Podcast
No. 42 Inwestowanie w kryptowaluty i nieruchomości - ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA
26/01/2023
7:05

Zastanawiacie się jak inwestować w 2023 roku. Z transakcji jakie w ostatnich miesiącach mam na tapecie wynika bardzo jasno, że apetyty inwestorów się bardzo zmieniają. Dużo częściej rozmawiamy o możliwościach inwestycyjnych w nowe technologie, tj. krytpowaluty, WEB 3, czy Blockchain. Nawet jeśli rozmawiamy o spółkach starej ekonomii, to biznes ma mieć rozmach globalny i często ma stosować nowe technologie. One dziś już stają się standardem.

Do tego mamy na rynku bardzo dużo pieniędzy inwestorów, którzy samodzielnie nie czują się na siłach, aby dobrze zarządzić swoim kapitałem. Dzisiejszy odcinek dedykuję tym którzy mają tą wiedzę, chcą pomóc innym i w tym celu poszukują konkretnych rozwiązań. Jednym z nich może być inwestowanie w kryptowaluty i nieruchomości, w spółki i na rynku akcji przy wykorzystaniu Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej.

W odcinku:

  1. Do czego możesz wykorzystać ASI?
  2. Jakim kapitałem i jakich klientów może zarządzać ASI?
  3. Czy ASI może inwestować w kryptowaluty? 

Zacznijmy od tego do czego służy Alternatywna Spółka Inwestycyjna?

To Alternatywna Spółka Inwestycyjna, która może zarządzać kapitałem innych osób. ASI może być przeznaczona również do zarządzania aktywami prywatnymi, wtedy kiedy chcesz aby Twoimi pieniędzmi zarządzali profesjonaliści. 

Możesz założyć taką spółkę bardzo szybko. Jeśli nie planujesz zarządzać większą kwotą niż 100 mln euro, to do jej utworzenia nie potrzebujesz licencji. Jedyne co jest konieczne to

  1. ustalenie kto tym ASI będzie zarządzał (możesz to być Ty) oraz
  2. potrzebujesz uzyskać wpis do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jeśli do tego procesu masz dobrego doradcę, to możesz takie ASI postawić nawet w 3 miesiące. 

Pomówmy o tym co może robić ASI? I czego robić nie może. ASI nie może prowadzić działalności gospodarczej. Ale ASI może inwestować w spółki, które taki biznes prowadzą. Odpowiedzmy na pytanie – czy ASI przeznaczone jest pod inwestowanie w kryptowaluty i nieruchomości, spółki, czy w instrumenty rynków finansowych?

Alternatywna Spółka Inwestycyjna na Sprzedaż. ASI na Sprzedaż - Anna Maria Panasiuk

Czyli (PO PIERWSZE) ASI może inwestować w przedsięwzięcia typu venture capital

I do tego ta spółka tak naprawdę się nadaje najbardziej. W pierwszej kolejności ASI powinna znaleźć się w centrum zainteresowania inwestorów, którzy rozważają długoterminowe inwestycje w udziały spółek w Polsce lub za granicami Polski. 

ASI jest świetnym rozwiązaniem, jeśli posiadasz rozbudowane międzynarodowo inwestycje i jeśli borykasz się z problemem podatku od zagranicznych spółek kontrolowanych, czyli CFC. Z ASI jest prościej i efektywniej.

PO DRUGIE – ASI może inwestować na rynkach finansowych w Polsce i za granicą

Obok objęcia udziałów lub akcji w spółkach czy startupach, ASI może też inwestować w papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego również na giełdach zagranicznych.

Wykorzystanie ASI do takiego celu pozwala Tobie pozyskać lepszy standing w relacjach z zagranicznymi instytucjami finansowymi. A jeśli chcesz pozyskać kapitał inwestorów, aby zwiększyć swoje możliwości inwestycyjne, to polska ASI w takim wypadku jest praktycznie najtańszym rozwiązaniem dla takich inwestycji w Europie

PO TRZECIE – ASI może inwestować w nieruchomości 

Zgodnie z przyjętą polityką inwestycyjną ASI może też inwestować bezpośrednio w nieruchomości lub w spółki, które posiadają takie nieruchomości. Dalej nieruchomości mogą być zlokalizowane zarówno w Polsce jak i zagranicą.

W przypadku inwestycji nieruchomościowych należy mieć na względzie, że te zawsze mają nieco odmienne regulacje podatkowe. Bo np.: podatek od transakcji nieruchomościowej płacisz zawsze tam (w takim kraju) gdzie położona jest nieruchomość. Nie ma również zwolnień dla zysków ze zbycia udziałów w spółkach nieruchomościowych, gdyż wówczas pojawi się podatek w Polsce albo w kraju gdzie znajdują się te nieruchomości. No chyba że inwestujesz w nieruchomości poza Unią np.: w Gruzji.

PO CZWARTE – ASI może inwestować w nowe technologie jak np.: kryptowaluty 

HA! I tutaj mamy żółte światło ze strony KNF. Według opinii Komisji oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 2020 roku Alternatywna Spółka Inwestycyjna nie może prowadzić działalności inwestycyjnej opartej tylko na inwestowaniu w kryptowaluty

Jednak jedynym powodem jaki podawał wówczas KNF oraz Sąd Administracyjny nie były regulacje prawne, które by tego zabraniały. Ale ostrożność i potencjalnie duże ryzyko inwestycyjne związane z ówczesną specyfiką kryprowalut i giełdami, na których były trzymane. To brak regulacji prawnych na tamten moment spowodował negatywną decyzję KNF podtrzymaną następnie przez sąd administracyjny.

No właśnie! Ta sprawa zakończyła się 2 lata temu, a przecież toczyła się jeszcze wcześnej. Od tego czasu sytuacja się bardzo zmieniła i dlatego właśnie to stanowisko nie ma prawa się utrzymać! Jeszcze w 2019, czy 2020 roku stan wiedzy i sytuacja na rynku mogły uzasadniać takie podejście. Ale dziś trudno zgodzić się z takim status quo. W międzyczasie pojawiły się nowe regulacje prawne dotyczące kryptowalut oraz wzbogaceniu uległa praktyka rynkowa. To tak jak byśmy się mieli zasłaniać zarzutami przeciwko wykorzystaniu internetu, który jeszcze 10 lat temu był uznawany za niebezpieczny, bo stwarzał nowe możliwości dla działalności nielegalnej 

Każdy nowy projekt, w tym założenie funduszu, czy ASI wymaga elastycznego podejścia z uwzględnieniem nowych trendów rynku. Kryptowaluty, czy tokeny zdecydowanie do tych trendów należą. Znajdują one uznanie pośród zagranicznych organów administracji finansowej, znajdą i w Polsce. Wymaga to jednak dobrego doboru doradców przy projekcie tworzenia struktur Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej pod inwestycje oparte o kryptowaluty. Ich odpowiedniej wiedzy i argumentacji.

Dziękuję za pozostanie ze mną do końca. Nowe inwestycje bieżącego roku są ważne dla Ciebie, dla mnie, dla naszej gospodarki. Nowe regulacje Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej są jeszcze korzystniejsze niż były rok temu! Stawiajmy odważnie kroki wykorzystując możliwości jakie daje nam rynek w 2023 roku! 

Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×