Przychodzicie do mnie z pytaniami w jaki sposób wyjść z Waszym biznesem poza granice kraju. Jak rozwinąć Wasz biznes globalnie. Postanowiłam moje odpowiedzi zebrać w jednym miejscu. Dlatego dziś w dużym skrócie postaram się Wam opowiedzieć na co powinniście zwrócić uwagę.
Jeśli zastanawiasz się jak wyjść z biznesem zagranicę to jesteś we właściwym miejscu. Z tego materiału dowiesz się jak rozwinąć firmę za granicą, jakie są sposoby postawienia biznesu za granicą czy jakie są ryzyka związane z opodatkowaniem struktury. Ponadto mecenas Anna Maria Panasiuk poruszy temat relokacji pracowników oraz zakładu podatkowego.
Mecenas Anna Maria Panasiuk pomogła ponad 250 przedsiębiorcom postawić zagraniczne spółki oraz międzynarodowe struktury holdingowe.
Na kanale Wealth Advisory Anna Maria Panasiuk, dowiesz się jak przygotować się do relokacji za granicę.
Jak rozwinąć FIRMĘ za GRANICĄ? Krok po kroku. – TRANSKRYPCJA NAGRANIA
Tych z Was, którzy wolą przeczytać tekst, niż go słuchać – zapraszamy do transkrypcji nagrania
Od czego zatem powinieneś zacząć budować Twój biznes międzynarodowo?
W pierwszym kroku powinieneś określić, w jakim celu robisz ekspansję. Czy wyjście zagranicę po to aby pozyskać nowych klientów – wówczas będziesz stawiał w Europie spółki operacyjne i wybór lokalizacji dla Twojej spółki powinien uwzględniać gdzie gromadzą się Twoi klienci.
Jeśli to jest holding, to dłużej się zastanowisz, gdzie go postawisz. Tutaj uwzględnisz prestiż kraju ,w którym będziesz go stawiał no i warunki prawno-podatkowe wybranego kraju.
W DRUGIM kroku należy uwzględnić w jaki sposób postawisz swój biznes zagranicą. Czy będzie to postawienie nowej spółki, czy może przeniesienie istniejącego biznesu razem z pracownikami do innego kraju w Europie.
Decydując się na przeniesienie firmy, nie musisz likwidować Twojego biznesu w Polsce, możesz po prostu założyć nowy w Czechach, Niemczech, czy we Francji.
Po TRZECIE stawiając strukturę zagranicą powinieneś określić jakie są ryzyka związane z opodatkowaniem całej struktury. Obok podatku jaki Twoje spółki będą płacić w poszczególnych krajach, należy zwrócić uwagę na podatek CFC tj. podatek jaki potencjalnie Ty musisz zapłacić od dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej.
No i RELOKACJA PRACOWNIKÓW ! Jak to wygląda?
W przypadku ekspansji biznesu za granicę, sprawa często wymaga odpowiedniego zaplanowania relokacji pracowników. Przenoszenie pracowników związane jest z takimi kwestiami jak: rezydencja podatkowa tych pracowników, składki na ubezpieczenia, powstanie zakładu podatkowego. Relokacje międzynarodowe najczęściej dotyczą doświadczonych członków zespołu, dysponujących pewnym know-how, którzy dodatkowo dobrze znają Twoją firmę i służą jako specjaliści na rynkach międzynarodowych.
Pracownicy delegowani na długi okres natomiast, którzy uzyskają rezydencję w kraju delegacji, na ogół mogą skorzystać z preferencji podatkowych przewidzianych w danym kraju dla osób przenoszących rezydencję podatkową. Ma to miejsce np.: w Hiszpanii. Analizowaliśmy sytuację delegacji całego zespołu IT dla Polskiej spółki. Spółka ta chciała, aby jej pracownicy mogli wg. wyboru pracować albo w Polsce, albo w Hiszpanii.
Z czym to się wiązało w praktyce? Delegując pracowników do innego kraju należy wziąć pod uwagę:
- Długość ich pobytu za granicą – krótkoterminowy (do 6 miesięcy) lub długoterminowy (powyżej 6 miesięcy);
- Wymagania wizowe i pozwolenia na pracę – zwłaszcza jeżeli zatrudniasz pracowników spoza UE. Wiza turystyczna nie wystarczy; jeżeli natomiast Twoja firma przenosi pracowników z jednego biura w Twoim kraju do innego, nie musi skupiać się na imigracji ani zapewnianiu pracownikom odpowiedniej dokumentacji;
- Wynagrodzenia i świadczenia pracownicze – w różnych krajach obowiązują różne zasady dotyczące wynagrodzeń i świadczeń; delegacja pracowników za granicę wiąże się z dostosowaniem ich wynagrodzenia do stawek lokalnych, a także w innym kraju mogą wystąpić szczególne warunki udzielania urlopów.
- Podatki – pracownicy, którzy przeprowadzają się do kraju, mogą wówczas płacić różne podatki; na przykład w Stanach Zjednoczonych niektóre stany nie mają podatku dochodowego, podczas gdy inne mają.
No i zasady ubezpieczenia społecznego. Tego nie lubicie najbardziej. Całe szczęście zasady w Unii Europejskiej zostały ujednolicone. I obecnie oddelegowany pracownik podlega w jednym czasie ubezpieczeniom społecznym tylko w jednym państwie. Co do zasady powinien to być kraj, w którym świadczona jest praca. Jednakże w istnieją w tym zakresie wyjątki od reguł ogólnych, które opisujemy dokładnie w naszym ebooku o wyjściu za granicę.
No i ZAKŁAD – element o którym często zapominamy, ba zapominają o nim nawet doradcy podatkowi!
Co to jest Zakład podatkowy? Z zakładem mamy do czynienia wtedy gdy Twoja spółka ma za granicą stałą placówkę, biuro lub zespół ludzi z pomocą których wykonuje swoją działalność za granicą. Kiedy to może mieć miejsce? Np.: wtedy
- gdy Twój zespół – który fizycznie jest za granicami PL – sprzedaje Twoje usługi poza granicami Polski
- albo gdy za granicą otworzyłeś biuro obsługi klienta…
Posiadanie zakładu ma wpływ na to, gdzie Twoja spółka płaci podatki. Bo jeśli część dochodów jest uzyskiwana za granicą, to powinieneś płacić podatki za granicą.
Przejdźmy do tego jak to działa w praktyce?
Jeden z moich klientów zgłosił mi sytuację, kiedy jego pracownik postanowił się przenieść do Czech, bo tam jego żona otrzymała prace. On natomiast pracując dla mojego klienta na umowę o pracę postanowił zarządzać zespołem deweloperów z Czech dla aplikacji sprzedającej produkty w Czechach. Nikt nie pomyślał jakie to skutki może nieść dla samej spółki.
Umowa z Czechami przewiduje wyjątkowo, że świadczenie usług, również doradczych lub managerskich przez pracownika znajdującego się np.: w Czechach może stanowić zakład polskiej spółki. To oznacza, że przychody generowane przez zespół tego pracownika stanowiły przychód, który powinien być opodatkowany w Czechach.
I może to nie problem, aby taki podatek zapłacić w innym kraju, zwłaszcza że podatek ten jest porównywalny z podatkiem w Polsce (CIT w Czechach wynosi 19%). Problem jest to jak ten problem oszacować tzn. oddzielić do przychodu ze sprzedaży całego przedsiębiorstwa i jakie koszty alokować do tego przychodu. To w praktyce może być nie możliwe do wykonania lub bardzo kosztowne.
Zapraszam również do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify i ApplePodcast.
Zapraszam na kolejny odcinek, który ukaże się za dwa tygodnie w czwartek o godzinie 18.00
Powrót do listy podcastówZ przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.
