Podcast
No. 48 KRYPTOWALUTY 2023 - czy warto PRZEPROWADZIĆ SIĘ do Portugalii?
09/03/2023
3:37

Być może słyszałeś w opodatkowaniu kryptowalut w Portugalii, to wiesz, że Portugalia w tym roku wprowadziła nowe regulacje. Teraz już mamy pewność jakie dochody z kryptowalut są opodatkowane, a jakie są zwolnione z opodatkowania. Portugalczycy nadal próbują przyciągnąć do siebie młodych profesjonalistów i oferują wiele ulg podatkowych.

Podsumujmy jak wyglądają podatki w Portugalii w 2023 roku i co z obrotem i podatkami od kryptowalut.

Jakie zmiany wprowadzono w tym roku w Portugalii?

Najważniejszą zmianą do jakiej doszło w tym roku w Portugalii to regulacje dotyczące opodatkowania kryptowalut oraz dochodów uzyskiwanych w Crypto. To te dochody jakie uzyskujesz w zamian za świadczone przez Ciebie usługi, kiedy Twój pracodawca płaci Tobie w Crypto. 

Generalnie dochody z kryptowalut będą opodatkowane albo progresywnym podatkiem tj. od 14 – 53%, albo podatkiem od zysków kapitałowych, który wynosi 28%. Od dochodu możesz odliczyć straty jakie poniosłeś na crypto na przestrzeni ostatnich 5 lat. 

Jeżeli NIE ROBISZ tradingu, TYLKO TRZYMASZ kryptowaluty co najmniej rok, to Twoje dochody są ZWOLNIONE z opodatkowania w Portugalii (!)

Jeżeli rozpoczynasz działalność w Portugalii, to również możesz skorzystać z odliczeń i wakacji podatkowych. W niektórych przypadkach podatek skalkulowany w 2022 roku dla naszych klientów wyniósł 6 %. Przy dochodach 100.000 euro było to 15%. W tym roku margines odliczeń dla młodych przedsiębiorców został jeszcze bardziej zwiększony. 

W styczniu tego roku wprowadzono również obniżony podatek od zysków kapitałowych w stratrupach dla pracowniczych programów motywacyjnych. Taki podatek będzie wynosił 14%. 

Portugalia się cywilizuje. Podsumujmy zatem jak wyglądają podatki w Portugalii?

Najważniejsze zasady opodatkowania NHR w Portugalii to obecnie:

  1. zwolnienie dywidend,
  2. zwolnienie trzymania cryptowalut oraz
  3. specjalny liniowy podatek 20%.  

Mogą go stosować osoby, które osiągają dochody z usług oferujących lokalnej gospodarce wartość dodaną. To np.: działalność programistów czy menadżerów wyższego szczebla. Popatrzmy. Podobne regulacje w tym roku wprowadziła Hiszpania.

Dalej – dochody uzyskane z zagranicy opodatkowane u źródła są zwolnione z opodatkowania w Portugalii. Są to np. dochody z nieruchomości, dywidend, dochody z pracy czy działalności gospodarczej wykonywanej poza Portugalią. 

Czy zatem warto przeprowadzić się do Portugalii? 

Jeśli uzyskujesz dochody pasywne, dostajesz dywidendy oraz trzymasz kryptowaluty, to tak. Teraz mamy pewność jakie dochody są opodatkowane a jakie zwolnione w Portugalii. 

Kwestie zmiany rezydencji podatkowej i przeprowadzi do Portugalii dokładniej omawiam w 3-cim odcinku.

Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×