Podcast
NO 76. INWESTOWANIE w KRYPTOWALUTY | Regulacje i fundusze inwestycyjne na Świecie | Anna Maria Panasiuk
12/03/2024
10:22

Prawie połowa Waszych zapytań od początku 2024 roku dotyczy krypto! Spodziewacie się wzrostu wartości kryptoaktywów. Obawiacie się o przyszłość uregulowania rynku krypto.

Opracowaliśmy dla Was kilka rozwiązań i podsumowałam kierunki, w które możecie się udać jeśli zależy Wam na zarządzaniu portfelem kryptowalut lub po prostu na inwestowaniu na rynku krypto!

Jeśli stawiasz sobie pytanie w jaki sposób zabezpieczyć Twoje aktywa lub chcesz je pomnożyć – jesteś we właściwym miejscu. Założyłam ponad 250 rachunków inwestycyjnych w różnych częściach Świata. Doradzam inwestorom, którzy zarządzają swoim portfelem krypto lub zastanawiają się gdzie przeprowadzić się po zmianach w regulacjach podatkowych np. w Dubaju.

Polska jako kraj do inwestowania w kryptowaluty?

Polska wydaje się być dość przyjaznym miejscem dla inwestycji w kryptowaluty, bo w Polsce nie płacisz podatku tak długo jak długo nie wychodzisz do FIATÓW. W Polsce może być natomiast problem, gdy nie masz swojej historii inwestycji w krypto. Może się okazać wówczas, że nie masz jak wykazać za ile je kupiłeś. A to może oznaczać, że nie możesz zakupu wrzucić w koszty. Wtedy zapłata podatku, kiedy wychodzisz do FIATÓW to 19% od przychodu, a to już może być trochę dużo. Zwłaszcza jeśli przy większych transakcjach należy doliczyć również 4% podatku solidarnościowego.

Niemieckie regulacje kryptowalut

Ci z Was, którzy mieszkają na przykład w Niemczech mogą skorzystać ze zwolnienia jakie daje lokalne prawo. Tam jeśli trzymasz krypto przez co najmniej 12 miesięcy, dochód ze zbycia waluty będzie zwolniony z podatku dochodowego.

Regulacje kryptowalut w Portugalii

Taka sama regulacja obowiązuje w Portugalii. Zapewne jest ona wzorowana właśnie na systemie niemieckim, bo wprowadzono ją w zeszłym roku. W Portugalii jednak musicie uważać na podatek jeśli nie załapiecie się na zwolnienie, który wynosi 28%. I uwaga! Taki sam podatek obowiązuje w Portugalii jeżeli wyprowadzacie się z tego kraju i jednocześnie posiadacie krypto – jest to exit tax i on również wynosi 28%.

Regulacje krypto – Cypr

Często rozważacie Cypr. No i tutaj muszę Was rozczarować. Mieszkanie na Cyprze daje dużo korzyści obok doskonałej kuchni, nie ma tam podatku od zysków kapitałowych. Ale pamiętaj, że krypto jest w większości krajów nieuregulowane. Zatem będzie traktowane np. na Cyprze jako biznes profit, a ten jest opodatkowany tam w skali, która sięga 35% dochodu.

Regulacje krypto – Szwajcaria

Podobna sytuacja jest w Szwajcarii. Mimo, że Szwajcaria nie przewiduje podatku od zysków kapitałowych to aktywne obracanie krypto będzie tam traktowane jako biznes profit i będzie opodatkowane podatkiem dochodowym. Ze zwolnienia w Szwajcarii możesz skorzystać jeżeli trzymasz krypto pasywnie, wtedy musisz udowodnić jakie jest Twoje główne źródło dochodów.

Kraje, które przyciągają kryptowaluty

Nie jest to dzisiaj Dubaj, bo tamtejsze instytucje finansowe nie lubią inwestorów krypto, plus te ostatnie zmiany podatkowe… Nie będzie to również Cypr Północny.

Będą to natomiast kraje, które od dawna przyjmują u siebie zamożnych inwestorów i właśnie w inwestorach krypto dostrzegli nową szansę. I jest to np. Monako. Monako bardzo chętnie przyjmuje u siebie inwestorów, a pamiętajmy że co prawda spółki w Monako płacą podatek i to nie mały, to już osoby fizyczne tego podatku nie płacą.

Inne kraje, które jawią się jako przyjazne dla krypto to np. zapomniana już Isle of Man, czyli leżąca pomiędzy Irlandią i Wielką Brytanią Wyspa Man. Ten kraj jest również otwarty na przyjęcie spółek inwestujących w krypto.

Polska ASI do inwestowania w krypto

No dobrze, przyjrzyjmy się nieco innej sytuacji.

Niektórzy z Was chcą założyć fundusz, który będzie inwestował środki innych inwestorów. Jesteście czy jesteś na tyle wytrawnym graczem, że chcesz swoją wiedzę wykorzystać, np. inwestować środki klientów w funduszu.

Czy możesz to zrobić w Polsce?

WPolsce do dziś nie doczekaliśmy się uregulowania kwestii dotyczących kryptowalut i rynek inwestycji kryptowalutowych niestety w Polsce został ostatnio zamrożony przez wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, więc nie mamy tutaj przychylności ani sądów, ani Komisji Nadzoru Finansowego. NSA odmówił ostatnio zarządzającemu alternatywną spółką inwestycyjną możliwości lokowania środków w kryptoaktywa i oferowania jednostek funduszu inwestorom. ASI w Polsce nie może zatem prowadzić działalności w takim zakresie. Wielka szkoda. W ten sposób, nasi inwestorzy płacą za postawienie ekstremalnie drogich wehikułów w innych krajach europejskich, w momencie kiedy mogliby to zrobić w Polsce.

Europejskie fundusze inwestycyjne do kryptowalut

Szwajcarska Komisja Finansowa wydała swoją pierwszą decyzję pozwalającą na założenie funduszu krypto prawie 3 lata temu. We wrześniu 2021 roku wydano zgodę na założenie pierwszego funduszu, który był dedykowany inwestycjom w krypto i wyłącznie inwestorom profesjonalnym.

W tym samym roku Komisja Nadzoru Finansowego w Luksemburgu również otworzyła rynek właśnie na fundusze krypto i w tej chwili w Luksemburgu powszechnie powstają fundusze zarówno zamknięte jak i otwarte, które oferują inwestorom możliwość wejścia w rynek krypto. Tylko, że założenie funduszu w Szwajcarii czy w Luksemburgu to wydatek co najmniej 5-krotnie wyższy aniżeli założenie takiego funduszu w Polsce.

Myślę, że powinniśmy się uczyć od tych, którzy znają się na rynkach finansowych i robią to od zawsze, no i robią na tym pieniądze…

Ale rozejrzyjmy się nieco po rynku i zobaczmy jak to dziś wygląda w innych krajach… Estonia ma za sobą pierwsze pozytywne precedensy. Tyle, że koszty założenia funduszu w Estonii dzisiaj wyceniono nam dużo drożej niż w Luksemburgu, czy Szwajcarii. Zatem rozeznaliśmy jak to wygląda na Cyprze i wygląda na to, że to najbardziej dzisiaj dostępna jurysdykcja pod względem opłat.

Fundusz inwestycyjny do kryptowalut na Cyprze

Jak zatem założyć fundusz krypto na Cyprze?

Oczywiście będzie konieczny nadzór Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy. Jeżeli zarejestrowany tam AFI, czyli Alternatywny Fundusz Inwestycyjny zbiera środki od inwestorów. A więc jeśli prowadzisz działalność z wykorzystaniem cudzych funduszy. Nie ma natomiast ograniczenia jeżeli fundusz będzie inwestował w instrumenty krypto. Najbardziej popularną formą alternatywnego funduszu inwestycyjnego na Cyprze jest prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Transakcje na kryptowalutach w spółce cypryjskiej będą generowały dochód, który UWAGA, jest opodatkowany na Cyprze. Jest małe prawdopodobieństwo, aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego dla capital gain i najpewniej powinniśmy brać pod uwagę, że będzie to 12,5% podatku.

Dlaczego? Kryptowaluty mają to do siebie, że wobec braku regulacji, w większości przypadków stosuje się przepisy obowiązujące już w innych dochodach przez analogie. Zatem w niektórych krajach traktujemy to jako Forex, w innych może jako capital gain, jeszcze w innych krajach jako biznes profit.

Tak czy inaczej spodziewajcie się w tym roku wielu nowych regulacji na rynku krypto. Sam rok 2024 zapowiada się bardzo interesująco również w kontekście inwestycji w krypto.

To tyle na dzisiaj. Zapraszam na nowy odcinek niebawem.

Zapraszam również do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify i ApplePodcast.

Powrót do listy podcastów
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×