Podcast
NO 75. POWRÓT DO POLSKI - jakie formalności na Ciebie czekają? | Zmiana rezydencji podatkowej
06/03/2024
8:10

Zmiana rezydencji podatkowej to nie jest taka prosta sprawa. Dziś, wielu z Was myśli o powrocie do Polski. Dzwonicie, pytacie jak się do tego przygotować? I bardzo dobrze! Zebrałam doświadczenia kilku moich klientów i w dzisiejszym odcinku opowiem na co zwrócić uwagę przy zmianie rezydencji podatkowej.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie zamieszkać oraz jak poukładać sobie życie – jesteś we właściwym miejscu. W ostatnim roku ponad 300 klientów zwróciło się do mnie o pomoc w uporządkowaniu swojej rezydencji podatkowej.

Powrót do Polski – na co zwrócić uwagę?

Sprawdź czy naprawdę utraciłeś polską rezydencję podatkową i czy należycie złożyłeś wszystkie dokumenty w dniu wyprowadzki. Czasem organy skarbowe mogą nie być świadome, że Ty się gdzieś wyprowadziłeś.

Jeśli wyprowadziłeś się do takiego kraju jak Dubaj, gdzie nie możesz skorzystać z ochrony umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, to sprawdzenie gdzie faktycznie posiadałeś rezydencję podatkową jest szczególnie istotne. Bo w tym przypadku nie stosuje się umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, bo zapewne nie posiadasz paszportu Emiratów Arabskich, ale stosuje się wyłącznie prawo polskie. Możesz mieszkać wówczas w Dubaju, ale jeśli nadal w Polsce masz dom, spółkę, działalność gospodarczą i przyjeżdżasz do Polski się leczyć, albo np. w Polsce spędziłeś COVID, to trudno jest jednoznacznie określić, że Twoim miejscem zamieszkania są właśnie Emiraty Arabskie. Nadal masz wiele powiązań z Polską.

Czasem możesz nie zdawać sobie sprawy jak pozornie małoistotne elementy okazują się bardzo istotne w kontekście wykazania Twojej rezydencji podatkowej.

Historia przeprowadzki mojego klienta

Podam Ci przykład. Mój klient wyprowadził się w ubiegłym roku do Hiszpanii. Ale jeździł tam odkąd pamiętam, bo budował tam swój dom. Również ciężarówka z meblami wyjechała do Hiszpanii kilka miesięcy wcześniej. Trudno było ustalić w związku z tym, kiedy faktycznie się przeprowadził. A to jest ważne z perspektywy podatkowej, no bo ten dzień przeprowadzki należy zgłosić i w jednym i w drugim kraju. Od tego dnia nie płaci się podatków w poprzednim kraju, a płaci się w Hiszpanii. W czasie rozmowy klientowi wymsknęło się, zupełnie przypadkiem, że w dniu przeprowadzki wsiadł do samolotu z psem. No i to było to! To tego elementu szukaliśmy. Przelot do Hiszpanii z psem stanowi na pewno dowód na definitywną przeprowadzkę. Czujesz to prawda? I teraz uważaj.

Jeżeli organy podatkowe spytają Ciebie o taki fakt w 2027 czy 2028 roku, czyli po 5 latach, czy Ty będziesz wtedy jeszcze posiadał dowód na tę okoliczność? Czy będziesz posiadał bilet lotniczy, albo kartę pokładową, że w grudniu 2023 roku wsiadłeś do samolotu z psem i przeprowadziłeś się do Hiszpanii? No najprawdopodobniej nie. Dlatego bardzo ważne jest, aby każda przeprowadzka była odpowiednio zaplanowana, abyś miał przygotowany specjalny defence file na okoliczność takiej wyprowadzki. I w tym pomagamy naszym klientom. Taki zestaw dokumentów powinien być przygotowany zarówno na okoliczność wyprowadzki z Polski, jak również – i wtedy szczególnie – jeśli planujesz powrót do Polski.

Jest to ważne dlatego, że kiedy wracasz do Polski i w Polsce zaczynasz zarabiać pieniądze, również sprowadzasz pewnego rodzaju środki ze sobą i musisz mieć dowód, że te środki były zarobione w czasie, kiedy nie mieszkałeś w Polsce. Dlatego zebranie dowodów na czas, kiedy nie mieszkałeś w Polsce, nie byłeś w Polsce rezydentem podatkowym, jest tak bardzo istotne. A pamiętaj Ty z Dubaju nie przywieziesz ze sobą certyfikatu rezydencji podatkowej.

Formalności w trakcie powrotu do Polski

W Polsce należy dokonać zgłoszeń do Urzędu Gminy, Urzędu Skarbowego oraz innych instytucji. Jeśli przebywałeś poza granicami Polski dłużej niż 6 miesięcy i poinformowałeś o tym Urząd Gminy/Miasta, to teraz musisz poinformować o swoim powrocie. Jeśli wymeldowałeś się z Polski, to teraz masz obowiązek ponownie tutaj się zameldować. Masz na to 30 dni od dnia powrotu do kraju.

Musisz poinformować Urząd Skarbowy, najczęściej jest to dokument ZAP-3. Powinieneś poinformować polskie banki, instytucje, które z jakichś powodów świadczą dla Ciebie usługi -również te za granicą, nawet Twoje spółki. Czyli np.: jeśli posiadasz rachunek w banku zagranicznym np. konto w Szwajcarii, powinieneś instytucję finansową poinformować o Twoim nowym miejscu zamieszkania. Jeśli posiadasz swoją własną spółkę na Cyprze lub w innym kraju, to również powinieneś jej zarząd o takiej zmianie poinformować, bo ma to wpływ na dane w rejestrach, na automatyczną wymianę informacji, do której zobowiązany jest bank, czy do ujawnienia aktualnych danych w rejestrach beneficjentów.

Powrót do Polski – czy przysługują mi ulgi?

TAK! I obecne przepisy podatkowe w Polsce przewidują kilka ciekawych rozwiązań dla tych, którzy wracają do Polski. Podobnie i inne kraje w Europie wprowadzają specyficzne rozwiązania podatkowe, aby zachęcić do osiedlania się na ich terytorium. Tak przecież powstał reżim podatkowy Beckham Law w Hiszpanii czy status NHR w Portugalii. Polska również oferuje pewien pakiet korzyści mających przyciągnąć kapitał, który odwzorowuje się bardziej na włoskim czy szwajcarskim lump sum. Faktycznie w Polsce mamy dwa korzystne rozwiązania dla osób powracających do kraju:

1) Ulga dla powracających. Jest ona limitowana do wysokości 85.528 zł przychodu w roku podatkowym. Mogą z niej skorzystać podatnicy opodatkowani skalą podatkową, podatkiem liniowym, podatkiem od dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (tzw. IP BOX), a także ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Tyle możesz zwolnić z podatku.

2) Ryczałt. Podatek ryczałtowy od dochodów zagranicznych. To jest taki polski lump sum, na podobieństwo rozwiązania szwajcarskiego czy włoskiego. Może on się opłacać tym z Was, którzy uzyskują naprawdę duże dochody za granicą, bo taki podatek ryczałtowy wynosi w Polsce 200.000 zł, co zresztą stanowi połowę tego, co byście zapłacili korzystając z takiego samego reżimu podatkowego w Szwajcarii czy we Włoszech. W Polsce oprócz zapłacenia zryczałtowanego podatku będziesz musiał ponieść wydatki na rozwój (np. w dziedzinie sportu, kultury, nauki). Czyli na wybrane organizacje pozarządowe w wysokości 100 000 zł rocznie. A to osobiście uważam za doskonałe posunięcie, bo to Ty zdecydujesz na jakie cele publiczne pójdzie Twój pieniądz i pójdzie on w całości, bez zbędnych kosztów administracji publicznej.

Co z majątkiem zagranicznym po powrocie do Polski?

Tutaj również powinieneś być ostrożny i posprawdzać, jak wyglądają Twoje podatki po powrocie np. podatek od zagranicznych spółek kontrolowanych. Sprawdź również czy masz obowiązki dewizowe związane z tym, że posiadasz aktywa poza granicami Polski.

Jeśli się zastanawiasz jak to wszystko poukładać – przyznaję dużo tego – odsyłam do naszego zaktualizowanego ebooka, który zawiera instrukcję krok po kroku w przeprowadzce do Polski.

To tyle na dziś. Do zobaczenia niebawem!

Zapraszam również do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify i ApplePodcast.

Powrót do listy podcastów
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×