Podcast
NO. 28 SKUTECZNE FAMILY OFFICE CZ. 3
20/10/2022
7:48

Założenie family office to duże wyzwanie. A dziś potrzeba jest większa niż jeszcze 5 lat temu. Twoje dzieci są starsze. Biznes większy. A sytuacja na rynku trudniejsza. Dlatego zbudowanie zespołu, kompetentnego jest bardzo ważne. Poświęciłam temu zagadnieniu kilka ostatnich odcinków. Dziś chciałabym opowiedzieć o formie i strukturze skutecznego family office. 

Gdy dostaję pytanie o to jak założyć family office wydaje mi się, że jest to pytanie jaką formę – strukturę powinno ono przyjąć. Tymczasem zanim przejdziemy do formy, powinniśmy porozmawiać o celach Twojego family office oraz o kompetencjach zespołu jaki powinieneś utworzyć.

OD CZEGO ZACZĄĆ ZAKŁADANIE FAMILY OFFICE?

Family Office powinno realizować długoterminowe cele rodzinne. To rodzina powinna określić jakie są te cele. Zarówno w kontekście biznesowym, zarządzania majątkiem jak i w kontekście zarządzania sprawami rodziny. I tutaj nasuwa się pytanie czy mamy nawyki planowania – czy je posiadamy?

Jeśli nie planujemy rozwoju własnego biznesu, czy własnego rozwoju, to nie posiadamy kompetencji w zakresie planowania zachowania majątku, czy jego pomnożenia. Czy planujemy rozwój rodziny jako całości? Nie jest moim celem omawianie tutaj dojrzałości finansowej naszego społeczeństwa. Ale jeśli zainteresowała Ciebie tematyka prywatnego FO to z pewnością tą lekcję już odrobiłeś i wiesz jak planowanie jest istotne.

JAK POWINNA WYGLĄDAĆ SKUTECZNA STRUKTURA FAMILY OFFICE

W ramach budowy struktury family office powinieneś odpowiedzieć sobie na pytania: 

  1. Jakie kompetencje powinien posiadać zespół Twojego family office i gdzie go znajdziesz?
  2. Na ile członkowie rodziny np.: Twoje dzieci powinny współtworzyć zespół rodzinnego FO. Podkreślam współtworzyć! Wierz mi, Twoje dzieci nie maja kompetencji aby Tworzyć taki zespół samodzielnie. 
  3. Komu powierzysz zarządzanie aktywami płynnymi? Czy te aktywa będą zarządzane wewnątrz struktury? Czy też to zadanie będzie oddelegowane na zewnątrz np.: do profesjonalnego asset management w Szwajcarii? A może podzielisz to zadanie pomiędzy zespoły wewnątrz i na zewnątrz Twojego Family Office?
  4. Jakie inne zadania będzie musiał wykonywać zespół family office? To z kolei zależy od struktury Twoich aktywów (bo może masz nieruchomości którymi trzeba zarządzać).
  5. Czy Twój family office będzie realizował zadania z zakresu life style, opieki nad zdrowiem, a może działalność dobroczynną? 

Jak będziesz miał odpowiedzi na te pytania, to dopiero wtedy należy przystąpić do budowania formy Twojego Family Office. Bo ta zależy od tego jakimi kompetencjami będziesz dysponował, jakimi aktywami zarządzał oraz jakie cele sobie stawiasz.

SKUTECZNA STRUKTURA FAMILY OFFICE

Według, mojego doświadczenia największe family office działają w formie prostych spółek holdingowych, które posiadają udziały w strukturach biznesowych, albo rachunki inwestycyjne. W tych samych strukturach mogą znajdować się aktywa prywatne – czyli apartament w Alpach, który również może znajdować się w rodzinnej spółce inwestycyjnej. W ten sposób masz od razu załatwiony problem spadkowy. Właścicielem apartamentu w Alpach będzie zawsze ta sama spółka inwestycyjna bez względu na to jaka będzie struktura rodziny . Przy okazji nie masz na głowie podatku od spadków, którego w Polsce nie ma, ale w innych krajach jest i jest bardzo wysoki. Oczywiście ten apartament w Alpach ma wymiar symboliczny. 

Należy pamiętać, że struktura aktywów nie jest równoznaczna ze strukturą family office. Family Office to tak naprawdę zespół ludzi, który jest merytorycznie i technicznie odpowiedzialny za zarządzanie majątkiem. Family Office nie musi dzierżyć własności aktywów którymi zarządza. Sposób ustrukturyzowania samych aktywów tj. ich ulokowania w konkretnym podmiocie. Odpowiedź na pytanie czy te informacje powinny być publicznie dostępne i w jakim zakresie. To tylko przykład indywidualnych decyzji, który będzie w kolejnych odcinkach z wykwalifikowanym zespołem FO. 

W rozmowach z moimi klientami często pojawia się postulat, aby majątek pozostał w rękach rodziny oraz spajał rodzinę, a nie ją dzielił. Np.: otrzymałam takie pytanie od klienta: co mam zrobić, aby moja synowa, która wchodzi do rodziny nie poróżniła moich dzieci? Jak zabezpieczyć aktywa rodzinne na wypadek rozwodu dziecka – rozwodu, którego nie da się przecież wykluczyć, albo jego śmierci. Na to wszystko są rozwiązania. Są to indywidualnie dobrane konstrukcje prawne, które może dla Ciebie przygotować doświadczony zespół. I jest to niezależne od struktury samego FO, którym może być oddzielny podmiot zatrudniający dla Ciebie kompetentny zespół, który będzie dla Ciebie koordynował profesjonalne usługi na rynku – również te doradcze.

PODEJŚCIE POLAKÓW DO ZARZĄDZANIA AKTYWAMI A ZEWNETRZNY DORADCA

Często stawiam sobie pytanie czy my Polacy jesteśmy gotowi, aby podjąć decyzje o powierzeniu zarządzania naszymi aktywami zewnętrznym doradcom.

Obserwując moich klientów powiem tak – bywa z tym różnie. Ale lepiej niż to miało miejsce 5 czy 10 lat temu. Niektórzy dojrzali do tego, aby powierzyć te kwestie profesjonalistom, ale nadal jednak borykają się z polską cechą ja wiem lepiej i niestety popełniają wiele błędów. 

Z drugiej strony bardzo wielu młodych przedsiębiorców, zwłaszcza tych którzy wyrośli w epoce profesjonalnych usług doradczych z zaskakującą precyzją korzysta z dostępnych rozwiązań i doskonale wie czego potrzebuje. 

Z myślą o nich stworzyłam serię dedykowaną zarządzaniu majątkiem prywatnym oraz założeniu własnego family office. Jeżeli nie oglądałeś dwóch pierwszych części tej serii, to koniecznie je sprawdź.

Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×