln złotych, to ciąży na Tobie obowiązek dewizowy. Tutaj praktyczna moja uwaga jest taka. Dla celów określenia czy macie obowiązek zgłoszenia majątku. Wasze aktywa i pasywa się sumuje, pasywa nie obniżają wartości aktywów. Czyli jeśli posiadasz 10 mln zł na zagranicznym rachunku bankowym oraz zaciągnąłeś pożyczkę w zagranicznej instytucji finansowej to wartość pożyczki dodaje się do wartości posiadanych aktywów. Jeśli do tego nabyłeś nieruchomość poza granicami Polski, to również powiększa ona wartość Twoich zagranicznych aktywów.

Obowiązki podatkowe i dewizowe to jednak marginalne wyzwania związane z posiadaniem portfela poza granicami Polski. Nie można o nich zapomnieć. Zatem nowy etap twojego życia po exicie może napotkać na różne nowe wyzwania. Mam nadzieję, że choć trochę tym odcinkiem pomagam zrozumieć co Cię czeka.

Na dzisiaj to tyle, bardzo dziękuję za pozostanie ze mną do końca. Mam nadzieję, że wykorzystacie w codziennych działaniach wiedzę, którą przekazałam. Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify i ApplePodcast.

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
CONTACT ME

I will be happy to introduce to you the possibilities of good organisation and protection of your assets. I operate locally and internationally, adapting the best solutions: legal, tax, business and financial to the individual needs of clients.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×