Podcast
No 56. FUNDACJA RODZINNA vs. HOLDING - Które rozwiązanie jest dla Ciebie?
11/05/2023
7:36

Tym razem nagrywam dla Was z Białowieży, gdzie wyjechałam odrobinę odpocząć i po takiej krótkiej refleksji postanowiłem nagrać materiał o tym, co Was w ostatnim czasie najbardziej nurtuje. Jest to kwestia w jaki sposób zabezpieczyć majątek. Jaką strukturę wybrać?

Zatem w tym odcinku, krótko mówię o tym w jaki sposób wybrać mądrze najlepszą strukturę dla ochrony Swoich aktywów rodzinnych. Będę mówiła o tym, czy to powinna być fundacja rodzinna, czym się różni od fundacji z 1984 roku. A kiedy powinieneś sięgnąć po spółkę holdingową i porównuję te dwa rozwiązania i czym jest Fundacja Rodzinna vs. Holding.

Za chwilkę wchodzi w życie ustawa o Polskiej Fundacji Rodzinnej. Jest bardzo dużo emocji i bardzo dużo wątpliwości wokół niej. O tym czy to jest dobre rozwiązanie do tego, żeby w Polskiej Fundacji Rodzinnej postawić swój majątek rodzinny? Rozważacie wybór pomiędzy: Fundacja Rodzinna vs. Holding, ową spółkę holdingową czy usadowić w Polsce versus za granicą. Ostatnio nawet padła propozycja czy fundacja rodzinna, czy fundacja według tej ustawy z 1984 roku i poniżej o tym opowiadam.

KOMENTARZ DO POLSKIEJ FUNDACJI RODZINNEJ

Zgadzam się z tym, że nie mamy przy Polskiej Fundacji Rodzinnej pewności w kontekście potencjalnych ryzyk geopolitycznych i nie mamy jasności co do tego, jak ta regulacja będzie wyglądała za rok.

Na pewno to jest bardzo dobra dzisiaj ustawa, ale są już propozycje nowelizacji w Sejmie i te zmiany, które są w Sejmie one są bardzo dobre. Wszyscy się zastanawiamy, że dziś są takie zmiany, a jutro mogą być inne w tym zakresie nasze wątpliwości są zasadne.

FUNDACJA RODZINNA VS. HOLDING w Polsce a za granicą

Z drugiej strony budując swój biznes w Polsce, posiadając majątek w Polsce i będąc samemu posadowionym w Polsce, też siłą rzeczy narażamy się na ryzyko geopolityczne. A sam fakt, że postawiłbyś swoją spółkę za granicami Polski niewiele zmieni, bo ten majątek jest w Polsce. To co możesz zrobić? Możesz założyć fundację rodzinną albo polską strukturę a majątek zdywersyfikować międzynarodowo. Przecież polska fundacja rodzinna nie musi trzymać aktywów płynnych w Polsce. Te ryzyka można zabezpieczyć na innym poziomie. Natomiast podejmując decyzję, czy to powinna być polska fundacja rodzinna, czy na przykład spółka holdingowa w Unii Europejskiej, zwróć uwagę na to, że jeżeli zakładasz spółkę holdingową, to musisz się liczyć z tym, że ta spółka holdingowa musi być zarządzana za granicą, że jest kwestia potencjalnego ryzyka opodatkowania dochodów od osób prawnych w Polsce, że jest ryzyko opodatkowania dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych. Jeżeli takiej struktury nie postawisz dobrze, a nie postawisz jej dobrze jeżeli będziesz zarządzał nią z Polski.

Więc jeżeli wszystko skumulowane jest w Polsce, to warto bardzo dobrze przyjrzeć się Polskiej Fundacji Rodzinnej, bo te regulacje ja oceniam jako nie tylko korzystniejsze w stosunku do innych fundacji, jakie są dostępne dzisiaj w Europie, ale wręcz korzystniejsze w stosunku do takich reżimów jak na przykład najlepsza spółka holdingowa jaka dostępna jest w Europie, czyli na Cyprze. Polska Fundacja Rodzinna ma dużo więcej zwolnień.

POLSKA FUNDACJA RODZINNA A REZYDENCJA PODATKOWA W INNYM KRAJU

Druga kwestia, która jest ważna jeżeli wybierasz rozwiązanie Polskiej Fundacji Rodzinnej, a mieszkasz za granicami Polski, to zwróć uwagę, że wszystkie regulacje, o których dzisiaj się mówi, które dotyczą polskich fundacji rodzinnych dotyczą środowiska polskiego. Czyli zwolnienie fundacji z podatku, dystrybucja do najbliższych członków rodziny zwolniona z podatku – to dotyczy tego, co się dzieje w Polsce. Jeśli mieszkasz w Hiszpanii, jeśli mieszkasz w Szwajcarii albo jeszcze w jakimś innym kraju w Europie, to na te regulacje trzeba nałożyć regulacje w kraju, w którym mieszkasz. Przykładowo dystrybucja środków z Polski Fundacji Rodzinnej do ciebie, kiedy mieszkasz w Hiszpanii, będzie zwolniona z opodatkowania w Polsce, ale nie będzie zwolniona z opodatkowania w Hiszpanii.

Tam będzie to potraktowane jako darowizna, która podlega pod podatek od darowizn, a podatek w Hiszpanii jest bardzo wysoki, więc musisz to sprawdzić. Tak samo gdy mieszkasz Szwajcarii, na Cyprze, czy Wielkiej Brytanii musisz popatrzeć na lokalne przepisy.

Jeżeli posiadasz fundację, a mieszkasz w Hiszpanii, to jest jeszcze w Hiszpanii taka regulacja jak podatek majątkowy. Jakakolwiek fundacja z perspektywy hiszpańskiej, w kontekście podatku majątkowego jest transparentna. Jeśli jesteś rezydentem, nie mówię tutaj o statusie beckham law. Jeśli jesteś rezydentem hiszpańskim, to płacisz wealth tax od aktywów, które posiadasz na całym świecie, nie tylko w Hiszpanii. I wtedy aktywa, które są pod fundacją również podlegają pod taki wealth tax i ona nie zabezpiecza Twoich ryzyk podatkowych, jeżeli jesteś rezydentem Hiszpanii. Polska Fundacja Rodzina jest dobra dopiero wtedy, kiedy mieszkasz w Polsce, gdy mieszkasz za granicą, ono może być rozwiązaniem dla niektórych państw. Znajdujemy przewagę polskiej fundacji rodzinnej w stosunku do wehikułów inwestycyjnych poza granicami Polski. Ale zawsze, kiedy mieszkasz poza granicami Polski, musisz na to położyć kalkę przepisów zagranicznych żeby zweryfikować, czy to jest dla ciebie bezpieczne.

FUNDACJA RODZINA VS. FUNDACJA Z 1984 ROKU

I taki element, który pojawił się na przestrzeni ostatniego tygodnia. Czy Polska Fundacja Rodzinna jest lepsza od fundacji z 1984 tego roku? Coś, na co nie powinno się patrzeć z perspektywy, która fundacja jest lepsza? One po prostu służą innym celom. Czy fundację z 84 roku można wykorzystać do zarządzania aktywami rodzinnymi? Krótka odpowiedź jest taka, można. Czy to jest wehikuł, który jest do tego przeznaczony? Krótka odpowiedź jest to nie jest wehikuł, który umiał do tego służyć. To, że nie było innego rozwiązania do tej pory w Polsce, to my, prawnicy, próbowaliśmy zaadoptować do tego celu fundację z 1984 roku. Ale dzisiaj, mając do wyboru takie dwa wehikuły zwróćcie proszę uwagę, że fundacja ta, nasza stara fundacja 1984 roku, ma na przykład nadzór ministra właściwego, którego wybierzecie w statucie, który ma prawo nadzorować co się dzieje z fundacją, bo ona ma służyć zgodnie z celem ustawodawcy do realizacji celów publicznych, społecznych, a nie dbania o majątek prywatny. A tam mamy nadzór ministra, który może zmienić decyzje organów w tej fundacji. To jedna kwestia.

Druga kwestia to dystrybucja środków z fundacji 1984 tego roku nie jest zwolniona z opodatkowania, kiedy idzie do beneficjentów. Tylko w niektórych okolicznościach takie zwolnienie może nastąpić. A w nowej polskiej fundacji rodzinnej dystrybucja do beneficjentów, kiedy to jest najbliższa rodzina, jest zwolniona z opodatkowania.

KRÓTKO PODSUMOWUJĄC

Dlatego dobrze przyjrzyj się Polskiej Fundacji Rodzinnej. Uważaj, kiedy jesteś za granicą, bo musisz na to nałożyć kalkę przepisów zagranicznych. I zastanów się, jeżeli boisz się ryzyk związanych z potencjalną zmianą prawa, to zastanów się razem z Twoimi doradcami, w jaki sposób te ryzyka można ograniczyć. A można. Bardzo Wam dziękuję. Zapraszam za tydzień.

Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×