
Gdziekolwiek na świecie chcesz mieszkać, inwestować, rozwijać biznes, czy pracować pomogę z głową zaplanować twoją i/lub biznesu przeprowadzkę.
Przez ponad 20lat obsłużyłam setki projektów zmiany rezydencji podatkowej w licznych destynacjach na świecie, jak i sprowadziłam klientów z powrotem do Polski.
Przeprowadzka nierozłącznie wiąże się z różnorodnymi systemami podatkowymi i zagrożeniem nieprzewidzianych kosztów.
Więcej poniżejPonadto nieustanne zawirowania geopolityczne mocno podgrzewają temperaturę i w tym kontekście jeszcze większego znaczenia nabiera pytanie – w jakim kraju najlepiej zamieszkać, inwestować czy prowadzić biznes? Istnieją bowiem ograniczenia takiego manewru i korzyści wynikające z faktycznej fizycznej obecności w danym miejscu. Potencjał rozwoju, spokój życia i lepszy klimat, no i podatki mogą być istotnym powodem, dla których zdecydujesz się na międzynarodową relokację. Wówczas trzeba wiedzieć jak skutecznie przenieść rezydencję podatkową do innego kraju.
Do zmiany rezydencji podatkowej trzeba się dobrze przygotować. Nawet jeśli już się wyprowadziłeś, to warto abyś sprawdził jak wygląda Twoja sytuacja i czy na pewno wszystkiego dopilnowałeś przenosząc swój ośrodek interesów życiowych. Do głównych błędów przy przeprowadzce można zaliczyć:
Ważne jest sprawdzenie, gdzie znajduje się centrum interesów życiowych. oraz jakie są warunki do uznania za rezydenta podatkowego danego kraju.
Uzyskanie rezydencji w jednym kraju nie powoduje automatycznie utraty poprzedniej. Zyskać rezydencję podatkową jest niekiedy o wiele łatwiej niż utracić poprzednią
Branie pod uwagę jedynie warunków podatkowych i potencjalnych korzyści z docelowej destynacji, a nie globalnego poziomu opodatkowania, exit tax i warunków wynikających z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Co sprawia, że Polska dalej może naliczać podatki i nie stosuje się preferencji z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Duże, szybkie zyski i chęć ich spieniężenia?! Przeczytałeś, że w Portugali zrobisz to bez podatków zdobywając status NHR. Spieniężasz je a przychód inwestujesz np. w mieszkania w Polsce. Wszystko pięknie, ale polski fiskus może zadać pytanie skąd są pieniądze i pobierać podatek.
Brak zgłoszenia zmiany rezydencji podatkowej do banków i innych instytucji finansowych. Trzeba pamiętać, że istnieje system wymiany informacji międzybankowej. Co powoduje, że dalej dane bankowe są raportowane do Polski i polski fiskus będzie miał o Tobie informacje.
Warto pamiętać, że każda sprawa może być inna, mój zespół omówi z Tobą dokładnie każdy szczegół. Otrzymasz usługę dostosowaną do Twoich potrzeb. A jeśli Twoja sprawa wymaga pracy z udziałem prawników z docelowej destynacji, całym procesem zarządzę wraz z zespołem w Polsce, a Ty będziesz mieć zapewniony jeden punkt kontaktu.
podatku exit tax w miesiąc
Jak zatem należy się do tego przygotować? Najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy przeprowadzka będzie się wiązać ze zmianą rezydencji podatkowej…
Obejrzyj odcinek mojej audycji Wealth Advisory. Anna Maria Panasiuk o „Zmianie Rezydencji Podatkowej”
- uzyskanie statusu rezydenta
- dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności
- reprezentacja przed wymaganymi urzędami
- obsługa podatkowa i księgowa w nowej lokalizacji
- rozmowy z instytucjami finansowymi, wraz z optymalizacją kosztów obsługi relokacji
- kwestie spadkowe, które przy zmianie miejsca zamieszania są również bardzo istotne
- analiza podatkowa dla osób niemieszkających w Polsce wraz z weryfikują czy rzeczywiście utraciły rezydencję podatkową — w takim wypadku pomagam dopełnić zaległych formalności
INTERESUJĄ CIĘ TE DESTYNACJE? LUB JAKIEKOLWIEK INNE?
Rezydencja podatkowa określa miejsce, w którym podatnik jest zobowiązany do opłacania podatków od uzyskiwanych dochodów. Do ustalenia rezydencji podatkowej w Polsce wystarczy spełnienie jednego z warunków, czyli w Polsce mogą rozliczać się osoby, które przebywają tu dłużej niż 183 dni w roku kalendarzowym albo w RP mają centrum interesów osobistych lub gospodarczych. Jeśli z kolei istnieją silne przesłanki do posiadania centrum interesów życiowych w innym kraju niż Polska, to taka osoba będzie rezydentem podatkowym innego kraju – nawet jeśli w Polsce będzie posiadała kilka nieruchomości.
Zmiana rezydencji podatkowej jest możliwa po wykazaniu, że doszło do utraty centrum interesów osobistych i gospodarczych. O zmianie rezydencji podatkowej decyduje też, przede wszystkim zmiana stałego miejsce zamieszkania wraz z rodziną, czyli zmiana miejsca posiadania „ogniska domowego”.
Każdy. Należy tylko pamiętać o tym, że nie wystarczy przebywać kraju docelowej rezydencji podatkowej tylko określoną liczbę dni, ale co ważne należy tam zainstalować swoje centrum interesów życiowych i gospodarczych. Zmiana rezydencji podatkowej to dobre rozwiązanie dla tych osób, które nie muszą mieszkać w Polsce z powodów rodzinnych, czy zawodowych, ale z różnych powodów widzą potencjał innej destynacji.
Inaczej podatek od wyprowadzki zwany również podatkiem od niezrealizowanych zysków gdyż opodatkowaniu podlegają hipotetyczne zyski. Może wystąpić w wyniku zmiany rezydencji podatkowej lub przeniesienia za granicęskładników majątku związanych z działalnością gospodarczą. W przypadku osób fizycznych zmieniających rezydencję podatkową dotyczy tylko aktywów, co do których Polska traci prawo do ich opodatkowania po zmianie rezydencji podatkowej (np. udziały w spółkach) i tylko wówczas gdy wartość rynkowa takich aktywów przekracza w sumie 4 mln zł.
Utrata rezydencji polega na tym, że traci się związek z Polską w ten sposób, że nie posiadamy już w Polsce miejsca zamieszkania, nie mamy tzn. ogniska domowego (nasza najbliższa rodzina nie mieszka w Polsce). Nie prowadzimy tu działalności gospodarczej. A na terytorium Polski przebywamy na tyle krótko, że nie zostaniemy uznani za rezydenta podatkowego w RP.
Certyfikat rezydencji podatkowej ma na celu zapobieganie uchylaniu się od zobowiązań w urzędzie skarbowym oraz niewłaściwemu stosowaniu postanowień międzynarodowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jest to zaświadczenie wydane przez właściwy organ administracji podatkowej kraju określający miejsce zamieszkania lub pobytu osoby fizycznej dla celów podatkowych. Określa kraj, w którym podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatków wobec państwa, w którym uzyskuje dochody. Pozwala on zapobiec powstaniu podwójnego opodatkowania, jeśli źródło dochodów pochodzi z innego kraju niż miejsce pobytu.
Aby w Polsce uzyskać certyfikat rezydencji podatkowej trzeba wypełnić wniosek CFR-1. Podatnik musi podać swoje dane identyfikacyjne, powód, dla którego składa podanie o dany dokument, liczbę kopii oraz sposób odbioru. Następnie należy złożyć wniosek do urzędu skarbowego przypisanego ze względu na adres siedziby firmy lub zamieszkania.
JAKIE INFORMACJE POWINIEN ZAWIERAĆ CERTYFIKAT REZYDENCJI PODATKOWEJ? WZÓR DOKUMENTU
Niestety brakuje jednolitego międzynarodowego formularza, na którym wystawiany byłby certyfikat rezydencji podatkowej. Administracje skarbowe państw wydają więc certyfikaty rezydencji podatkowej według własnej formy i uznania. Z polskich regulacji wynika, że zaświadczenie takie powinno zawierać co najmniej:
- Dane organu wydającego
- Datę wydania
- Dane identyfikacyjne podmiotu, którego dotyczy zaświadczenie
- Zaświadczenie o miejscu zamieszkania/siedziby
Opcjonalnie informacje o dacie ważności.
NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYSTĘPOWANIU O CERTYFIKAT REZYDENCJI PODATKOWEJ?
Definitywnie należy odróżnić certyfikat rezydencji podatkowej od wszelkich innych dokumentów wydawanych przez organy administracji. W szczególności nie są certyfikatem rezydencji podatkowej zaświadczenia wydawane np. przez organy gminy potwierdzające miejsce zamieszkania na terytorium kraju.
Wiele krajów wymaga, aby przeprowadzając się na ich terytorium zgłosić ten fakt czy to w urzędzie gminy czy na posterunku policji. Wydawany przy tej okazji dokument może być pomocny np. właśnie w procesie ubiegania się o status rezydenta podatkowego danego kraju.
Certyfikatem rezydencji podatkowej nie jest zaświadczenie o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej, zaświadczenie o rejestracji jako podatnik VAT czy zaświadczenie o niezaleganiu w zapłacie podatków. W przypadku podmiotów prowadzących działalność gospodarczą za certyfikat rezydencji podatkowej nie może również służyć wypis z rejestru przedsiębiorców.
Należy pamiętać, że możliwe jest posiadanie podwójnej rezydencji podatkowej. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób fizycznych, gdzie poszczególne państwa mogą mieć różne regulacje wewnętrzne określające rezydencję. Dla przykładu, w Stanach Zjednoczonych za rezydenta podatkowego uważa się osobę, która posiada tzw. „zieloną kartę”, bez względu na to, czy ta osoba przebywa i mieszka w USA, czy też nie. Jeśli dodatkowo taka osoba przebywa ponad 183 w Polsce, to ma podwójną rezydencję podatkową, czyli potencjalnie podlegałaby pod opodatkowanie od całości swoich dochodów zarówno w Polsce jak i w USA. Podobna sytuacja może mieć miejsce również w przypadku spółek. Niektóre państwa przyjmują za kryterium rezydencji miejsce faktycznego zarządu (jak Polska), a inne mogą przyjąć kryterium formalnej rejestracji (czyli tam, gdzie spółka została zarejestrowana).
Kwestie podwójnej rezydencji podatkowej są rozstrzygane przez umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W przypadku osób fizycznych najczęściej przeważy kryterium tzw. centrum interesów życiowych i gospodarczych, natomiast w przypadku spółek, miejsce faktycznego zarządu.
Centrum interesów życiowych posiadamy w kraju, w którym mieszkamy razem z najbliższą rodziną (mąż, żona, małoletnie dzieci…). Gdy jesteś stanu wolnego wówczas bierze się pod uwagę relacje towarzyskie, rodzine, miejsce zatrudnienia, działalność polityczną, czy kulturalną i wszelką inną (posiadane nieruchomości, gdzie spędzamy wolny czas, czy np. mamy psa czy kota w danym kraju).
Bardzo istotną przesłanką decydującą o ustaleniu rezydencji podatkowej w Polsce może być posiadanie jednego z kryteriów (mają charakter rozłączny). Oznacza to, że jeżeli przebywasz na terytorium RP dłużej niż 183 dni w danym roku lub posiadasz w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych możesz zostać uznany za polskiego rezydenta podatkowego. Trzeba pilnować tych przesłanek, gdyż regulacje jasno określają, że wszystkie osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania na terenie RP, podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Za polskich rezydentów podatkowych mogą zostać też uznane osoby, które pracują za granicą a w Polsce przebywają mniej niż 183 dni. Natomiast mają tu najbliższą rodzinę i majątek osobisty – w takiej sytuacji bowiem ich centrum interesów życiowych znajduje się w Polsce. Warto jednak zwrócić uwagę na umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarte między Polską, a drugą destynacją – wówczas ustalając rezydencję stosuje się tzw. reguły kolizyjne i rozstrzyga się je według określonej kolejności:
- ma stałe miejsce zamieszkania (ognisko domowe). Jeśli istnieje ono w dwóch państwach, należy ustalić, w którym kraju występują silniejsze powiązanie osobiste i gospodarcze;
- jeżeli pierwsze nie daje jasności. Sprawdza się, w którym kraju dana osoba zwykle przebywa. Jeśli tak samo w obydwu destynacjach to patrzy się na kolejne kryterium.
- czyli, którego kraju obywatelem jest podatnik.
W przypadku braku ostatecznej odpowiedzi organy podatkowe obu krajów zawierają wzajemne porozumienie.
Common Reporting Standard (CRS) to wymóg zgłaszania i gromadzenia informacji obowiązujący instytucje finansowe na całym świecie.
Działając w świetle przepisów CRS, Bank zobowiązany jest określić, gdzie jego klienci powinni płacić podatki (co często wiąże się z ustaleniem rezydencji podatkowej). Bank gromadzi dane, które już posiada o swoich klientach, może również poprosić o dostarczenie brakujących danych.
Jeśli okaże się, że klient jest rezydentem podatkowym kraju innego niż ten, w którym są prowadzone rachunki bankowe, Bank przekaże taką informację do lokalnych organów podatkowych. Organy podatkowe mogą następnie wymieniać te informacje z organami podatkowymi kraju rezydencji.
Jeżeli nieruchomość pełni funkcje inwestycyjne i nie jest naszym miejscem zamieszkania, wówczas tak, takie nieruchomości można posiadać. Podatek od dochodów z nieruchomości płatny jest w kraju położenia nieruchomości – czyli podatki za tą nieruchomość zapłacisz w Polsce. Należy jednak zadbać, aby sam fakt posiadania nieruchomości nie był przesłanką do ustalenia centrum interesów życiowych w danym kraju i orzeczenia podwójnej rezydencji podatkowej.
Fakt prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oznacza, że w Polsce posiadasz centrum interesów gospodarczych. Dlatego dokonując zmiany rezydencji podatkowej trzeba uważać na ten fakt. Może być prawdopodobne, że trzeba będzie zmienić formę prowadzonej działalności.
Moi klienci ostatnio najczęściej wybierają Portugalię i Hiszpanię (znaczenie ma dla nich sprzyjający klimat, ale nie tylko). Inne kraje to też:
- Zjednoczone Emiraty Arabskie (Dubaj);
- Wielka Brytania;
- Włochy;
- Cypr;
- Niemcy;
- Luksemburg;
- Malta;
- Monako;
- Estonia;
- USA;
- Czechy;
- Słowacja;
- Rumunia.
Z przyjemnością przedstawię Ci możliwości dobrej organizacji i ochrony twoich aktywów. Działam lokalnie i międzynarodowo, dostosowuję najlepsze rozwiązania: prawne, podatkowe, biznesowe i finansowe do indywidualnych potrzeb klientów.
