Podcast

NO 68. Opodatkowanie lump-sum w Szwajcarii | Anna Maria Panasiuk

19/10/2023
6:22

Otrzymuje ostatnio bardzo dużo pytań w sprawie możliwości zamieszkania w Szwajcarii. Szwajcaria nie jest tania, ale znajduje swoich zwolenników z dwóch powodów: nie ma tam podatku od zysków kapitałowych, a dodatkowo można skorzystać z opodatkowania podatkiem ryczałtowym tzw. lump sum. Z niektórymi z Was doszliśmy do wniosku, że jest to dobre miejsce, aby w nim zamieszkać jeśli w Polsce założyłeś, założyłaś Fundację Prywatną.

Wybór Szwajcarii jako miejsca zamieszkania może być idealnym rozwiązaniem. To państwo oferuje nie tylko malownicze widoki górskie i bogate dziedzictwo kulturowe, ale także atrakcyjne warunki podatkowe dla osób, które otrzymują jednorazową sumę pieniędzy (lump-sum taxation). Klarowność przepisów podatkowych oraz liczne ulgi sprawiają, że życie i prowadzenie działalności gospodarczej w Szwajcarii staje się dużo prostsze i bardziej przewidywalne.

Jeśli zastanawiasz się jak bezpiecznie przeprowadzić się zagranicę, to jesteś we właściwym miejscu. Od początku tego roku prawie 500 osób zwróciło się do mnie o pomoc w przeprowadzce lub przeniesieniu biznesu zagranicę. 

Na moim kanale Wealth Advisory Anna Maria Pannasiuk, dowiesz się jak przygotować się do takiego procesu, na co uważać i jak uniknąć niepotrzebnych kosztów takiej przeprowadzki. Zasubskrybuj mój kanał i bądź na bieżąco.

Jak wyglądają zachęty podatkowe w Szwajcarii? Co warto wiedzieć na ten temat? – TRANSKRYPCJA NAGRANIA

Tych z Was, którzy wolą przeczytać tekst, niż go słuchać – zapraszamy do transkrypcji nagrania.

Szwajcarski lump-sum

Przypomnijmy sobie zatem jak wygląda ulga podatkowa w Szwajcarii, czyli podatek ryczałtowy (lump-sum).

Jeśli przyjeżdżasz do Szwajcarii, możesz nabyć rezydencję podatkową już po 90 dniach.  

Z reżimu lump-sum możesz skorzystać wyłącznie wtedy, gdy wcześniej nie byłeś rezydentem Szwajcarii lub po co najmniej dziesięcioletniej nieobecności w kraju oraz jeśli przez te 10 lat nie podejmowałeś zatrudnienia w Szwajcarii.

Prawo do zryczałtowanego opodatkowania wygasa, gdy podejmiesz pracę w Szwajcarii – jest to niezmiernie ważne kryterium, gdyż dotyczy obojga małżonków. Jak to powiedział ostatnio mój klient, musisz mieć świadomość, że korzystając z systemu lump sum w Szwajcarii, będziesz mógł co prawda pić przez cały dzień różowe wino, ale nie będzie Tobie wolno podjąć tam pracy. 

Prawo do zryczałtowanego opodatkowania możesz utracić również, jeśli uzyskasz obywatelstwo szwajcarskie. A po podjęciu decyzji o przejściu na zwykłe opodatkowanie nie można wrócić na opodatkowanie ryczałtowe. 

Lump-sum – jak liczyć?

Jak liczy się podatek ryczałtowy w Szwajcarii? 

Szacowania podatku ryczałtowego dokonujesz w rozmowach z lokalnym urzędem skarbowym. Ma to postać negocjacji, w których pomagają lokalni agenci. Istnieją ustalone prawnie minima, które wyznaczają poziom takiego podatku.

Jest on uzależniony od Twojego statusu majątkowego oraz rodzinnego. Na jego wysokość ma wpływ np.: nieruchomość jaką wynajmujesz w Szwajcarii, bo nie może on być niższy niż siedmiokrotność rocznej wartości najmu domu, który zamieszkujesz w Szwajcarii. 

Poszczególne Kantony corocznie publikują minimalną podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, która jest również miernikiem płaconego ryczałtu. Przykładowo w Ticino taka minimalna podstawa opodatkowania wynosi obecnie 400 tysięcy CHF. 

Taka minimalna podstawa opodatkowania, obejmuje zarówno podatnika, jego małżonka, a także dzieci poniżej 18 roku życia. Na bazie tak ustalonej podstawy opodatkowania ustala się kwotę podatku za dany rok podatkowy. Inaczej niż we Włoszech – jest to jedna kwota podatku dla całej rodziny. W Szwajcarii zarówno mąż, jak i żona muszą być opodatkowani w ten sam sposób, gdyż małżonków traktuje się jak jednego podatnika. 

Skąd taka kwota?

Skąd taka kwota? Opodatkowanie ryczałtowe w Szwajcarii opiera się na kosztach utrzymania ponoszonych przez Ciebie oraz przez wszystkie osoby będące na Twoim utrzymaniu i mieszkające w Szwajcarii. Bierze się pod uwagę wszystkie koszty życia, niezależnie od tego, czy zostały poniesione w Szwajcarii, czy za granicą. I to one są traktowane jako podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym. 

W praktyce, zamiast kosztów utrzymania, kwota ryczałtu jest negocjowana na podstawie dochodu i majątku podatnika. Wynegocjowana kwota ryczałtu stanowi podstawę opodatkowania dla celów dochodowych i majątkowych na poziomie federalnym, kantonalnym i gminnym. Jeśli wynegocjowana kwota jest niższa niż minimalna kwota określona przez prawo, to jest ona automatycznie dostosowywana do tej wyższej kwoty. 

Resumując: 

Aby oszacować wysokość Twojego podatku w Szwajcarii musisz znać następujące kwoty:

[1] minimalną kwotę ryczałtu ustaloną przez prawo konkretnego kantonu, na przykładzie Ticino jest to 400 tys CHF;

[2] kwota równa siedmiokrotności wartości czynszu domu lub mieszkania, w którym mieszka podatnik; 

[3] wynegocjowana kwota ryczałtu;

Najwyższa kwota z powyższych będzie brana pod uwagę jako podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym i tutaj już nie będą przyznawane żadne odliczenia. 

Do weryfikacji czy taki podatek będzie podatkiem ryczałtowym urząd skarbowy sprawdza jakie masz dochody w Szwajcarii, bo podatek ryczałtowy nie może być niższy niż podatek należny na normalnych zasadach od dochodów uzyskanych w tym kraju. Jeśli ten test zdałeś, to wiesz już jaki będziesz płacił podatek. 

I tutaj uwaga, czasem zapominamy, że może mieć na to wpływ wartość aktywów posiadanych na rachunku bankowym. 

Kiedy rezydencja jest przydatna?

Kiedy przydaje się rezydencja w Szwajcarii. Wtedy gdy szukasz ochrony dla siebie i Twoich aktywów ze względu na ryzyka geopolityczne, a nie jesteś jeszcze zdecydowany gdzie chcesz zamieszkać. 

System edukacji, opieki medycznej w Szwajcarii jest bardzo wysoki. Szwajcaria nie weryfikuje, gdzie faktycznie przebywasz. Ważne jest abyś w innym kraju nie przebywał na tyle, abyś pozyskał tam kolejnej rezydencji podatkowej.  

Szwajcaria może się również sprawdzić dla osób, które noszą się z myślą założenia polskiej fundacji rodzinnej, ale prawdopodobnie nie chcą mieszkać w Polsce. Regulacje wielu krajów powodują bardzo wysoki podatek od dochodów wypłacanych z fundacji rodzinnej. W Szwajcarii, jeśli dobrze poukładasz swoje sprawy, jesteś w stanie tym odpowiednio zarządzić.  

To Tyle na dziś. Zapraszam Was na kolejny odcinek już niebawem. 

Zapraszam również do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify i ApplePodcast.

Zapraszam na kolejny odcinek, który ukaże się za dwa tygodnie w czwartek o godzinie 18.00

Powrót do listy podcastów
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×