Podcast
No. 44 Dlaczego warto sporządzić TESTAMENT?
09/02/2023
5:32

Zastanawiałeś się w jaki sposób zabezpieczyć swoich najbliższych? Jak poukładać majątek, aby zarówno Twoja rodzina, jak i majątek, który ma jej służyć były bezpieczne? W tym odcinku mówię o testamencie. Niby oczywiste, niby proste, ale odpowiedz sobie na pytanie: Czy „Ty”! masz już testament?

Wiem co pomyślałeś. 7 osób na 10, ba 9 na 10 pomyślało właśnie, przecież mam czas. Przecież są zasady dziedziczenia ustawowego. Tak…. Ja jednak nazwę to po imieniu. Wszystko planujemy z wyjątkiem śmierci. A Świat przecież pisze swoje scenariusze. Opowiem Wam zatem dziś o ryzykach związanych z brakiem testamentu oraz możliwościach jakie taki testament nam daje.

Będę mówiła o tym:

  1. Kiedy należy sporządzić testament, a kiedy nie ma takiej potrzeby?
  2. Jak wykorzystać zapisy testamentowe, aby dobrze zarządzić swoim majątkiem?
  3. Jak sporządza się testament? 

Zacznijmy od tego czy testament jest w ogóle konieczny.

To prawda, że powołanie do spadku wynika przecież z ustawy. Jeśli zasady ustawowego dziedziczenia danej osobie odpowiadają, to być może można na tym poprzestać, ale należy to zrobić z rozeznaniem – świadomie. Bo np.: jeśli nie masz żony i dzieci i wiesz, że dziedziczyć będą po Tobie rodzice, to możesz poprzestać na ustawowych przepisach regulujących kwestie dziedziczenia. Ale jeżeli prowadzisz biznes międzynarodowo i posiadasz aktywa za zagranicą, albo mieszkasz zagranicą to musisz zrobić testament chociażby po to, aby wybrać prawo, które będzie rządzić Twoim spadkiem. Dlaczego?

Dlatego, że jeśli tego nie zrobisz, a Twoi rodzice otrzymają akt zgonu wskazujący na Twoje miejsce pobytu np.: w Hiszpanii, to do spadku będzie stosowało się prawo Hiszpanii. A to oznacza niewiadomą, wydatki na prawników i tłumaczy, stres…. Czy naprawdę to chcesz zafundować Twoim rodzicom? 

Kiedy nie musisz robić testamentu?

Wtedy, gdy zasady kodeksowe są dla Ciebie wystarczające. Jakie one są? W pierwszej kolejności do spadku powołane są z ustawy dzieci spadkodawcy i jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych, przy czym udział małżonka nie może być mniejszy niż ¼ części całego spadku. I jeśli takie rozwiązanie jest dla Ciebie wystarczające, i nie potrzebujesz niczego dodawać, modyfikować, to nie musisz pisać testamentu. 

Gdy natomiast dojdziesz do wniosku, że chcesz konkretną nieruchomość przekazać małżonkowi lub dziecku…. albo widzisz konkretną osobę jako sukcesora Twojego biznesu, to musisz do tego użyć testamentu. Takie rozrządzenie możesz dokonać jedynie w formie zapisu windykacyjnego – i wtedy właśnie testament jest niezbędny.

Co to jest zapis windykacyjny? Co on daje? Zapis windykacyjny pozwala oznaczonej przez Ciebie osobie nabyć wskazany przedmiot (udziały, nieruchomość, papiery finansowe) z chwilą otwarcia spadku. Zapisem windykacyjnym możesz zapewnić np.: płynność zarządzania Twoją spółką. Dalej postępowanie spadkowe będzie się toczyć odnośnie pozostałej części spadku swoim torem.

Jak piszemy testament? 

Testament może być albo własnoręczny, albo sporządzony u notariusza. Ja rekomenduję przygotowanie testamentu u notariusza. Mamy wówczas zdecydowanie mniej potencjalnych przesłanek podważenia jego ważności.

Co się może zdarzyć? Można podważać, kiedy był on sporządzony lub czy został sporządzony własnoręcznie. Możesz popełnić błąd. Jaki? Błędem byłoby np.: podyktowanie testamentu i jego podpisanie, albo napisanie go na komputerze. Albo gdy nie opatrzysz go datą. Przed wszystkimi tymi ryzykami – tzn. i błędami i zarzutami możesz zabezpieczyć się wybierając testament notarialny. Wówczas trudno podważyć np.: moment sporządzenia Twojego testamentu, czy Twój stan umysłowy w trakcie jego sporządzania – bo ten również może być wykorzystany, aby podważyć Twoją ostatnią wolę. No i ryzyko popełnionych błędów jest mocno zredukowane, bo na straży prawidłowości Twojego testamentu stoi wówczas profesjonalista, którym jest notariusz. 

Dziękuję za pozostanie ze mną do końca. Mam nadzieję, że moje podpowiedzi okażą się pomocne w planowaniu Twojej sukcesji. Pamiętaj, gdy wyjeżdżasz mieszkać za granicę, to szczególnie powinieneś zastanowić się, czy wszystkiego dopilnowałeś i czy właśnie teraz nie powinieneś się zatrzymać i dopilnować kilku ważnych kwestii. Od tego przecież zależy bezpieczeństwo Twoich najbliższych.

Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×