Podcast
No. 30 BŁĘDY ZMIANY REZYDENCJI PODATKOWEJ - CASE STUDY "SPRZEDAJĘ KRYPTOWALUTY A ZMIANA REZYDENCJI"
03/11/2022
9:48

Szukasz nowego, przyjaznego – ba! bezpiecznego miejsca dla siebie i Twoich bliskich. Znajomi już mieszkają w Portugalii lub kupili dom w Marbeii. W prasie, w rozmowach, w planach pojawia się temat wyprowadzki lub robienia biznesu poza granicami Polski.

Pamiętaj! Rezydencja podatkowa jest jak układanie 3000 puzzli. Jest to cały zestaw elementów faktycznych, które w całości stanowią pewien obraz. W tym odcinku przedstawiam na co uważać kiedy go układasz i jakie błędy zmiany rezydencji podatkowej obserwuję.

Jakie kraje najczęściej wybieracie? 

Są to Hiszpania, Portugalia, Cypr, Szwajcaria, Włochy. Oh! Co można zdziałać we Włoszech warto się przyjrzeć. 

Wydaje się, że zmiana rezydencji podatkowej to temat nieskomplikowany. Tak może się wydawać na pierwszy rzut oka. I pewnie dlatego zmianą rezydencji podatkowej zajmują się obecnie wszyscy. Pojawiają się wręcz biura obsługujące Polaków w Londynie, w Stanach, w Portugalii, w Holandii, które załatwiają rezydencję podatkową. Po wstępnych konsultacjach, najczęściej nieodpłatnych dostaje się propozycję załatwienia formalności za 2500 euro i gotowe. Jesteś rezydentem podatkowym. 

Błąd 1. Uwaga na niekompetentnych doradców!

Nie śledzę takich rzeczy, ale postanowiłam Wam o tym opowiedzieć w momencie gdy pojawił się u mnie przedsiębiorca, który wpadł w ten sposób w ogromne tarapaty. Otrzymał ofertę uzyskania rezydencji podatkowej w Portugalii, gdyż tam zwolnione są zyski z krypto walut. 

Nie dość że nie są zwolnione, tylko nie są uregulowane. A to istotna różnica. Jaka? Skutki podatkowe dla dochodów z kryptowalut można określić przez analogię ze znaną już praktyką organów lub regulacjami podatkowymi wprost. I np.: incydentalny zysk z kryptowalut jako transakcja prywatna będzie zwolniony z opodatkowania w Portugalii tak jak jest tam zwolniony zysk ze sprzedaży waluty np.: wymiany USD na Euro, znów gdy jest to transakcja prywatna.

Natomiast w sytuacji, gdy robisz aktywny trading na cypto siedząc w Portugalii, to jest to dochód z aktywnej działalności gospodarczej i będzie tam opodatkowany jak dochód z działalności gospodarczej czyli ile? Drobiazg. Podatek dochodowy w Portugalii sięga 53% versus podatek w Polsce 19%.

Idźmy dalej. Często zdarza się że taka rezydencja podatkowa jest pozyskana w następujący sposób. OPOWIADA MI PRZEDSIĘBIORCA: Byłem w Portugalii dwa dni. Podpisałem umowę najmu, chociaż mieszkania nie widziałem oraz otworzyłem rachunek bankowy. Wszystkie zyski z krypto walut wpływają na ten rachunek. No dobrze, ale gdzie Pan mieszka. Mieszkam w Niemczech z rodziną, ale biznes robię w Polsce. No dobrze, ale gdzie Pan płaci podatek? 

Błąd 2. Miejsce Rezydencji Podatkowej a Podatki – Uwaga podwójna, a nawet potrójna rezydencja podatkowa.

W Polsce z tego co zarobię w Polsce, w Niemczech od tego co zarobię w Niemczech. Kochani! Przecież to tak nie działa! Podatek płaci się tam gdzie ma się rezydencję podatkową. I z wyjątkiem UK czy Malty, tam gdzie mieszkacie musicie deklarować cały swój roczny dochód. Nawet w Szwajcarii, gdy wybieracie metodę opodatkowania ryczałtem musicie co roku zadeklarować swój roczny dochód i majątek. Chociaż podatek jest tam kalkulowany w oparciu o hipotetyczne wydatki. Ale to na inną audycję. 

W przypadku naszego przedsiębiorcy okazało się, że jest on rezydentem w trzech krajach: w Polsce, w Niemczech oraz …w Portugalii gdzie się zgłosił jako rezydent. Koniec niestety tej układanki był tragikomiczny. Doradca, który miał o wszystko zadbać w Portugalii zgłosił wszystkie jego osobiste dochody – i te z Polski i te z Niemiec – w deklaracji podatkowej w Portugalii. Portugalia nie opodatkowała jego krypto walut (bo tego nie zgłosił), ale opodatkowała wszystkie jego inne dochody w taki sposób, że otrzymał wymiar podatkowy na kilkaset tysięcy złotych. Jak bym określiła to ryzyko? 

Jest to problem nas wszystkich. Nie korzystania z doradców lub korzystania z niewłaściwych doradców. Przyznaję nie jest łatwe wybrać dobrego doradcę, ale próbujcie. Pytajcie, pytajcie, szukajcie referencji, słuchajcie intuicji. Tu chodzi przecież o bezpieczeństwo Wasze i Waszych najbliższych. Bo przecież dla nich pracujecie. 

Błąd 3. Korzystanie z informacji bez sprawdzenia – przykład brak podatku od krypto walut a brak regulacji – to klasyczny „fake news” interpretacji dot. zobowiązań podatkowych wprowadzający w błąd.

Na koniec jeszcze news z ostatniej chwili – przeczytałam nowy e-book opublikowany przez polską kancelarię, sygnowany przez polski poważny miesięcznik, z którego dowiedziałam się, np.: że krypto waluty nie są opodatkowane na Cyprze. To również nie jest to prawdą. Przyznam się, że również wczoraj wykonałam telefon do kolegów na Cyprze, z małymi pretensjami dlaczego nic nie wiem, że prawo na Cyprze zmieniło się! Przegapiłam?! Dlaczego nic mi nie powiedzieli. Ależ skąd. Nadal jest jak było. Cypr nie ma regulacji w zakresie krypto walut, ale aktywny trading będzie tam opodatkowany jako dochód z działalności gospodarczej wg. standardowych stawek. Drobiazg. Zamiast w Polsce 19% mamy na Cyprze – No gratuluje 35%! Tak stawki na Cyprze wynoszą od 20 do 35%. 

Wniosek? Naprawdę musicie uważać! Pilnować, sprawdzać. Musisz słuchać ekspertów, którzy specjalizują się w konkretnym temacie. Przecież nie idziesz do kardiologa ze złamaną nogą. A mam wrażenie, że w podatkach tak właśnie jest. Całe życie ktoś siedzi w podatkach od nieruchomości, a tu nagle jest specjalistą od podatków międzynarodowych, bo pojawiła się szansa i są na to klienci. Ok. Rynek jest duży, dla każdego jest praca. Ale bądźcie rozważni kto dla Was pracuje. 

NEWS! nie koniecznie miły – nadchodzą regulacje podatków od krypto walut w Portugalii.

Na koniec mam dla Was niespodziankę. Niestety nie jest to dobra wiadomość, ale może ostrzeże tych z Was, którzy nadal szukają dla siebie miejsca. Pojawił się w końcu rządowy projekt podatkowy, o którym wspominałam w mojej audycji o Portugalii. Mamy go! Pomysł jest taki, aby opodatkować dochód ze sprzedaży krótkoterminowej krypto walut (jeśli nie były one trzymane dłużej niż 1 rok). W takim wypadku dochód ten będzie opodatkowany jako zysk kapitałowy tj. na poziomie 28%. Natomiast dochód z mining będzie opodatkowany jako dochód z działalności gospodarczej i będzie opodatkowany wg. skali która wynosi od 14 – 53 %. Brawo! W Polsce mamy zdecydowanie bardziej przyjazne przepisy.

To tyle na dzisiaj. Dziękuję za pozostanie ze mną do końca. Mam nadzieję, że moje podpowiedzi na co uważać gdy planujesz przeprowadzkę będą pomocne. Niedługo na mojej stronie internetowej pojawi się publikacja odnośnie 4 największych błędów jakie popełniają przedsiębiorcy przy zmianie rezydencji podatkowej. 

Zatem zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×