Podcast
No. 8 WŁOCHY - Zmiana Rezydencji Podatkowej
30/05/2022
5:23

Przed nami kolejny odcinek z serii dotyczącej zmiany rezydencji, czyli Włochy.
Kraj sztuki, mody i la dolce vita. Nie ma drugiego takiego miejsca w Europie. Wysoki standard życia, świetne jedzenie, fantastyczny klimat i powietrze, przyjaźni ludzie, kultura… Geograficznie w rozsądnej odległości praktycznie wszędzie. I do tego niskie podatki. Przyznaj, że wszystkiego, ale niskich podatków we Włoszech to się nie spodziewałeś! A jednak!

Jak wyglądało życie we Włoszech w czasie COVIDu

Włochy bardzo rygorystycznie podeszły do pandemii. To jeden z niewielu krajów, gdzie brak green pass uniemożliwił wejście na uczelnię lub przyczynił się do utraty pracy. W tym samym czasie miasta włoskie były oblegane przez protestującą młodzież, która nie zgadzała się na kolejne ograniczenia. Dziś Włochy mocno odpuszczają. Ba! włoskie sądy z automatu przywracają ludzi do pracy zasądzając odszkodowania. Życie powoli wraca do normy. A system podatkowy coraz bardziej zachęca. 

Podobnie jak Portugalia i Hiszpania, Włochy starają się przyciągnąć osoby zamożne. Taką opcję wprowadzono do systemu podatkowego 2019 roku. Co roku poszerzają się również zachęty podatkowe, które po pandemii mają pobudzić włoską gospodarkę. 

O rozwiązaniach podatkowych we Włoszech dla HNWI, czyli osób zamożnych

High Net Worth Individuals, innymi słowy osoby zamożne, które chcą się przeprowadzić do Włoch mogą wybrać w miejsce zwykłego podatku tzw. podatek zastępczy – jednorazowy i ryczałtowy podatek roczny w wysokości 100 tyś euro. Ten wariant można wybrać na 15 lat. Taki system opodatkowania może zostać rozszerzony na członków rodziny, koszt takiego rozwiązania to 25 000 EUR na osobę. Czyli rodzina z dwójką dzieci będzie płaciła rocznie 175.000 euro podatku we Włoszech. 

Osoba, która zdecyduje się na takie rozwiązanie będzie płaciła podatek wg. zwykłej progresywnej stawki od dochodów uzyskanych we Włoszech. Podatek ryczałtowy (czyli 100.000 euro) dotyczy zagranicznych źródeł dochodu czyli inwestycji, dywidend, zysków kapitałowych etc. w takim wypadku podatek od spadków i darowizn będzie się odnosił tylko do majątku znajdującego się na terytorium Włoch. 

Regulacje podatkowe dla nowych rezydentów – tak nazywa je włoska administracja podatkowa przysługują osobom, które nie były rezydentami podatkowymi we Włoszech przez co najmniej 
9 z 10 lat poprzedzających ich przeniesienie do Włoch.

O rozwiązaniach podatkowych we Włoszech dla młodych profesjonalistów

Jest jeszcze drugi system – Lavoratori impatriati – to ulga podatkowa dla pracowników przenoszących swoją rezydencję podatkową do Włoch. Faktycznie to specjalny system ulg przyznawany pracownikom, freelancerom, jak i osobom samozatrudnionym, które przenoszą swoje miejsce zamieszkania do Włoch. 

W tym reżimie tylko 30% dochodu z zatrudnienia lub samozatrudnienia uzyskanego we Włoszech będzie opodatkowana, a jedynie 10% jeżeli zamieszkacie w takich regionach jak: Abruzzo, Molise, Campania, Apulia, Basilicata, Calabria, Sardinia czy Sycylia. Taka ulga podatkowa przysługuje przez 5 lat i pod pewnymi warunkami może być rozszerzona na kolejne lata. Wówczas zwolnienie dotyczy 50% dochodów (lub 90% jeżeli posiadasz 3 dzieci poniżej 18 roku życia).

eKonsultacje Zmiana Rezydencji Podatkowej

Jak wygląda podatek włoski w kontekście siostrzanych regulacji europejskich?

U podstaw tej ulgi podatkowej leżą te same przesłanki jak u NHR w Portugalii, czy NRIT w Hiszpanii. Celem jest wprost sprowadzenie wykształconych ludzi do Włoch. Faktycznie jednak włoska ulga jest dużo bardziej korzystna od ulg podatkowych w Portugalii, czy w Hiszpanii. Efektywny podatek we Włoszech może sięgać nawet 4 – 12%, w momencie gdy w Portugalii jest to zawsze 20%, a w Hiszpanii 24% o ile zarobisz nie więcej niż 600 tyś euro w skali roku.

PODSUMUJMY

Włochy przywołują ciepłe wspomnienia u nas wszystkich. Od dwóch lat wielu przedsiębiorców na przeprowadzkę rozważa europejskie destynacje jako nowy pomysł na życie. Jeśli przyszło Tobie do głowy, że mógłbyś mieszkać na Półwyspie Apenińskim, to uspokajam – podatki tam są bardzo przyjazne. Coś Ciebie jeszcze powstrzymuje? 

Mam nadzieję, że wykorzystacie w codziennych działaniach wiedzę, którą przekazałam. Zapraszam do kontaktu i do subskrybowania kanału Wealth Advisory – Anna Maria Panasiuk. Jestem obecna na YouTubeSpotify i Apple Podcast.

NOWE ODCINKI COTYDZIEŃ W CZWARTKI O GODZ. 18.00

Powrót do listy podcastów
Poczytaj więcej
Skontaktuj się ze mną

Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.

Wiadomość wysłana!

Dziękujemy za przesłanie formularza kontaktowego.

Wystąpił problem!

Przepraszamy, wystąpił chwilowy problem z przesłaniem formularza.
Odśwież stronę i spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem.

zdjecie
Anna Maria Panasiuk ×