Podcast
No. 39 GRUZJA - Zmiana Rezydencji Podatkowej
05/01/2023
4:06

Gruzja — to miejsce pewnie nie przychodzi Ci do głowy jako pierwsze, kiedy interesuje Cię zmiana rezydencji podatkowej. Czy słusznie? Jakie podatki w niej obowiązują? Czy jest tam podatek od kryptowalut? Czy to dobre miejsce na biznes?

Więcej w odcinku, posłuchaj odcinka Gruzja – zmiana rezydencji podatkowej. Zaskoczę Cię. Sama jestem zaskoczona!

  1. Czy w Gruzji jest podatek od kryptowalut? 
  2. Jakie podatki zapłacisz gdybyś chciał zamieszkać w Gruzji?
  3. Czy Gruzja jest dobrym miejscem, aby postawić tam Twój biznes? 

Dlaczego Gruzja?

Gruzja jest dziś w czołówce krajów wprowadzających ułatwienia w prowadzeniu biznesu. Czy wiesz że Gruzji KRS działa w systemie Drive Thru, a spółkę można tam zarejestrować w kilka godzin?

Gruzja w stosunkach międzynarodowych ma bardzo ciekawy standing, gdyż towary importowane z Gruzji do UE są zwolnione z cła. Tak więc kraj ten stanowi niejako wjazd dla Twoich zakupów z Azji. Dodajmy do tego niski podatek dochodowy, 15% – który działa na wzór spółki estońskiej, a więc jest płatny jedynie w sytuacji wypłaty dywidendy. Dodatkowo podatek ten może być obniżony do 5%, a w niektórych przypadkach nawet 0%! 

Czy warto zamieszkać w Gruzji?

Co jeśli się dowiesz, że przedsiębiorcy mogą korzystać z opodatkowania na poziomie 1-3%, zaś dochody uzyskane za granicą są zwolnione z opodatkowania?

Dodatkowo, zgodnie z najnowszymi zmianami w prawie podatkowym w Gruzji zwolnione z opodatkowania pozostają transakcje dotyczące kryptowalut. Gruzja nie wprowadziła również obowiązku raportowania CRS, a więc nie wchodzi dziś w strefę automatycznej wymiany informacji. 

Aby uzyskać rezydencję podatkową w Gruzji trzeba tam zamieszkać i przebywać około 183 dni w roku. A jeśli chcesz być rezydentem Gruzji, a w tym samym czasie fascynują Cię podróże po świecie, to jest na to sposób. Ważne abyś w innym miejscu nie przebywał na tyle długo, abyś tam nie pozyskał rezydencji podatkowej. 

eKonsultacje Zmiana Rezydencji Podatkowej

Jakie są inne korzyści zamieszkania w Gruzji lub otwarcia tam biznesu?

Obok zachęt dla branży IT, niskiego cła na import do Europy Gruzja przeżywa obecnie rozkwit gospodarczy. Wzrost PKD wynosi w tym roku 10%. Wg. rankingu Doing Business z 2020 roku Gruzja jest w pierwszej dziesiątce krajów, w których najłatwiej prowadzi się biznes. Gdy w tym samym czasie Polska znalazła się dopiero na 40-stym miejscu

Dziękuję za pozostanie ze mną do końca. Teraz już wiesz, że jest jeszcze jeden kraj, w którym podatki są niskie. Co prawda Polska bije rekordy niskich podatków w dzisiejszej Europie. Ale wyprzedziła ją Gruzja. Jeśli dodać do tego, że lokalny koszt pracy wynosi kilkaset dolarów miesięcznie, kuchnia jest przepyszna, rośnie potencjał na rynku lokalnych nieruchomości… Może warto się rozejrzeć?

Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×