Podcast
No 60. PRZEPROWADZKA ZA GRANICĘ: JAK ZBUDOWAĆ NOWĄ REZYDENCJĘ PODATKOWĄ I ZACHOWAĆ POWIĄZANIA Z POLSKĄ?
15/06/2023
4:39

Jak zbudować rezydencję podatkową w Hiszpanii? Czy mogę nadal prowadzić biznes w Polsce? Czy wystarczy meldunek w Portugalii? Dostaję od Was setki takich pytań! Zebrałam je razem i przygotowałam dla Was instrukcję na co patrzeć, gdy chcesz zbudować rezydencję podatkową za granicami Polski.

Podam dziś Tobie inspiracje jak powinieneś działać gdy czeka Cię przeprowadzka za granicę. To drzwi do Twojego bezpieczeństwa. 

Jak zatem powinieneś zabrać się do przeprowadzki za granicę?

Miejsce zamieszkania

PO PIERWSZE. Przede wszystkim musisz mieć gdzie zamieszkać. To podstawowe kryterium budowania Twojej zagranicznej rezydencji podatkowej. Nie ma znaczenia czy jest to wynajęte mieszkanie, czy też dom jednorodzinny, który kupiłeś na własność. Ważne, aby to było miejsce, do którego wracasz. 

Miejsce aktywności zawodowej, inwestycyjnej

PO DRUGIE. Ważne jest miejsce, gdzie podejmujesz aktywność zawodową. Może to być zatrudnienie, działalność gospodarcza, czy inwestycyjna. 

Jeśli np.: mieszkasz w Hiszpanii, ale w Polsce prowadzisz działalność gospodarczą, to prawdopodobnie masz podwójną rezydencję podatkową. 

Gdzie mieszka twoja rodzina?

PO TRZECIE. Gdzie mieszka Twoja rodzina? Lub jeśli jesteś singlem, to gdzie skoncentrowane są Twoje relacje społeczne, które utrzymujesz na co dzień? Tak! To jest ważne. Są kraje takie jak Polska gdzie bierze się pod uwagę, przesłanki formalne np.: gdzie chodzą do szkoły Twoje dzieci. Inne podejście jest w Hiszpanii, gdzie mocno bierze się pod uwagę miejsce zamieszkania Twojego małżonka lub partnera. I kompletnie inne, mocno praktyczne i racjonalne podejście w Wielkiej Brytanii, gdzie skrajnym argumentem może być miejsce przybywania Twojego pupila. 

ZAPOWIEDŹ! Jeśli wyprowadziłeś się z Polski i masz wątpliwości, czy na pewno zrobiłeś to dobrze przygotowałam bardzo szczegółowy plan działania. W naszym praktycznym e-booku znajdziesz wszystkie zagadnienia – krok po kroku jak utracić polską rezydencję podatkową.

eBook Wyprowadzka z Polski. O tym musisz pamiętać. Formalności. Utrata polskiej rezydencji podatkowej

Jak pokazać powiązania z krajem nowej rezydencji podatkowej?

Uważaj na przyzwyczajenia!

  • Czy przeprowadziłeś się zagranicę, ale w Polsce nadal korzystasz z usług Medicover czy innej kliniki, a Twoje dziecko kontynuuje tutaj leczenie ortodontyczne?
  • Gdzie spędzasz święta? Czy nadal wracasz na każde święta do Polski?
  • Jaki masz numer telefonu – czy nadal jest to polski numer kierunkowy? I na jakich numerach rejestracyjnych jest Twój samochód?
  • Gdzie masz trenera personalnego, czy coacha – chociaż w świecie on line te kryteria się nieco zacierają – zawsze możesz ten argument wykorzystać na swoją korzyść.
  • Gdzie posiadasz rachunki bankowe? Co sugerują wydatki na Twojej karcie kredytowej? 
  • Gdzie tankujesz samochód? Pamiętaj to wszystko ma znaczenie!
  • No i to czego nie lubimy najbardziej! Ile czasu przebywasz w jakim kraju? To niby proste, bo rok ma 365 dni i ważne jest abym był zagranicą więcej niż pół roku. 

Przeprowadzka za granicę praktyka

A gdy przychodzi życie okazuje się, że nie jest to takie proste. Przychodzi choroba i już życie toczy się trochę inaczej niż zaplanowałeś. Jeśli dodamy do tego, że do czasu spędzonego w danym kraju powinniśmy doliczyć dzień wjazdu i wyjazdu, to nagle wychodzi, że w roku jest więcej niż 365 dni, które trzeba zagospodarować i czasem dochodzi do absurdalnie trudnych sytuacji kiedy pozyskujemy rezydencję podatkową w kraju, z którym nie jesteśmy lub nie chcemy być związani.

Krótko mówiąc

I na końcu nie zapomnij o zgłoszeniu wyjazdu za granicę. To dość istotna sprawa, która gwarantuje, że nie będziesz figurował w systemie jako rezydent kraju, w którym już nie mieszkasz. Listę czynności jakie powinieneś wykonać przy wyprowadzce z kraju zawarliśmy w naszym e-booku: Wyprowadzka z Polski o tym musisz pamiętać.

A tymczasem do zobaczenia za dwa tygodnie!

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×