Podcast
No. 40 ESTONIA - ZMIANA REZYDENCJI
12/01/2023
4:33

Wszyscy znacie spółkę w Estonii i wciąż o nią pytacie. Postanowiłam uporządkować ten temat, abyś miał jasność – kiedy warto myśleć o Estonii.

Zatem dziś będę mówiła o tym:

  1. Dlaczego Estonia zdobyła rozgłos? 
  2. Na co może pozwolić Tobie spółka w Estonii?
  3. Czy warto zamieszkać w Estonii?

Co z tą Estonią? 

To prawda, że Estonia należy do krajów, w których naprawdę łatwo jest prowadzić biznes. Jeśli lubisz elektroniczny świat i nie przeszkadza Tobie, że w Estonii jest zimno, bo np.: lubisz czyste powietrze, to możesz pomyśleć o tym, aby w Estonii zamieszkać. 

Zatem, Estonia – zmiana rezydencji czy spółka? 

Rezydentem podatkowym w Estonii staniesz się jeśli w ciągu roku będziesz tam przebywać co najmniej 183 dni. Ale rezydencję uzyskujesz już w momencie, gdy przeprowadzisz się do Estonii z ZAMIAREM zamieszkania. 

Od tego momentu wszystkie Twoje dochody będą opodatkowane wg. jednolitej stawki 20%.

Co Estonię wyróżnia to zwolnienie dywidend ze spółek zagranicznych oraz dywidend otrzymanych od lokalnej spółki, jeśli ta zapłaciła podatek w wysokości 20%. Estonia stara się utrzymywać efektywne opodatkowanie na tym właśnie poziomie. 

Współpraca z urzędami w Estonii jest ułatwiona do granic możliwości. Wszelkie formalności możesz załatwić on line. Wyobraź sobie np.: że nawet akt notarialny w Estonii – załóżmy, że kupujesz tam mieszkanie – możesz podpisać on line! A koszty notarialne są ujednolicone tzn. każdy notariusz pobiera dokładnie taką samą opłatę. 

eKonsultacje Zmiana Rezydencji Podatkowej

Czy spółka w Estonii się opłaca?

Tyle marketingu o spółkach w Estonii! Pomówmy o tym – spółka w Estonii jest płatnikiem podatku CIT. Jednak podatek ten jest odroczony tak długo jak długo nie wypłacasz zysków ze spółki. Zgoda! Co dalej? W momencie, kiedy zapada decyzja o wypłacie dywidendy wówczas spółka musi opłacić podatek CIT i wynosi on 20%. Jeśli wypłaty realizujesz regularnie to podatek od nich będzie obniżony do 14%. Jednak w tym przypadku, o ile dywidenda jest wypłacana do Ciebie jako udziałowca, to dodatkowo zostanie pobrany podatek u źródła w wysokości 7%. 

Czy myślisz że ta spółka może być ciekawa dla Ciebie? Jeśli mieszkasz w Polsce i powinieneś od tego zapłacić dodatkowo 19% od uzyskanej dywidendy w Polsce, to zdecydowanie warto wybrać Polską spółkę z o.o.! A jeśli mieszkasz za granicą, to są inne ciekawsze formy prowadzenia biznesu…. 

Reasumując

Efektywny podatek w Estonii będzie będzie zatem zawsze wynosił minimum 20%. Estonia powinna być wybierana raczej z powodów biznesowych – bo np.: ma dobre regulacje dla giełd Kryptowalutowych, jest dobrą lokalizacją dla spółek technologicznych, no i oferuje wiele innych ułatwień w prowadzeniu biznesu. Reszta to czysty marketing. 

Dziękuję za pozostanie ze mną do końca. Teraz już wiesz kiedy warto uwzględnić w Twoich planach Estonię. Jeśli nie ma istotnych przesłanek biznesowych to może jednak pomyśl o Gruzji? Mówiłam o niej w poprzednim odcinku. Zwróć uwagę, że w Gruzji nie ma podatku od kryptowalut i jest dziś tam 1 stopień. W tym samym czasie w Polsce jest minus 1, a w Estonii minus 9.

Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×