Podcast
No. 47 HISZPANIA otwiera się na PRZEDSIĘBIORCÓW - Beckham Law w 2023
02/03/2023
5:00

Być może słyszałeś o zmianach w dekrecie beckham law. To wiesz, że Hiszpania daje nowe możliwości uzyskania korzystnych warunków podatkowych. Teraz wystarczy, że założysz swoją własną spółkę i możesz ubiegać się o reżim beckhama.

W odcinku opowiadam o tym co jeszcze zmieniło się w Hiszpanii i w dekrecie Beckham Law w roku 2023 oraz jak wyglądają podatki w Hiszpanii w tym roku. 

Jakie zmiany wprowadzono w tym roku w Beckam Law ?

Od stycznia beckham law jest dostępny dla osób, które nie mieszkały w Hiszpanii przez 5 lat. Wcześniej musiałeś odczekać 10 lat, zanim skorzystasz ponownie z obniżonego opodatkowania w Hiszpani. 

Do tej pory skorzystać z beckham law mógł PRACOWNIK podejmujący pracę w Hiszpanii lub oddelegowany przez zagraniczną spółke do pracy w Hiszpanii. A więc aby skorzstać z tego dobrodziejstwa musiałeś być ZATRUDNIONY. Od styczna o statsu beckhama mogą ubiegać się również: 

  • osoby pracujące zdalnie (a więc możesz siedzieć z laptopem w Hiszpanii i pracować dla swojego brytyjskiego pracodawcy);
  • przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą w Hiszpanii w zakresie innowacyjnych technologii;
  • przedsiębiorcy świadczący usługi dla stratupów – jako usługi mocno obecnie poszukiwane w Hiszpanii.
  • dyrektorzy spółek. Ta zmiana podoba mi się najbardziej. Bo teraz możesz założyć własną spółkę i jako jej dyrektor – CZŁONEK ZARZĄDU – aplikować o status beckham law. I teraz UWAŻAJ! Jeżeli spółka prowadzi lokalnie, czyli w Hiszpanii działalność gospodarczą to nie ma ograniczeń co do pakietu udziałów jakie możesz w niej posiadać. Możesz mieć nawet 100% udziałów i nadal aplikować o status beckham law. Jeśli jest to jednak czysta spółka holdingowa, to nie możesz mieć więcej niż 25% udziałów. 

    Przypomnę, że do stycznia tego roku nie było to możliwe. Tzn. mogłeś posiadać nie więcej niż 25% udziałów takiej spółki bez względu na to co robiła spółka. Teraz pakiet trzymanych udziałów nie ma znaczenia o ile Twoja hiszpańska spółka nie jest holdingiem. 

To znaczące otwarcie Hiszpanii na nowych przedsiębiorczych ludzi. 

Najważniejsze zasady beckham law

O ulgę Beckhama można wystąpić w ciągu 6 miesięcy od przeprowadzki do Hiszpanii, o ile nie byłeś rezydentem Hiszpanii przez ostatnich 5 lat. Z ulgi można korzystać w roku przeprowadzki oraz w kolejnych 5 latach (czyli w sumie przez 6 lat).

I tutaj uwaga! Aby skorzystać z obniżonego opodatkowania, Twój wyjazd do Hiszpanii musi być związany z podjęciem pracy na terenie Hiszpanii. Nie odwrotnie! Czyli nie wygląda to tak, że przeprowadzasz się do Hiszpanii i zastanawiasz się, że może jednak to jest to i wówczas uruchamiasz formalności…

NIE…, Twój wyjazd do Hiszpanii powinien być w celu podjęcia pracy, funkcji w zarządzie, czy samozatrudnienia – to konkretny cel jaki jest podstawą wystąpienia o status wg. Dekretu Beckhama.

W praktyce oznacza to, że podjęcie pracy powinno być po przyjechaniu do Hiszpanii. A wniosek o ulgę podatkową możesz złożyć w ciągu 6 miesięcy.

Uwaga! Czas szybko mija. Jeden z moich klientów skontaktował się ze mną w 6 miesiącu podjęcia pracy w Hiszpanii… Były akurat święta Bożego Narodzenia – niestety nie zdążył. Dlatego załatw to od razu (!)

Opodatkowanie Beckham Law 

Opodatkowaniu w reżimie beckhama podlegają wyłącznie dochody z pracy uzyskane przez Ciebie od dnia przybycia do Hiszpanii do dnia wyjazdu (również te uzyskane poza granicami Hiszpanii). Obowiązująca stawka podatku dla osób korzystających z Dekretu Beckham’a wynosi 24% od pierwszych zarobionych 600.000 euro. Każde kolejne zarobione euro będzie już opodatkowane wg stawki 47%. 

Opodatkowaniu podlegają również wszelkie inne dochody uzyskane na terytorium Hiszpanii.

Natomiast dochody uzyskane poza terytorium Hiszpanii korzystają ze zwolnienia! Dotyczy to np.: wszelkich pasywnych dochodów jak np.: dywidendy, czy zyski kapitałowe. Zwolnieniu podlegają również dochody z kryptowalut jeśli zostały uzyskane ze źródeł poza terytorium Hiszpanii. 

Czy widzisz teraz, że w tym roku łatwiej jest przeprowadzić się do Hiszpanii? Hiszpania się otwiera, daje nowe, większe możliwości.

Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×