Artykuły
CZY ZAKUP NIERUCHOMOŚCI W SZWAJCARII MOŻE ZABEZPIECZYĆ PIENIĄDZE PRZED INFLACJĄ?
CZY ZAKUP NIERUCHOMOŚCI W SZWAJCARII MOŻE ZABEZPIECZYĆ PIENIĄDZE PRZED INFLACJĄ?
30/03/2022 dr Anna Maria Panasiuk - Wealth Advisor

Nieruchomości to bardzo wdzięczny i bezpieczny sposób inwestowania. Każdy inwestor ma w swoim portfelu kilka apartamentów, działek, lokali… W tym opracowaniu stawiam pytanie: Jakie rynki nieruchomości rozważać ze względu potencjał rynku oraz zwroty w latach ubiegłych? Ceny nieruchomości w UE w ciągu ostatnich 20 lat wzrosły średnio 86%. W tym czasie wzrost cen nieruchomości w Szwajcarii wyniósł mocno ponad 100%. A w niektórych rejonach nawet 200%. O tajnikach inwestowania w nieruchomości w Szwajcarii piszę właśnie tutaj.

Dlaczego Szwajcaria?

Synonimem bezpieczeństwa, ochrony aktywów, prestiżu była i jest Szwajcaria od zawsze. I od zawsze też kojarzyła się z luksusem. Życie tu zapewnia piękne alpejskie widoki, przyjazny klimat, ale też przez wielu doceniane czyste powietrze. 

U podstaw kondycji szwajcarskiej ekonomii stoi jej historia i położenie geograficzne. Ale to system polityczny, a dokładniej bezpośrednia demokracja ma obecnie największy wpływ na jej standing ekonomiczny jak również ekologiczny.

Przechodząc do inwestycji. Szwajcaria wraz ze swoim systemem bankowym jest postrzegana jako miejsce numer 1, w którym należałoby lokować swoje aktywa. W tym miejscu chciałabym zwrócić uwagę na ten kraj jako potencjalne miejsce inwestycji nieruchomościowej. 

Dlaczego ceny nieruchomości w Szwajcarii rosną?

Wzrost cen nieruchomości w Szwajcarii wpisuje się w ogólnoświatowy trend. Trwa on nieustannie od kilku dekad. Jednak kraj ten osiąga lepsze wyniki niż średnia UE i stoi za tym kilka powodów więcej niż jedynie koniunktura.

Regulacje prawne w Szwajcarii mają na celu przeciwdziałanie spekulacjom na lokalnym rynku nieruchomości oraz radykalnym zwyżkom cen. Dlatego np.: obcokrajowcy mogą nabyć tylko niektóre nieruchomości o ograniczonym metrażu. Mimo to jednak cały czas obserwujemy wzrost zainteresowania inwestycjami w nieruchomości w stosunku do ich podaży. Podaży ograniczonej również ze względu na ograniczoną powierzchnię terytorium tego kraju.

Średnie Wzrosty Cen Nieruchomości w Szwajcarii - Ostatnie 20 Lat

Tylko w 2021 roku ceny nieruchomości w Szwajcarii wzrosły 7,2%. W ciągu ostatnich 20 lat ceny w Szwajcarii poszły w górę o 100%, w Zurichu o 160%. A w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach (np.: lake view) ponad 200%.

Gdzie kupować nieruchomości?

Główna siła szwajcarskiego rynku nieruchomości leży w stale rosnącym popycie na domy, co ma przełożenie na wzrost cen ziemi w Szwajcarii. W Winterthur np.: mediana ceny jednego metra kwadratowego działki budowlanej wzrosła z 110 franków w 1974 do 697 franków w 2018. W Rüschlikon jednym z najbardziej pożądanych miast Szwajcarii mediana ceny wzrosła z 281 franków za metr kwadratowy w 1974 do 2600 franków w 2019 – to jest wzrost ceny o 825% (to jest ponad 18% rocznie!).

Zabezpieczenie przeciwko inflacji

Nieustanny popyt inwestorów na nieruchomości w Szwajcarii utrzymuje ceny w stałym wzroście. Dodatkowo pozycja franka szwajcarskiego w stosunku do innych walut zabezpiecza taką inwestycję przed inflacją

Mimo rosnących cen rośnie również popyt na nieruchomości przeznaczone pod najem. Zwłaszcza w takich lokalizacjach jak Geneva, Zurich, czy Basel. Mimo że rental yields nie będzie tak wysoki jak w innych krajach. To stabilny wzrost popytu na dom w Szwajcarii oraz stabilność szwajcarskiego franka mogą sprawić, że zakup nieruchomości w Szwajcarii będzie jednak dobrą decyzją.

Jak podwójnie zarabiać kupując nieruchomości? 

Inwestorzy kupując dom w Szwajcarii podejmują wielokrotnie decyzję czy powinni finansować jego zakup z wolnych środków, z biznesu, a może wziąć na ten cel kredyt. 
I tutaj kłania się sprawa dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Dodatkowo współpraca z instytucjami finansowymi pozwala na wykorzystanie różnych rozwiązań inżynierii finansowej. Takie podejście może posłużyć zwiększeniu zysków z inwestowanych przez nas środków. Jeżeli posiadamy wolne środki możemy najpierw zbudować z nich przemyślany portfel inwestycji finansowych. A potem pod jego zastaw zaciągnąć pożyczkę np.: na 1%. Brzmi ciekawie! Jeśli już posiadamy taki portfel w banku możemy spytać o taki właśnie kredyt (pod zastaw naszego portfela). Następnie przeznaczyć środki na zakup nieruchomości. W ten sposób te same środki pracują dla nas dwukrotnie. Ofertę takich kredytów posiada wiele banków m. in. banki w Szwajcarii, czy w Luksemburgu.

Dom w Szwajcarii w odróżnieniu do podobnych inwestycji w innych krajach można traktować zarówno jako inwestycję per se, ale można to połączyć ze stylem życia. Jeśli obecnie szukasz swojego miejsca na ziemi i planujesz zmianę rezydencji możesz rozważyć Kanton Tichino, który leży wśród wzgórz i jezior na południe od Alp. Tu żywo odczuwa się kulturę włoską, a ceny nieruchomości są nadal przystępne.

Obejrzyj podcast
Anna Maria Panasiuk ×