Podcast
No.22 JAK ZADBAĆ O SWÓJ DOBROBYT I WOLNOŚĆ FINANSOWĄ
08/09/2022
12:04

W tym odcinku dzielę się z Tobą bardzo praktycznymi aspektami związanymi z gromadzeniem środków finansowych, budowaniem niezależności finansowej by osiągnąć wolność finansową.

Zainspirował mnie do tego przykład klienta, z którym intensywnie współpracujemy. Ma za sobą bardzo imponującą ekspansję na rynku nowych technologii oraz doskonałą orientację w kryptowalutach. Na obu rynkach zarobił fortunę, jeśli tak można nazwać jego obecny majątek o wartości 30 mln USD. Dziś, gdy odcina kupony, wydawać by się mogło, że już niczego do szczęścia mu nie brakuje. A rzeczywistość pokazuje właśnie, że brakuje! Nie bardzo wie w jakim kierunku działać, aby zapewnić bezpieczeństwo i stabilność sobie i swoim dzieciom. Od czego zacząć? Komu zaufać tzn. komu powierzyć zarządzanie aktywami? Komu powierzyć sprawy prawno-podatkowe? Czy ten ktoś zrobi to dobrze? Takich pytań stawia multum. Mam wrażenie, że gdzieś się zagubił w swoich poszukiwaniach. 

Podobnych spraw jest więcej. Patrząc zatem na przypadki moich klientów postanowiłam zebrać wszystkie te kwestie razem, aby je uporządkować – i porozmawiać dziś o tym: 

  1. Co to jest dobrobyt?
  2. Jak budować Twoją wolność finansową?
  3. Jak budować Twoją wolność geograficzną?

Jeśli stawiasz sobie pytanie w jaki sposób zabezpieczyć Twoje aktywa oraz przyszłość swojej rodziny – jesteś we właściwym miejscu. Zanim jednak będziesz się zastanawiać, gdzie znaleźć wsparcie jakiego szukasz, proponuję abyś się zatrzymał i pomyślał, czego tak naprawdę potrzebujesz? 

CO TO JEST DOBROBYT

Wyzwaniem nas wszystkich niewątpliwie jest praca, zarabianie pieniędzy, aby zapewnić przyszłość sobie i naszym dzieciom. W polskich realiach ze względu na uwarunkowania historyczne nie lubimy słowa „bogactwo”, czy gromadzenie „bogactwa”. Ale jeśli sięgniemy do języka angielskiego to znajdziemy słowo „wealth”. I to jest bardzo ciekawe. Rozmawiając po angielsku o wealth, intuicyjnie czujemy, że mieści ono coś znacznie więcej niż bogactwo. Myślę, że jest to dobrobyt. Z moich obserwacji wynika jednoznacznie, że klienci budując swój dobrobyt budują również rodzinne wartości, którym są wierni, które przestrzegają i których uczą swoje dzieci. 

Dobrobyt to Twój świadomy system myślenia. Życie zgodnie z tym w co wierzysz, w otoczeniu, które szanujesz i które szanuje Ciebie. To jest środowisko, do którego wszyscy świadomie lub nieświadomie zmierzamy i jakie chcemy zapewnić sobie i swoim najbliższym. Paradoksalnie, dopiero w takich okolicznościach można mówić o bogactwie, a ono jest związane z Twoją wolnością finansową. 

JAK BUDOWAĆ WOLNOŚĆ FINANSOWĄ?

Zastanawiałeś się na pewno jak długo musisz pracować, aby odczuwać wolność finansową? To oczywiście sprawa indywidualna. Rynek jednak wykreował pojęcia, które mogą być tutaj pomocne. W relacji z zachodnimi instytucjami finansowymi czy wealth managementem operuje się pojęciami takimi jak High Net Worth Individual. Rozumiemy przez to osobę, która dysponuje majątkiem o wartości 5 mln złotych/1 mln USD. Chodzi tutaj o wolne środki finansowe, a nie wartość domu, w którym mieszkamy, jachtu którym pływamy etc. 

Rynek finansowy wykreował również pojęcie Very High Net Worth Individual dla oznaczenia osób, które posiadają co najmniej 5 mln USD. Ponadto Ultra High Net Worth Individuals dla osób, które dysponują jeszcze większym majątkiem tj. 30 milionów USD lub więcej. 

Przynależność jednak do tej grupy nie jest jednoznaczna z wolnością finansową. Można sobie wyobrazić, że są osoby, które dysponują znacznym majątkiem i takiej wolności nie posiadają. Jak może do tego dojść? Na przykład z powodu zaciągniętych kredytów. Można np.: mieć na koncie 10 mln zł, ale kupić pod zastaw tych środków dom nad brzegiem oceanu. Wyobraźmy sobie, że coś się na rynku zmieni, spadnie wartość nieruchomości bo np.: wybuchnie wojna, a my nie mamy jak spłacić kredytu, to trudno mówić, że w takiej sytuacji mamy wolność finansową. 

Mimo że w perspektywie banku nadal dla niego możemy być kandydatem na HNWI, to chwilowo wolność finansowa naszym udziałem nie jest. 

Spójrzmy na inną sytuację. Wyobraź sobie, że dysponujesz wolnymi środkami finansowymi, które mogą być znaczne, ale ze względu na sytuację biznesową środki te w całości stanowią zabezpieczenie prowadzonej przez ciebie działalności operacyjnej. A więc zabezpieczenie potencjalnych wierzytelności jakie mogą pojawić się z dnia dzień. Również w takiej sytuacji wolność finansowa nie jest Twoim udziałem. Chociaż sam fakt możliwości utrzymywania takich środków może stanowić dowód wolności finansowej. Tak więc sprawa wolności finansowej jest to kwestia dość indywidualna. 

W ostatnich miesiącach u moich klientów często przewija się potrzeba wolności w ujęciu geograficznym. Ta nowa wartość jest z nami od niedawna, a oferuje ogromny potencjał! 

CO TO JEST WOLNOŚĆ GEOGRAFICZNA I JAK JĄ BUDOWAĆ?

Wolność geograficzna to dziś jedna z najważniejszych wolności. Jest ona ważna w naszych osobistych relacjach. Bo oznacza, że możemy mieć wpływ na to, gdzie mieszkamy, w jakim klimacie i jaki dzięki temu styl życia prowadzimy. Niby banalne, no ale prawdziwe. Inne możliwości uprawiania sportu będziesz posiadał, gdy mieszkasz w Hiszpanii, a inne gdy w Białowieży, gdzie przez większą część roku jest zima, a i na nartach nie pojeździsz. 

Wolność geograficzna, to kompletnie nowy wymiar, który wcześniej niewielu polskich przedsiębiorców brało pod uwagę. Obecnie wpływa na to, gdzie uczą się Twoje dzieci i jakie wartości się im wpaja, w jakim środowisku przebywają? To możliwość korzystania z międzynarodowego networkingu, który inaczej wygląda w Dubaju, Londynie, czy Los Angeles, a inaczej w Warszawie. Wolność geograficzna ma zatem ogromny wpływ nie tylko na jakość i styl życia, ale na potencjał Twojej wolności finansowej. 

Pójdźmy dalej. Bo wolność geograficzna nie obejmuje jedynie Twojego miejsca pobytu oraz miejsca zamieszkania Twojej rodziny. To również miejsce, w którym prowadzisz biznes. Polacy odczuli jej znaczenie w czasie pandemii. Polski biznes nabrał dużego rozpędu. Jesteśmy ambitni, pracowici, dobrze wykształceni i nadal cenowo konkurencyjni. To czego nam wcześniej brakowało, to poczucia własnej wartości i otwartości na świat. Dynamika zmian spowodowała, że odrobiliśmy zaległości w ekspresowym tempie i konkurujemy dziś na międzynarodowych rynkach, a to z kolei ma ogromne znaczenie dla Twojej wolności finansowej. 

SPÓJRZMY JAK INNI BUDUJĄ SWOJĄ WOLNOŚĆ FINANSOWĄ I GEOGRAFICZNĄ

Wolność geograficzna ma np.: bardzo ważne przełożenie na aspekt dywersyfikacji Twojego biznesu. Spójrzmy na sytuację mojego klienta, który jest producentem bardzo specjalistycznych podzespołów dla AGD. Produkcja jest skumulowana w Polsce centralnej. Ponieważ działa głównie na rzecz konkretnych odbiorców, nie można się dziwić, że w chwili kiedy na Ukrainie rozpoczęły się działania wojenne, jego odbiorcy zaczęli się rozglądać na rynku widząc absolutną konieczność ograniczenia swojego ryzyka biznesowego, jakie mogłoby się potencjalnie zmaterializować. Nie można się im dziwić. Bo jeśli działania wojenne objęłyby terytorium Polski, to byliby pozbawieni możliwości kontynuowania swojej produkcji, co mogłoby oznaczać dla nich co najmniej duże problemy finansowe. Co w takiej sytuacji powinien zrobić polski przedsiębiorca? Powinien natychmiast otworzyć analogiczną działalność w innych krajach Europy, które zminimalizowałyby ryzyko geopolityczne materializujące się potencjalnie zatrzymaniem produkcji z powodu działań wojennych w tej części Europy. 

Co więcej, on powinien był to zrobić zanim takie ryzyko się zmaterializowało! 

Podam inny przykład – jak wykorzystać zagraniczną markę w dystrybucji polskich mebli. Od wielu lat polscy producenci mebli są dobrze postrzegani na międzynarodowym rynku. Ale oczekiwania w stosunku do rynku polskiego są następujące – polskie meble są dobre jakościowo i relatywnie nie drogie. Co nie przeszkadza, aby meble polskiego producenta były sprzedawane przez zachodnie sklepy za cenę kilka razy wyższą niż sugerowana cena detaliczna producenta polskiego. 

JAK WYKORZYSTAĆ POTENCJAŁ MIĘDZYNARODOWEGO RYNKU?

Od wielu lat rynek akceptuje, że europejscy producenci korzystają z podwykonawców w Europie Wschodniej, a w ostatnich latach również w Azji. Jeśli zatem włoski dystrybutor może sprzedawać meble wyprodukowane w Polsce, to dlaczego właścicielem nowej marki mebli włoskich nie może być polski przedsiębiorca? Przedsiębiorca, który od wielu lat produkuje meble na rynek zachodni, a ich jakość jest akceptowana przez klientów na obu kontynentach. Jedynie marża zostaje w kieszeni pośredników, a nie polskiego producenta! Co to znaczy w praktyce być właścicielem włoskiej marki mebli? To oznacza, że przedsiębiorca ten jest właścicielem spółki we Włoszech, którą tam zakłada, a ta spółka jest właścicielem marki mebli i zajmuje się ich dystrybucją na świat, w momencie, gdy ich produkcja jest nadal w Polsce. 

Słusznie zatem rozważają niektórzy przedsiębiorcy, aby z chwilą, gdy powołują do życia np.: spółki technologiczne w różnych krajach w Europie powołać wspólny holding w kraju innym niż Polska, bo będzie to miało bezpośrednie przełożenie na postrzeganie grupy przez kontrahentów, a to z kolei będzie miało przełożenie na obroty całej grupy. Znów w ten sposób wracamy do wolności finansowej. 

Należytemu planowaniu Twojej WOLNOŚCI FINANSOWEJ oraz WOLNOŚCI GEOGRAFICZNEJ poświęciłam mój kanał. 

Ważne jest abyście z niego korzystali. Pierwszy etap to ten kiedy uświadamiacie sobie, że przeprowadzka to nie jest po prostu zmianą mebli w dużym pokoju, czy wymianą samochodu na nowy. To ogromnie ważny proces, który będzie miał wpływ na Ciebie, Twoje dzieci i Twój biznes. Obok nowych możliwości biznesowych oraz networkingu jest jeszcze cała sfera prawno-podatkowa, której nie można bagatelizować, a której poświęcam wiele czasu na moim kanale. Celem dzisiejszej audycji jest pokazanie Tobie potencjału możliwości budowania Twojej wolności finansowej oraz geograficznej. Świat stoi przed Tobą otworem, ale musisz się do kolejnego kroku bardzo dobrze przygotować. 

Dziękuję za pozostanie ze mną do końca. Mam nadzieję, że moje podpowiedzi okażą się pomocne w Twoich kolejnych krokach budowania niezależności i wolności finansowej. Jeśli jesteś tutaj to z pewnością rozpocząłeś już ten proces. Zależy mi na tym abyś zrobił to dobrze. 

Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×