Podcast

No 58. Fundacja RODZINNA: ukryte RYZYKA PODATKOWE

25/05/2023
5:49

22 maja weszła w życie ustawa o fundacji rodzinnej. Niektórzy z Was mają gotowe projekty dokumentów założycielskich. To dobrze, jeden krok do przodu. Kolejnym krokiem będzie rejestracja fundacji, a potem wniesienie do niej Twoich aktywów. A potem? Niespodzianka? Dziś powiem jakie ryzyka podatkowe zdiagnozowaliśmy w nowych przepisach o fundacji rodzinnej.

Zacznijmy od pytania: Czy na pewno wszystkie aktywa powinieneś już dziś wnieść do Twojej fundacji? Czy masz pewność jak będą opodatkowane dochody Twojej fundacji? Jeśli takie wątpliwości nie pojawiły się do tej pory u Ciebie lub u Twoich doradców, to ten odcinek jest właśnie dla Ciebie. Sprawdź jakie są ryzyka podatkowe Fundacji Rodzinnej.

Polskiej Fundacji rodzinnej dedykowałam kilka ostatnich odcinków. W tym odcinku powiem o najważniejszych 3 ryzykach, o których powinieneś widzieć zanim pójdziesz dalej! 

PIERWSZE RYZYKO jest związane z opodatkowaniem dywidend w fundacji rodzinnej 

W zamiarze autorów ustawy Fundacja rodzinna powinna być podmiotowo zwolniona z opodatkowania. Co to znaczy? To znaczy, że fundacja nie będzie płacić podatku do momenty, gdy nie dokona dystrybucji środków do beneficjentów. Wówczas fundacja zapłaci 15% podatku dochodowego, ale jedynie od tej części, która została wypłacona. 

Zapewne wiecie, że ustawa przewiduje również inny podatek 25%, który jest podatkiem od tzw. działalności niedozwolonej. Przypomnij sobie dyskusję o tym podatku – przecież on nie dotyczy Twojej fundacji. Ty nie planujesz prowadzić takiej działalności.

I tutaj UWAGA! Wbrew temu co racjonalnie należałoby zakładać – nie mamy dokładnego wskazania, kiedy zwolnienia z podatku dochodowego dla fundacji rodzinnej obowiązuje.

Zamiast precyzyjnego określenia kiedy obowiązuje zwolnienie dla zysków z kapitałów pieniężnych – w tym otrzymanych dywidend – ustawodawca posłużył się stwierdzeniem, że zwolnienie podmiotowe fundacji rodzinnej „NIE MA zastosowania do działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony w art.. 5 ustawy o fundacji rodzinnej.” A to daje duże pole do różnorodnej interpretacji. 

Może to np.: oznaczać, że np.: dywidendy i odsetki otrzymane przez fundację rodzinną nie będą podlegały pod zwolnienie i wejdą np.: w zakres opodatkowania właśnie 25% stawką podatku dochodowego. 

DRUGIE RYZYKO równie ważne jest związane z możliwością prowadzenia przez fundację rodzinną działalności w zakresie zbywania udziałów.

Nieprecyzyjne sformułowanie art. 5 ust 3 ustawy sprawia, że na ten moment nie można mieć pewności czy fundacja rodzinna może korzystać ze zwolnienia podatkowego w przypadku prowadzenia działalności w obszarze nabywania i sprzedawania udziałów. 

Z jednej strony ustawa wyłącza z zakresu dopuszczalnej działalności zbywanie mienia nabytego wyłącznie w celu dalszego zbycia – z drugiej strony ten sam artykuł wskazuje, że nabywanie i zbywanie papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze stanowi dozwoloną działalność fundacji, która jak rozumiem korzysta ze zwolnienia podatkowego. Czy zauważyliście, że w tym miejscu nie ma słowa udziały? 

W takiej sytuacji rozsądnie myślący przedsiębiorca zanim wniesie udziały do Fundacji powinien albo pozyskać interpretację podatkową albo zaczekać na ukształtowanie się praktyki i orzecznictwo jak te przepisy zadziałają w polskich warunkach. 

TRZECIE RYZYKO wynika z podatku od spółek zagranicznych.

Jeżeli planujesz wnieść do fundacji majątek znajdujący się poza granicami Polski, to koniecznie przeanalizuj dokładnie Twoją przyszłą strukturę. 

ZAPOWIEDŹ! Jeśli uważasz, że powinieneś sprawdzić czy dobrze przygotowałeś się do postawienia własnej fundacji rodzinnej to przygotowaliśmy dla Ciebie wsparcie. W naszym e-booku znajdziesz całą listę ryzyk, z którymi należy liczyć się gdy stawiasz polską fundację rodzinną. Link do ebooka TU.

Fundacja Rodzinna na Co musisz uważać. Ryzyka podatkowe Fundacji Rodzinnej. Anna Maria Panasiuk eBook

PODSUMOWUJĄC

I najważniejsze! Nie spiesz się. Postawienie fundacji w czerwcu, aby w czerwcu przeprowadzić transakcję to bardzo ryzykowny krok. Natura polskiej administracji skarbowej nie zmieni się 
z dnia na dzień tylko dlatego, że wprowadzono nowe przepisy o fundacji rodzinnej. 

Jeśli chcesz zarejestrować fundację i podjąłeś w tym zakresie starania – to dobrze. Równolegle podejmij kroki, aby sprawdzić, czy zabezpieczono Twoje ryzyka podatkowe. Wiesz przecież jak działa biznes. Dobrze jest pozyskać klienta na Fundację. Tylko że podatki będziesz płacił Ty i Twoja fundacja. Sprawdź zatem, czy wszystko gra zanim rozpoczniesz proces. Fundacja to nie jest rozwiązanie na miesiąc. To rozwiązanie na całe życie. To ma być tak przygotowane, że mysz się nie prześliźnie. Chodzi przecież o majątek, na który intensywnie pracowałeś! 

Już za tydzień będę mówiła o spółkach holdingowych w Europie. To również wehikuł, który wielu z Was rozważa jako dobre rozwiązanie obok polskiej fundacji rodzinnej. Zapraszam i do zobaczenia!

Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×