Podcast
No. 41 Twoja strategia inwestycyjna z ASI 2023
19/01/2023
6:03

Początek tego roku pozwala nam odczuć duże poruszenie na rynku inwestycyjnym. Kompletną zmianę nastrojów. Ja też to odczuwam(!) I już teraz(!) w styczniu mam za sobą pierwsze transakcje moich klientów oraz ich kolejne pomysły inwestycyjne! Jaka jest twoja Strategia Inwestycyjna na 2023?

Czy wiesz w jaki sposób TY możesz zarządzać inwestycjami pasywnych inwestorów? W najbliższych odcinkach będę mówiła jakie rozwiązania prawne możesz do tego wykorzystać. Zaczniemy od rozmowy czym jest Alternatywna Spółka Inwestycyjna (ASI), która w mojej ocenie jest najlepszym rozwiązaniem, gdy rozpoczynasz taką działalność inwestycyjną. Katalog zwolnień podatkowych polskiej spółki alternatywnej, niskie koszty, bardzo ograniczone formalności to oferta, którą trudno znaleźć w innych krajach. 

A jeśli działacie na rynku inwestycyjnym, to obserwujecie, że rośnie grupa osób, które nie mają pomysłu jak zarządzić swoim majątkiem. Są to np.: osoby młode, które nie mają doświadczenia w projektach inwestycyjnych. Albo osoby zajęte, których majątek jest mocno rozbudowany i które nawet jeśli wiedzą jak inwestować swój majątek, to najnormalniej w świecie nie mają czasu, aby ten rozbudowany portfel nadzorować. Bo przecież dzień ma tylko 24h!

W odcinku mówię o tym:

 1. Jakie zwolnienia podatkowe znajdziesz w ASI w roku 2023?
 2. Jakie udogodnienia prawne przewidują nowe regulacje? 
 3. Ile kosztuje utrzymanie ASI w stosunku do innych analogicznych rozwiązań na rynku?

Dobrze. Porozmawiajmy o tym jak zbudować portfel inwestycyjny? Oczywiście możesz założyć fundusz. Ponieważ jednak na rynku dziś mamy wielu inwestorów profesjonalnych, to może to być Alternatywna Spółka Inwestycja (ASI). Jest to spółka dużo tańsza w utrzymaniu i łatwiejsza w obsłudze ze względu na bardzo ograniczone obowiązki raportowania. Twoja strategia inwestycyjna może być oparta na jej strukturze.

Zatem, jak wyglądają dziś regulacje podatkowe Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej. Mówimy o ASI w 2023 roku!

 1. Alternatywna Spółka Inwestycyjna daje możliwość zwolnienia z opodatkowania zysków ze sprzedaży udziałów lub akcji.
  Kiedy mamy prawo skorzystać z takiego zwolnienia? Jeśli przez okres dwóch lat posiadamy co najmniej 5% udziałów lub akcji danej spółki

  UWAGA! Zwolnienie to nie stosuje się w zakresie zbywania udziałów lub akcji spółek nieruchomościowych, tj takich których wartość aktywów w co najmniej 50% stanowią nieruchomości położone w Polsce.

  Podsumowując: w stosunku do regulacji w poprzednich latach obniżono wymagany poziom posiadanych udziałów z 10% do 5%. Na ten moment Polska ASI ma korzystniejsze regulacje podatkowe od AFI w Luksemburgu. 
 2. W przypadku alternatywnych spółek inwestycyjnych mających formę spółek kapitałowych możliwe jest skorzystanie przez ASI ze zwolnienia dywidendowego. Z takiego zwolnienia możesz skorzystać, gdy ASI posiada co najmniej 10% udziałów lub akcji w kapitale spółki wypłacającej dywidendę przez okres 2 lat. Przy czym z takiego zwolnienia możesz skorzystać od razu, już w pierwszym roku. Ważne, aby udziały, z których ASI otrzymało dywidendę w sumie należały do Asi przez czas tych dwóch lat właśnie.
 3. Czy wiesz, że spółki ASI są wyłączone spod ograniczeń cienkiej kapitalizacji. Co to znaczy? ASI może bez ograniczeń odliczać koszty finansowania dłużnego (czyli odsetki) od przychodu. 
 4. Inwestujący w ASI mogą skorzystać z inwestycyjnej ulgi podatkowej. Ulga pozwala na powiększenie kosztów uzyskania przychodów z ASI o dodatkowe 50% wydatków na nabycie akcji w ASI. Z ulgi może skorzystać również inwestor, który posiada co najmniej 5% udziałów w spółce, w którą ASI zainwestowała. Maksymalna wartość ulgi to 250.000 zł. No i inwestycja musi trwać dwa lata. 
 5. W roku 2023 uporządkowana zostanie również kwestia kto jest inwestorem profesjonalnym. ASI będzie mogła służyć inwestowaniu kapitału klientów profesjonalnych. To bardzo dobrze, bo obecna praktyka rynku w tym kierunku właśnie zmierza. To może również zredukować nadmierne dziś pytania ze strony KNF o politykę inwestycyjną ASI. 
Alternatywna Spółka Inwestycyjna na Sprzedaż. ASI na Sprzedaż - Anna Maria Panasiuk

Koszty zarządzania Alternatywną Spółką Inwestycyjną

A jakie koszty wiążą się z posiadaniem ASI? W porównaniu z funduszem zamkniętym, który był jeszcze nie tak dawno powszechnie wykorzystywany przez inwestorów to duża zmiana. ASI jest po prostu dużo tańsza. Jak bardzo?

Przypomnę, że w pewnym momencie utrzymanie FIZANu doszło do 350 – 500 tyś zł w skali roku. Obecnie utrzymanie ASI razem z roczną obsługą księgową oraz raportowaniem do KNF nie powinno rocznie przekroczyć 50 – 70 tyś zł. Jest różnica, prawda?

A jeśli dodamy do tego fakt że postawienie funduszu (AIF) w Luksemburgu to 50 – 70 tyś euro?

Alternatywna Spółka Inwestycyjna najlepszą ze struktur w Europie

ASI pozostaje dziś jedną z lepszych struktur inwestycyjnych dla polskich inwestorów bez konieczności podejmowania działalności za granicą. Ostatnio o polską ASI pytają mnie również inwestorzy ze Szwajcarii, czy z Holandii. Nowe regulacje prawne dotyczące ASI sprawiły, że stała się ona jeszcze bardziej atrakcyjna dla polskich inwestorów. 

Dziękuję za pozostanie ze mną do końca. Nowe inwestycje bieżącego roku są ważne dla Ciebie, dla mnie, dla naszej gospodarki. Nowe regulacje ASI są jeszcze korzystniejsze niż były rok temu! Czego nam jeszcze potrzeba, aby Twoja strategia inwestycyjna się realizowała, czas rozwinąć skrzydła?!

Zapraszam do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk poprzez klikniecie przycisku subskrybuj, a także zostawiania komentarzy, na które w oparciu o moje doświadczenie i aktualną wiedzę z chęcią odpowiem. Jestem obecna z podcastem też na Spotify ApplePodcast

Zapraszam na kolejny odcinek w każdy czwartek ok. godziny 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×