Podcast
NO. 27 BŁĘDY ZARZĄDZANIA FAMILY OFFICE cz. 2
13/10/2022
10:51

Wiesz już, że chcesz założyć podmiot inwestycyjny, a może nawet zastanawiasz się czy warto założyć Twoje family office. Rozmawiałeś z synem lub córką o ich zaangażowaniu w zarządzanie majątkiem rodzinnym, ale zastanawiasz się czy sobie poradzą. Wiesz, że potrzebujesz naprawdę dobrego zespołu, ale nie miałeś czasu pomyśleć jak go utworzyć.

W tym odcinku, części drugiej dedykowanej Family Office mówię o tym jak wygląda FO w świecie, z którego doświadczeń możemy czerpać, a więc w Londynie, czy w Szwajcarii, czy w Niemczech i przed jakimi błędami się chronić.

W ostatnim odcinku opowiadałam co to jest family office i jakie są rodzaje FO. Jeżeli jeszcze go nie widziałeś to zapraszam do obejrzenia odcinka „Jak założyć Family Office? Cz. 1”

Jakie zadanie stoi przed Family Office?

Rola Single Family Office

Rola Single Family Office jest najszersza. Obok decyzji w zakresie inwestowania płynnego kapitału rodzinnego, który można powierzyć multi Family Office – SFO zajmuje się zdefiniowaniem wspólnych celów rodzinnych, i ich realizacją. Są to np.: cele inwestycyjne, filantropijne, edukacja członków rodziny, budżetowanie kosztów życia, leczenia, czy najważniejsze – wdrożenie polityki sukcesyjnej (estate planning).

Twoim zadaniem jest zbudowanie zespołu FO, czy ustalenie zewnętrznych służb w zakresie wsparcia prawnego, podatkowego i księgowego. Zadaniem służb jest kompleksowe i strategiczne wykonanie obowiązków prawnych i notyfikacyjnych z uwzględnieniem głównej polityki rodzinnej.

Single Family Office daje Tobie gwarancję bezproblemowego przejścia majątku czy biznesu na nowe pokolenia. Może wykluczyć potencjalne problemy spadkowe. Jego zespół zapewni płynność w zarządzaniu biznesem i aktywami na wypadek niezaplanowanej sukcesji. O ile tak zdecydujesz w ramach zespołu family office będą członkowie Twojej rodziny. Oni nadal niezmiennie będą zarządzać majątkiem. A kwestie właścicielskie i transfer własności w procesie spadkowym są kwestiami kompletnie niezależnymi. Będę to tłumaczyć w kolejnym odcinku. Teraz ważne jest to że w single family office są kompetencje, które są istotne dla Twojego biznesu i których dostępność powinna być niezakłócona nawet w przypadku nagłej śmierci. 

Resumując Single Family Office zajmuje się zarządzeniem majątkiem jednej rodziny, ale zajmuje się tym profesjonalnie, gdyż zatrudnia własnych ekspertów w zespole, którzy posiadają odpowiednie kompetencje. 

Co robi Multi Family Office?

Multi Family Office działa najczęściej jako zespół topowych ekspertów, którzy specjalizują się w budowaniu efektywnych strategii inwestycyjnych dla UHNWI. 

Dlaczego tak się dzieje? Skąd taka różnica? Wynika ona z tego, że SFO nie będzie miał okazji zatrudnić największych talentów na rynku. I to właśnie MFO, który zarządza miliardami zebranymi od wielu rodzin, może nie tylko mieć na pokładzie zespół składający się z najlepszych ludzi, ale dysponując takim kapitałem może korzystać z najlepszych ofert na rynku. 

Obok przewagi, że mamy do dyspozycji najlepszych specjalistów – a więc jakość, mamy jeszcze możliwość zwiększyć efektywność przez ilość. Inna bowiem będzie cena/koszt nabycia niektórych instrumentów finansowych będzie, gdy inwestycja jest warta 100 k CHF, a inna gdy chcesz w dane aktywo włożyć 100 mln CHF. Pamiętajmy, że każdy portfel wymaga dywersyfikacji. Więc nawet jak dysponujesz portfelem 100 mln CHF, to zapewne nawet 10 mln CHF może stanowić zbyt dużo, aby wkładać w jeden instrument. 

Tak więc rodzina w ramach swojego Single Family Office może współpracować z Multi Family Office tj. powierzyć mu swoje środki pod zarządzania, bo wie ten konkretny zespół tego – MFO zrobi to lepiej.

Jak wyglądają początki FO w Polsce?

W Polsce mamy do czynienia dziś najczęściej z single family office. Trudno określić ile ich jest w Polsce, bo siłą rzeczy multi family office będzie ogłaszać swoje usługi, a już single family office szuka poufności. Dodatkowo w Polskich realiach daleko częściej mamy formę wewnętrznego zespołu zintegrowanego z głównym biznesem rodzinnym niż formę profesjonalnego FO. Taka forma jaka miała okazje wykształcić się w strukturach polskich przedsiębiorców niejako organicznie. W praktyce taka struktura wygląda tak: obok rozbudowanych biznesów operacyjnych z biegiem czasu rodzina, czy nestor rodu formułuje zespół, który funkcjonuje w ramach wybranej lub dedykowanej spółki w grupie i gdzie członkowie rodziny razem z dedykowanym zespołem podejmują decyzje związane z zarządzaniem majątkiem. O tym, że jest to rozwiązanie mniej efektywne oraz bardziej narażone na brak poufności mówiłam w poprzedniej audycji. Warto zatem ulokować takie usługi w odrębnym podmiocie oraz zatrudnić profesjonalny zespół. 

Zdarza się, że ten zespół stanowi syn lub córka, którym towarzyszy prawnik lub doradca inwestycyjny. Takie struktury funkcjonują już w Polsce! Brawo! To jest taki mini family office, który odciąża tych z Was którzy są odpowiedzialni za prowadzenie biznesu rodzinnego. 
A jednocześnie dają one zaczątek kreowania kompetencji niezbędnych do dobrego zarządzania aktywami. Do zespołu zapraszani są często analitycy finansowi, których zadaniem jest weryfikować pomysły finansowe jakie napływają do spółki. A więc taki zespół organicznie rośnie. Obok prawnika, pojawiają się doradcy finansowi, osoby koordynujące inwestycje. Dobrze byłoby pomyśleć o zewnętrznym nadzorze jak taki family office powinien wyglądać i jak powinny być ułożone kompetencje. Dobrze jest skorzystać z doświadczenia doradcy np.: wealth advisora, który podpowie jak takie family office budować, a jakich błędów unikać.  

Jakie błędy popełniamy, gdy stawiamy pierwsze kroki w zarządzaniu własnymi aktywami?

Ograniczenie do kompetencji wewnętrznych

Przed ograniczaniem się do kompetencji wewnętrznego zespołu. Nie mamy jeszcze społecznego dorobku profesjonalnych zarządców majątkiem rodzinnym. Ograniczenie się do zatrudnienia kilku profesjonalistów to za mało. Zespoły analityków jakie spotkałam w Polskich family office to osoby z doświadczeniem w pracy na rynku instytucji finansowych i tutaj jest pułapka, bo znów są to osoby które albo były na froncie – a więc pracowały w obsłudze klienta, a jeśli miały do czynienia z zarządzaniem aktywami, to raczej jedynie w polskich instytucjach finansowych, gdzie trudno mówić o możliwościach nabycia dobrego rozeznania na światowym rynku kapitałowym. Czasem w Polsce wystarcza nam, że ktoś pracował w HSBC w Londynie i już myślimy, że mamy doskonałego analityka finansowego, który zrobi dla nas lepsze wyniki niż rynek. Nie zrobi! 

A Tobie nie chodzi przecież o to, aby ktoś się uczył na Twoich pieniądzach. Oczywiście dobrze jest mieć wewnętrzny zespół, nawet jest on konieczny. Ale powinien on pracować z zewnętrznymi ekspertami. Bo to oni mają doświadczenie chociażby przez sam fakt towarzyszenia innym rodzinom, które przeszły ten sam proces. 

Przypomnę Twoje inwestycje w rynki finansowe powinny prowadzić profesjonalni gracze – odsyłam do audycji sprzed kilku tygodni o wealth managemencie.

Zbytnie eksperymentowanie

Przestrzegam również przed zbytnim eksperymentowaniem. Zdarza się, że zbudowanie takiego family office zaczynamy sprawdzenia czy junior poradzi sobie z zarządzaniem majątkiem rodzinnym. W tym celu wydziela się część majątku i rzuca juniora na głęboką wodę. To nie jest to o czym myślę mówiąc family Office. Takie próby niestety kończą się tym, że dziecko boi się ponownie wejść do wody. Byłam świadkiem jak 25 letnia córka mówiła ojcu, że już nigdy nie zainwestuje pieniędzy za granicą. Dlaczego? Dlatego, że bez przygotowania otrzymała od ojca 1 mln USD, który przez rok straciła. Zanim damy dzieciom drogie zabawki należy je do tego przygotować. Najczęściej Ty sam nie masz wiedzy jak zainwestować środki, a co dopiero Twoje dziecko, nawet jeśli jest pełnoletnie i skończyło studia z. wyróżnieniem!

Dziękuję za pozostanie ze mną do końca. Mam nadzieję, że moje podpowiedzi jak założyć własne family office oraz jakich błędów nie popełniać będą dla Ciebie pomocne. Ponieważ coraz więcej osób zwraca się z pytaniami jak poprowadzić proces sukcesji, jak założyć rodzinny wehikuł inwestycyjny, a ostatnio również otrzymuję pytania jak założyć FO – postanowiłam poświęcić temu zagadnieniu kilka dedykowanych odcinków – to drugi z nich. Będą następne. 

Dlatego zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×