Podcast
NO 78. Czy warto założyć KONTO BANKOWE za granicą - w Szwajcarii? Jak to zrobić? | Anna Maria Panasiuk
16/04/2024
8:05

Przychodzicie do mnie z pytaniami jak otworzyć rachunek bankowy za granicą? Czy warto otworzyć rachunek bankowy w Szwajcarii? I w jakim banku? Pytacie też dla jakiej kwoty warto taki rachunek otworzyć?

Zapraszam.

W dzisiejszym odcinku, postaram się podsumować dla Was najistotniejsze informacje. Wyjaśnię kiedy i przy jakiej kwocie zgromadzonych środków warto otworzyć konto bankowe w Szwajcarii. Usłyszycie także jak wygląda proces weryfikacji przez bank oraz czym różni się procedura otwarcia rachunku w zależności od tego, kto go zakłada. Omówię 3 przypadki: 

– osoby, która posiada płynne aktywa i interesuje się usługą zarządzania majątku,

– pracownika pobierającego wynagrodzenie,

– spółki.

Na koniec przedstawię moją opinię na temat tego, czy warto założyć konto bankowe za granicą, a konkretnie w Szwajcarii. 

Jeśli stawiasz sobie pytanie w jaki sposób zabezpieczyć Twoje aktywa oraz przyszłość Twojej rodziny – jesteś we właściwym miejscu. Założyłam ponad 250 rachunków inwestycyjnych w różnych częściach świata. Z instytucjami finansowymi pracuję w Szwajcarii od ponad 25 lat.

Na moim kanale Wealth Advisory Anna Maria Panasiuk, dowiesz się jak przygotować się do takiego procesu oraz z czym wiąże się założenie rachunku bankowego zagranicą. Zasubskrybuj mój kanał i bądź na bieżąco.

Kiedy otworzyć rachunek bankowy w Szwajcarii?

Jeśli obawiasz się obecnej sytuacji geopolitycznej, myślisz o tym, że Twoje pieniądze w Polsce nie są bezpieczne… To jest najodpowiedniejszy moment, aby taki rachunek bankowy za granicą otworzyć.

Obawy przed ryzkami geopolitycznymi jakie nam grożą w Polsce coraz głośniej dają o sobie znać. Przyzwyczailiśmy się już do wojny na Ukrainie. Jednak sytuacja polityczna na świecie w tym roku ponownie nas niepokoi. Znów pytacie o rachunek bankowy za granicą. Dlatego dziś podam dokładne parametry jak go otworzyć.

Proces weryfikacji przez bank

  1. Bank będzie chciał wiedzieć kim jesteś, dlaczego chcesz zdeponować środki na rachunku za granicą? No i przede wszystkim skąd te środki pochodzą? Innymi słowy, czy w Polsce, albo tam gdzie je zarobiłeś, zostały zapłacone podatki?
  2. Przystępując do procedury otwarcia rachunku bankowego musisz przygotować kilka dokumentów np. dokument tożsamości, opis Twojej sytuacji rodzinnej czy zawodowej.
  3. Oprócz dokumentów osobistych konieczne jest udowodnienie skąd posiadasz te środki, czy one są legalne? Czy są wynikiem Twojej działalności zawodowej, czy spadku rodzinnego? Często bank wymaga dokumentacji właśnie w celu zbadania pochodzenia środków i tego, czy zostały one prawidłowo zadeklarowane w kraju. Coraz więcej banków prosi o kopię zeznania podatkowego w kraju, w którym mieszkasz, czyli np. w Polsce.

Dokumenty te są najpierw sprawdzane przez urzędnika bankowego. Następnie są wysyłane do działu Compliance w celu zatwierdzenia nowego klienta, czyli Ciebie.

Otrzymanie odpowiedzi z banku może często zająć kilka dni, nawet tydzień. Bank chce się upewnić, że akceptując nowego klienta, będzie miał do czynienia z legalnymi pieniędzmi.

Właściwe otwarcie rachunku bankowego

Jak już przejdziemy przez ten etap, możemy przystąpić do właściwego otwarcia rachunku bankowego. To może Wam zająć miesiąc, a nawet dwa. Sama procedura otwarcia rachunku różni się w zależności od tego kto ten rachunek otwiera. Płynne aktywa i zarządzanie majątkiem.

Płynne aktywa i zarządzanie majątkiem

Weźmy pierwszy przypadek. Jeśli posiadasz płynne aktywa i poszukujesz usług zarządzania majątkiem lub bankowości inwestycyjnej, to można powiedzieć, że jesteś wymarzonym klientem banku w Szwajcarii!
Dlaczego? Ponieważ zarządzanie Twoim majątkiem wiąże się, w bankowości inwestycyjnej, z pobieraniem przez bank opłat od zdeponowanych papierów wartościowych, zdeponowanych środków, czy od przeprowadzonych transakcji.

Opłaty takie wynoszą około 1% wartości portfela zdeponowanego w banku. Taki management fee jest opłatą roczną pobieraną w ramach upływu czasu. Czyli np. co kwartał bank pobiera z Twojego rachunku 0,25% takiej opłaty.


Zamiast management fee możesz zdecydować się na opłatę transakcyjną. Jest ona pobierana od każdej transakcji. W praktyce bank pobierze ułamek procenta od wartości transakcji zakupu, czy sprzedaży aktywów na Twoim rachunku.

Forma rozliczenia z bankiem jest dowolna. Możesz ją negocjować. Tak samo możesz negocjować te wartości. Musisz po prostu wiedzieć co będziesz robić i dobrze jest mieć obok siebie doradcę, który podpowie jakie warunki są dla Ciebie korzystniejsze. Czy np. na rynku jest korzystniejsza oferta?

Pracownik pobierający wynagrodzenie

Weźmy drugi przypadek. Jesteś pracownikiem zatrudnionym w Szwajcarii, czyli tam mieszkasz lub prowadzisz tam biznes i chcesz otworzyć rachunek bankowy w celu pobierania wynagrodzenia czy zarządzenia oszczędnościami. To jest bardzo wyjątkowa sytuacja, kiedy będziesz mógł otworzyć rachunek w banku detalicznym w Szwajcarii.

Obcokrajowcy, czyli np. my Polacy, nie mamy możliwości otwarcia rachunku np. ROR w Szwajcarii. Możemy skorzystać wyłącznie z bankowości inwestycyjnej.

Jeśli natomiast tam mieszkasz i jesteś zatrudniony, to możesz otworzyć rachunek w banku detalicznym. W takim przypadku wymagane jest Twoje pozwolenie na pracę, pozwolenie na pobyt w Szwajcarii. W niektórych przypadkach bank może poprosić o kopię umowy najmu mieszkania, w którym mieszkasz.
Jeśli prowadzisz własny biznes, to bank będzie prosił o nazwy kontrahentów, dostawców, kopię rejestracji jednoosobowej działalności w rejestrze handlowym, czy np. certyfikatu ubezpieczenia społecznego w Szwajcarii.

Rachunek dla spółki

Przejdźmy do trzeciego przypadku, który jest dziś najbardziej powszechny i chyba adresowany do dzisiejszych czasów.


Jeśli prowadzisz w Polsce działalność gospodarczą, albo biznes w formie spółki z o.o., czy spółki akcyjnej i potrzebujesz otworzyć rachunek bankowy dla siebie lub dla Twojego biznesu, to możesz to zrobić w Szwajcarii – pod warunkiem, że będzie to rachunek na zabezpieczenia nadwyżek finansowych Twoich czy Twojej spółki, a nie rachunek operacyjny. Łatwiej jest otworzyć rachunek dla Ciebie, prywatny rachunek. Otwarcie rachunku dla Twojej spółki, polskiej spółki, jest również możliwe, po prostu trwa nieco dłużej. Bank musi dokładnie zrozumieć co robisz Ty, co robi Twoja spółka. Pojawią się pytania o to jak wygląda struktura udziałowa Twojego biznesu. Jak wyglądało ostatnie sprawozdanie finansowe Twojej spółki. Gdzie znajdują się kontrahenci. Bank poprosi np. umowę z kontrahentem.


Dlaczego? Bank musi dokładnie zrozumieć na czym polega Twój biznes. Czy środki są z legalnych i opodatkowanych źródeł. Samo otwarcie takiego rachunku może potrwać dziś do 3 miesięcy. A co jest ciekawe, ten rachunek nie musi być we frankach. On może być w złotówkach!


Aby rachunek działał sprawnie, dobrze jest informować bank o Twoich działaniach biznesowych również w trakcie roku finansowego. Jeśli np. negocjujesz większy kontrakt z kontrahentem i spodziewasz się wpływu np. 10, czy nawet 15 mln euro, to powinieneś wcześniej przesłać do banku np. projekt negocjowanej umowy. Jeśli bank będzie rozumiał na czym polega Twój biznes, Twój rachunek będzie działał bez zastrzeżeń. Pamiętam sytuację, jak kilka lat temu dostałam telefon w czasie, kiedy byłam na nartach, na stoku narciarskim – przestraszony klient poprosił o pomoc, bo zablokowano mu przelew na kilka mln euro. To się zdarza. W takim wypadku należało skoordynować wysyłkę kontraktów do działu Compliance w banku i przelew ruszył następnego dnia. Dziś to samo może się zdarzyć na całym świecie, również w Polsce.

Rachunek bankowy w Szwajcarii – czy warto?

No i czy warto otworzyć rachunek bankowy za granicą? Obecnie mamy taki czas, kiedy nie jesteśmy pewni jak zachowa się rynek. Zastanawiamy się gdzie ulokować nadwyżki finansowe, aby były one bezpieczne. Dziś już Wy sami pytacie o to, gdzie z tymi pieniędzmi można wyjść. Warto w Szwajcarii mieć partnera, albo gdzieś za granicą mieć partnera, któremu powierzysz pieniądze, na które ciężko pracowałeś.

To tyle na dzisiaj. Zapraszam na kolejny odcinek niebawem.

Zapraszam również do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify i ApplePodcast.

Powrót do listy podcastów
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×