Podcast
No. 51 Jak wygląda w 2023 r. rezydencja podatkowa w Dubaju. Uwaga, nowe podatki.
30/03/2023
6:32

Jak wygląda dziś rezydencja podatkowa w Dubaju? Czy musisz tam siedzieć okrągły rok, pół roku?

Dubaj staje się coraz bardziej atrakcyjny. Łatwo jednak można wpaść w pułapkę. Bo w Dubaju bowiem nie można stosować analogicznych rozwiązań, jak to jest w przypadku krajów europejskich. Dubaj rządzi się swoimi prawami. Zatem przyjrzymy się jak wygląda w 2023 roku rezydencja podatkowa w Dubaju i jakie zaszły zmiany w podatkach dla przedsiębiorców i zasadach dla rezydentów. O tym opowiadam w tym odcinku.

Co wyróżnia Dubaj pod kątem regulacji podatkowych?

Twoje dochody będą tam zwolnione z opodatkowania bez względu na to, czy są uzyskane w Dubaju czy na świecie. To jest raczej międzynarodowy standard dla dochodów kapitałowych, bo te są zwolnione w wielu krajach: na Cyprze, w Szwajcarii, w Hiszpanii. To, co Dubaj wyróżnia, to zwolnienie z opodatkowania Twoich dochodów z biznesu i zwolnienie z opodatkowania Twoich dochodów z kryptowalut, gdy robisz osobiście aktywny trading.

Nowe podatki dla przedsiębiorców w DUBAJU(!)

Uwaga. W tym roku Dubaj wprowadza podatek CIT od dochodów spółek zarejestrowanych w Dubaju i podatek ten wynosi 9% dla dochodów powyżej 375 tys. dirhamów. Dla mnie ciekawe jest również to, że Dubaj wprowadza bardzo powszechną w Europie participation exemption, czyli zwolnienie z opodatkowania dla dochodów z dywidend i zysków kapitałowych. Ale to, co dla ciebie jest ważne, to że te nowe regulacje nie dotyczą np. spółki, jeśli zarejestrowana jest we free zone i jeśli nie prowadzisz za pomocą tej spółki biznesów w jurysdykcji mainland.

Komentarz: Często pytacie planując rozpoczęcie działalności biznesowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich o różnice między spółkami kontynentalnymi a freezone. To dobrze, brak wiedzy na temat jurysdykcji biznesowych w ZEA może być porównany do próby żeglugi na nieznanych wodach bez mapy lub kompasu. Dlatego też, jeśli chcesz zainwestować w ZEA, ważne jest, abyś dokładnie zrozumiał/a różnice między jurysdykcjami biznesowymi, takimi jak Mainland, Free zone i Offshore, oraz ich zasady i przepisy. Tylko wtedy będziesz w stanie dokonać trafnego wyboru i wybrać najlepszą opcję dla swojego biznesu, która przyniesie Ci sukces i zyski w ZEA.

Tu tylko krótko wprowadzając temat – w Zjednoczonych Emiratach Arabskich istnieją trzy główne jurysdykcje biznesowe: Mainland, Free zone i Offshore. Istnieją między nimi różnice pod względem własności i zakresu działalności, przestrzeni biurowej, zakresu uprawnień wizowych oraz audytu firmy.

Spółka mainland to firma kontynentalna zarejestrowana pod władzą danego emiratu, a licencja handlowa jest wydawana przez Departament Rozwoju Gospodarczego danego emiratu. Spółka mainland ma możliwość swobodnego handlu na rynku lokalnym i zagranicznym.

Spółka free zone to firma utworzona na specjalnej jurysdykcji podlegającej konkretnemu emiratowi. W ZEA działa ponad 40 stref wolnych. Mają one własny organ regulacyjny (Free Zone Authority) zajmujący się wydawaniem licencji handlowych. Spółka free zone ma możliwość handlu tylko w obrębie free zone i poza ZEA.

Tak więc to co teraz powinieneś wyciągnąć dla siebie, to po pierwsze świat, a w nim Dubaj się zmienia i wczoraj zastane regulacje nie będą obowiązywać jutro. Musisz uważać. Nie ma bardziej dynamicznie zmieniającego się środowiska regulacyjnego niż prawo podatkowe. I po drugie, jeśli robisz w Dubaju biznes w mainland, a więc np. świadczysz usługi na rzecz lokalnych spółek, tam pozyskujesz kontrahentów, a wielu z Was to właśnie robi. To sprawdź, na jakich zasadach będziesz działał już w tym roku od czerwca. A teraz wróćmy do tego, jak możesz zostać rezydentem w Dubaju, bo to się w tej chwili mocno zliberalizowało.

Dubaj od 2023 r. wprowadza jeszcze lepsze zasady uzyskania rezydencji podatkowej

Rezydentem w Dubaju możesz zostać, jeśli Twoje miejsce pobytu znajduje się w Emiratach oraz centrum Twoich interesów gospodarczych i osobistych znajduje się w tym kraju. Albo jeśli przebywasz w ratach, w ciągu roku co najmniej 183 dni. Ta zasada nadal obowiązuje.

Drugą zasadą i to jest nowe jest fakt, że możesz być uznany za rezydenta podatkowego w Emiratach również jeśli przebywasz tam tylko 90 dni w roku. Ale w tym czasie utrzymujesz tu miejsce zamieszkania i prowadzisz tu biznes. W praktyce oznacza tyle, że nie musisz siedzieć w Emiratach aż pół roku, a dla wielu z Was to jest kluczowe. Teraz wystarczy już tylko 90 dni, a pozostałą część roku możesz dowolnie podróżować po świecie, budować biznes i międzynarodowy network. Uważaj jednak, abyś przez pozostałą część roku nie wybudował sobie rezydencji podatkowej w innym kraju, np. Hiszpanii albo w Polsce. Fakt, że Dubaj, podobnie jak Cypr, wymaga, abyś w tym kraju przebywał dość krótko (na Cyprze jest to zaledwie 60 dni w roku, w Dubaju 90) powoduje, że niektórzy zbyt frywolnie podchodzą do tego tematu i na przykład siedzą w tym czasie w swoim domu w Hiszpanii, albo przez istotną część roku budują biznes w Polsce.

Ryzyko podwójnej rezydencji, przy utrzymaniu rezydencji podatkowej w Dubaju

Jeśli jesteś w takiej sytuacji, to zatrzymaj się na chwilę i rozważ ryzyka z tym związane. Bo Dubaj nie jest tani, a jeśli chcesz w rzeczywistości mieszkać gdzieś indziej, to może trzeba to inaczej poukładać, żeby było bezpiecznie. Jeśli wyprowadziłeś się z Polski i masz wątpliwości, czy na pewno zrobiłeś to dobrze, przygotowałam z zespołem bardzo szczegółowy plan działania. W naszym praktycznym e-booku znajdziesz wszystkie zagadnienia krok po kroku jak utracić polską rezydencję podatkową.

A porozmawiajmy teraz, na co uważać należy, gdy mieszkasz w Dubaju. Bo Dubaj działa inaczej niż inne kraje, do których może wyprowadzają się Twoi koledzy. W przypadku Dubaju nie możesz skorzystać z ochrony umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, mimo że taka istnieje. Nie odnosi się ona do rezydentów Dubaju, ale wyłącznie do obywateli tego kraju. W praktyce nie możesz uzyskać obywatelstwa Emiratów, a jedynie rezydencję. I pewnie nawet nie zależy ci na tym obywatelstwie, a wówczas umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie będzie się do Ciebie stosować. Na czym polega podwójne opodatkowanie?

W tym przypadku jeśli nadal będziesz miał powiązania z Polską, które będą silne i dynamiczne. Na przykład, gdy w Polsce prowadzisz biznes, to mogą one powodować centrum twoich interesów gospodarczych w Polsce. A to z kolei będzie oznaczać, że Polska będzie Ciebie traktować jako rezydenta podatkowego i twoje dochody będą opodatkowane w Polsce. Dochody uzyskane na całym świecie będą opodatkowane wówczas w Polsce, mimo że równolegle mieszkasz w Dubaju i tam posiadasz rezydencję podatkową.

Jak wyglądają dziś regulacje podatkowe w Dubaju?

Wszelkie dochody uzyskane przez Ciebie osobiście za granicami, w tym z Polski, będą zwolnione z opodatkowania w Dubaju. Dubaj na chwilę obecną nie przewiduje podatku dla dochodów pasywnych osób prywatnych, zresztą od dochodów z biznesu również. Dochody te mogą być opodatkowane w tym kraju, w którym robisz interesy np. dywidendy uzyskane ze spółki polskiej będą w pełni opodatkowane w Polsce.

A jeśli twoja przygoda w Dubaju ma się ku końcowi. To jak utracić rezydencję podatkową w Dubaju skutecznie?

Wiele osób pyta się mnie, co zrobić, gdy chcą wrócić do Polski z Dubaju. Zapraszam Cię na kolejną audycję już za tydzień. Dokładnie wytłumaczę na co powinieneś zwrócić uwagę i z jakich nowych regulacji w Polsce możesz skorzystać.

Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×