26 czerwca miałam przyjemność gościć w audycji „Zaprojektuj Swoje Życie” Macieja Filipkowskiego. Poruszyliśmy ważny temat dla przedsiębiorców – ekspansję biznesu poza Polskę.
W wywiadzie kontynuujemy serię rozmów dla kanału „Zaprojektuj Swoje Życie”. Tym razem omawiamy, jak wygląda dobrze zaplanowana ekspansja biznesu poza Polskę, o czym należy pamiętać. Rozmawiamy o strategiach płacenia podatków, znajdowaniu swojego miejsca na ziemi oraz, co jeszcze bardziej interesujące, o prowadzeniu biznesu. W kontekście ekspansji biznesowej dzielę się swoją wiedzą na temat otwarcia się polskich przedsiębiorców na rynki zagraniczne. Jak również wyzwań, jakie stoją przed nimi. Przeczytaj dalszą część wywiadu, aby dowiedzieć się więcej na temat ekspansji biznesu i jak skutecznie rozwinąć swoją firmę za granicą.
Poniżej transkrypcja wywiadu – ZAPRASZAM
Maciej: Będziemy mówili o tym, jak mądrze płacić podatki. O tym, jak znaleźć swoje miejsce na ziemi. A dzisiaj będziemy nawet mówili o czymś jeszcze ciekawszym jak zrobić biznes na Świecie. To już kolejny odcinek w tej serii. Polscy przedsiębiorcy zaczynają mieć dużo mniej takiej obawy przed wejściem za granicę. Kiedyś to była taka pułapka rynku średniego. W latach 90. Raczej się w Polsce sprzedawało rzeczy importowane z Chin. A teraz coraz więcej przedsiębiorstw kupuje firmy za granicą, przenosi swoje siedziby za granicę, buduje biznesy w regionie.
Anna Maria: Bardzo się otworzyliśmy po pandemii. Powtarzam to pewnie bardzo często. To ma ogromne znaczenie. My mamy w tej chwili przedsiębiorców, którzy spółki siostry stawiają w innych krajach. W Dubaju, przechodzą z biznesami do Stanów. Bardzo często widząc, że tam jest kapitał i rynek zbytu. Otworzyły nam się oczy, że pieniądze są poza Polską.
Jest ich bardzo dużo i w tym zakresie nie mamy kompletnie wsparcia ze strony polskich regulacji prawnych. One są bardzo agresywne w kontekście naszej ekspansji za granicę.
Maciej: Też nie są przyzwyczajeni do tego, a poza tym lepiej, aby kapitał został w Polsce. Z punktu widzenia regulatora.
Anna Maria: Myślę, że oni sobie nie zdają sprawy. Na etapie, kiedy wchodził Nowy Ład próbowaliśmy ingerować w różny sposób, rozmawiając z ludźmi z ministerstwach. Na fakty, że przepisami CFC zabijają ekspansję na nowe rynki polskiego biznesu, dostałam informację, że przecież jest ulga na dodatkowe wydatki związane z wystawianiem się na targach zagranicznych. Oni po prostu nie rozumieją. No nic jesteśmy, gdzie jesteśmy, radzić sobie musimy.
JAK WYGLĄDA EKSPANSJA BIZNESU ZA GRANICĘ
Maciej: Jak wygląda wejście biznesu za granicę?
Anna Maria: Jak ten biznes sobie z tym radzi? Najczęściej oprócz tego, że otwieramy spółki operacyjne, często też szukamy nowego brandu dla naszego biznesu, stawiając również holding za granicą. To można robić na dwa sposoby. Może być spółka polska, która takie satelity stawia za granicą, a może to być holding na poziomie np. Szwajcarii, który stawia spółki zależne w różnych miejscach.
Szwajcaria to jest przykład. Szwajcarię wybierają często spółki technologiczne. Mamy takiego klienta, który ma doskonały zespół technologiczny. Ma klientów w Niemczech, we Francji i chce wejść na te rynki. Widzi, jak mu ciężko jest wejść z poziomu spółki z Polski. Mając spółkę szwajcarską albo niemiecką jest zupełnie inaczej postrzegany. On akurat prowadzi automatyzację procesów produkcyjnych. Jeżeli ma po drugiej stronie kontrahenta niemieckiego, to jeżeli za dużo mu powie, a musi dużo powiedzieć, żeby go kupili, no to oni automatycznie szukają alternatywy u siebie na rynku. A jeżeli będzie miał swój zespół np. w Düsseldorfie, no to w tym momencie nie ma bariery, jest swój.
Maciej: Szczególnie na rynku niemieckim, ale też na francuskim.
Anna Maria: Francuzi też. Jeżeli nie masz Francuza na pokładzie i spółki w Paryżu albo w Lyonie.
Gdzie się nie ruszysz, to jest tak samo, w Dubaju to samo. Jak chcesz wejść na rynek tamtejszy jest tak samo. Tam jest bardzo dużo w tej chwili po pandemii międzynarodowych korporacji.
Wyobraź sobie klienta, który tam postawił spółkę software dla różnych międzynarodowych korporacji. Wchodzą w negocjacje z lokalnym odbiorcą i zgadnij z kim rozmawiają po drugiej stronie?
Maciej: Z Polakami? Z Polakiem?
JAK NALEŻY ZORGANIZOWAĆ BIZNES ZA GRANICĄ
Anna Maria: Więc jesteśmy naprawdę międzynarodowo i jesteśmy otwarci, i możemy to wykorzystywać. Tylko musimy uważać na różne „smaczki” podatkowe, które nam organizują. Zarówno organizują nam to polskie regulacje, jak i teraz unijne regulacje. Dlatego każda spółka i ta operacyjna, i holding musi mieć substancję w miejscu, gdzie ten biznes stawiamy.
Maciej: Budując na Twoim doświadczeniu i doświadczeniu Twoich klientów, jak dobrać właściwe rozwiązania dla naszej ekspansji międzynarodowej jako przedsiębiorca? Jak naszą firmę wprowadzić za granicę?
Anna Maria: Zaczynasz od tego, że musisz wiedzieć, gdzie z tym biznesem chcesz iść. W ogóle co to jest za biznes i czego tak naprawdę potrzebujesz. Czy Ty potrzebujesz bezpieczeństwa? Bo z jakiegoś powodu nie czujesz się w Polsce bezpiecznie i to może być po prostu kwestia lokalizacji geopolitycznej. Albo ze względu na Twoją branżę. Czy ten przykład z tym klientem technologicznym, że powinieneś być gdzieś za granicami Polski? I wtedy sięgasz po konkretne rozwiązania. Może to być spółka w Estonii, może to być spółka na Cyprze, może to być spółka w Luksemburgu.
EKSPANSJA BIZNESU NA KRAJE ARABSKIE – PRZYKŁAD
Maciej: A weźmy ten przykład firmy technologicznej, która chce zdobyć nowe rynki – rynek arabski, bo tam jest dużo pieniędzy. Te kraje dzięki ropie inwestują bardzo dużo. Jak spowodować, że nasza spółka technologiczna software house, nagle znajduje się w Dubaju czy w Arabii Saudyjskiej. Tam ma klientów i tam działa?
Anna Maria: Musisz to zrobić wielotorowo. Po pierwsze stawiasz spółkę na miejscu, czyli tą operacyjną, która ma ten biznes pozyskać. Po drugie, jeżeli potrzebujesz inwestora i chcesz być dobrze postrzeganym międzynarodowo ze względu na to, jaki to jest kapitał, to stawiasz, dobrze spółkę holdingową. I tutaj sky is the limit możesz zrobić wszystko.
Maciej: W skrócie posiadanie lokalnego inwestora często może być pomocne na takich rynkach.
Anna Maria: Teraz ja mówię o pozyskaniu inwestora międzynarodowo. Możesz stawiać spółkę we Francji i w Dubaju, i w Stanach, a mieć inwestora jeszcze z innego miejsca. I żeby tego inwestora pozyskać, to w jakiś sposób powinieneś zbudować historię swojego biznesu. Inna jest historia w momencie, kiedy to jest polska spółka (matka), która pracuje operacyjnie, ma satelity na całym świecie. A inna jest historia, kiedy jest to holding międzynarodowy, który ma spółki zależne. Zarząd też międzynarodowy, bo musi być już międzynarodowy. Zaraz sobie powiemy, dlaczego. Wówczas ta historia inaczej wygląda, prawda? Też inaczej z nami rozmawiają.
MIĘDZYNARODOWY ZARZĄD I JEGO ZNACZENIE PRZY EKSPANSJI FIRMY POZA POLSKĘ
Maciej: Dlaczego zarząd musi być międzynarodowy.
Anna Maria: Może wytłumaczę co to znaczy. Jaki musi być zarząd w kontekście tej substancji, o której rozmawialiśmy parę minut temu. Musi być na miejscu. Czyli musimy zapomnieć o sytuacji, w której mamy spółkę z lat 90 tych, jeszcze na Cyprze. Jest tam dyrektor nominowany, którym my zarządzamy i tą spółką z naszą kancelarią w Polsce z Warszawy, czy z Trójmiasta. To już nie są te czasy. To jest proszenie się o problemy. W 2024 roku wchodzi w życie nowa dyrektywa, która jasno określa np. w ilu spółkach dyrektor może pełnić funkcje w zarządach. To zamknie tego rodzaju dyskusję. Natomiast substancja jest wtedy, kiedy robimy biznes z zagranicy.
Czyli jeżeli robimy biznes za granicą, to musimy to robić z zagranicy, a nie w Polsce z Polski. Więc to jest najkrótsze powiedzenie co to znaczy substancja. To są: rachunki bankowe to jest biuro, to jest sposób prowadzenia tego biznesu. Najczęściej jak ktoś do nas się zwraca, jak taką substancję zbudować, to ostatnio dla holdingu zrobiliśmy trzy strony przykładów. Jakie rzeczy w tym konkretnym przypadku możecie robić na miejscu, które i tak robicie tylko gdzieś indziej w organizacji. Jak to poukładać, żeby to się broniło w kontekście i ryzyka. Bo jeżeli ktoś jest rezydentem w Szwajcarii, a ma spółkę na Cyprze, to też ma ryzyko w Szwajcarii w kontekście substancji. Jeżeli ze Szwajcarii zarządza spółką cypryjska, więc to międzynarodowo trzeba poukładać tak, żeby to było bezpieczne.
Maciej: A im bardziej skomplikowana układanka, tym więcej trzeba się zastanowić, prawda?
Anna Maria: No ale my nie lubimy prostych rzeczy.
JAK UTWORZYĆ SKUTECZNY BIZNES NA RYNKACH ARABSKICH?
Maciej: To ja wracam do mojego prostego pytania. Polska spółka chce rozwinąć się i osiągnąć sukces na rynkach arabskich, jak to zrobić? Mówiłaś, że założyć spółkę lokalną… Czy warto szukać inwestora, który z nami zainwestuje na tych rynkach? Czy wystarczy posiadać tam osobowość prawną i może jakiś pracowników?
Anna Maria: Nie musisz mieć inwestora, jeżeli nie potrzebujesz. To jest pytanie Twojego biznesu. Czy potrzebujesz inwestora. Do tego, żeby wejść na rynki arabskie wystarczy Ci spółka w dobrej lokalizacji. Tam akurat na miejscu, na tym rynku, o którym mówisz, dobrze jest mieć spółkę lokalnie.
Maciej: Emiraty Arabskie to jest zupełnie inny biznes niż w Arabii Saudyjskiej. Potrzeba mieć różne spółki, prawda?
Anna Maria: Klienci wykorzystują inne spółki. Jak wchodzisz na taki rynek najczęściej nie wchodzisz na wszystkie rynki jednocześnie, tylko po kolei. W związku z tym, też w tych zarządach są ludzie, którzy ten biznes tam prowadzą. Nie powinni to być ludzie z Polski. A jeśli są z Polski, to powinni być Ci, którzy są tam na miejscu i nie mają polskiej rezydencji podatkowej.
Dlaczego to ma znaczenie? To nie ma znaczenia, kiedy pracujesz tam w rejonie. Ale jeżeli współpracujesz ze spółką polską, jesteś jej podwykonawcą albo zleceniobiorcą, to mając polski zarząd i to wyjdzie w rozliczeniach ze spółką polską, to ktoś może zakwestionować rezydencję spółki arabskiej i może zarzucić jej rezydencję podatkową w Polsce. A to ma skutek już nie w zakresie podatku dochodowego, ale w zakresie podatku VAT. I to jest bardzo niebezpieczne. I takie przykłady znamy z tego roku.
EKSPANSJA BIZNESU PRZEZ PRZEJĘCIE SPÓŁKI NA RYNKU DOCELOWYM
Maciej: Ja znam przykłady spółek, które np. tak świetnie się rozwijają na rynku polskim, że zaczynają przejmować spółki międzynarodowo we Francji, w Niemczech, Hiszpanii itd. Bardzo często nawet nie dla mocy produkcyjnych, ale dla marki. Bo ta marka jest bardziej rozpoznawalna na tamtym rynku i dla klientów, albo żeby kupić konkurencję. Troszeczkę ją tam zamieść pod dywan i móc działać bez konkurencyjnie. Czy robiąc taką ekspansję się narażamy. Na co zwrócić uwagę? Bo z jednej strony rozumiemy, że przejmujemy konkurenta, bo uzyskujemy większy rynek i mamy większy udział w rynku i rośniemy. Ale pytanie jest na co jeszcze zwrócić uwagę?
Anna Maria: Jest jedna rzecz, która w takim organicznym rozwoju biznesu jest bardzo nagminna. Jesteśmy polskim przedsiębiorcom, zarządzamy biznesem, jesteśmy w zarządzie, planujemy wyjście. W związku z tym założymy sobie holding i wkładamy nasz biznes do holdingu i jesteśmy w zarządzie holdingu. Po czym kupujemy spółkę we Francji – przykładowo, operacyjną i też jesteśmy tam w zarządzie.
UWAŻAJ NA MIEJSCE PODEJMOWANIA DECYZJI I SKŁAD ZARZĄDU
I teraz wyobraź sobie, że siedzisz w Łodzi i podejmujesz decyzję jako spółka francuska, jako spółka polska i jako spółka holdingowa, jako wspólnik wszystkiego. Która decyzja jest którą? Dlaczego ja o tym mówię? Bo później musisz pokazać, że decyzje spółki holdingowej zapadały tam, gdzie jest spółka holdingowa. Decyzje spółki francuskiej zapadały tam, gdzie jest spółka francuska. Więc jak jesteś wszędzie, to wszystkim robisz rezydencję podatkową polską.
Maciej: Chyba, że podróżujesz.
AUTOMATYCZNY PRZEPŁYW INFORMACJI MIĘDZY KRAJAMI – UWAŻAJ
Anna Maria: No chyba, że podróżujesz. Ale jak podróżujesz, to z tego samego laptopa i z tego samego maila wysyłasz w jednym mailu wszystkie te informacje? Rozumiesz to? To trzeba poukładać. A nie mamy tego świadomości, że na takie rzeczy będą organy zwracały uwagę. A będą, bo po to są przygotowane w Nowym Ładzie przepisy. Ta sprawa będzie weryfikowana prędzej czy później. Mamy automatyczny przepływ informacji. Nawet banki wiedzą, kto jest beneficjentem rachunków bankowych. Więc to wszystko spływa i to wszystko będzie weryfikowane.Mamy pięć lat na to, żeby się z tego tłumaczyć. Więc to już teraz trzeba robić dobrze.
EKSPANSJA BIZNESU DOBRZE POPROWADZONA
Maciej: Czym znasz? Na pewno znasz. Przykłady dobrze zrobionej ekspansji międzynarodowej wśród swoich klientów czy też innych?
Anna Maria: Tak. I od razu powiem, co brać pod uwagę, żeby to się udało. Jeżeli nie lubimy zimna to nie stawiajmy spółki w Estonii. Bo tam trzeba nią zarządzać. Budowanie struktur, gdzie jestem w zarządzie spółki estońskiej i mam meldunek w Tallinie, a tak naprawdę w Łodzi. I tutaj chodzą do szkoły moje dzieci. To może z perspektywy estońskiej, Estonia to kupi, że to jest spółka estońska. Bo dlaczego miałaby nie kupić i nie wziąć podatku.
Ale Polska może nie kupić, że to jest spółka estońska, może upomnieć się o polski podatek. Z drugiej strony, jeżeli ciągnie nas w ciepłe kraje, to może trzeba się przeprosić z Cyprem i nie brać Estonii. Ale to znowu zależy od tego, w jakiej branży jesteśmy. Na Cyprze świetnie sobie radzi przemysł filmowy. Jest świetna sceneria, długo jest światło, długo trwa sezon.
Maciej: Czyli mogę się przenieść na wyspę.
Anna Maria: Na Maderę, oczywiście i tam masz 5% podatku.Na Cyprze masz 12.5%. Ale jeżeli robisz jakieś struktury holdingowe, to też może być Luksemburg. Może na Cyprze jest fajniej. Skoro masz budować substancję, skoro masz tam być, skoro ci ludzie mają na miejscu pracować. No i Polaków więcej jest na Cyprze niż w Luksemburgu jeżeli masz budować zarząd.
AUDYT BIZNESU ZLOKALIZOWANEGO W KILKU KRAJACH
Maciej: Jak już jesteśmy w kilku krajach, to jak dobrze zrobić audyt tych rozwiązań podatkowych i tego wszystkiego, co zrobiliśmy. Jak spojrzeć na naszą istniejącą strukturę? Ekspansja zagraniczna za nami, co teraz?
Anna Maria: Teraz jest taka sytuacja, że jest tak dużo zmian w przepisach, że ludzie przychodzą i rzeczywiście się zastanawiają – to ja mam tak to wybudowane, proszę sprawdzić, czy to jest dobrze zrobione.
Maciej: Czy nawet bez przyczyny, bez kolejnej ekspansji.
Anna Maria: Bez kolejnej ekspansji. Albo zbudowałem to tak, jak potrafiłem najlepiej. Były początki, ale teraz już zarabiam takie pieniądze, że chciałabym/chciałbym, żeby ktoś to sprawdził. I wtedy robimy analizę zarówno od strony polskiej, jak i międzynarodowej, czyli też uwzględniamy regulacje w poszczególnych krajach. Czasami zdarza się, że nawet cypryjski audytor mówi bez sensu i się okaże, że trzeba zmienić audytora i zrobimy to zupełnie inaczej, prościej i bezpieczniej.
Maciej: Każdy audytor to nie musi być cypryjski, prawda?
Anna Maria: To był przykład z życia wzięty, z tego miesiąca. Wtedy nawet jest to nasza podróż do konkretnego kraju, gdzie pomagamy w Wielkiej Brytanii czy na Cyprze zbudować tę substancję, zatrudnić człowieka, poukładać kwestie, wyszkolić tych ludzi, którzy są na miejscu, i którzy będą później odpowiedzialni za to, żeby ta substancja była budowana. No bo zatrudniasz nowych ludzi, ale oni niekoniecznie wiedzą, jak później udokumentować to, żeby ta substancja była.
JAK W PRAKTYCE WDROŻYĆ PRAWIDŁOWĄ STRUKTURĘ MIĘDZYNARODOWĄ
Maciej: Więc jak mamy nowe osoby w zarządach międzynarodowych spółek, to warto, żeby miały takie kilkugodzinne czy półdniowe szkolenie z doradcą.
Anna Maria: Ja to robię w ten sposób, że po prostu jadę, odbywam całą procedurę, na przykład organizujemy board meeting z polskim zarządem, spółką matką i jeszcze tymi pracownikami. Idziemy przez cały scenariusz i oni wiedzą, jak to ma wyglądać. Kolejny mogą zrobić sami. Więc trochę taka nauka. To, że trzeba podjąć decyzję, to oni podejmą decyzję, ale to, żeby pokazać, że one były podjęte, to trzeba podjąć pewnego rodzaju czynności i przygotować komunikację.
JAK WYBRAĆ DORADCĘ ABY EKSPANSJA BIZNESU POZA POLSKĘ BYŁA PRZEPROWADZONA BEZPIECZNIE I SKUTECZNIE
Maciej: To chyba ostatnie, ale chyba najważniejsze pytanie do Ciebie. Jak rozróżnić firmę, która nam dobrze doradzą od firm, które się do tego nie nadają? Czy też sprzedawców, którzy tylko mają jedno rozwiązanie i nam je wepchną. Jak znaleźć dobrego doradcę, który nam pomoże? Nie tylko w podatkach, ale takim globalnym myśleniu o naszym biznesie, majątku i ekspansji międzynarodowej?
UWAŻAJ NA DORADCÓW OD EKSPANSJI BIZNESU Z ROZWIĄZANIAMI „PUDEŁKOWYMI”
Anna Maria: Jeżeli ktoś ma gotowe rozwiązania i produkty, to to już jest wskazówka na to, że to jest biznes nastawiony na skalę, a nie na to, żeby pomóc nam i doradzić nam w biznesie. I najczęściej wtedy wszystko jest łatwe, proste i tanie, bo po to jest produkt, prawda?
Te rzeczy muszą być indywidualnie do nas dopasowane, bo każdy z nas jest inny. To są te same przepisy, ale my jesteśmy inni i ktoś np. pewne rzeczy poukładał, bo widzę, że klient pewne rzeczy ma, jest metodyczny, pracuje metodycznie i układa. Ale u innego przedsiębiorcy to nie zadziała, bo on inaczej zarządza biznesem. Jego osobowość jest taka, że jeżeli na miejscu nie będzie miał kogoś, kto pracuje metodycznie, to u niego pewne schematy nie zadziałają i trzeba wymyślić inne. Rozumiesz? I tak każdy przypadek trzeba dostosować do konkretnego zespołu, jaki jest na pokładzie.
Maciej: Skąd jako przedsiębiorca będę wiedział, że znalazłem doradcę – partnera, który naprawdę ma mój interes w centrum swoich działań?
PRAKTYCZNE, WIELOLETNIE DOŚWIADCZENIE W STRUKTURACH MIĘDZYNARODOWYCH – PRAWNE, PODATKOWE, BIZNESOWE
Anna Maria: Musi to być ktoś, kto zjadł zęby na tym biznesie. Klienci są z nim/nią bardzo długo. To są relacje długoterminowe, a też wracają bardzo często po wielu latach, żeby wesprzeć się na jakimś odcinku. Ostatnio miałem bardzo miłą rozmowę z panem ze Śląska, który nie jest Polakiem, który prowadzi biznes handlowy dłużej niż moja córka ma lat, a ma 20 i wtedy już prowadził go z ojcem. To było takie miłe wydarzenie, kiedy Pan powiedział, że tak, wszystko u nas w porządku, Tata jest zdrowy i wszystko robimy tak, jak Pani nas nauczyła lata temu.
Maciej: To jest bardzo dobry feedback.
Anna Maria: Piękny komplement. Staramy się mówić klientom co mają robić bezpiecznie dla siebie.
JAK CZĘSTO AUDYTOWAĆ MIĘDZYNARODOWE SKRUKTURY BIZNESU
Maciej: Jak często audytować te rozwiązania, które mamy dotyczące biznesu, dotyczące podatku, dotyczące struktur międzynarodowych? Bo przepisy się zmieniają, państwa zaostrzają je non stop.
Anna Maria: Jeżeli mamy służby na pokładzie, to można to robić raz na parę lat, ale trzeba na to patrzyć raz na rok i to mogą robić wewnętrzne służby. I druga rzecz, o której często zapominamy, że jeżeli my mamy zespół prawników, oni się znają na przepisach na pewno dobrze, ale przepisy podatkowe są tak zmienne, dynamiczne i trudne, że czasami doradcy sami mają problem. Dobrze by było właśnie, żeby czasami nawet weźmy kancelarię i ktoś jeszcze z zewnątrz spojrzy, czy wszystko to dobrze chodzi. Bo zdarza się, że kancelaria się obudzi „no tak, myśmy o tym myśleli, ale nie powiedzieliśmy klientowi”.
To mi się zdarzyło ostatnio. Klient poukładał sobie strukturę międzynarodową i myśmy mieli zrobić mu holding. I ja zadałam pytanie na początku, czy on w związku z przeprowadzką ogarnął exit tax. Tak, tak, mamy to zaadresowane. I okazało się, że jak myśmy przygotowywali się do stawiania holdingu, to dla mnie oczywiste było, że tam powinno być 10 milionów złotych exit tax. On przerwał spotkanie, tak się zdenerwował i zadzwonił do prawników – ale myśmy o tym myśleli i myśleliśmy, że pan zrozumiał, że jest exit tax. Myśleli tak. No bo to może być czasami kwestia nawet nie problemu niekompetencji, tylko problemu komunikacji.
To są tak ważne rzeczy i tak trudne, że trzeba czasami dać szansę spojrzeć komuś z boku. Nie musi tego robić, tylko niech raz na kwartał albo raz na rok spojrzy, czy wszystko jest w porządku.
Maciej: Bardzo Ci dziękuję za tą rozmowę. Czy jest coś, czym chciałabyś ją zakończyć?
IDZIEMY NA ŚWIAT. EKSPANSJA BIZNESU JEST WARTA PRZEJŚCIA TEJ ZAWIŁEJ DROGI
Anna Maria: Chciałabym powiedzieć, że warto robić ekspansję międzynarodową. Jesteśmy w tym dobrzy jako Polacy. Nie jest to proces łatwy, ale robienie biznesu też nie jest łatwe. Damy radę. Idźcie na świat.
Maciej Filipkowski: O podoba mi się to bardzo. Idziemy na świat. Podbijamy go. Biało czerwone flagi na każdym poważnym rynku.
WIĘCEJ podcastów i wywiadów na kanale Zaprojektuj Swój Biznes – Kliknij TU
EKSPANCJA BIZNESU POZA POLSKĘ – KRÓTKIE PODSUMOWANIE
Podsumowując, ekspansja biznesu za granicę jest coraz bardziej popularna wśród polskich przedsiębiorców, którzy coraz mniej obawiają się wejścia na zagraniczne rynki. W przeszłości importowano głównie produkty z Chin, ale obecnie coraz więcej firm decyduje się na zakup i przeniesienie swoich siedzib za granicę oraz rozwijanie biznesów w regionie. Po pandemii polscy przedsiębiorcy stali się bardziej otwarci na ekspansję międzynarodową, widząc możliwość zdobycia kapitału i większego rynku zbytu poza Polską.
Jednakże, polskie regulacje prawne nie zapewniają kompletnego wsparcia dla ekspansji biznesu za granicę, co może stanowić utrudnienie dla przedsiębiorców. Regulatorzy mają tendencję do preferowania zatrzymywania kapitału w kraju, co może być sprzeczne z dążeniami przedsiębiorców do ekspansji na zagraniczne rynki.
ORGANIZACJA BIZNESU
Podczas ekspansji biznesu za granicę, przedsiębiorcy często zakładają spółki operacyjne oraz holdingi w różnych krajach. Istnieją różne sposoby organizacji biznesu za granicą, takie jak zakładanie spółek satelitarnych w różnych lokalizacjach lub tworzenie holdingu na poziomie kraju, takiego jak m.in. Szwajcaria. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od branży, lokalizacji geograficznej oraz celów przedsiębiorcy.
W przypadku ekspansji na rynek arabski, przedsiębiorcy często zakładają lokalne spółki operacyjne, aby zdobyć rynek i zyskać zaufanie lokalnych klientów. W niektórych przypadkach warto rozważyć poszukiwanie inwestora, który może pomóc w rozwinięciu biznesu na tych rynkach. Możliwości inwestycyjne są tam duże. Istotne jest również zrozumienie różnic między krajami arabskimi, takimi jak Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska, oraz dostosowanie strategii biznesowej do specyfiki każdego z tych rynków.
RZECZYWISTA SUBSTANCJA – DZIAŁALNOŚĆ ZARZĄDU
W przypadku ekspansji biznesu za granicę istotne jest zbudowanie odpowiedniej struktury zarządzania, która uwzględnia lokalne wymagania i zabezpiecza substancję biznesu w danym kraju. Dyrektywy regulacyjne oraz potrzeba prowadzenia biznesu z zagranicy wymagają, aby zarząd był międzynarodowy i działał na miejscu. Przy złożonej strukturze biznesowej konieczne jest staranne zorganizowanie procesów, aby spełnić wymogi prawne i minimalizować ryzyko.
Ważne jest również zrozumienie specyfiki i wymagań lokalnych rynków, jak również dostosowanie strategii biznesowej.
Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify i ApplePodcast.
Zapraszam na kolejny odcinek, który ukaże się za dwa tygodnie w czwartek o godzinie 18.00
Powrót do listy podcastówZ przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.
