Podcast

NO. 37 10 PYTAŃ PRZEDSIĘBIORCÓW Z 2022 ROKU - PODSUMOWANIE

22/12/2022
13:33

Bycie przedsiębiorcą w 2022 roku nie było łatwe. Zadaliście dużo wartościowych pytań, a my skróciliśmy je do 10-ciu. Jak zachowywał się rynek? Gdzie przenieść spółkę? Jak zabezpieczyć majątek w świetle konfliktu na Ukrainie? Jakie kraje były najbardziej popularne dla przeprowadzek przedsiębiorstw i inwestorów w roku 2022? Dziś omawiamy m.in. te tematy. Myślę, że one będą ciekawe dla wszystkich naszych słuchaczy, warto je jeszcze raz sobie poukładać – są dalej aktualne.

Transkrypcja wywiadu z Anną Maria Panasiuk – 10 pytań przedsiębiorców, które najczęściej się pojawiły w 2022 r. Wybraliśmy te, które dalej są bardzo aktualne i warto je sobie raz jeszcze zadać.

W artykule:

Jakie kraje były najbardziej popularne dla przeprowadzek przedsiębiorców i inwestorów w roku 2022?

Przychodzą mi do głowy trzy kraje. Dwa szczególnie. Można by powiedzieć, że mamy exodus Polaków do Hiszpanii i do Portugalii. Oczywiście jest w tym dążenie do znalezienia jakiś korzyści podatkowych. Ale to nie są kraje, które powinny przyciągać podatkami, bo tam są one dość wysokie. Tych pytań rzeczywiście było bardzo dużo i postarałam się to zebrać w jeden e-book, który będziemy niebawem publikować. A, B, C – Na co trzeba uważać, kiedy wyprowadzasz się do Portugalii lub do Hiszpanii. Tym trzecim krajem z kolei jest Cypr, który ma korzyści podatkowe. Natomiast Portugalia i Hiszpania przyciągają stylem życia.

A na co trzeba uważać jak przeprowadzasz się za granicę?

Uważałabym na to, żeby nie mieć dwóch rezydencji. Żeby zaplanować sobie przeprowadzkę przed przeprowadzką, a nie w trakcie, bo niektóre osoby zgłaszały się już z problematyczną sytuacją.

Wiele osób próbuje utrzymać polską rezydencję przenosząc się za granicę. To jest możliwe, ale znowu trzeba to sobie zaplanować. Czasami np. lepiej przenieść się do Szwajcarii, a nie do Włoch albo do Szwajcarii, a nie do Hiszpanii. Więc to są takie niuanse, na które warto zwrócić uwagę przed wyprowadzką.

A jakie jest ryzyko z tą podwójną rezydencją? Jakbyś mogła to doprecyzować

Ryzyko jest takie, że możesz płacić podatek w krajach UE, a tego nie chcesz.

No tak, to naturalne. Kolejne pytanie w tym samym gatunku pytań, czyli czy można przenieść spółkę z Polski do innego kraju?

Możesz przenieść spółkę i niektórzy próbują to zrobić. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Albo zakładasz nową spółkę i przenosisz biznes, albo możesz przenieść tą spółkę, przerejestrować ją do rejestru za granicą. W obydwu przypadkach trzeba uważać na exit tax, ale czasami biznes tego wymaga, bo albo ze względu na reputację. Kiedy masz inwestorów, którzy chcą żeby twój biznes miał head office poza Polską, albo ze względu na ryzyko biznesowe.

Czwarte pytanie ta sama kategoria, gdzie dziś przenieść biznes?

Przychodzi mi do głowy Gruzja, Czechy – gdzie podatki są takie same, ale dużo łatwiej prowadzić biznes. Gruzja, gdzie podatki mocno zachęcają. Do Rumunii też ludzie się przenoszą. A z powodów prestiżowych przenoszą się do Szwajcarii, zakładają spółki w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

To jedno z ulubionych pytań klientów, pytanie piąte. Niestety często zgłaszają się po fakcie, czyli czy faktycznie kryptowaluty w Portugalii nie są opodatkowane?

To dobrze trafiłeś z tym pytaniem. Dlatego, że jesteśmy w tej chwili właśnie po głosowaniu ustawy w Portugalii o opodatkowaniu kryptowalut. To nie znaczy, że one wcześniej nie było opodatkowane. One wcześniej nie były opodatkowane wtedy, kiedy były traktowane jako spekulacja. Więc jeżeli ktoś mieszkał w Portugalii w 2022 roku i po prostu trzymał te kryptowaluty albo wychodził z kryptowalut, które miał kupione dużo wcześniej, to taka transakcja była zwolniona z opodatkowania. Ale jeżeli siedział w Portugalii i robił trading, to zgodnie z interpretacją organów skarbowych taki trading jest opodatkowany. To jest po prostu biznes profit. Od przyszłego roku kryptowaluty będą w Portugalii postrzegane jako zysk kapitałowy i opodatkowane 28%. Chyba że trzymamy kryptowaluty dłużej niż rok.

To pytanie wzbudziło dyskusję wśród wielu przedsiębiorców. Wydaje się jednak oczywiste, czy mogę otworzyć za granicą rachunek bankowy?

A wiesz, że nie dla wszystkich jest oczywiste? Niektórzy się zastanawiają, czy to jest legalne. A my mamy przecież w Europie swobodę przepływu kapitału. Oczywiście, że można otworzyć rachunek bankowy za granicą i to nie wiąże się ze zmianą opodatkowania. Po prostu zamiast trzymać pieniądze w banku w Polsce, trzymasz pieniądze w banku za granicą. Najczęściej proponuje Szwajcarię. Ale to nie musi być Szwajcaria, to może być Austria, to może być Luksemburg, Lichtenstein. Mogą być jeszcze rachunki bankowe poza Europą, co ma dodatkowe atuty. Ale jak najbardziej w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej ja bym powiedziała, że to jest konieczne. I temu poświęcimy już za tydzień jeden odcinek.

Czy warto rozdzielić działalność inwestycyjną i operacyjną?

Czy warto rozdzielić działalność inwestycyjną i operacyjną? Trzeba. Dlaczego? Dlatego, że w działalności operacyjnej generujesz potencjalnie ryzyka biznesowe. A działalność inwestycyjna wiąże się najczęściej z tym, że inwestujesz wcześniej zarobiony kapitał. Inwestujesz go po to, żeby go pomnażać, a nie po to, żeby on był w ryzykownej strukturze, gdzie obok prowadzisz działalność operacyjną. Natomiast rzeczywiście czasami jak patrzysz, zwłaszcza na rodzinne przedsiębiorstwa, które rosną organicznie to zdarza się, że z zysków kupują/inwestują w aktywa, nieruchomości i to wszystko jest w jednym biznesie. Czasami w działalności gospodarczej. Tak, to zdecydowanie wymaga przemyślenia.

Jak jesteśmy w temacie inwestycji, to pytanie skąd taka popularność alternatywnej spółki inwestycyjnej? Jak szybko można postawić ją w Polsce?

Popularność ASI wynika z tego, że wcześniej popularne były FIZ’any, które dawały duże zwolnienia podatkowe. Jednak koszty tych funduszy bardzo szybko rosły. ASI dało alternatywę. Właściwie z chwilą pojawienia się ASI skończyły się fundusze i jest ich coraz mniej. Rzadko kto jeszcze posiada fundusz inwestycyjny zamknięty. ASI daje zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych przy relatywnie niskich kosztach utrzymania tej spółki. Założyć ASI można w kilka miesięcy. Niektórym zdarza się w miesiąc.

Podejrzewam, że w lutym, marcu z tym pytaniem dzwoniło trzy/czwarte klientów. Czyli jak skutecznie zabezpieczyć majątek w świetle wydarzeń, które dotknęły Ukrainę?

Tak bardzo dużo osób się pojawiło w marcu, w kwietniu, trochę z paniką. Jak szybko otworzyć rachunek bankowy za granicą i uchronić kapitał finansowy? Pojawiły się też osoby – gdzie przenieść biznes, bo nagle kontrahenci zagraniczni postawili ultimatum albo przeniesiesz produkcję poza Polskę, albo znajdziemy innego podwykonawcę, żeby redukować ryzyko biznesowe. Ta panika się skończyła, ale myślę, że potrzeba wciąż jest aktualna. Niektórzy wracają po kilku miesiącach, ciągle realizując swoje postanowienie z lutego, że będą organizować biznes albo przenosić aktywa za granicę, żeby były bezpieczne.

Dziesiąte pytanie. Już jesteśmy na końcu tej bardzo ciekawej listy. Takie pytanie specjalne do Ciebie. Czego nauczył Cię rok 2022? Sytuacje klientów, niespodziewane wydarzenia jak agresja Rosji na Ukrainę, recesja?

Ja myślę, że w tym roku zauważyłam, że kiedy pracuję z klientem, to tak dużo się dzieje i tak jest dynamicznie, że mimo, że zadaje on pytanie na przykład o kwestie podatkowe, to ja powinnam patrzeć na jego sytuację holistycznie. I to, że tak długo pracuję w tych kwestiach międzynarodowych, daje mi czasami możliwość pokazania mu zupełnie innych ryzyk albo zupełnie innego spojrzenia na to, co on planuje. To nawet nie musi być kwestia międzynarodowa, czasami może być kwestia stricte struktury polskiej.

On ma plan np. założenia fundacji, która będzie dbała o jego kolekcje sztuki, a potem się okazuje – no dobrze, ale ta fundacja nie zapewni sukcesji tej kolekcji sztuki. Albo ktoś wyprowadza się za granicę, ma poukładane biznes, działa on podatkowo, ale okazuje się, że od strony prawnej albo od strony spadkowej w ogóle nie jest zaopiekowany, że w ogóle o tym nie pomyślał. A niewiele trzeba, żeby to poukładać. Czasami okazuje się, że jak się spojrzy na ten cały obraz wcześniej to stwierdza, że to w ogóle nie jest dla niego, i że powinien zrobić zupełnie coś innego.

Dobrze, to ekstra pytanie czy jest jakieś pytanie, którego nie wymieniłam? A uważasz, że powinnam zadać, bo kojarzysz z pytań zadawanych przez klientów?

Jest takie pytanie, a mianowicie gdzie otworzyć rachunek bankowy i w jakiej konfiguracji, czyli na co uważać, kiedy się go otwiera i podejmuje współpracę z instytucją finansową za granicami Polski? Muszę powiedzieć, że w tym zakresie dobrze, że są takie pytania, że to nie jest tak, że kolega ma, to ja również otworzę. Chociaż czasami się zdarza, tak jak w przypadku nabycia nieruchomości, że są to decyzje podjęte przy winie w Sylwestra. Rzeczywiście dobrze, że inwestorzy weryfikują z jakimi instytucjami finansowymi będą współpracować zanim podejmą taką decyzję.

Te wszystkie pytania, z którymi się zwróciliście w tym roku, świadczą o tym, że to były specjalny rok, bardzo dynamiczny. Wasze potrzeby były przeróżne. Życzę Wam, żeby ten nadchodzący rok 2023. Przyniósł nam nieco więcej stabilności. Nadal się rozwijać. Nadal bądźcie otwarci na świat. Ale bądźmy wszyscy konsekwentni i stabilnie w rozwoju naszych biznesów, rozwoju nas samych, naszych rodzin. A w te nadchodzące święta spędzimy czas sami ze sobą. Spokoju Wam życzę.

Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×