Podcast
No. 55 11 KRAJÓW W 7 MINUT: PRZEGLĄD REZYDENCJI PODATKOWYCH NA ŚWIECIE
27/04/2023
7:13

11 krajów i każdy ma inne zasady zmiany rezydencji podatkowej – jak tu się w tym wszystkim połapać? – W tym materiale przedstawiamy mix. fragmentów z odcinków o poszczególnych destynacjach.

Zrobiliśmy szybki przegląd rezydencji podatkowych w 11 krajach – Posłuchaj i poznaj kluczowe informacje.

Zastanawiasz się gdzie zamieszkać, jak poukładać sobie życie, to jesteś we właściwym miejscu. W zeszłym roku 300 klientów zwróciło się do mnie o pomoc w uporządkowaniu swojej rezydencji podatkowej. Na moim kanale Wealth Advisory.Anna Maria Panasiuk dowiesz się jak przygotować się do przeprowadzki, z kim rozmawiać, od czego zacząć, jak zbudować Swoją rezydencję podatkową.

Rezydencja podatkowa w Portugalii

Jak więc stać się rezydentem podatkowym na terytorium Portugalii? Należy przebywać na terytorium kraju więcej niż 183 dni w ciągu 12 miesięcy w danym roku podatkowym. Albo uwaga (!) posiadać tam dom lub mieszkanie dostępne przez te 183 dni w roku.

Rezydencja podatkowa w Hiszpanii

Podobnie jak Portugalia i Włochy, oferuje specjalny program dla osób, które nie były wcześniej rezydentem, a które mogą stanowić ciekawy transfer talentów do Hiszpanii. W takim wypadku, jeśli spełnisz określone warunki, to Twoje dochody uzyskane z pracy w Hiszpanii będą podlegać opodatkowaniu według preferencyjne stawki podatkowej tj. 24%. Specjalne stawki podatkowe są wyższe niż w Polsce, natomiast są one niższe, od tych jakie obowiązują w Hiszpanii jej rezydentów. Pozostałe dochody, mam na myśli wszelkie pasywne dochody uzyskane poza terytorium Hiszpanii są zwolnione z opodatkowania.

Rezydencja podatkowa w Szwajcarii

Rezydencję podatkową w Szwajcarii uzyskuje się przez sam fakt zadeklarowania, że chce się być rezydentem podatkowym tego kraju. Osoby, które przebywają powyżej 90 dni w roku bez celu zarobkowego lub nawet 30 dni w celu zarobkowym, już w ten sposób uzyskują rezydencję podatkową w Szwajcarii. Wybierając miejsce zamieszkania należy mieć na względzie również podatek od spadków i darowizn. Niektóre z kantonów nie nakładają takiego podatku.

Rezydencja podatkowa na Malcie

Aby ubiegać się o rezydencję na Malcie, należy dysponować prawem do nieruchomości w celach mieszkaniowych. Chodzi o prawo własności lub umowę wynajmu nieruchomości, która jest głównym miejscem zamieszkania wnioskodawcy i stanowi oficjalny adres jego centrum interesów życiowych.

I tutaj uwaga(!) Maltańskie przepisy określają minimalną wartość nieruchomości zakupionej na cele mieszkaniowe oraz minimalną roczną wartość umowy najmu, które mogą zostać uznane za potwierdzenie posiadania prawa do nieruchomości dla celów uzyskania rezydencji.

Jak długo trzeba na Malcie mieszkać? W 2020 roku Malta zmieniła system kwalifikujące do uzyskania rezydencji podatkowej. Wcześniej było to dość restrykcyjne. Na Malcie trzeba było zamieszkać 183 dni. Od trzech lat można mieszkać krócej. Ważne jest utrzymanie powiązania z wyspą, który należy bardzo dokładnie określić i udokumentować.

Rezydencja podatkowa we Włoszech

Podobnie jak Portugalia i Hiszpania, Włochy starają się przyciągnąć osoby zamożne. Taką opcję wprowadzono do systemu podatkowego w 2019 roku. Co roku poszerzają się również zachęty podatkowe, które po pandemii mają pobudzić włoską gospodarkę. Innymi słowy, osoby zamożne, które chcą się przeprowadzić do Włoch, mogą wybrać w miejsce zwykłego podatku tak zwany podatek zastępczy, jednorazowy i ryczałtowy podatek roczny wysokości 100 tys. euro.

Rezydencja podatkowa na Cyprze

Cypr oferuje program tzw. non dom, z którego możemy skorzystać, gdy zamieszkamy na wyspie lub gdy utrzymujemy tam miejsce zamieszkania, przebywając przynajmniej 60 dni w roku. W tym drugim przypadku musimy pilnować, aby w innych miejscach na świecie przebywać krócej niż 183 dni i nie zbudować tam równolegle rezydencji podatkowej. Z programu tego może skorzystać osoba, która nie zamieszkiwała na Cyprze przez ostatnie 20 lat lub też, która zgodnie z brytyjskim konceptem non-dom nie pochodzi z Cypru.

Rezydencja podatkowa w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie regulacje podatkowe są nieco skomplikowane, ale mocno logiczne i bardzo korzystne. Dodatkowo międzynarodowy standing oraz strefa języka angielskiego to duży atut tego kraju. Jeśli nie masz brytyjskiego paszportu, to oczywiście będziesz musiał się zmierzyć z koniecznością uzyskania wizy.

Regulacje przewidują wiele możliwości migracyjnych. Rząd Wielkiej Brytanii pracuje obecnie nad nowymi programami. Jak tylko będą dostępne, podzielę się z Wami tą informacją o tych, które są dostępne obecnie, a dotyczą one importu wykształconych pracowników wyspecjalizowanych kompetencji będziecie mogli przeczytać w materiałach, które ściągniesz bezpłatnie tu.

Rezydencja podatkowa w Monako

Są dwie możliwości, żeby uzyskać rezydencję podatkową, – rezydencję w Monako. Tak naprawdę w Monako nie mówi się o rezydencji podatkowej, bo tam nawet nie ma urzędu skarbowego, więc mówi się o zamieszkaniu w Monako i centrum interesów życiowych w Monako i centrum interesów gospodarczych. Bardzo tego pilnują. Więc jeżeli myślimy poważnie o zamieszkaniu i przeprowadzeniu się do Monako, to rzeczywiście trzeba przenieść tam centrum interesów życiowych i centrum interesów gospodarczych.

Rezydencja podatkowa w Gruzji

Aby uzyskać rezydencję podatkową w Gruzji, trzeba tam zamieszkać i przebywać około 183 dni. Jeśli chcesz być rezydentem Gruzji, a w tym samym czasie fascynują cię podróże po świecie, to jest na to sposób. Ważne, abyś w innym miejscu nie przebywał na tyle długo i nie pozyskał rezydencji podatkowej.

Rezydencja podatkowa w Estonii

Rezydentem podatkowym w Estonii staniesz się, jeśli w ciągu roku będziesz tam przebywać co najmniej 183 dni, ale rezydencję uzyskujesz już w momencie, kiedy przeprowadzisz się do Estonii z zamiarem zamieszkania tam. Od tego momentu wszystkie twoje dochody będą opodatkowane według jednolitej stawki 20%. Co Estonię wyróżnia, to zwolnienie dywidend ze spółek zagranicznych oraz z dywidend otrzymanych od lokalnej spółki, jeśli ta zapłaciła podatek w wysokości 20%. Estonia stara się utrzymać efektywne opodatkowanie właśnie na tym poziomie. Współpraca z urzędami w Estonii jest ułatwiona do granic możliwości. Wszelkie formalności załatwiasz online. Wyobraź sobie, że nawet akt notarialny w Estonii, załóżmy, że kupujesz tam mieszkanie, możesz podpisać online siedząc w Paryżu, a koszty notarialne są ujednolicone. To znaczy każdy notariusz pobiera dokładnie taką samą opłatę zgodnie z ustawą.

Rezydencja podatkowa w Dubaju

A teraz wróćmy do tego, jak możesz zostać rezydentem w Dubaju, bo to się w tej chwili mocno zliberalizowało. Rezydentem w Dubaju możesz zostać, jeśli twoje miejsce pobytu znajduje się w Emiratach oraz centrum Twoich interesów gospodarczych i osobistych znajduje się w tym kraju albo jeśli przebywasz w Emiratach co najmniej 183 dni w roku. Ta zasada nadal obowiązuje.

Drugą zasadą i to jest nowe jest fakt, że możesz być uznany za rezydenta podatkowego w Emiratach również jeśli przebywasz tam tylko 90 dni w roku, ale w tym czasie utrzymujesz tam miejsce zamieszkania i prowadzisz tam biznes. W praktyce oznacza tyle, że nie musisz siedzieć w Emiratach aż pół roku, a dla wielu z Was to jest kluczowe.

Jeśli czujesz, że chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, jak zabezpieczyć Twój biznes, polecam eBook Going Global. Piszemy w nim nie tylko jak rozwijać biznes za granicą, ale jak nim pokierować, aby decyzje i zarząd spółki pozostawały poza granicami Polski.

eBook Going Global. Rozwój firmy za granicę

A jeśli dalej się zastanawiasz czy w Twojej zagranicznej strukturze wszystko działa i czy Twoi doradcy nie popełnili żadnego błędu? Zapraszam, pomożemy.

Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w co drugi czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×