Podcast
NO. 25 ASSET MANAGEMENT – Jak wygląda i ile kosztuje w Szwajcarii
29/09/2022
9:22

Przedsiębiorcy coraz częściej stawiają pytania w jaki sposób formalnie poukładać majątek. Ten problem dotyczy zarówno sytuacji, gdy wartość rodzinnych aktywów stanowi 50 mln, jak i tej gdy jest to 500 mln. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy próbujesz się zmierzyć z aktywami płynnymi – wówczas już przy kwocie 20 czy nawet 10 mln stawiasz sobie pytanie, do kogo powinny należeć rachunki inwestycyjne – czy powinny być prywatne, czy firmowe? Komu powierzyć zarządzanie, bo przecież Ty jesteś zajęty biznesem? I jak je zabezpieczyć?

W ostatnim odcinku mówiłam o tym jakie podmioty zajmują się zarządzaniem aktywami – wealth management. Czym wealth management różni się od usług family Office, czy wealth advisory? Dziś chciałabym porozmawiać o rynku stricte szwajcarskim. Czyli o tym co to jest External Asset Management? Jak wygląda obecna sytuacja wealth management w Szwajcarii? Ile to kosztuje i jakich usług należy poszukiwać, gdy wchodzimy na rynek wealth management w Szwajcarii? 

Co to jest External Asset Management?

External Asset Managers w Szwajcarii, zwani również Independent Asset Managers to prywatne spółki specjalizujące się w zarządzaniu aktywami płynnymi osób, które definiujemy jako high net worth individuals. 

W Szwajcarii EAMs to najczęściej małe profesjonalne zespoły skupiające utalentowanych analityków, które działają w nieco inny sposób niż duże zespoły analityczne pracujące w ramach banków prywatnych. Np.: EAMs nie mogą osobiście trzymać aktywów klientów. Aktywa te zawsze trzymają dedykowane banki (custody banks). Dlatego współpraca pomiędzy EAMs, a bankami jest nieunikniona i stanowi dodatkowe zabezpieczenie w zarządzaniu Twoimi aktywami. 

I jak wygląda rynek tych usług w Szwajcarii?

Usługi asset management są dziś już wszędzie uregulowane. A ten rok (rok 2022) podniósł poprzeczkę również dla firm inwestycyjnych w Szwajcarii. Od przyszłego roku wszystkie firmy, nawet jednoosobowe, które świadczą usługi zarządzania majątkiem lub doradztwa w zarządzaniu tym majątkiem będą musiały spełnić określone warunki formalne. Czyli jeszcze raz zostać wpisane na listę FINMA (Szwajcarskiej Komisji Nadzoru Finansowego). Obecnie wiele biur zarządzających aktywami klientów wykorzystuje mniej formalne kwalifikacje wykonywania tego zawodu, jakie obowiązywały w Szwajcarii jeszcze kilka lat temu. W tym roku Szwajcaria postanowiła tą sytuacja uporządkować. Dlatego przed nami duże zmiany. Od przyszłego roku każdy podmiot świadczący usługi wealth management będzie musiał mieć licencję. Wyobraź sobie, że obecnie na rynku Szwajcarii funkcjonuje ponad 2100 takich podmiotów, a jedynie 342 posiada licencję FINMA (Szwajcarskiej Komisji Nadzoru Finansowego). Robi wrażenie, prawda?

Mówię o tym dlatego, abyś sprawdził czy podmiot z którym rozmawiasz, albo który zarządza Twoim portfelem ma uporządkowaną sytuację formalną. 

Wiem. Jesteś zaskoczony! Aż trudno uwierzyć, że na takim rynku jak Szwajcaria tak istotne usługi mogły korzystać do dziś z bardziej liberalnych zasad niż to ma miejsce np.: w Polsce. Spójrz na to inaczej. Tradycja tego rynku silnie stoi na usługach finansowych, które zawsze miały bardzo wysoki standard, a przez to wysoką poprzeczkę wejścia. Historycznie utarte standardy oraz zasady świadczenia tego zawodu (jak np.: bezwzględna poufność danych przekazanych przez klienta), a pośrednio również oczekiwania klientów gwarantowały bardzo wysoki poziom świadczonych usług. 

Jeśli jeszcze nie korzystasz z usług wealth management w Szwajcarii, ale o tym myślisz, to warto mieć to na względzie. No i oczywiście, aspekt kosztów. O to zawsze pytacie! 

Jak wyglądają koszty korzystania z usług wealth managementu na przykładzie Szwajcarii?

Wealth Manager może pracować dla klienta na zasadach wyłączności, to się zdarza raczej rzadko. Wówczas warunki współpracy strony ustalają na zasadzie swobody umów. W takim wypadku jest to miesięczne wynagrodzenie oraz ewentualnie success feeod wypracowanego performance. Byłabym jednak ostrożna w przyjmowaniu takiej strategii. Dobrzy analitycy finansowi, którzy mogą wypracować dla Ciebie dobry performance raczej nie czekają na rynku na podobną ofertę współpracy i do tego na wyłączność. Są oni najczęściej rozrywani przez czołowe zespoły wealth management najlepszych Family Office lub EAM w Szwajcarii, i zarządzają już nie milionami, ale miliardami swoich klientów. 

Oczywiście możesz powierzyć swoje aktywa w zarządzanie bezpośrednio przez bank inwestycyjny. O różnicach w zarządzaniu aktywami przez bank, czy przez niezależny asset management mówiłam w poprzednim odcinku. 

Jeśli chodzi o koszty zarządzania portfelem w Szwajcarii to są porównywalne. Tzn. że cały rynek  – bez względu na to czy korzystasz z usług private bankingu, niezależnego doradcy z kilkuletnim doświadczeniem, czy też czołowego wealth managementu dysponującego zespołem najbardziej efektywnych analityków na rynku – będzie oczekiwał dokładnie takiego samego wynagrodzenia za świadczone usługi.

Jakie to jest wynagrodzenie?

Jeśli dysponujesz aktywami o wartości 1 MLN USD i chciałbyś oddać je pod zarządzanie, to spodziewaj się opłaty za zarządzanie Twoim portfelem na poziomie 1% wartości Twoich aktywów rocznie. Wraz ze wzrostem powierzonych aktywów można negocjować opłatę za usługi rocznego zarządzania i jest to naprawdę dość transparentne i jednolite dla całego szwajcarskiego rynku. Tym bardziej przekonuję, aby wybrać naprawdę profesjonalistów w swojej branży. Bo jeśli koszt zarządzania jest na rynku porównywalny, to niech pracują dla Ciebie najlepsi! 

Zdarza się wynająć ekspertów działających w oparciu o stawkę godzinową lub roczne, miesięczne ryczałty, ale wówczas nie mówimy o wealth managemencie w sensie aktywnego zarządzania Twoim portfelem, ale mowa jest o doradztwie. Tak pracuje najczęściej family Office lub wealth advisor. Jest to doradztwo zarówno w kwestii strategii inwestycyjnej, jak i bardzo rozbudowane i mocno specjalistyczne doradztwo dotyczące strategii reorganizacji Twojego majątku i estate planning. I tutaj znów stawki godzinowe są różne w zależności do kogo się zwrócisz. 

Podam stawki charakterystyczne dla rynków, na których możesz szukać takich usług. I tak: stawki doradców w Polsce wynoszą od 150 – 300 euro, 300 – 600 GBP w UK, 400 – 500 CHF w Szwajcarii czy 500- 900 USD w USA. Warto podkreślić, że gdy nie szukamy doradztwa podatkowego, czy prawnego, ale strategicznego doradztwa doświadczonego eksperta w tej branży to spodziewać się należy raczej stawek w okolicach górnego przedziału powyższych widełek (uwaga! Materiał przygotowywany jest latem 22 roku, a za oknem rozpędza się inflacja). 

Dziękuję za pozostanie ze mną do końca. Mam nadzieję, że moje podpowiedzi okażą się pomocne w planach zarządzania Twoim portfelem. A jeśli już masz struktury zarządzania prywatnym majątkiem to wiesz czy coś można jeszcze w nich poprawić. Może należy sprawdzić efektywność zarządzania, można również prze negocjować koszty. 

Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×