Podcast
No. 36 POLSKA FUNDACJA RODZINNA - ZALETY I ZAŁOŻENIA?
15/12/2022
5:48

Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub przedsiębiorcą są Twoi rodzice, to z pewnością śledzisz losy polskiej fundacji rodzinnej. Mamy ją (!) No dobrze, prawie :). Ale wszyscy na nią czekamy. Na przestrzeni ostatnich miesięcy zauważyłam, że nie tylko nestorzy zwracają uwagę na proces sukcesji i starają się do niego przygotować. Coraz częściej o dobre rozwiązania pytają również młodzi sukcesorzy. 

W tym odcinku przedstawiam zalety kształtu polskiej fundacji rodzinnej nad jakim pracuje polski ustawodawca, a uważam, że rozwiązanie jest naprawdę bardzo dobre. W odcinku jest o:

  1. Co będzie mogła robić i jak będzie mogła inwestować nowa polska fundacja rodzinna?
  2. Jak będzie można wnieść aktywa do fundacji rodzinnej?
  3. Jak będą opodatkowane wypłaty do członków rodziny z takiej fundacji?

Wczoraj rozmawiałam z klientem w sprawie dostępnych instrumentów w planowaniu sukcesji. Pomyślałam, że przedstawię Wam aspekty jakie wspólnie sobie omówiliśmy. To one okazały się dla niego najciekawsze. 

Jak wnieść aktywa do fundacji?

To rozwiązanie jest analogiczne jak w przypadku naszej starej fundacji 1984 (a więc tej którą znamy ze sfery realizacji zadań społecznych). 

Możecie dokonać darowizny udziałów do fundacji i ta czynność będzie zwolniona z opodatkowania. Podobnie w przypadku przekazania do fundacji aktywów w spadku. 

A więc cały majątek, którego może dotyczyć sukcesja będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania. To jest dobra informacja. Gdyż, gdybyście chcieli wykorzystać spółkę z o.o. do celu zaplanowania sukcesji to wniesienie do niej aktywów będzie zwolnione tylko w przypadku, gdy będziecie dysponowali pakietem kontrolnym polskiej spółki. 

A przecież nie zawsze ma to miejsce. W fundacji wcale nie musicie się o to martwić. Każde aktywo, czy to będą certyfikaty w funduszu inwestycyjnym, czy udziały, akcje złoto, takie przekazanie aktywów będzie zwolnione z opodatkowania.

Co może robić polska fundacja rodzinna?

Fundacja może:

  • Kupować i sprzedawać spółki, również spółki za granicami Polski, instrumenty finansowe, papiery wartościowe, wszelkie instrumenty na rynkach kapitałowych. 
  • Wynajmować nieruchomości lub inne rzeczy, której jest właścicielem, np.: kolekcję dzieł sztuki, samochody etc.
  • Może udzielać pożyczek. 
  • Może dokonywać obrotu środkami płatniczymi, nie wskazano czy mogą to być waluty obce np.: dolary, ustawodawca nie wspomniał nic o kryptowalutach. 

Natomiast tutaj mam dla Was niespodziankę! Ta działalność, o której przed chwilą mówiłam jest zwolniona z opodatkowania. Tak. Sprzedaż instrumentów finansowych, wynajem nieruchomości, inwestowanie w spółki…. 

Z wyjątkiem kryptowalut, na ten moment, bo o nich projekt ustawy o fundacji rodzinnej nie mówi. 

Jeśli ustawa zostanie uchwalona w tym kształcie, to Polska będzie miała naprawdę dobry instrument służący sukcesji. I jeśli tylko zmieni się sytuacja geopolityczna, i okazałoby się, że stanowimy naprawdę stabilne zaplecze do zarządzania majątkiem rodzinnym. Bardzo bym sobie tego życzyła. 

No dobrze, ale jak dokonać dystrybucji aktywów do członków rodziny?

Tutaj to mamy pole do popisu.

Fundacja służy utrzymaniu członków rodziny. Dystrybucja środków do beneficjentów fundacji np.: do małżonka, dzieci, wnuków, czy rodziców, rodzeństwa będzie zwolniona z opodatkowania. Dystrybucja środków fundacji do osób spoza grona Twoich najbliższych będzie opodatkowana 15%. 

Tymczasem w analogicznej sytuacji, gdy dziś korzystasz z rozwiązania jakim jest spółka z o.o. to dystrybucja dywidendy z takiej spółki do jej udziałowców jest opodatkowana 19%. Tak więc jest różnica, prawda? Zwolnienie versus 19% (sic!) 

Są jeszcze inne korzyści z utworzenia fundacji, przepraszam – będą jak uchwali je sejm, a mianowicie zwolnienie odsetek od pożyczek udzielonych przez fundację w strukturze. 

Dużo tego, i to bardzo dobrze. Zasłużyliśmy na to. Długo na to rozwiązanie czekaliśmy. 

Dziękuję za pozostanie ze mną do końca. Mam nadzieję, że moje podpowiedzi okażą się pomocne w planowaniu i przeprowadzeniu Twojej sukcesji. Wiesz czego możesz się spodziewać po nowej fundacji rodzinnej w Polsce. 

Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×