To dzięki Wam tak wiele obecnie zajmuję się międzynarodowymi rezydencjami i przyznam, że jest to bardzo ciekawe móc układać Wasze nowe plany, dostosowywać je do nowych warunków. Najwięcej rozmawiamy o Hiszpanii oraz o Szwajcarii. Pytacie często o Cypr oraz o Włochy. Moja ostatnia podróż do Kalabrii zainspirowała mnie do tego, aby zaktualizować i opowiedzieć Wam o najnowszych zmianach i możliwościach jakie daje przeprowadzka do Włoch! Okazuje się właśnie, że to południe Włoch ma nam najwięcej do zaoferowania.
NO 67. Opodatkowanie we Włoszech | Anna Maria Panasiuk
Jak opodatkowane są Włochy? Co warto wiedzieć? – TRANSKRYPCJA NAGRANA
Tych z Was, którzy wolą przeczytać tekst, niż go słuchać – zapraszamy do transkrypcji nagrania.
Dlaczego pojawiają się takie regulacje?
Dziś powiemy sobie o nowych zachętach podatkowych jakie Włochy wprowadziły w ostatnich latach. Dlaczego w ogóle pojawiają takie regulacje? Są one po to, aby do Włoch sprowadzić zamożnych lub wykształconych ludzi.
Na ten moment we włoskim systemie podatkowym mamy 5 różnych zachęt podatkowych.
Opodatkowanie ryczałtowe – na czym polega?
Pierwsza z nich, znana praktycznie każdemu, kto już interesował się Włochami, to opodatkowanie ryczałtowe oferowane osobom zamożnym tzw: High Net Worth Individuals. Na czym ono polega?
W dużym skrócie Włosi oferują osobom zamożnym – o ile nie były one rezydentem podatkowym w tym kraju przez 9 lat w ostatnich 10 latach – możliwość zapłaty rocznego podatku w kwocie 100.000 euro, a za każdego dodatkowego członka rodziny 25.000 euro. I tutaj uwaga! Nie można mylić, albo stawiać znaku równości pomiędzy Włoskim systemem lump sum, tego z Szwajcarskim systemem ryczałtowym …. Włoskie rozwiązanie to pewnego rodzaju hybryda pomiędzy rozwiązaniem szwajcarskim, a hiszpańskim reżimem Beckhama, a może nawet maltańskim. Na czym polega różnica?….
Włoski podatek ryczałtowy obejmuje jedynie dochody uzyskane poza granicami Włoch. Więc jeśli uzyskujemy dochód we Włoszech, to taki dochód będzie opodatkowany na normalnych zasadach.
I tutaj uwaga! Kiedy, mimo wyporu podatku lump sum, możesz mimo wszystko zapłacić podatek we Włoszech? Innymi słowy – NA CO UWAŻAĆ!
Różnice w opodatkowaniu we Włoszech
Ocena czy przysługuje Tobie zwolnienie, bo Twój dochód jest uzyskany w innym kraju, odbywa się według prawa włoskiego. I tu może Cię spotkać niespodzianka. Jest tak na przykład w przypadku otrzymywania różnego rodzaju bonusów managerskich w postaci instrumentów finansowych, których elementem składowym mogą być przykładowo odsetki (tzw. accrued interests). Z perspektywy prawa włoskiego, gdy jest to element kontraktu o pracę, to zawsze będzie miał on źródło uzyskania we Włoszech (bo tam przebywasz, gdy pracujesz) i tam będzie podlegał opodatkowaniu na normalnych zasadach. Więc może do takiego dochodu należałoby wybrać inne zasady podatkowe na przykład dla nowych pracowników…
Capital gain
Weźmy inny przykład, kiedy trzeba uważać z wyborem opodatkowania ryczałtowego we Włoszech… Spod opodatkowania ryczałtem wyłączone jest opodatkowanie dochodu z capital gain, jeśli został on uzyskany w ciągu 5 lat od przeprowadzki do Włoch. Taki dochód będzie opodatkowany we Włoszech według zwykłej stawki stosowanej dla zysków kapitałowych, tj. 26%. Mnie ta konstrukcja wydaje się dziwna, bo skoro zapraszamy do siebie zamożne jednostki, to takie wyłączenia są dla mnie nie zrozumiałe. Natomiast warto o nich wiedzieć! I jeśli planujesz exit w najbliższym czasie, to może zaczekaj. zapłać podatek w Polsce, a dopiero potem się wyprowadź.
Ulga dla powracających pracowników
Kolejny reżim podatkowy dostępny we Włoszech to ulga dla powracających pracowników, free lancerów, którzy przez ostatnie dwa lata nie byli rezydentem we Włoszech, ale chcieliby do Włoch wrócić i planują mieszkać w nich przez co najmniej kolejne dwa lata. To rozwiązanie powstało po to, aby do Włoch sprowadzić wszystkich wykształconych młodych Włochów. Jednak do możliwości skorzystania z ulgi nie jest wymagane posiadanie stopnia naukowego lub wyższych kwalifikacji). Z tego reżimu mogą skorzystać również na przykład Polacy, którzy będą we Włoszech pracować – albo w oparciu umowy o pracę lub podobną umowę, albo w formie samozatrudnienia.
Dzięki wyborowi takiego rozwiązania przez 5 lat (z możliwością przedłużenia o kolejne 5 lat) możesz korzystać z 70% wyłączenia dochodu z opodatkowania, a w przypadku przeprowadzki do któregoś z południowych regionów nawet 90% wyłączenia. Wyobraź sobie, że podatek płacisz jedynie od 10% dochodu. To nawet jeśli to jest 20, czy 40 procent to płacisz jedynie 2-4 %. Ta ulga podatkowa może być przedłużona na kolejne 5 lat – zasady przedłużenia są takie, że 50% Twojego dochodu jest zwolniona z opodatkowania. Uwaga! Możesz korzystać nadal z 90% zwolnienia, jeśli posiadasz na swoim utrzymaniu co najmniej 3 dzieci poniżej 18 roku życia.
Jednak po 31 grudnia do ulgi zastosowanie będą miały nowe zasady, które, pomimo pewnych ograniczeń, wciąż przewidują korzystne warunki. Zgodnie z najnowszymi uregulowaniami, korzystanie z ulgi będzie wymagało spełnienia dwóch warunków: brak statusu rezydenta podatkowego we Włoszech w ciągu ostatnich trzech lat oraz konieczność posiadania wyższego wykształcenia. Ulga obejmie 50% obniżki podstawy opodatkowania, a nowy system podatkowy będzie obowiązywał przez pięć lat, jednak nie będzie możliwe przedłużenia tego okresu o kolejne pięć lat.
Ulga dla pracowników naukowych
Ulga podatkowa dla pracowników naukowych. Jest podobna do ulgi dla pracowników oraz free lancerów. Pracownicy naukowi, którzy osiedlą się we Włoszech mogą skorzystać z 90% zwolnienia dochodu z opodatkowania. Z takiej ulgi można korzystać w zależności od warunków od 8 – 13 lat.
Ulga na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Warto jeszcze wspomnieć o uldze na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jest ona dziś obecna w wielu krajach zachodniej Europy. We Włoszech przez pierwsze lata można zastąpić normalny podatek, który wynosi od 23% do nawet 43 % dla dochodu powyżej 50.000 euro – podatkiem 15%. Warunek jest taki, że roczny dochód nie może przekroczyć 85.000 euro. A jeśli przedsiębiorca nie prowadził działalności przez ostatnie 3 lata, to podatek może wynosić jedynie 5%!
Ulga dla emerytów
I nowa zachęta dla emerytów – to rozwiązanie Włochy wprowadziły na wzór Portugalii, czy Cypru. Włosi również chętnie sprowadzą do siebie bogatych emerytów, którzy zasilą lokalną gospodarkę i uwaga – oferują obniżenie podatku do 7%!
Obniżony podatek dla spółek?
Na koniec fenomenalna informacja tych którzy chcą prowadzić biznes za granicą! Włosi pracują obecnie nad sporą reformą podatkową. Aby poruszyć lokalną gospodarkę, mówi się o wprowadzeniu obniżonego podatku dla spółek – jak bardzo – 5 – 7%. To jeszcze nic pewnego. Ale jeśli to by się udało, to mówimy o najniższym podatku dochodowym dla spółek w Europie!
To tyle na temat opodatkowania we Włoszech.
Zapraszam również do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify i ApplePodcast.
Zapraszam na kolejny odcinek, który ukaże się za dwa tygodnie w czwartek o godzinie 18.00
Powrót do listy podcastówZ przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.
