Podcast
NO. 11 KRYPTOWALUTY bez podatku?!
16/06/2022
9:21

Kryptowaluty to obecnie gorący i ważny temat. Drugi temat mocno przez Was eksplorowany to zmiana rezydencji podatkowej. Wielu inwestorów pyta o reżim podatkowy NHR w Portugalii. Wygląda na to, że został on uznany przez inwestorów jako najbardziej korzystny w Europie – przynajmniej tak wynika z ilości zapytań jakie od Was otrzymuję. Muszę przyznać, że nie do końca rozumiem, dlaczego Portugalia postrzegana jest w ten sposób? Mogę się zgodzić z tym, że do Portugalii przyciąga klimat, pyszna kuchnia czy niskie ceny nieruchomości. Ale nie koniecznie są to podatki. Popatrzmy, jak to wygląda:

Portugalia uchodzi za kraj przyjazny dla kryptowalut. Potocznie słyszy się, że kryptowaluty są w Portugalii zwolnione z opodatkowania A to NIE JEST niestety prawdą. Kryptowaluty są w Portugalii NIE uregulowane, a to zasadnicza różnica – gdyż w każdej chwili można je uregulować. Co więcej są takie plany. 

Ale od początku – jak opodatkowane są kryptowaluty w Portugalii

Na pewno znacie portugalski reżim podatkowy NHR –  szczegółowo omawiam go w audycji poświęconej Portugalii. Status ten pozwala osobom, które zamieszkują Portugalię zwolnić z opodatkowania dochody uzyskane za granicą o ile są one opodatkowane w kraju źródła. Dochody uzyskane w Portugalii natomiast będą opodatkowane; mogą one skorzystać ewentualnie z obniżonej stawki (tj. 20%) w niektórych przypadkach. Natomiast sam status NHR nie mówi nic o kryptowalutach.

Podam kilka przykładów dochodów związanych z kryptowalutami, z jakimi spotkałam się u naszych klientów i opowiem jak mogą być opodatkowane.

PIERWSZY DOCHÓD – to dochód z usług jaki świadczycie

Dochód z usług jaki świadczycie (najczęściej deweloperskich), który opłacany jest w krypto. To jest nic innego jak barterowa transakcja. W miejsce pieniądza za świadczoną usługę otrzymuje się krypto. To jest podstawowa transakcja handlowa podlegająca opodatkowaniu tak w Polsce, jak i w Portugalii. Dodam, że w Polsce może być ona opodatkowana korzystniej ze względu na powszechnie królujący dzisiaj ryczałt podatkowy. Tymczasem w Portugalii podatek od tego rodzaju działalności będzie wynosił 20% dochodu lub więcej. 

DRUGI rodzaj dochodu – to inwestycje w kryptowaluty

Inwestycje w crypto, może to być zarówno działalność polegająca na daily trading, jak i inwestycje w aktywa. Jeśli jest to działalność wykazująca aktywność inwestora to będzie ona kwalifikowała się jako działalność gospodarcza opodatkowana na normalnych zasadach jak każda inna. Utrzymywanie, że dochody z takiej działalności nie są w Portugalii opodatkowane to fikcja. Co więcej, jako że nie ma w tym zakresie regulacji w Portugalii, trudno określić jak często należy dokonywać transakcji, aby uznać je za aktywną działalność. Dodam, że również tego rodzaju dochody z krypowalut są dziś korzystniej opodatkowane w Polsce – bo jako capital gain czyli 19%, tymczasem w Portugalii w zależności od kwalifikacji może to być 28% o ile zostanie zakwalifikowane jako capital gain lub wg. stawki progresywnej, która w Portugali wynosi od 14,5% do 53% jeśli taka działalność zostałaby potraktowana jako business income. 

TRZECI przypadek transakcji kryptowalutami – to ten gdy nie ma podatku

Transakcja bez podatku – jest to zbycie kryptowalut jako prywatnego pasywnego aktywa. Tutaj rzeczywiście taka transakcja nie byłaby obecnie opodatkowana w Portugalii. A więc jeśli nazbieraliście crypto lub kiedyś zainwestowaliście w bitcoina, to rzeczywiście osiedlenie się w Portugalii i sprzedaż posiadanego crypto jako jednorazowa transakcja może być zwolniona z opodatkowania. Czy można takich transakcji dokonać więcej? Tak, ale muszą być ku temu spełnione określone warunki. 

PORTUGALIA PREKURSOREM RYNKU KRYPTOWALUT W EUROPIE

Przyznaję, że nie da się odmówić Portugalii roli prokursora na rynku crypto w dzisiejszej Europie. Portugalia nie tylko skupiła u siebie wielu inwestorów stawiających na krypto. Obecnie pracuje nad nowymi regulacjami odpowiadając na potrzeby rynku. Np. w Portugalii przyjęto nowe rozporządzenie, na podstawie, którego możliwe jest dokonanie transakcji nieruchomościowej w 100% płatnej w kryptowalucie. Do tej pory taki zakup musiał być wyrażony w euro, a płatność w bitcoin’ie stanowiła dodatkowe ustalenie stron – niejako odrębną transakcję rozliczającą. Nowe prawo pozwala teraz na rozliczenia obrotu nieruchomościami wprost w kryptowalucie i już w maju tego roku (2022) odbyła się pierwsza taka transakcja.  

Przyznaj, że jest to wydarzenie historyczne na skalę nie tylko Portugalii, ale i Europy. Transakcja miała miejsce w Bradze na północ od Porto, gdzie dokonano zakupu apartamentu za cenę 3 bitcoinów

PLANY REGULACJI KRYPTOWALUT W PORTUGALII

Ale to nie koniec. Portugalia mocno pracuje nad uregulowaniem kryptowalut zarówno prawnie, jak i podatkowo. Tak jak w innych państwach Europy, Portugalia na swoje problemy budżetowe. No i przygląda się przyjezdnym inwestorom z dużym apetytem.

Rząd w Portugalii postuluje, aby opodatkowanie kryptowalut było jednolite w całej Unii Europejskiej. Nic dziwnego – bo z jednej strony chciałby opodatkować cryptowaluty, a z drugiej utrzymać napływ pieniądza i inwestycji jaki obecnie w Portugalii ma miejsce. Dlatego z perspektywy rządu opłacalnym byłoby, aby podatek taki wprowadzono w całej Unii. Oczywiście nie leży to w interesie inwestorów. 

Całe szczęście na ten moment w Portugalii przeważa zdrowy rozsądek. Dowodzą o tym ostatnie wydarzenia w parlamencie. Poselski wniosek w sprawie opodatkowania transakcji crypto jaki poddano pod głosowanie portugalskiego parlamentu w tego roku w maju upadł! Inwestorzy krypto odetchnęli. Ale ten fakt świadczy o tym, że nowe regulacje są nieuchronne. W Portugalii mówi się obecnie, że opodatkowanie krypto ma zmierzać w kierunku minimalnego podatku na wzór niemiecki, gdzie sprzedaż aktywów (krypto) posiadanych powyżej roku jest zwolniona z opodatkowania lub na wzór polski, gdzie wymiana krypto na krypto jest zwolniona z opodatkowania. Po drugiej stronie jest jednak partia lewicy, która mocno naciska na jak najszybsze opodatkowanie wszelkich takich transakcji. Losy potencjalnego podatku od kryptowalut powinny rozstrzygnąć się po uchwaleniu budżetu, co planowane jest jeszcze w czerwcu tego roku. A więc w wakacje dowiemy się jak wygląda sytuacja w Portugalii

Wszystko to o czym opowiadam ma świadczyć o tym, że Panie i Panowie należy otworzyć oczy szeroko! Wybierajcie Portugalię bo lubicie wiatr we włosach i świeże ryby, a nie z powodu zwolnienia z opodatkowania Waszych kryptowalut. 

OBALAM MIT, ŻE PORTUGALIA JEST JEDYNYM KRAJEM GDZIE NIE MA PODATKU OD KRYPTOWALUT

Jest jeszcze jeden mit, jakoby Portugalia była jedynym krajem w Europie, gdzie cryptowaluty nie są opodatkowane – warto go obalić. Jak się dobrze rozejrzysz to okaże się, że znajdzie się jeszcze kilka takich miejsce w Europie. Dobrym przykładem są np.: Cypr i Szwajcaria. Oba kraje nie wprowadziły podatku od zysków kapitałowych wcale. Zbycie prywatnych aktywów jest i tu i tu zwolnione z opodatkowania. Dopiero trading na kryptowalutach jest opodatkowany w obu krajach jako zwykła działalność gospodarcza. A to niespodzianka! Przecież tak samo jest w Portugalii! 

Co więcej, w przypadku wprowadzenia powszechnego podatku od crypto w Unii Europejskiej należy liczyć na to, że każdy kraj przyjmie jakąś politykę związaną z jego wdrożeniem. Obecny koncept zwolnienia zysków kapitałowych na Cyprze jest dość charakterystyczny, tutaj wprost mamy zwolnienie; wprowadzenie nowej regulacji nie musi wykluczyć tutaj zwolnienia z zysków kapitałowych pojedynczych transakcji prywatnych na kryptowalutach. Natomiast taki koncept raczej nie obroni się w Portugalii, bo tam zyski kapitałowe są już dziś opodatkowane. No i druga kwestia to jak do Unijnej regulacji podejdzie np.: Szwajcaria, czy Wielka Brytania – oba Państwa pretendują do miana Crypto Hubów w Europie i oba są poza Unią

Regulacja na poziomie unijnym to jednak pieśń przyszłości. Na ten moment, w czerwcu tego roku parlament w Portugalii podjął pierwszą próbę opodatkowania kryptowalut. Partia rządząca głosowała przeciwko, a to dlatego że planuje opodatkować Kryptowaluty na swój sposób. Jaki? Być może dowiemy się już niebawem, bo taki podatek może być wprowadzony jeszcze w 2023 roku!

Dziękuję za pozostanie ze mną do końca. Mam nadzieję, że inwestorzy w kryptowaluty znaleźli w tym odcinku nowe, pomocne informacje. Może dzięki temu dobrze przygotujesz się do planowanej przeprowadzki. Zapraszam do kontaktu i do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk. Jestem obecna na YouTubeSpotify i Apple Podcast.

NOWE ODCINKI COTYDZIEŃ W CZWARTKI O GODZ. 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×