Podcast
No. 52 POWRÓT do Polski: Jak wrócić (np. z Dubaju) do polskiej REZYDENCJI PODATKOWEJ?
06/04/2023
7:07

Dostaję ostatnio pytania jak formalnie przeprowadzić się do Polski? Co może zaskoczyć? Czy należy się zarejestrować, a jeśli tak to gdzie? No i co zrobić z majątkiem, który zarobiłeś podczas pobytu za granicą. Czy musisz go gdzieś zgłaszać?

W tym odcinku omawiam temat coraz częściej się pojawiający w zapytaniach przedsiębiorców, czyli jak bezpiecznie i korzystnie zaplanować powrót do Polski? Jak pozyskać polską rezydencję podatkową, co zrobić z majątkiem ulokowanym poza granicami kraju?

Dlaczego wracamy do Polski?

Zgłaszacie się do mnie w sytuacji, gdy chcecie wyjechać z Polski. Jednak – i to jest ciekawe – częściej pytacie o to jak NIE utracić powiązań z Polską – czyli jak nie utracić polskiej rezydencji podatkowej. Czasem chcecie po prostu do Polski wrócić! Ma to miejsce w dwóch przypadkach.

  1. Wtedy gdy mieszkałeś na obczyźnie przez wiele lat i zmiany jakie zachodzą na Świecie w kontekście ograniczeń swobód obywatelskich, rosnąca kontrola Twojego życia sprawiają, że wybierasz Polskę, jako miejsce gdzie można CYTUJĘ: „normalnie żyć”.
  2. Albo gdy wyjechałeś na rok, dwa, trzy lata i jesteś tym nowym doświadczeniem zmęczony. Bo np.: inna kultura, albo inny klimat, w którym obecnie mieszkacie sprawiły, że już wystarczy nowych doświadczeń i czas wracać.

Kierunek, z którego wiele osób planuje powrót do Polski to obecnie Dubaj! I na tym przykładzie postaram się pokazać na co należy zwrócić uwagę, gdy Ty planujesz taki powrót!

Co nowego słychać w Polsce w podatkach?

Ostatnie 3 lata zmian regulacyjnych w naszym kraju sprawia, że wrócicie do kompletnie innego miejsca. Są również nowe regulacje podatkowe, które zachęcają do takiego powrotu – mogą być miłą niespodzianką. Mamy stosunkowo niski PIT dla osób prowadzących biznes z Polski. Mamy również spółkę holdingową i fundacje prywatną, które korzystają z bardzo atrakcyjnych zwolnień podatkowych. Powiem tak, wygląda to znacznie lepiej niż w wielu krajach Europy.

Jeśli nie byłeś w Polsce kilka lat a dokładnie 3, to czekają na Ciebie niespodzianki. Dochód uzyskany w Polsce w wysokości 85 tyś zł ROCZNIE będzie zwolniony z opodatkowania. Z takiej ulgi możesz korzystać przez 4 lata.

Drugą ulgą jaką wprowadzono to podatek ryczałtowy dla dochodów zagranicznych. Np.: Hiszpania czy Portugalia zwalniają dochody zagraniczne. Tymczasem Polska poszła ścieżką Szwajcarską, a właściwie Włoską, tzn. jeśli nie mieszkałeś w Polsce przez 5 lat możesz skorzystać z podatku ryczałtowego. W tym przypadku możesz wybrać możliwość zapłaty 200 tyś zł i Twoje zagraniczne dochody będą zwolnione z opodatkowania przez 10 lat. W każdej chwili możesz również zrezygnować z tego rozwiązania i wrócić do opodatkowania na normalnych zasadach. UWAGA! Ta ulga ma wiele dodatkowych warunków a mechanizm jej funkcjonowania jest dość ciekawy.

Jeszcze dwie ważne sprawy:

  1. obie ulgi można ze sobą łączyć.
  2. aby kwestie podatków i sam powrót do Polski Ci ułatwić, w dniu publikacji odcinka na ten temat wydaliśmy również praktyczny eBook. Zawarliśmy w nim instrukcję jak KROK po KROKU przeprowadzić formalności związane z przeprowadzką do Polski.
eBook Powrót do Polski. Pozyskanie polskiej rezydencji podatkowej. Prawo dewizowe, majątek za granicą.

Jesteś już w Polsce, co powinieneś zrobić?

Wróćmy do tego o czym powinieneś pomyśleć gdy już przyjechałeś do Polski. Np.: o rachunkach bankowych, które zostały poza granicami kraju. Czy chcesz je zlikwidować? Czy chcesz je zostawić? Jaki adres wskażesz w banku jako nowy adres zamieszkania? Czy masz obowiązek zadeklarować stan Twojego rachunku w Narodowym Banku Polskim?

Dalej – czy na pewno posiadasz dokumenty wskazujące źródło środków zarobionych poza granicami Polski, a które znajdują się na tych rachunkach. Dobrze jest się przygotować na to, aby być w stanie udowodnić, że zarobiłeś je właśnie podczas pobytu poza granicami Polski.

Z mojego doświadczenia Takie dowody są największym wyzwaniem. Gdy wracasz z rejonów, gdzie cały dochód musiałeś zadeklarować (a to większa część dzisiejszej Europy), to sytuacja jest dość prosta. Trzymaj wszystkie deklaracje podatkowe również w hard copy w sejfie. Polski Urząd Skarbowy ich nie ma. Więc jeśli dostaniesz zapytanie skąd masz środki na to, aby kupić sobie np.: nowy dom, lub ferrari to będziesz na to przygotowany. Masz deklarację podatkową, która wskazuje, że zarobiłeś pieniądze, gdy nie było Ciebie w kraju.

A co jeśli takiej deklaracji nie posiadasz? W takich krajach jak np.: Hiszpania, UK nie deklarowałeś dochodów zagranicznych, gdy korzystałeś tam z przywilejów dla non-dom. A w Dubaju, to kompletnie nic nie deklarowałeś. I co teraz?

Jak się przygotować formalnie na powrót do Polski?

Musisz dokładnie sprawdzić i prześledzić swoje transakcje. Pozbierać dokumenty związane ze źródłem uzyskania Twoich dochodów:

  1. podpisane umowy,
  2. korespondencje z kontrahentami,
  3. rozliczenia i faktury,
  4. wyciągi z rachunków bankowych wskazujące na uzyskane dywidendy, czy dochodów z odsetek na rachunkach bankowych.
  5. no i kryptowaluty (!) Tutaj są inne mechanizmy dokumentowania posiadanego portfela.

Skorzystaj z tej wiedzy, aby przygotować się na powrót do Polski. To wszystko razem stanowi Twoje zabezpieczenie , gdy wracasz do Polski.

Co może się przytrafić, gdy rozmawiasz z Urzędem Skarbowym?

Tak! Urząd może poprosić Ciebie o wykazanie, że byłeś rezydentem podatkowym poza granicami Polski. Zwłaszcza jeśli w tamtym czasie miałeś powiązania z Polską. Dlatego warto jest posiadać certyfikat rezydencji podatkowej za każdy rok kiedy nie mieszkałeś w kraju.

I tutaj znów uwaga! Certyfikat rezydencji podatkowej z Dubaju nie będzie aż tak pomocny. Odsyłam do mojej audycji, w której opowiadam na czym polega rezydencja w Dubaju. W tym konkretnym przypadku bardzo dokładnie należy zaplanować kroki, aby na pewno utracić polską rezydencję podatkową. Tutaj nie będzie obowiązywała umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Co jeszcze warto mieć przygotowane na powrót do Polski?

Gdy rozmawiasz z Urzędem Skarbowym wato mieć dokładne informacje jakie były Twoje powiązania z krajem, w którym mieszkałeś. Jeśli jednocześnie miałeś dom w Polsce, lub w Polsce prowadziłeś biznes, to Polskie organy mogą próbować wnioskować, że faktycznie zawsze byłeś polskim rezydentem podatkowym. Dlatego dobrze jest mieć przygotowany tzw.: defence file, w którym posiadasz cały komplet dokumentów zebranych teraz – przed powrotem – kiedy jeszcze masz do nich dostęp i pamiętasz, gdzie one są. Bo gdy pojawi się konieczność przedstawienia dowodów na temat Twojej zagranicznej rezydencji, nie będziesz miał czasu na to, aby zacząć ich szukać. Dlatego zrób to dziś, abyś czuł się bezpiecznie.

Za tydzień będę mówiła o rezydencji podatkowej Twojej zagranicznej spółki. Podam praktyczne przykłady jak zbierać dowody również w takiej sprawie.

Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×