Podcast
No 4. Hiszpania - Zmiana Rezydencji Podatkowej
05/05/2022
5:25

Hiszpania podobnie jak Portugalia i Włochy oferuje specjalny program dla osób, które nie były wcześniej rezydentem, a które mogą dać ciekawy transfer talentów do Hiszpanii. W takim wypadku jeśli spełnisz określone warunki, to Twoje dochody uzyskane z pracy w Hiszpanii będą podlegały opodatkowaniu wg. preferencyjnej stawki podatkowej tj. 24%. Te specjalne stawki podatkowe są wyższe niż w Polsce. Natomiast są one niższe od stawki jaka obowiązuje w Hiszpanii dla jej rezydentów. Pozostałe dochody (mam na myśli wszelkie pasywne dochody uzyskane poza terytorium Hiszpanii) są zwolnione z opodatkowania w Hiszpanii. 

Hiszpania – zmiana rezydencji podatkowej, ale jak to wygląda w szczegółach?

Ograniczę się do analizy specjalnego reżimu podatkowego który jest najczęściej przez Was wykorzystywany – jest to specjalny reżim podatkowy dla cudzoziemców – NRIT.

W Hiszpanii obowiązuje mało znany Dekret Królewski 687/2005. Zmienia on przepisy ustawy o podatku dochodowym. Obcokrajowcy, którzy przeprowadzają się do Hiszpanii i podejmą tam zatrudnienie będą zwolnieni z obowiązku opodatkowania dochodów uzyskanych poza jej granicami. Dekret nazywa się Prawem Beckham’a ponieważ pozwolił Davidowi Beckhamowi powiązać podjęcie pracy dla Realu Madryt ze zmianą rezydencji podatkowej. Był on pierwszą gwiazdą sportu, która skorzystała z tego specjalnego reżimu podatkowego w Hiszpanii.

O taką ulgę można wystąpić w ciągu 6 miesięcy od przeprowadzki do Hiszpanii. O ile nie byłeś rezydentem Hiszpanii przez ostatnich 10 lat. Z ulgi można korzystać w roku przeprowadzki oraz w kolejnych 5 latach (czyli w sumie przez 6 lat). I tutaj uwaga. Gdy Portugalia oferuje ten uprzywilejowany status na lat 10, Cypr na lat 17, to Hiszpania już tylko na 6. Pod warunkiem, że zgłosisz się z wnioskiem w ciągu 6 miesięcy od przeprowadzki do Hiszpanii.

Co daje status NRIT?

Można uzyskać go pod warunkiem, że mieszkasz w Hiszpanii co najmniej 183 dni w roku oraz posiadasz zatrudnienie w Hiszpanii. Oznacza to, że możesz być oddelegowany do pracy w Hiszpanii lub do zarządu spółki Hiszpańskiej. Pod warunkiem, że w spółce, w której jesteś dyrektorem nie posiadasz więcej niż 25% udziałów. 

Warunkiem uzyskania statusu jest okoliczność, że zatrudniająca Cię spółka będzie zarejestrowana w Hiszpanii jako pracodawca. Przy czym może to być spółka zagraniczna, a Ty będziesz zgłoszony w Hiszpanii do ubezpieczenia społecznego. 

eBook Zmiana Rezydencji Podatkowej Hiszpania i Portugalia

Jakie są warunki podatkowe w hiszpańskim reżimie dla obcokrajowców?

Gdy zamieszkasz w Hiszpanii i uzyskasz status NRIT to opodatkowaniu będą podlegały wyłącznie dochody z pracy uzyskane przez podatnika od dnia jego przybycia do Hiszpanii do dnia powiadomienia o jego wyjeździe (również te uzyskane poza granicami Hiszpanii). Obowiązująca stawka podatku dla osób korzystających z Dekretu Beckham’a w roku 2021 wynosi 24% od pierwszych zarobionych 600.000 euro. Każde kolejne zarobione euro będzie już opodatkowane wg stawki 47%. Opodatkowaniu podlegają również dochody uzyskane na terytorium Hiszpanii.

W Hiszpanii pobierany jest również Wealth Tax, czyli podatek majątkowy. W przypadku osób o statusie NRIT podatek majątkowy obejmuje aktywa o ile znajdują się one na terytorium Hiszpanii. 

Natomiast dochody osób korzystających ze statusu NRIT o ile uzyskane są one poza terytorium Hiszpanii korzystają ze zwolnienia. Dotyczy to np.: wszelkich pasywnych dochodów jak np.: dywidendy, czy zyski kapitałowe. Zwolnione są również dochody z kryptowalut jeśli uzyskałeś je ze źródeł poza terytorium Hiszpanii. 

Czy zatem warto przeprowadzić się do Hiszpanii? 

Raczej nie z powodów podatkowych. Ale jeśli tak Ci w duszy gra, to warto skorzystać z tej możliwości. Być może z perspektywy hiszpańskiej łatwiej jest poukładać majątek niż z perspektywy polskiej. W Polsce cały czas musisz myśleć o CFC oraz EXIT TAXCzy to jest trudne? Tak, każda zmiana rezydencji jest trudna i wymaga dokładnego przygotowania? Czy to się zmieni, czyli czy Hiszpania może zmienić system podatkowy? Oczywiście że tak. Jednak regulacja hiszpańska nie była w Europie pierwsza, ani ostatnia. Po kryzysie roku 2008 Portugalia zmuszona kryzysem sięgnęła po tą metodę, chcąc ściągnąć talenty i wykształconych ludzi. Włochy postanowiły dołączyć do tego grona w roku 2018. Międzynarodowa konkurencja o talenty, technologie i biznes trwa.

Na dzisiaj to tyle, bardzo dziękuję za pozostanie ze mną do końca. Mam nadzieję, że wykorzystacie w codziennych działaniach wiedzę, którą przekazałam. Zapraszam do kontaktu i do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk. Jestem obecna na YouTubeSpotify i Apple Podcast.

NOWE ODCINKI COTYDZIEŃ W CZWARTKI O GODZ. 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×