Podcast

NO 66. Bezpieczny BIZNES za GRANICĄ - jak ułożyć strukturę HOLDINGOWĄ? | Anna Maria Panasiuk

07/09/2023
9:32

Dostałam niedawno pytanie od klienta, który jest przedsiębiorcą i inwestorem „jak ja na jego miejscu postawiłabym swój międzynarodowy holding”. To było pytanie w punkt. Tak! Nie sztuka doradzić jak ułożyć strukturę zgodnie z prawem. Sztuką jest doradzić jak to zrobić praktycznie. Tzn. tak żeby to było faktycznie wykonalne – w życiu i w biznesie. I żeby się Tobie opłacało! Dlatego dziś w dużym skrócie postaram się Wam opowiedzieć na co powinniście zwrócić uwagę.

Może i Ty się zastanawiasz, jak i gdzie założyć Twój holding. Nie wiesz, czy ma być on w Polsce, czy za granicą? Co raz częściej myślimy o rozwiązaniach międzynarodowych, dlatego że jesteśmy bardziej otwarci na świat. Ale jak to zrobić, aby to było bezpieczne? Bo nadal mieszkasz i inwestujesz głównie w Polsce…

Jeśli takie pytania chodzą Tobie po głowie, to jesteś we właściwym miejscu. Pomogłam ponad 250 inwestorom postawić zagraniczne fundusze lub międzynarodowe struktury holdingowe. 

Na moim kanale Wealth Advisory Anna Maria Panasiuk, dowiesz się jak przygotować się do takiego procesu. Albo w jaki sposób sprawdzić, czy posiadany przez Ciebie Holding już jest bezpieczny. Zasubskrybuj mój kanał i bądź na bieżąco.

Co w takim razie jest ważne, gdy budujesz międzynarodową strukturę inwestycyjną? – TRANSKRYPCJA NAGRANIA

Tych z Was, którzy wolą przeczytać tekst, niż go słuchać – zapraszamy do transkrypcji nagrania

Zacznijmy od tego co to jest międzynarodowa struktura inwestycyjna? 

  1. To może być Fundacja prywatna,
  2. to może być fundusz,
  3. może to być zwykła spółka typu Limited…. GmbH…., lub Sarl…, która zapewne korzysta z reżimu holdingowego. 

Każdy z tych wehikułów, daje pewne korzyści podatkowe. Podobnie zresztą jak polska fundacja rodzinna, ASI, czy nawet polska spółka holdingowa. Ale być może ze względów biznesowych, lub bezpieczeństwa Ty chcesz wybrać taką strukturę za granicą! 

Struktura inwestycyjna – czego powinieneś wówczas dopilnować?

Ważne jest np.: aby Twoja spółka zagranicą – w kraju, gdzie posiada ona formalnie siedzibę, prowadziła tam również rzeczywistą działalność. Dlaczego?

Na pewno nie jest dla Ciebie zaskoczeniem, że organy skarbowe bardzo nie lubią struktur, które są pozorne. Czyli np.:

  1.  gdy twoja zagraniczna spółka ma Polski zarząd;
  2. albo ma zarząd zagraniczny, ale decyzje zapadają w Polsce;

Teraz dodatkowo zmieniają się przepisy zarówno w Polsce, jak i w Uni Europejskiej, które dokładnie wskazują jakie sytuacje są niedopuszczalne z punktu widzenia regulacji podatkowych czyli są penalizowane dodatkowymi podatkami. To jest wówczas – 

  1. gdy nie ma zagranicą substancji, albo ona jest, ale Ty nie jesteś w stanie tego udowodnić – bo nie myślałeś, że jest to ważne. I tak jest najczęściej, bo przecież Ty zajmujesz się budowaniem biznesu. 

Jakie ryzyka mogą grozić Twojej spółce, gdy działa ona w sposób nieuporządkowany

  1. dochody Twojego holdingu mogą być opodatkowane w Polsce;
  2. wypłacane z polskich spółek dywidendy mogą nie korzystać ze zwolnienia i być opodatkowane 19%;
  3. do tego jeszcze na Tobie może spoczywać obowiązek zapłacenia w Polsce podatku CFC. 

Nie wiem czy dobrze mnie rozumiesz… taka struktura jest obaczona podatkiem 19% na trzech poziomach! 

Jak zatem wykluczyć to ryzyko?! Weź długopis – bo podam Tobie teraz kilka praktycznych przykładów jak zbudować substancję Twojego holdingu. Możesz to zrobić na trzech poziomach. 

Jak Substancja holdingu – jak ją zbudować? 

Po pierwsze – należy dobrze zbudować zespół Twojego holdingu.

  1. Być może należy poszerzyć jego skład o inne osoby niż lokalni dyrektorzy nominowani
    tj. zatrudnić dedykowanego CFO, a nawet stworzyć komitet inwestycyjny, którego zadaniem będzie podejmowanie decyzji o nowych akwizycjach;
  2. To zespół Twojego holdingu powinien sprawować regularny nadzór finansowy nad polityką finansową oraz rozwojem Twojej grupy, zwłaszcza jeśli szykujesz ją pod exit, który ma nastąpić w przyszłości; 
  3. Spotkania komitetu powinny być protokołowane, a korespondencja powinna wychodzić z dedykowanych adresów e-mail.

Jak powinno wyglądać biuro Twojej spółki?

Zapewne wiesz, że powinieneś wynająć lub kupić odpowiednie biuro oraz że jego warunki techniczne powinny pozwalać na prowadzenie Twojej działalności. A więc nie może to być ani biuro wirtualne, ani adres Twojego księgowego…; 

Co powinno być w Tym biurze? Komputery…. Biurka… no i przede wszystkim Twoi ludzie. 

Tak na marginesie – biuro to jest najłatwiejszy element jaki sprawdzić mogą organy podatkowe. 

Czy wiesz, że polskie organy dysponują możliwościami aby to sprawdzić? Zdarzyło nam się że biuro naszego klienta było wizytowane przez pracownika polskiej ambasady zagranicą. Po takiej wizycie, pracownik ambasady wykonał notatkę, którą następnie przesłał do polskich organów skarbowych. Ta notatka NIE  była korzystna dla tego przedsiębiorcy.

Dlatego zadbaj o to biuro, podłącz telefony. I zorganizuj pracę Twojego zespołu. 

No i doszliśmy do sedna. Jak to zrobić? Zauważyłam w praktyce, że przedsiębiorcy starają się wszystkie procesy zorganizować na poziomie spółki operacyjnej. 

Np.: z poziomu spółki operacyjnej pokrywają koszty spółki matki – bo tam są akurat pieniądze. 

Z poziomu spółki operacyjnej zarządzają procesami, nawet exitem spółki matki, bo tam są ludzie, którym ufają. 

I sami będąc czasem w zarządzie spółki matki siedzą w biurze spółki operacyjnej w Łodzi, bo przecież trzeba zarządzać biznesem. 

To wydaje się być naturalnie prawidłowy etap, gdy patrzymy na organiczny rozwój Twojej struktury. Jednak z perspektywy prawidłowego budowania substancji twojej spółki holdingowej, to jest błąd. 

Jak zatem powinno to wyglądać? 

Wyobraź sobie, że zaczynasz odwrotnie. Najpierw zakładasz spółkę holdingową np.: w Luksemburgu lub Nicozji. Wpłacasz na jej konto 10 mln zł. Otwierasz biuro, wieszasz tabliczkę, zatrudniasz CFO i razem siadacie oraz zastanawiacie się w co zainwestować? Dopiero potem znajdujecie taki diament, jak Twoja spółka operacyjna i w nią inwestujecie kapitał. 

W tym momencie czujesz, że naturalnym będzie, że nadzór i korespondencja nad Twoją spółką operacyjną w Polsce odbywają się z biura spółki holdingowej? Prawda? 

No to jak to zrobić – jeśli w Twoim przypadku wydarzyło się odwrotnie?! 

Podam przykład jak to wyglądało na przykładzie dwóch moich klientów. 

Jeden z nich postawił taki holding w kraju, w którym jednocześnie zamieszkał. Spółka była postawiona przez lokalną kancelarię. Równolegle klient zaczął budować swój biznes. Wiedział, że nie wszystko robi jak należy, ale dał sobie czas aby zbudować międzynarodowy holding ze spółkami w kilku krajach. Po roku gdy cała struktura rozrosła się do tych rozmiarów, że opłacało się (jego zdaniem) podjąć starania o to, aby wszystko chodziło prawidłowo. 

Wtedy właśnie zwrócił się do mnie, aby to wszystko poukładać. I okazało się, że tak naprawdę wiele się tam dzieje i taką substancję można stosunkowo niedużymi nakładami pracy zbudować. Trzeba było wszystko po prostu uporządkować, bo wcześniej nikt o to nie dbał o takie formalności. Całą substancję udało się nam zbudować podczas 3 wizyt w siedzibie spółki. Przeprowadziłam dwa godzinne szkolenia dla jego personelu, ustaliliśmy kilka procedur. Jego spółka holdingowa działa dziś z ludźmi na pokładzie!

Drugi mój klient z kolei postawił strukturę w kraju, w którym nie mieszka i nie jest z nim związany. To jest trudniejsze. Bo to wymaga od niego osobistych wizyt w siedzibie spółki. Większym jednak wyzwaniem tutaj była organizacja struktury. 

Bo wyobraź sobie, że jesteś wspólnikiem, jedynym członkiem zarządu spółki holdingowej oraz jedynym członkiem zarządu spółki operacyjnej. Jak w takim wypadku masz budować substancję spółki holdingowej, jeżeli jednocześnie działasz w terenie i pilnujesz biznesu. 

No i technicznie jak to zrobić – przecież jak piszesz maila do swojego dyrektora finansowego to przecież nie tylko po to, żeby przedstawił Tobie wyniki za ostatni miesiąc. Ale dyskutujesz z nim również o strategii budowy spółki pod exit, a to przecież powinien z nim omawiać zarząd spółki matki. 

Rozumiesz to? Mamy dwa w jednym. Jeśli to TY pełnisz wszystkie funkcje, to siłą rzeczy będziesz je wykonywał tam, gdzie aktualnie musisz być. Czy w biurze w Łodzi, czy na wakacjach na Malediwach. Zawsze działasz i jako prezes spółki operacyjnej i jako członek zarządu holdingu. Mieszasz te funkcje praktycznie w każdym mailu jaki od Ciebie wychodzi do Twojego zespołu.

W ten sposób NIE zbudujesz substancji Twojej spółki np.: w Holandii, czy w Luksemburgu. 

Organizacja struktury u jednego z klientów

Jak my pomogliśmy temu przedsiębiorcy? 

Zorganizowaliśmy mu zespół. W taki sposób, aby ludzie na poszczególnych poziomach struktury mogli ze sobą rozmawiać i się komunikować. Czyli np.: nowy CFO, który ma wspierać całą grupę w drodze do exitu, działa z poziomu spółki holdingowej i to on do pisze do dyrektora finansowego w Łodzi jakie wyniki potrzebuje na koniec roku, albo prowadzi rozmowy z prawnikami odnośnie planowanej transakcji exitu. 

Tydzień temu rozmawiałam z inwestorem, który postanowił postawić swój holding w Luksemburgu. Jest on na etapie budowania komitetu inwestycyjnego dla holdingu. Sprawa która stanowi mocną barierę dla jego zespołu, to wysokie koszty najmu mieszkań w Luksemburgu. Kilka miesięcy inny klient zgłosił mi problem z wysokimi kosztami pracy w Szwajcarii. To wszystko są aspekty które należy brać pod uwagę!  

Jak widzisz jest jeden główny element, który występuje praktycznie w każdym przypadku. U KAŻDEGO klienta, który stawia strukturę międzynarodową – podstawą budowania substancji KAŻDEJ spółki zawsze są ludzie – Pamiętaj! 

To tyle na temat praktycznych inspiracji jak bezpiecznie zbudować Twój holding.

Zapraszam również do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcast też na Spotify i ApplePodcast.

Zapraszam na kolejny odcinek, który ukaże się za dwa tygodnie w czwartek o godzinie 18.00

Powrót do listy podcastów
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×