Podcast
No 57. GATEKEEPER: optymalizacja i dywersyfikacja portfela inwestycyjnego - skuteczne rozwiazanie
18/05/2023
6:03

Jest jeszcze jeden element, o który mnie bardzo często pytacie w ostatnich miesiącach – czyli w jaki sposób zabezpieczyć aktywa płynne? Co to jest usługa gatekeepera i gdzie możesz z niej skorzystać?

Cieszę się, że jest coraz więcej wiedzy i coraz więcej świadomości związanej z tym, w jaki sposób ten majątek dywersyfikować. Bo wiecie już, że nie należy tego majątku inwestować w Polsce, bo dostęp do instrumentów finansowych w Polsce jest bardzo ograniczony. Wiecie, że trzeba korzystać z rynków zagranicznych, bo tam jest potencjał do tego, żeby ten kapitał pomnażać. Inwestować w różnych krajach, w różnych bankach, w różne aktywa. Przyjrzyjmy się jak wygląda mądra optymalizacja i dywersyfikacja portfela inwestycyjnego.

DYWERSYFIKACJA INSTYTUCJI FINANSOWYCH – JAK NIE PRZESADZIĆ?

Skrajną sytuacją jest sytuacja, w której ta dywersyfikacja idzie tak daleko, że każda instytucja finansowa dostaje kapitał do wysokości gwarantowanej przez bankowy fundusz gwarancyjny. To już jest przesada. Można tak robić. Jeżeli tak robicie, to weźcie pod uwagę, że wtedy naprawdę potrzebujecie kogoś, kto będzie weryfikował, czy ten portfel, tak rozrzucony po instytucjach finansowych będzie dobrze inwestowany. A trudniej jest inwestować w momencie, kiedy macie taką dywersyfikację z tego względu, że mając 100 tys. euro w jednej instytucji finansowej, niewiele można zdziałać. Nie macie wtedy dostępu do dobrych produktów i dobry zarządzający nie będzie się zajmował portfelem, który jest tak zdywersyfikowany, bo on wtedy nie pozwala na niektóre inwestycje.

Z drugiej strony wyobraźcie sobie cały proces spadkowy, kiedy ktoś ma kilkanaście albo kilkadziesiąt instytucji finansowych w całej Europie. W takim przypadku to już jest konieczność aby skorzystać z fundacji rodzinnej. To jest wehikuł, którego nie było. Teraz możecie go wykorzystać do tak rozbudowanego portfela, bo wtedy nie ma procesu spadkowego. Cały czas fundacja jest właścicielem tych rachunków. Pojawia się jedno fundamentalne pytanie kiedy mieć czas na to inwestowanie i kto nas może wesprzeć?

JAK ZARZĄDZIĆ OCHRONĄ MAJĄTKU – KTO NAS W TYM MOŻE WESPRZEĆ? USŁUGA GATEKEEPERA

Niekoniecznie chcecie powierzyć wszystkie pieniądze jednej instytucji finansowej albo nawet family office, choćby najlepszej. Bo chcecie najpierw się przekonać, jak oni zadziałają dzisiaj, jak zadziałają na naszym portfelu. I w tym celu powierzacie im część portfela, a resztę próbujecie z inną instytucją finansową inwestować. A jeszcze kolejną część inwestujecie sami i patrzycie jak to wszystko działa. Czy ja sobie lepiej radzę? Czy instytucja finansowa sobie lepiej radzi? Który zespół zarządzający jest tym, któremu mogę więcej powierzyć? Albo jak ostatnio rozmawialiśmy podczas wywiadu z Maciejem Filipkowskim w „Zaprojektuj Swoje Życie”, że jest to również inwestowanie w firmę czy przyglądanie się funduszom, i w którymś momencie ok, to ja wchodzę i macie tak zdywersyfikowany portfel.

KTO KONTROLUJE TWÓJ PORTFEL INWESTYCYJNY?

I pytanie jest takie: Kto kontroluje, jak ten portfel jest zbudowany? Możesz mieć pięć instytucji finansowych tylko, ale kto patrzy na to, co w tym portfelu jest? Ty! Czy masz do tego wiedzę. Powiedzmy, że masz. Czy masz na to czas? Biorąc to wszystko pod uwagę, przychodzicie do mnie i pytacie się, w jaki sposób zoptymalizować te kompetencje, których czasami nam brakuje, a brakuje nam na pewno czasu.

USŁUGA GATEKEEPERA

Chciałam powiedzieć o usłudze Gatekeepera. To jest właśnie usługa skierowana do osób, które posiadają zdywersyfikowany portfel. Posiadają nawet doradców inwestycyjnych, którzy gdzieś tam tym portfelem czy jego częścią zarządzają, ale pozwala ona na to, żeby spojrzeć na ten portfel w całości. Czyli możesz mieć porozkładane inwestycje w różnych instytucjach finansowych, ale ktoś patrzy na ten portfel z góry i dzięki temu jest w stanie określić czy np. za mocno wszedłeś w ten rynek? Czy np. uważaj na tamtym rynku. Zredukuj pozycję ABC w tym banku i w tym banku. Bank A nie wie co robi bank B. A Ty jeszcze dodatkowo osobiście wchodzisz w takie inwestycje, które Ty rozumiesz jeszcze inaczej zmieniasz proporcje czy ekspozycję na określony asset.

Z czym się wiąże taka obsługa? Po pierwsze zacznijmy od tego, że jej nie ma na rynku polskim. Taka usługa jest dostępna w Europie i Ameryce Północnej. Korzystając z takiej usługi powinieneś ją zestawić z usługami związanymi z samym zarządzania majątkiem. Czyli jeżeli ktoś zarządza swoim majątkiem np. w Polsce, to musisz się liczyć z tym, że to są dość wysokie opłaty i ja tego nie rekomenduję. W momencie, kiedy idziesz do Europy Zachodniej, to te opłaty są stosunkowo niższe, bo to jest około jednego procenta. Można je jeszcze bardziej obniżyć, jeżeli twój portfel w jednej instytucji finansowej czy w jednym family office jest dość wysoki. Usługa gatekeepera to jest niezależna usługa od usługi zarządzania majątkiem. W związku z tym, jeżeli posiadasz aktywa w instytucji zarządzającej, to jest tam na pewno management fee.

Teraz ten management fee w Polsce jest dość wysoki. Zaznaczam to, chociaż nie rekomenduję, żeby w Polsce te pieniądze inwestować. Jeśli idziesz do Europy Zachodniej np. Szwajcaria, Luksemburg, to ten management fee to jest około jednego procenta. Możesz go jeszcze obniżyć w momencie, kiedy te aktywa są znacznej wartości. Jeśli pójdziesz natomiast do instytucji, która daje usługi gatekeepera, czyli kogoś, kto patrzy na Twój portfel globalnie, nie zarządza nim, tylko nadzoruje jak robią to inni. Jak robisz to Ty. To koszt takiej usługi to jest ułamek procenta. Optymalnie byłoby, gdybyś zarządzanie Twoim portfelem zmieścił w kosztach około jednego procenta. Czyli masz custodial fee, management fee i ewentualnie gatekeepera. Wracając do tego, że tej usługi nie ma w Polsce, ta usługa jest dostępna dla nas inwestujących kapitał z Polski za granicą. Warto z niej skorzystać. Ja zachęcam.

Jeśli nie wiesz jak to zrobić, zapraszam, pomogę.

Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×