Podcast
No. 15 RACHUNEK INWESTYCYJNY ZA GRANICĄ o czym pamiętać gdy go zakładasz
14/07/2022
7:42

Zastanawiałeś się w lutym, w marcu? Co zrobić z twoim majątkiem, z pieniędzmi? A może od dawna masz już środki zainwestowane za granicą? Bo wiesz, że dywersyfikacja to ważny aspekt. Nie można wszystkiego trzymać w jednym miejscu. Zwłaszcza w obliczu obecnych ryzyk gospodarczych i politycznych, które dotyczą Polski. Przy wyjściu z aktywami poza Polskę nieodłączną częścią procesu jest otwarcie rachunku inwestycyjnego i odpowiednie zaplanowanie formalności, w tym podatków. 

Dziś będę mówić o rzeczach bardzo prozaicznych, to jest o obowiązkach związanych z trzymaniem aktywów poza granicami Polski. Będę mówiła o aktywach płynnych: 

  • Z czym wiąże się rachunek bankowy poza granicami Polski. 
  • Jakie obowiązki podatkowe wiążą się z posiadaniem rachunku za granicą? 
  • Czy trzymanie środków finansowych poza granicami Polski oznacza poufność tych środków?
  • Będę mówiła też o przepisach dewizowych, o których rzadko kiedy pamiętamy. 

ZATEM NA CO POWINIENEŚ UWAŻAĆ, GDY INWESTUJESZ AKTYWA PŁYNNE POZA GRANICAMI POLSKI? 

Czynność wydaje się prozaiczna, bo chodzi o otwarcie rachunku inwestycyjnego. O tym, gdzie otworzyć taki rachunek i o konieczności dywersyfikacji mówiłam już w audycji pod tytułem Życie po Exicie.

Dziś chciałabym powiedzieć o bardzo prozaicznych, ale zapomnianych formalnościach związanych z otwarciem takiego rachunku. Zacznijmy od tego, czy trzymanie środków finansowych poza granicami Polski oznacza poufność. Gdy otwiera się rachunek bankowy za granicami Polski, np. w Szwajcarii, musisz wypełnić formularz. W Szwajcarii jest to formularz, na którym wypełniamy informacje, kto jest właścicielem rachunku bankowego. Jest to dość oczywiste w momencie, kiedy to jest twój rachunek prywatny. Natomiast w momencie, kiedy otwieramy rachunek bankowy dla podmiotu, np. dla spółki, taki formularz wskazuje o tym, kto jest beneficjentem tych środków. Taka procedura obowiązuje w Szwajcarii od kilkudziesięciu lat, ale od 2016 roku obowiązuje automatyczna wymiana informacji. Co to dla Ciebie oznacza?

MIĘDZYBANKOWA, AUTOMATYCZNA WYMIANA INFORMACJI 

Informacje, jakie podajesz co do właściciela bądź beneficjenta rachunku bankowego czy inwestycyjnego są automatycznie wysyłane do kraju, który wskazujesz jako miejsce swojego zamieszkania. A więc wszystkie organy, włącznie z organami skarbowymi wiedzą, kto jest właścicielem takiego rachunku. Przez to wiedzą również co się na nim dzieje. Jeśli to są Twoje osobiste dochody to wiedzą, że takie dochody poza granicami Polski uzyskujesz. To oznacza, że notariusz bardzo dokładnie powinien zweryfikować jakie masz obowiązki np. podatkowe czy dewizowe w Polsce, gdy aktywa wychodzą poza granice Polski. 

JAKIE OBOWIĄZKI PODATKOWE MASZ GDY POSIADASZ RACHEK INWESTYCYJNY ZA GRANICĄ? 

PODATKI OD ŚRODKÓW ZGROMADZONYCH ZA GRANICĄ

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że gdy otwieramy rachunek bankowy w banku, odsetki nam się naliczają. Zyski są dopisywane do naszego rachunku i nie martwimy się o to, w jaki sposób zapłacić podatek. W momencie, kiedy aktywa są poza granicami Polski. Nie jest to w gestii ani instytucji finansowej, ani organów skarbowych tego kraju. Aby policzyć i pobrać twój podatek. To ty musisz dopilnować, żeby taki podatek zapłacić. Więc na przykład, jeżeli otworzyłeś rachunek bankowy w lutym bądź w marcu, albo w zeszłym roku, to taki podatek należałoby wyliczyć samodzielnie na podstawie specjalnego raportu podatkowego, który instytucje finansowe powinny dostarczyć na Twoje żądanie. I w nim powinieneś sam wyliczyć podatek, jaki należy się od aktywów bądź dochodów za granicą. Może to oczywiście zrobić fachowy księgowy, czy fachowy doradca podatkowy.

OBOWIĄZKI DEWIZOWE

Druga kwestia, która jest również istotna, to są obowiązki dewizowe. Wszystkie aktywa, np. kupno nieruchomości, zaciągnięcie pożyczki bądź otwarcie rachunku bankowego poza granicami Polski należy zgłosić do Narodowego Banku Polskiego. W sytuacji, kiedy te aktywa wynoszą co najmniej 7 milionów złotych, to taki obowiązek posiadasz kwartalnie. Spotkałam się z opinią, że nie trzeba takiego obowiązku w Polsce wykonywać. To znaczy nie trzeba wysyłać do Narodowego Banku Polskiego deklaracji dewizowych. Zagraniczne banki, zwłaszcza banki Szwajcarii, mocno żyją w przeświadczeniu, że przecież aktywa, które są na rachunku bankowym, są aktywami poufnymi. Otóż na skutek automatycznej wymiany informacji od 2016 roku te aktywa już są zgłoszone do organów skarbowych. Dobrze więc zapoznać się z obowiązkiem dewizowym, dlatego że wypełnienie deklaracji dewizowej jest bardzo proste. Może to zrobić księgowa. Trzeba tylko o tym obowiązku pamiętać. Zgłaszamy saldo otwarcia i saldo zamknięcia na koniec każdego kwartału. 

MIEJSCE REZYDENCJI PODATKOWEJ, OTWARCIE RACHUNKU ZA GRANICĄ A SUKCESJA

Jeszcze jeden aspekt, z którym wiąże się posiadanie rachunku bankowego poza granicami Polski. Gdy jesteś rezydentem podatkowym w Polsce, w Polsce posiadasz majątek, w Polsce posiadasz rachunek bankowy, to naturalnym jest, że spadek czy cały proces sukcesji będzie rządzony prawem Polski. W momencie, kiedy dywersyfikujesz majątek, wychodzisz poza granice Polski, np. otwierasz rachunek bankowy w Szwajcarii albo Wielkiej Brytanii, to musisz się liczyć z tym, że do twojego procesu sukcesji czy do twojego spadku mogą się odnosić już przepisy różnych krajów. Szczególnie jeśli do tego dołożyć robienie biznesu poza granicami Polski lub zmianę miejsca zamieszkania. Dlatego warto na tym etapie zatrzymać się, sporządzić testament i poddać sukcesję pod rządy prawa polskiego.

Reasumując, wychodząc za granicę, pamiętaj o kilku prozaicznych, ale ważnych obowiązkach związanych z otwarciem rachunku bankowego. Ma to znaczenie, gdy jesteś nadal rezydentem w Polsce. A staje się jeszcze ważniejsze, że decydujesz się na wyprowadzkę z Polski. 

Dziękuję za pozostanie ze mną do końca. Mam nadzieję, że moje podpowiedzi okażą się pomocne w planach otwarcia rachunku bankowego za granicą. A jeśli już masz taki rachunek, to wiesz teraz, czy wszystko jest jak należy. Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj. A także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×