Jak wybrać własny wehikuł inwestycyjny. Na co uważać i jak uniknąć niechcianego ryzyka podatkowego.
Otrzymuję od Was pytania czy fundacja rodzinna jest dobrym rozwiązaniem. Bo może lepiej postawić na inny rodzinny wehikuł inwestycyjny. A jeśli tak, to jaki? Warto wiedzieć jakie alternatywy istnieją w dzisiejszej Europie zanim podejmiesz decyzję, w którym kierunku pójdziesz! Dlatego opowiem Wam dziś o jakie są sensowne spółki holdingowe w Europie.
W odcinku mówię o regulacjach podatkowych dla najbardziej popularnych holdingów w Europie tj. w Holandii, Luksemburgu oraz na Cyprze. Wspomnę również o regulacjach w Szwajcarii, bo o Szwajcarię często ostatnio pytacie.
Zanim przejdę do omówienia regulacji w poszczególnych krajach europejskich dla tych podmiotów zatrzymam się na chwilę nad tym co to jest spółka holdingowa. My w Polsce również mamy spółkę holdingową. Ten nowy reżim podatkowy zakłada możliwość uzyskania zwolnienia nie tylko dla dywidend, ale również zysków kapitałowych ze sprzedaży udziałów lub akcji w spółkach zależnych. Ale nasze polskie regulacje weszły w życie w styczniu 2022 roku, czyli całkiem niedawno. Tym czasem takie same regulacje obowiązują w całej Europie już od dawna. A w niektórych krajach od dziesiątek lat.
Spółka holdingowa w Holandii
Najbardziej popularnym na Świecie holdingiem była, od kiedy pamiętam spółka w Holandii. W latach 80’ czy 90”używało się tzw. Dutch Sandwich – tj. spółkę holenderską razem ze spółką na Antylach Holenderskich. Spółka holenderska była dominującym rozwiązaniem i stanowiła bramę do Europy dla inwestorów z całego świata. Od tamtego czasu bardzo wiele się zmieniło, ale nie da się Holandii odmówić dobrej pozycji międzynarodowej i jeżeli naprawdę planujesz wprowadzić dobry holding, i nie przerażają Cię koszty obsługi prawnej z tym związane, to Holandia nadal jest dobrym rozwiązaniem.
Na czym polegają regulacje holenderskie?
W Holandii możesz założyć spółkę BV lub NV. Podatek dochodowy jaki płacą spółki w Holandii wynosi 25,8%, zaś pierwsze 200 tyś euro opodatkowane jest obniżoną stawką 19%. Zwolnienie z opodatkowania będzie dotyczyło dochodów spółek holenderskich jeśli jest uzyskane z dywidend lub zysków kapitałowych o ile źródło tego dochodu stanowi tzw. inwestycja kwalifikowana. Będzie to miało miejsce, jeżeli holenderska spółka holdingowa będzie posiadała co najmniej 5 procent kapitału w spółce zależnej oraz jeżeli ta spółka zależna nie jest inwestycją pasywną. Ale jest celową inwestycją w ramach struktury holdingu.
W mojej ocenie to jedne z bardziej liberalnych warunków zwolnienia dywidendy czy zysków kapitałowych z opodatkowania. I tutaj uwaga, w praktyce Holandia to kraj, który dziś bardzo mocno pilnuje substance. O substancji spółki można mówić bardzo dużo. Poświęciłam im specjalny odcinek pt. „Czy Twoja zagraniczna spółka jest bezpieczna?”.
Spółka holdingowa w Luksemburgu
Przejdźmy do Luksemburga. Bo Luksemburg stanowi dziś bardzo popularną alternatywę dla Holandii. W Luksemburgu możesz założyć bardzo wiele różnych wehikułów inwestycyjnych. To kraj, który oferuje najbardziej rozbudowaną infrastrukturę prawną przeróżnych funduszy, holdingów i spółek inwestycyjnych. Ograniczę się dziś do kwestii holdingu, który możesz postawić w formie spółki Sarl lub SA. Dochody kapitałowe spółki holdingowej w Luksemburgu są opodatkowane tak jak dochody operacyjne spółki handlowej – według standardowej stawki podatku dochodowego od osób prawnych. W dużym uproszczeniu stawka podatku dochodowego w Luksemburgu wynosi prawie 25%. W Luksemburgu obowiązuje również wealth tax, tj. podatek od aktywów, który płacą również spółki holdingowe. Minimalny podatek od aktywów wynosi około 4.500 euro.
Zwolnienia podatkowe luksemburskiej spółki holdingowej
Luksemburg jest popularny, bo oferuje wiele różnych ulg podatkowych dla instrumentów finansowych oraz spółek holdingowych. Zarówno dywidendy jak i zyski kapitałowe uzyskiwane przez spółkę holdingową będą zwolnione z opodatkowania, gdy ta korzysta z participation exemption. A z participation exemption mamy do czynienia, gdy spółka w Luksemburgu posiada co najmniej 10% udziałów w spółce zależnej przez okres co najmniej 12 miesięcy.
Czy zawsze musi to być 10%? Nie koniecznie. Udział w kapitale nie ma znaczenia, jeżeli wartość nabycia udziałów spółki zależnej wynosi co najmniej 1,2 mln EUR- wówczas dywidenda z takich udziałów będzie zwolniona z opodatkowania. Taka sama zasada obowiązuje dla zysków ze zbycia udziałów spółki zależnej. Jednak wówczas wartość nabycia tych udziałów powinna wynosić co najmniej 6 mln EURO.
Luksemburg to jurysdykcja stworzona dla funduszy inwestycyjnych oraz spółek finansowych. Jeśli myślisz o dobrym międzynarodowym standingu Twojej spółki to jest to dobry adres.
Spółka holdingowa na Cyprze
Wielu z Was preferuje i decyduje się na cieplejsze regiony Europy. Popatrzmy na znany wszystkim Cypr, który obecnie wraca do łask. Na Cyprze nie ma dziś bezrobocia! A polski biznes dobrze się tam dziś rozwija. Możecie o tym posłuchać w moim wywiadzie ze Stellą Koukounis.
Podatek dochodowy dla spółek zarejestrowanych na Cyprze wynosi 12,5%. W niektórych przypadkach pasywny dochód spółki może podlegać opodatkowaniu również podatkiem od obrony, dlatego należy uważać, jak układasz swoją spółkę inwestycyjną. Przedsiębiorcy bardzo nie lubią dowiadywać się, że muszą zapłacić 30% podatku od np.: odsetek. Ale przejdźmy do tego prawa holdingowego. Na Cyprze nie ma podatku od zysków kapitałowych.
Dochody ze zbycia tzw. titles, a te obejmują np.: udziały lub akcje są zwolnione z podatku bez warunkowo. Oznacza to, że Spółka nie musi spełnić żadnego warunku jaki jest przewidziany w innych krajach w Europie. Proste prawda?
Oczywiście na Cyprze tak jak w każdym innym kraju musisz wybudować formalnie i realnie substancje swojej spółki m.in. zatrudnić tam ludzi, utrzymywać biuro. To z Cypru mają być zarządzane Twoje aktywa, jeśli naprawdę chcesz sięgnąć po spółkę holdingową w tym kraju. Co prawda te same zasady dotyczą każdej spółki holdingowej w Europie i na Świecie. Ale pamiętaj, że Cypr jest cały czas pod lupą w wielu krajach.
Spółka holdingowa w Szwajcarii
Przejdźmy teraz do kompletnie innej lokalizacji a mianowicie do spółki holdingowej w Szwajcarii – Spółka inwestycyjna w Szwajcarii! Inaczej to brzmi, prawda? Dywidenda uzyskana przez Twoją szwajcarską spółkę inwestycyjną będzie zwolniona z opodatkowania w Szwajcarii o ile będzie stanowiła tzw. kwalifikowaną inwestycję. A to oznacza, że Twój szwajcarski holding posiada co najmniej 10% udziałów w spółce wypłacającej dywidendę przez okres co najmniej 1 roku albo jeżeli wartość udziału wynosi co najmniej 1 mln CHF. Kolejny system nieco bardziej liberalny niż holding w Polsce, bo w Polsce musisz trzymać udziały przez 2 lata. To samo dotyczy zysków kapitałowych ze zbycia udziałów. Będą one zwolnione z opodatkowania, jeżeli szwajcarski holding posiada co najmniej 10% udziałów w sprzedawanej spółce zależnej przez okres co najmniej 1 roku.
I tutaj uwaga! Szwajcaria nie jest typową lokalizacją dla spółek holdingowych. Postawienie spółki w Szwajcarii trzeba bardzo dobrze przemyśleć chociażby ze względu na fakt, że w Szwajcarii są bardzo wysokie podatki od dywidend. Z drugiej strony w Szwajcarii nie ma podatku od zysków kapitałowych dla dochodów prywatnych. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej – zapraszam!
Podsumowanie
Omówiłam różne spółki holdingowe w Europie, takie jak Holandia, Luksemburg, Cypr i Szwajcaria. Przedstawiłam korzyści i ważne regulacje podatkowe dotyczące tych spółek. Możecie porównać łatwo dostępne ulgi podatkowe i warunki zwolnienia z opodatkowania dywidend i zysków kapitałowych. Jednak każda lokalizacja ma swoje specyficzne regulacje i należy dokładnie rozważyć wybór odpowiedniego wehikułu inwestycyjnego. W Twoim interesie jest sprawdzić detale. Może wydawać się to prostą decyzją, a jednak diabeł tkwi w szczegółach, a dobra organizacja grupy spółek pod spółką holdingową może bardzo usprawnić przepływy finansowe i uprościć odpowiedzialność spoczywającą na zarządzie.
Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify i ApplePodcast.
Zapraszam na kolejny odcinek, który ukaże się za dwa tygodnie w czwartek o godzinie 18.00
Powrót do listy podcastówZ przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.
