Podcast
NO 73. Jak założyć SPÓŁKĘ w Szwajcarii i dlaczego warto to zrobić? | Anna Maria Panasiuk
31/01/2024
8:21

Po pandemii, polscy przedsiębiorcy odważnie wyszli z biznesem poza granice Polski, coraz częściej pokonując zagraniczną konkurencję nie tyle kosztami czy ceną, co jakością i efektywnością proponowanych rozwiązań.
W tym cyklu audycji rozmawiamy o tym jakie lokalizacje najczęściej wybierają polscy przedsiębiorcy, a także dlaczego warto prowadzić interesy międzynarodowo.
W dzisiejszym odcinku opowiem o zakładaniu spółki w Szwajcarii.

Jak założyć spółkę w Szwajcarii – dlaczego o tym mówimy? 

Mamy wiele powodów, aby prowadzić biznes międzynarodowo. Polscy przedsiębiorcy po pandemii z rozmachem weszli w świat. Aż miło patrzeć, jak stawiacie czoła konkurencji pokonując ją teraz już nie na poziomie kosztów czy cen, ale jakości, przedsiębiorczości, czy efektywności proponowanych rozwiązań. Do tego celu wykorzystujecie spółki zagraniczne i w tym cyklu audycji rozmawiamy o tym jakie lokalizacje wybieracie najczęściej.

Spółka w Szwajcarii – kiedy?

Kiedy sięgacie po spółkę w Szwajcarii? Sięgacie po nią wtedy, gdy szukacie bezpieczeństwa dla swojego biznesu. A jeszcze częściej, gdy wyszliście już z biznesem na świat i widzicie, że percepcja polskiej marki – na niektórych rynkach – napotyka na blokady. 

Weźmy taki przykład. W zeszłym roku rozżalony klient skarżył mi się, że wielokrotnie prezentuje niemieckim inżynierom swoje technologie, a dokładnie nowe rozwiązania automatyzujące procesy produkcyjne. Rozmawia z zarządem niemieckiego producenta, któremu polskie rozwiązania zaoszczędzą miliony! W praktyce są to miesiące rozmów i przygotowywanych prezentacji – sama wspierałam takie negocjacje, to jest naprawdę ogrom pracy i kosztów! I na koniec dnia, niemiecki zarząd wstaje od stołu, bo znalazł podobne rozwiązanie na rynku niemieckim! Może znasz to z Twojego podwórka?

Albo inny przypadek. Międzynarodowa spółka polskich udziałowców z zapleczem kompetencji w Polsce, czyli tutaj w Polsce siedzi zespół usługowy, traci kontrakt, bo zaplecze jest w kraju frontowym. No fakt, zapomnieliśmy że tuż obok toczy się wojna, ale Twoi kontrahenci z zachodu o tym nie zapomnieli. Pamiętają o tym, mimo że Ci o tym wcale nie powiedzą. A Ty zastanawiasz się dlaczego straciłeś kontrahenta, który bez słowa przerywa długotrwałą współpracę. Takie dostał wytyczne z centrali? Może tak być? 

A najbardziej przykra jest sytuacja, kiedy polska spółka w negocjacjach nie może podać europejskich cen. Dlaczego? Bo jest polska! Sama osobiście miałam do czynienia z taką sytuacją wielokrotnie. Dlatego wyjście za granicę, gdy chcesz rozwijać Twój biznes jest czasem po prostu koniecznością! Nie podatkową, ale biznesową. Na koniec dnia w Szwajcarii będziesz płacił podatki takie same lub niewiele niższe od tych, które płacisz w Polsce. Ale będziesz sprzedawał na światowych warunkach. 

I szkoda, że o tym nasz ustawodawca nie pomyślał jak wprowadzał nowe przepisy CFC razem z Nowym Ładem. Rozmawialiśmy już o tym na moim kanale. Dla przypomnienia podaję link, gdzie mówię o tym o czym powinieneś pamiętać, gdy posiadasz spółkę za granicą. 

Jak już dojrzejesz do tego, że wychodzisz z biznesem za granicę i potrzebujesz do tego realnej struktury, należy podjąć decyzję, gdzie ta spółka powstanie. I dziś rozmawiamy o Szwajcarii. 

Jak założyć spółkę w Szwajcarii?

Założenie spółki wygląda bardzo podobnie jak w Polsce, bo wybierasz się do notariusza, a następnie wniosek rejestrowy jest składany do lokalnego rejestru. Do uruchomienia takiego projektu przyda Ci się lokalny agent, bo zanim zawiążesz spółkę u notariusza, Twoja spółka musi mieć tymczasowy rachunek w banku, na który wpłacisz kapitał spółki. 

Dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli Sarl będzie to 20.000 CHF, a dla spółki SA będzie to minimum 50.000 CHF, co prawda minimalny kapitał wynosi 100.000 CHF, ale na początku możesz opłacić tylko 20%, przy czym nie mniej niż 50.000 CHF.

Dodatkowo, Uwaga! Umowa u notariusza zawierana jest w języku danego kantonu, a więc po włosku, po niemiecku, albo po francusku. Notariusz nie pracuje po angielsku, nie ma obowiązku znać tego języka, czasem go nawet nie zna. Inaczej jest w Luksemburgu, gdzie standardem jest, że umowa spółki jest dwujęzyczna – po francusku i angielsku.

Jak już podpiszesz umowę u notariusza, Twoje dokumenty, dokumenty zawiązujące spółkę składane są do rejestru. Rejestracja trwa około 2 tygodni. I po tym czasie można przystąpić do otwarcia już docelowego rachunku, na który bank przeksięguje kapitał spółki z rachunku tymczasowego na rachunek spółki. I od tego momentu możesz zacząć działać. 

Kto ma zarządzać szwajcarską spółką?

Z perspektywy prawa lokalnego w Szwajcarii, aby spółka mogła podjąć działalność, musisz powołać co najmniej jednego dyrektora, który ma prawo pobytu w Szwajcarii. W tym zakresie znowu wspiera Ciebie lokalny agent. Zanim Ty zbudujesz zespół i ten zespół osiądzie w Szwajcarii może upłynąć trochę czasu.

W tym miejscu odsyłam Cię do audycji dotyczącej ATAD 3. Gdyż w tym roku wchodzi w Europie w życia nowa dyrektywa, która reguluje kwestie substancji Twojej spółki zagranicznej, a więc jej rzeczywistej działalności. Może się okazać, że już za chwilę Twoja zagraniczna spółka musi mieć w strukturach dyrektora, który powinien pracować wyłącznie dla Twojej spółki, czy dla Ciebie. Co to oznacza w praktyce? Jak sobie z tym poradzić? No na przykład w ten sposób, że składasz swojemu polskiemu zespołowi propozycję takiej przeprowadzki. Jestem w tej chwili w trakcie stawiania dwóch struktur w Lugano i w Genewie. Obie struktury będą prowadziły działalność w Szwajcarii. Przy czym w przypadku jednej z nich, do Szwajcarii przeprowadza się polski handlowiec z całą rodziną i stamtąd będzie prowadził rozmowy handlowe z kontrahentami na świecie. Produkcja nadal będzie w Polsce. Można? Można!

Więcej o samych regulacjach ADAT 3 posłuchacie w audycji, do której link zamieszczam poniżej, a my przejdźmy do kwestii podatków w Szwajcarii.

Szwajcarskie podatki

Przypomnijmy, że podatek w Szwajcarii pobierany jest na trzech poziomach: federalnym, kantonalnym i gminnym.

NA POZIOMIE FEDERALNYM spółki muszą płacić podatek dochodowy, który wynosi 8,5% od zysku po opodatkowaniu, to efektywnie jest 7,83%. I do tego dochodzi podatek kantonalny i gminny.

I tutaj każdy kanton w Szwajcarii ma własne przepisy podatkowe, które określają stawki opodatkowania dochodów i kapitału. Dlatego pewnie słyszeliście, że warto założyć spółkę w ZUG, bo tam są niższe podatki. 

Aby zatem zorientować się jaki podatek będziesz płacić w Szwajcarii powinieneś poprosić o wyliczenie efektywnej stawki tego podatku. Co do zasady wynosi on od 12% do 21% w zależności od wybranej lokalizacji. Przy czym niemieckie kantony to te, które oferują niższą stawkę podatku, a francuskie co do zasady oferują stawkę relatywnie wyższą. 

Kantony z najniższymi podatkami

Zapewne przychodzi Ci do głowy pytanie, gdzie w Szwajcarii jest dziś najniższy podatek. Najniższe stawki podatku od osób prawnych, czyli dla spółek, występują w kantonach położonych w środkowej Szwajcarii. Zug jest uważany za kanton z najniższymi podatkami i tutaj stawka podatku wynosi 11,8%. I uważaj, gdy podejmujesz decyzję, gdzie ulokować spółkę. ZUG jest bardzo małym miastem w górach, o bardzo małej przestrzeni. Podstawowe zasady ekonomii: mało ludzi, mało biur, wielu klientów. Jak kształtują się ceny? No tak, że są mniej więcej 30% wyższe niż w innych regionach. Dołóż do tego nową dyrektywę ATAD 3 – czyli obowiązek posiadania własnego biura oraz pracownika. I mamy impas, ceny szaleją. Dlatego, jak już wybierzesz Szwajcarię, to bardzo ostrożnie dobieraj miasto, w którym chciałbyś umieścić swoją spółkę. 

Ulgi podatkowe Szwajcarii

Niski podatek dochodowy w Szwajcarii to nie wszystko. Lokalne spółki mają różne możliwości korzystania z ulg podatkowych, co może znacząco wpłynąć na ostateczne obciążenie podatkowe. Jedną z popularnych korzyści podatkowych jest zwolnienie dla spółek holdingowych. Zwolnienie dotyczy podatku od dywidend i jest dostępne dla spółek, które posiadają co najmniej 10% udziałów w kapitale spółki wypłacającej dywidendę – czyli podobnie jak w Polsce. Gdy spółka natomiast sprzedaje swoje udziały w innej spółce i posiada je przez co najmniej rok, to dochody z zysków kapitałowych mogą również podlegać temu zwolnieniu. I to jest korzystniejsze niż w Polsce, w kontekście tego okresu w jakim trzeba trzymać te udziały, bo w Polsce okres ten wynosi 2 lata.

Szwajcaria oferuje również wiele zachęt dla spółek technologicznych – można np. odliczyć 50% dodatkowych kosztów związanych z R&D. Stawka podatku VAT w Szwajcarii jest stosunkowo niska, bo wynosi od 2,5% do 7,7%. To może być istotne, zwłaszcza dla spółek działających w sektorze handlu i usług – niższe stawki VAT mogą wpłynąć na konkurencyjność Twojej spółki.

I to co w Szwajcarii lubię najbardziej!

Jeśli masz wątpliwości, możesz z urzędem skarbowym ustalić zasady podatkowe dotyczące planowanej działalności Twojej spółki, albo planowanej transakcji. Robisz to na spotkaniu lub na mailu. Gdy przyjdzie czas na rozliczenie, wystarczy, że będziesz pamiętać, aby ten mail wydrukować i dołączyć do PITu… Bajka, prawda?

To tyle na dziś! Do usłyszenia za dwa tygodnie!

Zapraszam również do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify i ApplePodcast.

Powrót do listy podcastów
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×