Podcast
No. 43 Jak inwestować bezpiecznie – 3 wehikuły do zarządzania majątkiem
02/02/2023
7:03

Zaczyna się rok bardzo wyjątkowy. Jesteśmy zmęczeni dynamiką roku 2022 oraz jego niepewnością. I da się odczuć powszechną determinację i chęci ruszenia do przodu. Po spotkaniach z Wami w pierwszych tygodniach stycznia już widzę, że rok 2023 przynosi wiele nowych inicjatyw. Jeśli uważasz, że to jest moment, który chcesz wykorzystać, aby zbudować coś nowego, to doskonale.

Zatem dziś opowiem, jak możesz zarządzać kapitałem pasywnych inwestorów i jak inwestować bezpiecznie. Odcinek ten dedykuję zarówno inwestorom jak i osobom, które chcą zająć się wsparciem dla rosnącej grupy inwestorów czyli doradztwem w inwestowaniu środków prywatnych. A dokładniej w odcinku opowiadam:

  1. Do czego możesz wykorzystać Family Office i gdzie je postawić?
  2. Kiedy i jak możesz po prostu doradzać klientom w jakie instrumenty mogą oni inwestować?
  3. A kiedy konieczna jest licencja asset management?

Dobrze. Zastanówmy się jak możecie pojawić się na rynku z nowatorskimi usługami inwestycyjnymi. 

Polski rynek inwestycyjny jawi się nam niestety jako rynek mocno nie dojrzały. Ma to znaczenie nie tylko dla doradców, ale również dla inwestorów, którzy nie mają sami kompetencji w zakresie zarządzania własnym majątkiem. Jak się tak zastanowić to nie mają oni gdzie iść. Bo nie ma dobrej oferty na rynku polskim. Kompetencje i kultura inwestycyjna zespołów polskich funduszy dopiero się kształtuje i na palcach jednej ręki można policzyć dobre zespoły Funduszy VC czy PE. A innych form doradztwa nie ma, bo polskie regulacje nie dają takich możliwości. Z jakich usług zatem może skorzystać polski inwestor i jak inwestować bezpieczenie?

PIERWSZYM rozwiązaniem z jakiego możesz skorzystać jest Family Office

Jeśli chcesz świadczyć usługi zarządzania majątkiem prywatnym jednej rodziny, lub większej ilości rodzin, jako np.: takie centrum koordynujące inwestycje i sprawy tych rodzin, to do tego celu należy założyć Family Office. Ale jaką formę ma przyjąć takie family Office?

No właśnie! Jeśli obsługa ma dotyczyć jednej rodziny, to najlepsza do tego celu będzie polska fundacja rodzinna. Ale jeśli byłoby to wiele osób, to musisz się zastanowić jaką spółkę do tego celu założyć oraz czy powinna ona być w Polsce czy może za granicą? No i pewnie nie będzie to Alternatywna Spółka Inwestycyjna.

Bo jakie czynności wykonuje takie family office. Family Office o którym teraz rozmawiamy, nie zarządza środkami klientów na swoich rachunkach, a jedynie koordynuje z tylnego siedzenia takie inwestycje. Trzyma w jednym centrum wszystkie kompetencje analityczne, prawno-podatkowe, doradcze i księgowe. W Polsce nie ma regulacji dla takich family office wogóle. Ten koncept w Polsce nie jest jeszcze znany. 

Nasuwa się również pytanie czy czujemy się bezpiecznie jako inwestor, aby takie informacje o majątku, czy inwestycjach skumulowane były w polskim family office. Jeśli mamy cień wątpliwości, to jednym z krajów, który doskonale się do tego nadaje jest Szwajcaria. W Szwajcarii Family Office musi posiadać licencję powierniczą tzw. trustee licence, ale nie jest to licencja wydawana przez FINMA, czyli tamtejszą komisję nadzoru finansowego. Licencja ta jest stosunkowo prosta do uzyskania, a same usługi jakie świadczy family office są z pogranicza usług prawnych, finansowych, kontrolingu i inwestycji.

No dobrze, a jak można świadczyć usługi doradztwa inwestycyjnego?

To jest najbardziej paradoksalny koncept. W Polsce bardzo trudno jest uzyskać uprawnienia doradcy inwestycyjnego. Ponieważ sama je robiłam wiem, ile trudu to kosztuje. Ale nawet jak masz uprawnienia doradcy inwestycyjnego to nie możesz tak po prostu zarządzać majątkiem i inwestować środków innych osób, jeśli nie robisz tego w ramach instytucji asset management, która musi spełnić wiele warunków regulacyjnych. Więc nawet jeśli masz licencję doradcy inwestycyjnego oraz ogromną wiedzę, którą mógłbyś podzielić się z inwestorami, to bez rozbudowanej infrastruktury po prostu nie masz, jak tego zrobić. 

Tym czasem prosta spółka lub nawet przedstawicielstwo polskiego podmiotu np.: w takim kraju, jak Szwajcaria może swobodnie takie doradztwo prowadzić. W Szwajcarii nie potrzebujesz żadnego pozwolenia, aby podjąć się doradztwa w zakresie tego w jakie rynki należy wejść, w jakie instrumenty finansowe lub jakie surowce promować pośród klientów, albo z jakich wyjść. Co ważne to klient decyduje czy z takiego doradztwa skorzysta i czy taką transakcję podejmie. A jeśli podejmie się skorzystać z takiego doradztwa to cały proces inwestycyjny jest w jego rękach, w rękach jego banku lub jego family office.

Aktywne zarządzanie aktywami czyli asset management

Od dwóch powyższych modeli trzeba odróżnić model aktywnego zarzadzania aktywami osób trzecich, czyli Asset Management. W Polsce to jest jedyny koncept świadczenia usług doradztwa inwestycyjnego. Różni on się tym od dwóch poprzednich w ten sposób, że tutaj podmiot, który zajmuje się doradztwem inwestycyjnym zarządza środkami tj. dokonuje samodzielnie lub w porozumieniu z klientem decyzje inwestycyjne. 

W Polsce takie usługi świadczyć może jedynie bank lub instytucja, która posiada licencję asset management. Również w Szwajcarii tego rodzaju usługi świadczone są przez podmioty posiadające licencję FINMA tj. tamtejszej instytucji nadzoru finansowego. W praktyce oznacza to tyle, że ciężar administracyjny związany z kwalifikacjami zespołu analitycznego i transakcyjnego, zabezpieczeniem finansowym czy technologicznym jest tak wielki, że ma to sens jedynie dla podmiotów, które posiadają pod zarządzaniem co najmniej 200 mln Franków, czyli 1 miliard złotych. Dlatego jeśli chcesz zacząć od inwestowania środków inwestorów to dużo łatwiej będzie Ci to przeprowadzić we współpracy z istniejącym już family office w Szwajcarii. A jeśli chcesz to robić samodzielnie, to może trzeba zacząć od Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej.

Alternatywna Spółka Inwestycyjna na Sprzedaż. ASI na Sprzedaż - Anna Maria Panasiuk

Dziękuję za pozostanie ze mną do końca. Wiedza to ważna część odpowiedzi na pytanie – Jak inwestować bezpiecznie. Szczególnie przy ryzykownych inwestycjach ważna jest świadomość z kim warto je robić. A nowe inwestycje są ważne, zatem korzystajmy z możliwości jakie przynosi nam 2023 rok i jakie daje nam obecnie Europa.

Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×