Podcast
No 3. Portugalia - Zmiana Rezydencji Podatkowej
28/04/2022
6:38

Biorąc pod uwagę, że co drugi z Was pyta się o Hiszpanię lub Portugalię chciałabym podsumować co takiego dają nam te dwie lokalizacje. Dziś skupimy się na Portugalii, w której Polacy się ostatnio rozkochali. Portugalia ma swoich wielbicieli – to miejsce do życia z kategorii “hate it or love it”. Niby jest ciepło, a nawet gorąco, ale zimy należą do mokrych i wietrznych.

To że zdecydowana większość Was pyta właśnie o Portugalię […] wynika również z umiarkowanego (jeszcze) […] poziomu cen nieruchomości, świetnej kuchni, czy dobrej opieki medycznej. Sądzę, że przyczyniła się do tego również kwestia korzystnego opodatkowania kryptowalut

Portugalia oferuje specjalny program dla osób, które nie były wcześniej rezydentem. W takim wypadku jeśli spełnisz określone warunki, to opodatkowaniu będą podlegały Twoje dochody z pracy (zatrudnienia lub samozatrudnienia) wg. stawki 20%. Ta specjalna stawka podatkowa jest wyższa niż w Polsce. Natomiast jest one niższa od stawki jaka obowiązuje w Portugalii dla tamtejszych mieszkańców. Atutem rezydencji w Portugalii jest również zwolnienie dochodów uzyskanych poza Portugalią. 

Portugalia – zmiana rezydencji podatkowej, ale jak to wygląda w szczegółach?

Ograniczę się do analizy specjalnego reżimu podatkowego który jest najczęściej wykorzystujecie. Status NON-HABITUAL RESIDENT (w skrócie NHR), o który pytacie obejmuje osoby, które kwalifikują się do specjalnego systemu podatkowego w Portugalii.

U podstaw tego programu stoi idea sprowadzenia do Portugalii ludzi przedsiębiorczych i utalentowanych. Koncept zrodził w 2009 roku się po kryzysie, który Portugalia odczuła bardzo dotkliwie. 

Nowy program przewiduje specjalny reżim podatkowy dla osób, które nabyły rezydencję na terenie Portugalii nie będąc w ciągu ostatnich pięciu lat podatkowych portugalskim rezydentem, i które złożyły stosowny wniosek. Opodatkowanie na tych zasadach można uzyskać maksymalnie na okres dziesięciu lat. To dobry czas by rozeznać czy tamtejszy sposób życia nam odpowiada. 10 lat to nieco dłużej niż 6 lat w Hiszpanii, czy 5 lat we Włoszech. […]

Jak więc stać się rezydentem podatkowym na terytorium Portugalii? 

Należy przebywać na terytorium kraju więcej niż 183 dni w ciągu 12 miesięcy w danym roku podatkowym. Albo uwaga! Posiadać tam dom lub mieszkanie dostępne przez 183 dni w roku. 

Korzyści ze statusu NHR

Liniowa stawka 20% w Portugalii

Po pierwsze, jeżeli osoby te osiągają dochody podlegające opodatkowaniu na terenie Portugalii, objęte są one liniową stawką 20%. W przeciwieństwie do standardowej skali podatkowej, która wynosi od 14 do 48%. Ta obniżona stawka ma zastosowanie do dochodów z zatrudnienia, samozatrudnienia i profesjonalnej działalności naukowej, artystycznej czy technicznej o wysokiej wartości dodanej. Obejmuje ona np.: artystów teatralnych, kinowych, muzyków, inżynierów, lekarzy, prawników, naukowców, ale również programistów czy menadżerów wyższego szczebla.

Dochody z zagranicy zwolnione z opodatkowania w Portugalii

Po drugie, dochody uzyskane z zagranicy opodatkowane u źródła zwolnione są z opodatkowania na terytorium Portugalii. Są to np. dochody z nieruchomości, dywidend, dochody z pracy poza Portugalią, działalność gospodarcza, którą wykonujecie poza Portugalią. Jeżeli podatek u źródła od tych dochodów nie był pobrany, podlegają one opodatkowaniu stawką właściwą dla rezydentów podatkowych Portugalii tj. 28% od dochodów pasywnych (nieruchomości, zyski kapitałowe) lub skalą podatkową.

eBook Zmiana Rezydencji Podatkowej Hiszpania i Portugalia

No i Krytowaluty!

Wydaje się, że Portugalia to dziś zagłębie kryptomaniaków. Prawdą jest, że oferuje ona zwolnienie dla dochodów uzyskanych ze zbycia kryptowalut. Ale pamiętajmy, że w Portugalii jest to temat nieuregulowany. Przy większych transakcjach warto uzyskać tax rulling. No i świadczenie usług w zamian za kryptowaluty często myli się z dochodem z kryptowalut. To nie jest prawidłowe założenie. Taki dochód będzie w pełni opodatkowany w Portugalii podatkiem, którego stawka wynosi 20%.

Chciałabym również wspomnieć, że reżim NHR wprowadzono z założeniem, że nie obowiązuje podatek od zysków kapitałowych. W międzyczasie wprowadzono w Portugalii taki podatek i obowiązuje on zarówno rezydentów i nierezydentów. Podatek od zysków kapitałowych wynosi dziś 28%, więc więcej niż w Polsce. Dodatkowo w Portugalii należy się liczyć z podatkiem CFC (czyli podatkiem od zagranicznych spółek kontrolowanych). To jest mankament rezydencji podatkowej, dlatego struktura przychodów powinna być bardzo dokładnie przemyślana. 

Jeśli takie kwestie się dokładnie zaplanuje [….], to Portugalia stanowi doskonałą odskocznię dla tego co dziś dzieje się w Polsce. Kiedy o niej opowiadam, to przychodzi mi do głowy wypowiedź jednego z Was „chcę być w końcu wolny”. W moim odczuciu to bardzo pasuje do półwyspu Iberyjskiego. I jeśli dobrze pomyśleć być może jest to w zasięgu Waszych możliwości.

Na dzisiaj to wszystko o Portugalii. W kolejnej audycji opowiem Wam o Hiszpanii. […] Bardzo dziękuję, że zostaliście ze mną do końca. Mam nadzieję, że wykorzystacie w codziennych działaniach wiedzę, którą przekazałam. Zapraszam do kontaktu i do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk. Jestem obecna na YouTube, Spotify i Apple Podcast.

NOWE ODCINKI COTYDZIEŃ W CZWARTKI O GODZ. 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×