Podcast
NO 70. Cz. II Kiedy warto przenieść spółkę za granicę? EXIT TAX | Anna Maria Panasiuk
22/11/2023
8:53

W poprzednim odcinku omawialiśmy, dlaczego chcecie wychodzić z biznesem za granicę oraz jak to zrobić dobrze. Mówiliśmy o konieczności budowaniu obecności, czyli substancji Twojego biznesu zagranicą.
Dziś będziemy mówić, ile taka wyprowadzka Twojej spółki kosztuje. Czyli kiedy trzeba, a kiedy nie trzeba zapłacić exit tax, popularnie zwany podatkiem od wyjścia z Polski.

W dzisiejszym globalnym świecie, przedsiębiorcy często sięgają po różne strategie, aby zoptymalizować swoje przedsiębiorstwa. Jednym z kluczowych aspektów tego procesu jest relokacja transgeniczna, która może otworzyć drzwi do nowych rynków i możliwości. Jednakże, zanim zdecydujesz się na ten krok, warto poznać konsekwencje podatkowe, w tym exit tax, które mogą znacząco wpłynąć na Twoje finanse. 

Przedstawię Ci zagadnienia związane z exit tax, relokacją transgeniczną oraz omówię skutki podatkowe, których warto być świadomym podczas podejmowania decyzji o zmianie lokalizacji przedsiębiorstwa.

Cześć! 

Jeśli zastanawiasz się jak wyjść z biznesem zagranicę to jesteś we właściwym miejscu. Pomogłam ponad 250 przedsiębiorcom postawić zagraniczne spółki lub międzynarodowe struktury holdingowe. 

Na moim kanale Wealth Advisory Anna Maria Panasiuk, dowiesz się jak przygotować się do takiego procesu. W jaki sposób przygotować się do wyjścia z Twoim biznesem zagranicę. Zasubskrybuj mój kanał i bądź na bieżąco.

Exit tax – kiedy go zapłacisz?

Kiedy zatem powinieneś zapłacić podatek exit tax?

Podatek taki jest należny, gdy to Ty przeprowadzasz się za granicę – wówczas podatek należny jest od wartości Twojego majątku. Podatek od wyjścia jest należny również w przypadku, gdy za granicę przenosisz swoją spółkę lub jej poszczególne aktywa. 

Taki podatek nie dotyczy sytuacji, kiedy za granicami kraju stawiasz nowy biznes, ale wówczas gdy go przenosisz z Polski zagranicę. 

Relokacja transgeniczna

Od już kilku lat stosujemy dla naszych klientów zmianę transgranicznej relokacje spółki. Polega ona na tym, że polska spółka zostaje wpisana do rejestru, np.: w Niemczech, czy na Cyprze a wykreślona z rejestru, np.: w Polsce. 

To jej pory taka praktyka kształtowała się w oparciu o wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Od 15 września mamy nowe przepisy, które nie tylko na to wprost pozwalają, ale dokładnie regulują warunki takiego przekształcenia. Obecnie jest to nazywane transgenicznym przekształceniem.

Jeśli zatem chcesz, aby Twoja spółka wyszła za granicę, bo np.: Twój kontrahent postrzega spółkę zarządzaną z Polski jako ryzykowną, to możesz ją przenieść do kraju, z którym ten kontrahent nie będzie miał problemu. Zdarza się, zwłaszcza od czasu toczącej się wojny na Ukrainie, że Polska jest postrzegana za kraj frontowy. Kilku z moich klientów odczuło to na własnej skórze. 

Chociaż my przyzwyczailiśmy się już do toczącej się obok wojny, to wojna z naszej perspektywy jest daleko. Ale spójrzmy na globus z perspektywy amerykańskiej korporacji – z perspektywy Nowego Yorku, czy Los Angeles. Polska leży praktycznie w miejscu, gdzie toczy się zbrojny konflikt.    

Dlatego zdarza się polskim przedsiębiorcom przegrać przetarg, albo stracić klienta, albo wręcz zostać zaproszonym przez kontrahentów na rozmowy w sprawie relokacji produkcji. Jeden z moich klientów otrzymał wprost informację, że jeśli nie zdywersyfikuje produkcji, tzn. nie rozpocznie natychmiast produkcji w innym kraju niż Polska, to jego holenderski kontrahent – aby mitygować jego ryzyko biznesowe – będzie szukał innego producenta, w innym rejonie Europy. 

Technicznie wyjście spółki z Polski może polegać na tym, że otworzy ona spółkę zależną w innym kraju, ale zdarzają się przypadki, że cała spółka musi wyjść z Polski. Wówczas takie wyjście polega na tym, że polska spółka zostanie wykreślona z rejestru w Polsce, a zostanie wpisana do rejestru w innym kraju Europejskim. Taki proces do tej pory trwał około 6 miesięcy. Obecnie będzie trwał zapewne nieco dłużej, bo mamy nowe regulacje. Natomiast jest on możliwy i w pełni uregulowany.   

Ryzyko relokacji – jak je ominąć

Jakie tutaj są możliwości? Podzielę się z Wami przypadkiem, kiedy nasz klient chciał wyjść ze spółką z Polski w 2015 roku. Polska spółka akcyjna stała się praktycznie w ciągu jednego miesiąca (właściwie to były trzy tygodnie, ponieważ to był grudzień) spółką z o.o (sarl) w Luksemburgu. Po czym rok temu właściciele tej samej spółki postanowili wrócić z biznesem do Polski i przenieść ją ponownie do naszego kraju. Dziś bardzo powszechnie spółki są przenoszone do takich krajów jak kraje ościenne, tj. Czechy czy Słowacja, albo do krajów, gdzie można oczekiwać przyjaznego środowiska prawnego i podatkowego – najczęściej wybierane kierunki to Luksemburg, Cypr czy Estonia. 

Nie można przenieść spółki poza UE, gdyż zmiana siedziby wynika z uregulowań unijnych. Czyli nie przeniesiemy spółki do USA w ten sposób. Aby przenieść biznes do Stanów Zjednoczonych musielibyśmy założyć całkowicie nowy podmiot.   

Relokacja – skutki podatkowe

Czy takie wyjście za granicę niesie za sobą skutki podatkowe? Oczywiście tak. Każda relokacja podatkowa pociąga za sobą skutki podatkowe.

W związku ze zmianą siedziby spółki ma ona obowiązek zapłacić exit tax, tj. podatek od dochodu z niezrealizowanych zysków. 

Exit tax – jak go obliczyć?

Jak taki dochód policzyć? Będzie to nadwyżka wartości rynkowej składników majątku spółki ponad koszt podatkowy. Czyli jeśli spółka posiada wierzytelności, majątek ruchomy, udziały w innych spółkach, wówczas podatek będzie kalkulowany w oparciu o wszystkie aktywa spółki.

Czy to zawsze ma miejsce? Niekoniecznie. Możesz np.: podjąć decyzję, że przenosisz jedynie zarząd spółki oraz jej dział handlowy, zaś w Polsce zostaje np.: całe zaplecze produkcyjne, które produkuje towar wysyłany później do zagranicznych kontrahentów. Możesz jeszcze inaczej poukładać ten proces w zależności od Twoich potrzeb biznesowych. Przykładowo dla przedsiębiorców, których spółka z perspektywy Stanów Zjednoczonych leży w kraju frontowym wystarczające jest najczęściej, aby za granicę przenieść po prostu head office, czyli zarząd. 

W takim wypadku zasadą jest, że podatek jest kalkulowany w oparciu o tą część przedsiębiorstwa, która jest przenoszona za granicę. Ta część przedsiębiorstwa, która nadal zostaje w Polsce, nie podlega opodatkowaniu exit tax. 

Exit tax – na co uważać?

Na co należy uważać? Gdy przenosisz tylko część spółki, a część składników oraz pracowników, którzy nadal prowadzą tutaj działalność, teraz już zagranicznej spółki, zostaje w Polsce, należy wyjaśnić wszelkie zawiłości księgowe i podatkowe z tym związane. Podam kilka przykładów:

  1. Jeżeli spółka została przeniesiona za granicę, a w Polsce zostali pracownicy, to należy liczyć się ze zmianą pracodawcy. Po przeniesieniu spółki pracownicy zatrudnieni są przez zagraniczną spółkę, co ma wpływ na sposób rozliczenia w podatku oraz sposobie pobierania składek na ubezpieczenie społeczne, 
  1. Jeśli w Polsce powstaje zakład, to spółka zagraniczna będzie w Polsce płaciła podatek dochodowy od zysków uzyskanych w oparciu o działanie polskiego zakładu, np. tego zakładu produkcyjnego. Taki zakład powinien dokonać odpowiedniej rejestracji dla celów CIT oraz VAT, jako spółka zagraniczna, 
  1. W praktyce u przedsiębiorców powstaje pytanie, co tak naprawdę przechodzi do spółki zagranicznej, jeżeli działalność nadal prowadzona jest w Polsce. Odpowiedź najczęściej jest taka, że nawet jeśli w Polsce zostawiamy pracowników i produkcję, a przenosimy wyłącznie zarząd, czyli head office, to przeniesieniu najprawdopodobniej podlega również znak towarowy, nazwa handlowa, księgi, potencjalnie wierzytelności, know-how, rachunki bankowe, środki pieniężne.   

Polski zakład zagranicznej spółki

W jakiej formie może działać w Polsce zakład produkcyjny, czyli ta część, która nie została przeniesiona za granicę? Zagraniczna spółka po wpisaniu do rejestru za granicą, a nawet w trakcie rejestracji, może w Polsce otworzyć oddział. Można również doprowadzić do transgranicznego podziału spółki zagranicznej (tej przenoszonej) w taki sposób, że powstanie Polska spółka zależna, od tej, która jest nową spółką zagraniczną. W ten sposób oddzielasz ryzyko biznesowe sprzedaży od ryzyka biznesowego produkcji. To wszystko jest do zrobienia, ale musisz wiedzieć, że takie możliwości w Polsce istnieją. Mamy obecnie cały komplet instrumentów, które pozwalają na międzynarodową relokację Twojego biznesu w zależności od Twoich potrzeb.  

Jeśli jesteś w sytuacji, w której chciałbyś taki proces przeprowadzić, Zapraszam!

Zapraszam również do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify i ApplePodcast.

Powrót do listy podcastów
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×