Podcast
No. 10 DUBAJ - Zmiana Rezydencji Podatkowej
09/06/2022
6:20

Masz spółkę w Dubaju i zastanawiasz się co dalej? Dużo słyszałeś o możliwościach networkingu i ekspansji biznesu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich? Lub po prostu myślisz o wyprowadzce z Polski, Twoi koledzy mieszkają w Dubaju, więc zastanawiasz się od czego zacząć?

Powiem dziś o czterech aspektach wyprowadzki do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

1. Dubaj dla życia i dla Twojego biznesu

Klimat w Emiratach przez 8 miesięcy jest perfekcyjny. Na miejscu stworzono wiele udogodnień włączając w to starania o należytą opiekę medyczną. Mieszkanie w Dubaju jest jednak bardzo drogie, koszty utrzymania oraz zamieszkania porównywalne są do kosztów mieszkania w Londynie. Mieszkanie i robienie biznesu w Dubaju wiąże się z ogromną biurokracją, praktycznie na wszystko trzeba mieć zgodę. Sama rezydencja jest co roku odnawiana. Dlatego zamieszkanie w Dubaju jest relatywnie drogie, a formalności czasochłonne. 

Sam Dubaj natomiast – w dobie pandemii – pozyskał ogromne znaczenie wśród inwestorów. Brak ograniczeń w czasie lockdown-u przyciągnął tu wielu przedsiębiorców, a wraz z nimi duże możliwości rozwoju gospodarczego i międzynarodowego networkingu. Skala inwestycji w Dubaju znacznie wzrosła, a to wzmocniło jego pozycję. Ze względu na coraz większą kumulację międzynarodowego biznesu w Dubaju coraz więcej osób rozważa możliwość osiedlenia się w tym mieście. Nie tylko kwestie podatkowe mają tutaj znaczenie. Dubaju nie traktuje się dziś jako kraju offshore, ale stanowi on hub biznesowy. 

2. Jak uzyskać rezydencję podatkową w Dubaju?

Aby zostać rezydentem w Dubaju należy mieszkać tu co najmniej 180 dni i jest to bardzo pilnowane przez władze. Przed przedłużeniem rezydencji na kolejny rok weryfikowane są rachunki bankowe, wydatki, czas pobytu w UAE. W tym celu np.: należy ustawić się w kolejce na lotnisku i zaczekać na pieczątkę wjazdu. Aby przedłużyć rezydencję na kolejny rok, należy złożyć w urzędzie wyciągi z rachunku bankowego. Służby Emiratów weryfikują nasze wydatki w restauracjach, hotelach etc. Dzięki temu osoby, które prowadząc bardzo drogie (w sensie rozrzutne) życie mogą się spotkać, jak to w krajach arabskich, z przychylnym podejściem urzędnika, który przymknie oko na liczbę dni spędzonych w Dubaju jeżeli okaże się, że nie jest ich wystarczająco dużo. 

eKonsultacje Zmiana Rezydencji Podatkowej

3. Co się zmienia w podatkach dla spółek?

Do tej pory w Dubaju nie było podatku od dochodów. Ani dla osób prywatnych, ani dla spółek. Obowiązywał natomiast 5% VAT pobierany od dóbr i usług sprzedawanych na miejscu, ale już od tych sprzedawanych za granicę nie. Niedawno rząd ZEA ogłosił wprowadzenie podatku dochodowego, które nastąpi z dniem 1 czerwca 2023 – CIT, który będzie pobierany od dochodów spółek prowadzących działalność handlową, przemysłową, czy usługową. W niektórych przypadkach podatek ten będzie dotyczył również osób fizycznych jeśli te prowadzą w Dubaju działalność komercyjną w oparciu o specjalne pozwolenie. Znamy już stawkę nowego podatku tj. 9%, która będzie się stosować do dochodów powyżej 100.000 USD. Do tej kwoty dochody są zwolnione z opodatkowania, tak samo jak nadal zwolnione z opodatkowania są wszelkie pasywne dochody spółek z zysków kapitałowych czy dywidend.

Nie znamy jeszcze finalnego brzmienia nowych regulacji, gdyż władze Emiratów Arabskich nadal nad nimi pracują. Należy uzbroić się w cierpliwość. Wszystkie aktualne informacje będziemy publikować na stronie www.annamariapanasiuk.com

Mimo tych zmian Dubaj nadal nadaje się świetnie na miejsce z poziomu, którego możesz dokonywać transakcji kapitałowych. Nawet w przypadku wprowadzenia nowej stawki podatku, jest ona konkurencyjna w stosunku do poziomu opodatkowania w Europie. Czekamy na dalszy rozwój wypadków, aby stwierdzić jak opodatkowane będę dochody z kryptowalut. Regulacje dotyczące crypto zmieniają się na całym świecie. Będę Was o tym na bieżąco informować

4. Dubaj – jeszcze jedna uwaga, gdy robicie biznes w Polsce! 

Gdy mieszkacie w Dubaju, to wszelkie dochody uzyskane przez Was osobiście zza granicy – w tym z Polski – będą zwolnione z opodatkowania, tj. Dubaj na chwilę obecną nie przewiduje podatku dochodowego dla dochodów pasywnych osób prywatnych. Dochody te jednak mogą być opodatkowane w kraju, w którym robicie interesy. Np.: dywidendy uzyskane ze spółek polskich będą w pełni opodatkowane właśnie w Polsce. Tutaj sytuacja jest szczególna. Jeśli przeprowadziłeś się do Dubaju to bardzo prawdopodobne jest to, że nie możesz skorzystać z dobrodziejstwa umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mimo że Polska taką umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z UEA posiada. Stosuje się ona jedynie do osób, które posiadają tam miejsce zamieszkania i jednocześnie posiadają obywatelstwo tego kraju. 

Zmiana rezydencji nie oznacza automatycznie uzyskania paszportu. A to w praktyce oznacza nic innego jak to, że dywidendy wypłacane przez spółki w Polsce będą opodatkowane w Polsce w wysokości 19%, zyski kapitałowe potencjalnie 19% plus 4% podatek solidarnościowy. Jeśli jednak dochody z Polskich spółek nie są Twoim priorytetem i międzynarodowa społeczność w Dubaju to jest środowisko gdzie się dobrze czujesz, to może być właściwy kierunek… 

Mam nadzieję, że wykorzystacie w codziennych działaniach wiedzę, którą przekazałam. Zapraszam do kontaktu i do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk. Jestem obecna na YouTubeSpotify i Apple Podcast.

NOWE ODCINKI COTYDZIEŃ W CZWARTKI O GODZ. 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×