Podcast
No.26 Jak założyć FAMILY OFFICE? CZ. 1
06/10/2022
8:11

Może przymierzasz się do poukładania Twoich inwestycji, albo właśnie poukładałeś swój portfel, a tutaj szykują się kolejne zmiany prawne… albo gorzej …. podatkowe. Ba! Dobrze wiesz, że nawet kiedy Twój portfel inwestycyjny jest poukładany, czas jaki musisz poświęcić na nadzór i zarządzanie portfelem jest po prostu zbyt duży. A ty przecież miałeś w końcu odpocząć.

Dlatego w tym odcinku mówię o rozwiązaniu tych problemów. Czyli o family office i o tym dlaczego od setek lat pełni ono podstawową funkcję zarządzania aktywami rodzin zamożnych na świecie. 

CO TO WŁAŚCIWIE JEST FAMILY OFFICE?

Dziś, w XXI wieku family office stanowią organizacje, których celem jest zarządzanie prywatnym majątkiem oraz innymi sprawami, które mogą dotyczyć rodziny (np.: opieka medyczna nad członkami rodziny, zakup dzieł sztuki, zaplanowanie transferu majątku na przyszłe pokolenia, etc.). Obecnie mamy kilka typów family office – to jest ważne, bo mają one różną strukturę, czy różne zadania. 

WIĘCEJ O SINGLE FAMILY OFFICE

Single family office służy opiece nad majątkiem należącym do JEDNEJ rodziny. Ma ono postać dedykowanej spółki, która koncentruje w sobie kompetencje tj.: zatrudnia zespół odpowiedzialny za zarządzanie majątkiem – formalnie majątek ten może należeć do tego samego podmiotu ale nie musi. 

Innym rodzajem family office jest multifamily office, którego zadaniem jest zarządzać majątkiem wielu rodzin. Takiego rodzaju rozwiązania działają od wielu lat np.: w Londynie czy w Szwajcarii. 

CZAS NA MULTIFAMILY OFFICE

Multifamily office może obsługiwać kilka rodzin w tym samym zakresie co single family office. Wówczas chodzi o ekonomikę tego projektu. Kumulacja tych samych kompetencji w jednym podmiocie, który obsługuje kilka rodzin jest po prostu tańsze. 

Albo inaczej taki multifamily office może mieć tylko jedną, ale bardzo specjalistyczną kompetencję np.: inwestowanie aktywów płynnych na rynkach finansowych. Wówczas usługi takie są świadczone wielu rodzinom. Z usług takiego multifamily office mogą również korzystać inne single family office. 

EMBEDDED FAMILY OFFICE

Mamy jeszcze embedded family office (EFO)/Family Office zintegrowane z biznesem rodzinnym. Nie on ma struktury formalnej, a jego celem jest zarządzanie biznesami rodziny, ale również jej aktywami prywatnymi. Można powiedzieć, że taka komórka, czy zespół pełni funkcję single family office. I to jest postać, która niejako bezwiednie wykształciła się w Polsce, wewnątrz firm rodzinnych. Nie jest dla nikogo zaskoczeniem, że właściciele firm gdy odnoszą coraz większe sukcesy, potrzebują wsparcia w zarządzaniu swoimi sprawami. Wtedy najczęściej kompetentny i zaufany personel w spółce zajmuje się ich sprawami osobistymi.

Gdy poszczególne osoby są dedykowane do tego aby zarządzać aktywami rodzinnymi, to już jest mowa o formie family office. Jest to najczęściej zespół osób zatrudnionych formalnie w wybranej spółce, ale zadaniem tego zespołu jest pilnowanie nie tylko aktywów tej spółki, ale zarządzanie całym majątkiem rodzinnym. Chodzi np.: o zarządzanie nieruchomościami, koordynacje i nadzór nad zagranicznymi spółkami, relacjami z kancelariami, czy bankami inwestycyjnymi. Zdarza się że ten zespół zajmuje się również wyszukiwaniem intratnych inwestycji na rynku. 

BEZPIECZNE ZARZĄDZANIE MAJĄTKIEM I DECYZJAMI OSÓB ZAMOŻNYCH

Są plusy i minusy takiego rozwiązania. Plus jest taki, że pozwalamy, aby taki zespół rósł organicznie w miarę wzrostu naszych potrzeb i oraz aktywów. Na początku taki zespół stanowi sekretarka, czy osobista asystentka/asystent oraz prawnik, którzy równolegle zajmują się sprawami spółki. A Tobie co raz łatwiej jest zlecać im co raz to nowe zadania związane z Twoim prywatnym majątkiem czy osobistym stylem życia. Nie ma nic złego w poleceniu Twojej sekretarce, aby kupiła Tobie bilety na koncert Stinga w Paryżu, czy w Pradze (nota bene w październiku można go tam posłuchać). Ale już zakup dzieła sztuki w Desie, czy udział w licytacji w AgraArt niesie za sobą pewne ryzyka. Ci, którzy inwestują w sztukę doskonale wiedzą co mam na myśli. Bo minusem takiego rozwiązania jest z pewnością brak poufności Twoich osobistych spraw majątkowych. 

Nawet jeśli osoby te są bardzo dyskretne, to trudno zabezpieczyć pełną poufność obiegu dokumentów, czy zasłyszanych rozmów telefonicznych. Albo weźmy poufność spotkania z bankierem, który przyjechał ze Szwajcarii. Dlatego rekomendowane jest, aby w miarę, gdy rosną zadania tego zespołu – został on wydzielony z Twoich struktur biznesowych. Stanowił oddzielną komórkę, która będzie stanowiła Twoje family office. 

Drugim argumentem, aby stworzyć realne family office, są kompetencje, których faktycznie potrzebujesz. Naturalnym jest, aby kierować co raz to większą liczbę zadań do zaufanego personelu, który działa w ramach Twoich struktur biznesowych. W praktyce najczęściej nie podąża za tym rozwój ich kompetencji. Dlatego efektywność usług takiego wewnętrznego zespołu często jest dużo niższa niż profesjonalne dedykowane family office. Jeżeli utworzenie dedykowanego family office wydaje się Tobie przedwczesne lub obawiasz się kosztów z tym związanych, być może warto połączyć siły w gronie znajomych kolegów, wspólników i stworzyć takie mulitifamily office wspólnie. Albo, skoro na rynku polskim funkcjonuje kilka takich family office. Można skorzystać z usług tych już istniejących i na bazie dobrych i tych gorszych doświadczeń możesz stworzyć później swoje własne family office. 

ZAPRASZAMY DO KOLEJNYCH ODCINKÓW O FAMILY OFFICE

Dziękuję za pozostanie ze mną do końca. Mam nadzieję, że moje podpowiedzi jak założyć własne family office będą pomocne. Ponieważ coraz więcej osób zwraca się z pytaniami jak poprowadzić proces sukcesji, jak założyć rodzinny wehikuł inwestycyjny, a ostatnio również otrzymuję pytania jak założyć family office – postanowiłam poświęcić temu zagadnieniu kilka najbliższych odcinków. 

Dlatego zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×